Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Dobrý deň,
aj keď už patrím medzi seniorov, chcem sa aj ja tak trochu pochváliť s mojimi tromi láskami. Heligónka od p. Hlaváčka má už okolo 100 rokov a je v ladení Fis-H, naposledy ju ladil Ď. Krahulec z Detvy. Je to 3-hláska, má zinkové hlasy, pekný ostrý zvuk, zdedil som ju po mojom otcovi. U nás máme spevácky súbor a našim ženám sa pri tejto heligónke veľmi dobre spieva.
Prostredná heligónka je 4-hláska, v ladení D-G, 3 základy + hlboká oktáva od p. Duraja. Je to nádherná a precízna práca, hlasy sú DIXI, veľmi som s ňou spokojný. Nakoľko som potreboval heligónku s ladením C-F, v poslednej dobe som si zaobstaral 3-hlásku od p. Jendraška (Čimhová okr.Tvrdošín), ktorý do nových skriniek montuje hlasy zo starších heligóniek. Má celkom pekný hlas, mne však chýba tá ostrosť, na ktorú som zvyknutý u iných podobných nástrojov.
Na záver len toľko, že mojím snom je mať kvalitnú 4-hlásku s ladením C-F. Nakoľko je tento koníček finančne veľmi náročný, neviem či sa mi to niekedy podarí, no neprestávam hľadať. Prajem všetkým Vám veľa zdravia.
S pozdravom Janko Tršo, e-mail: jantrsojan@gmail.com
 
Je to prvá heligónka, ktorú som zgenerálkoval tu v Stupave, v novom bydlisku. Ďalšie nástroje však budem opravovať až po vyriešení priestoru na dielňu?!
Jej majiteľ je z Košíc, volá sa Peter P. Heligónka je C/F, trojhláska - tri základy (zákl. + 2x tremolo). Trocha som ju musel doladiť, ale inak nebola ani veľmi rozladena, hrala pekne. Opravoval ju nejaký poliak, je tam aj pečiatka, ale nečitateľná. Terajší majiteľ ju dostal od nejakého kolegu z Poľska. Bola ale v dezolátnom stave!!!
Miro S., teraz už zo Stupavy

 
... takto heligónka vyzerala pred opravou...
 
Toto sú moje cajunske harmoniky. Obidve majú ladenie G dur, 3-hlásky. Vonkajšie registre hrajú vysoké tóny, vnútorný register hra o oktávu nižší ton, ale nie je to pravidlo na ťah pre všetky gombíky.Totiž na ťah sa niektoré tóny zhodujú s tónmi na tlak v C dur rade na 3 radovom Hlavačkovi G-C-F.
Mensia harmonika trochu prefukuje ale väčšia je môj skvost. Má plný hlas, úplne iný ako súčasne heligónky, je veľmi podobný s farbou hlasov dnešných cajunských hamoník.Obidve harmoniky sú na zinku, avšak nie sú osadené sadou hlasov - kobylka má na celej jednej strane v kuse veľkú zinkovú platničku, na ktorej sú otvory s zvukotvornými jazýčkami. Menšia harmonika ich má ale bronzové, väčšia oceľové. Väčšia bola vyrobená v Sasku, menšia pravdepodobne u USA. Obidve sú z medzivojnového obdobia.
andrej.svarny@gmail.com
 
Dobrý deň,
chcel by som sa pochváliť s mojou novou a zároveň prvou vlastnou heligónkou. Pochádza z dielne P. Jelínka z Kysúc. Má úžasné hlasy, trojhláska, ladená v C-F. Výborne sa na nej hrá, keď začnem hrať, neviem kedy prestať.
marian.lascek@gmail.com
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25