Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Táto jednoradovka je štvorhlasná s hlbokou oktávou a ladená v tónine E dur. Má silný hlboký hlas. Mech je nový, vyrobený p. J. Krahulcom, ktorý tiež opravoval a ladil hlasy. Skriňu a mechaniku opravoval Miro S. Heligónku vlastní p. V. Leško z Gelnice.
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
... a môj druhý úlovok: Českí majstri boli vo výrobe heligoniek nepopierateľná svetová špička (napodobňovali ich okrem iného i dodnes uznávané nemecké fabriky). Konstantin Stibitz (pôvodne Stiebitz) z Českých Budějovic bol zručným odborníkom (aj keď všeobecne tradovaný názor uprednostňuje meno Hlaváček) ... celý článok...
A tu je jej kryt.
S pozdravom Daniel Šály
 
Záujem o heligónky ma prostredníctvom Internetu priviedol do ďalekého Hendersonu (štát Colorado) v USA. Sympatický Američan českého pôvodu (po matke) Tom zdedil tiež tri heligónky. Zainteresovaným je známe, že tie najlepšie kúsky z dielní českých majstrov boli zhotovované na objednávku a putovali predovšetkým za more - vďaka sile dolára a túžbe emigrantov mať pri sebe krásny a kvalitný nástroj, pripomínajúci vzhľadom a hlasom milovanú domovinu. ... celý článok...
S pozdravom Daniel Šály
 
Volám sa Miroslav Tropek a pochádzam z Oravy. Už od detstva je pre mňa heligónka nastrojom, ktorý si je treba vážiť. Mam tiež chlapcov a dievčatá, ktorych učím hrať na tento nástroj - detská folkl. skupina MLADÝ HELIGON. Toto je heligónka, na ktorej momentálne hrávam.
S pozdravom Miroslav Tropek, Orava
 
No, takých harmoník na svete veľa nie je. 2-rádová avšak 12 basová, 4 hlasná štibitzka (ladenie F-B). Nádherný a silný zvuk a čo je zaujímavé, napriek mosadzným hlasom sa všetkým, ktorí ju mali v ruke zdala mimoriadne ľahká. Neopravovaná, všetko originál - jednoducho zvukový i zberateľský skvost.
V živote to však niekedy tak býva: Človek urobí chybné rozhodnutie,.... (nestíhol som ju napr. ani povážiť :-)),.... a už sa z nej teší môj kamarát.
peter@situr.sk
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24