Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Na prvý pohľad celkom obyčajná 3-hlasná favoritka ladenie C-F. Keď som ju však počul prvykrát, jej zvuk ma riadne prekvapil. Pravá strana pekná, no ľavá nádherná - až "nepasovala" k výzoru harmoniky - basy nádherne heligónové, hlboké, zvučné. Na také basy by bola pyšná nejedná "klasická" heligónka. Hlavne to "efko"... miestami až rezonovali sklá v izbe...
Po II. sv. vojne a znárodnení súkromných fabrík Hlaváčkovcov, Stibitzovcov, atď... vznikla štátna firma Lignatone. V nej si našli prácu aj niektorí starí majstri z predchádzajúcich súkromných fabrík a v Lignatone sa ešte určitú dobu (pár rokov po vojne) vyrábali zvukovo veľmi kvalitné nástroje pod značkou Ligna, Favorit. Niektoré zdroje tvrdia, že to bolo aj vďaka "znárodneným" a používaným zásobám hlasov vyrobených v predchádzajúcich starých dielňach...
Tak, či onak niektoré heligónky povojnového obdobia majú naozaj pekný zvuk - táto je jedna z nich.
Peter, peter@situr.sk
 
Táto heligónka bola v dezolátnom stave. Je v ladení F/B - dvojhlasná. Vlastní ju Ďuri Poláček z Košíc. Ďalší Ďuri - Juraj Krahulec vyrobil nový mech a tiež ju aj perfektne naladil. Ostatné práce som urobil ja. No, čo na ňu poviete?..
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Opäť sa časť "dedičstva našich predkov" vrátila z Ameriky. Toto ochraňoval jeden starý černoch v Nebraske... Je ako nová, nehraná, bez hrdze - a spieva krásne (3-hláska CFB).
 
Ako dar k narodeninám som dostal túto dvojhlasnú heligónku Cis/Fis. Pustil som sa do jej opravy, ešte ju treba trocha doladiť a bude OK.
Miro S.

 
... a takto vyzerá teraz ...
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27