Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Zdravím heligonkárov. Chcel by som sa pochváliť s mojou novou
vyrezávanou 4-rádovou heligónkou z masívneho dreva - kombinácia orech, čerešňa, oliva. Je to 3-hlas v ladení G-C-F-B. S využitím modernejšej technológie je vyrobená iba príklopka, nápis a rámiky sú robené ručne. Štefan Javorek Žaškov
 
Pozdravujem všetkých priaznivcov heligóniek. Dovoľte, aby som predstavil ďalšiu heligónku z mojej dielne zo Záhoria. Je to ladenie G-C-F na troch základoch, 3-rádovka, 3-hlasná, s hliníkovými hlasmi Amano. Vyrobená bola pre môjho učiteľa p. Pavla Grimma k jeho krásnemu životnému jubileu - 80 rokov života.
Tomáš Polák, Radošovce. polak.tom@Itcnet.sk
 
Jožko Krajňák vyrástol a celý život žije v Čechách, no ako sám vraví, že cíti sa napoly Slovákom po svojom tatkovi (pôvodom z Východného Slovenska). Za mládi veľmi rád prichádzal na Slovensko, no keď sa rodina pominula, už jednoducho nemá kam prísť a tak by rád ešte chcel...
S Jožkom sme sa stretli náhodou. Rád si zahraje na heligónku, nuž sme ho začali pozývať my, čoby "noví príbuzní" na našu heligonkársku prehliadku - Šarišskú heligónku. No Jožo nás teraz naposledy - v septembri 2014 po podujatí doslova šokoval. Zavolal si nás a vraví, že tak túži, aby to niečo "slovenské" z neho sa vrátilo späť na Východ a zostalo tu - a daroval nám heligónku, ktorú sám vyrobil. Že nech je tu medzi nami a nech si stále spomenieme naňho. Stáli sme ako obliati vodou...
Musím povedať, že heligonečka je to celkom vydarená. Krásna robota, 3-hláska v ladení C-F. Hlasy v nej sú síce len nejaké poprebrusované hliníky z nejakej starej chromatiky, ale ak Vám to niekto nepovie, tak to ani nepoznáte. Pekné heligónové basy, precízna mechanika a taká jemnejšia pravá strana, z nej robia hlasovo naozaj zaujímavú heligónku.
Aj takým spôsobom si dovolím Jožkovi za všetkých Slovákov - Východniarov poďakovať.
peter@seman.sk
 
Získal som zaujímavú heligónku od výrobcu, o ktorom som doteraz nič nepočul - je to Ludvík Okenfuss Jindřichúv Hradec. Výrobca mi nič nehovorí a ani miesto kde nástroje vyrábal. Heligónka je to 3-radová dvojhláska, ladená GCF. Čo sa týka hlasov a oktáv neviem o tom nič. Najväčšia zaujímavosť je pre mňa číslo pri kobylkách. Predpokladám, že ide o dátum. Je tam napísané 11/6 1910. Takže táto heligónka má podľa všetkého 105 rokov.
Čo som už stihol zistiť, tak pán Ludvig Ockenfuss bol varhanarským majstrom v Jindřichovom Hradci a uňho sa ako 14 ročný vyučil v rokoch 1899 - 1903 Konstantín Stibitz. Takže Ockenfuss podľa všetkého vyrábal aj heligónky.
S pozdravom, marian.sisovsky@gmail.com
 
Predstavujem Vám ďalšiu heligónku z dielne Tibora Číka z Novej Bani, ktorá bola vyrobená pre žiačku ZUŠ Nová Baňa. Je to 3 - hláska, ladená C-F. Kvalita hlasov diskantná strana Hohner zinok, basová strana 1. trieda AMANO. Osobne ju odporúčam každému záujemcovi, ktorý rozmýšľa nad kúpou heligónky od slovenského výrobcu. Heligónka je menších rozmerov na prianie žiačky. Ak máte záujem, príďte ju osobne vyskúšať do ZUŠ v Novej Bani.
Mgr. art. Adriana Kráľová, krasa.tradicie@gmail.com.