Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Pekná 3-hlasná heligónka (F/B) s výborným hlasom (mosadzné platničky), ktorú vlastnil dnes už nebohý brat p. Juraja Poláčka. Musela byť vyrobená pred rokom 1922, pretože v tom roku sa A.Hlaváček odsťahoval z Loun do Prahy a tak aj začal označovať svoje harmoniky (A.Hlaváček Praha)
 
Pán Vasil Leško z Gelnice vlastní 4-hlasnú heligónku F/B, ktorá má tiež pekný hlas.Spolu s nižšie predstavenou heligónkou p.Poláčka tvoria dobre zladenú dvojicu (v tónine Fdur),samozrejme keď na ne hrajú títo dvaja veľmi dobre zohratí hráči.
 
P. Juraj Poláček z Košíc má túto 3-hlásnu heligónku (C/F). Má silný zvonivý hlas a ako hovorí môj priateľ z Kojšova: "Keď hraje až oči štípu!".
Pán Poláček ju dostal veľmi dávno od svojho - dnes už zosnulého brata. Má staré pôvodné hlasy a je dobre naladená. Že je to jedna z najlepších heligoniek aké mal možnosť vidieť i počuť hrať sa vyjadril aj p. Miro Svetlák, ktorý ju opravoval.
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Nedávno ma potešil kamarát - doniesol katalóg/cenník firmy Konstantin Stibitz z Českých Budějovíc, ktorý našiel niekde na povale. Myslím, že sa z neho dá získať pomerne dosť informácií o tomto vynikajúcom výrobcovi, o heligónkach a svojím spôsobom aj o dobe v ktorej vznikali. Podľa môjho názoru Stibitz predstavoval špičku vo výrobe heligóniek.
Ak máte niekto podobné informácie o pôvodných výrobcoch a ich výrobkoch, podeľte sa s ostatnými. Je veľmi zaujímavé a prospešné sústreďovať všetky informácie na jednej stránke a aj takýmto spôsobom ich uchovávať pre ďalších záujemcov.
Všetkých zdraví Daniel Šály.

(Ja ešte doplním, že až sa to podarí, tak v blízkej dobe kompletný katalóg umiestnim niekde tu na webe. Peter)
 
Túto harmoniku som kúpil v dezolátnom stave od p. Tryznu zo Sucháňa. Je na nej nápis: Wenzel Wort, harmonika erzeuger,Gabel Nord Beohmen (W.Wort, výrobca harmoník, Gabel - dnes Jablonné v Podještědí/severné Čechy). Buď má zvláštne ladenie - G(gis)/C(cis)/F(fis), alebo ju bude treba naladiť. Je dvojhlasná - registre zapínajú/vypínajú tremolo v každej tónine (rade).
e-mail: miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27