Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Túto harmoniku som kúpil v dezolátnom stave od p. Tryznu zo Sucháňa. Je na nej nápis: Wenzel Wort, harmonika erzeuger,Gabel Nord Beohmen (W.Wort, výrobca harmoník, Gabel - dnes Jablonné v Podještědí/severné Čechy). Buď má zvláštne ladenie - G(gis)/C(cis)/F(fis), alebo ju bude treba naladiť. Je dvojhlasná - registre zapínajú/vypínajú tremolo v každej tónine (rade).
e-mail: miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Veľmi peknú 6 hlasnú diatonickú harmoniku má p. Palko z Košíc. Je vyrobená už zaniknutou nemeckou firmou Meinel a Herold v Klingenthale. Dnes sa tu vyrábajú harmoniky značky Weltmeister.
Harmonika má 6 registrov, ktorými sa zapína/vypína každý hlas, takže môže byť aj jednohlasná. Ladená je v C-dure. Po vytiahnutí všetkých registrových tiahel má harmonika zvuk podobný organu. Bohužial je dosť rozladená a neviem či by ju niekto bol ochotný naladiť. Po mechanickej stránke je na tom veľmi dobre, pretože som ju opravoval.
Všetkých zdraví Miro miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Mojou prvou "ozajstnou" drevenou harmonikou bola táto 2-hláska v ladení A - D. Nemá heligónové basy, pretože tie sa v tom čase ešte nerobili. Je totiž vyrobená niekedy v období 1880 - 1900. Je pôvodná a neabsolvovala doteraz žiadnu významnejšiu opravu. Má zinkové hlasy, zaujímavý a silný prenikavý zvuk. Až neskôr som však zistil aká je to "vzácnosť" - harmonika pochádza z rodiny fyzika a vynálezcu Nikolu Tesla. Potom som ju hneď prestal brávať so sebou na spevácke večierky :) ... (peter@situr.sk)
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25