Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


P. Juraj Poláček z Košíc má túto 3-hlásnu heligónku (C/F). Má silný zvonivý hlas a ako hovorí môj priateľ z Kojšova: "Keď hraje až oči štípu!".
Pán Poláček ju dostal veľmi dávno od svojho - dnes už zosnulého brata. Má staré pôvodné hlasy a je dobre naladená. Že je to jedna z najlepších heligoniek aké mal možnosť vidieť i počuť hrať sa vyjadril aj p. Miro Svetlák, ktorý ju opravoval.
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Nedávno ma potešil kamarát - doniesol katalóg/cenník firmy Konstantin Stibitz z Českých Budějovíc, ktorý našiel niekde na povale. Myslím, že sa z neho dá získať pomerne dosť informácií o tomto vynikajúcom výrobcovi, o heligónkach a svojím spôsobom aj o dobe v ktorej vznikali. Podľa môjho názoru Stibitz predstavoval špičku vo výrobe heligóniek.
Ak máte niekto podobné informácie o pôvodných výrobcoch a ich výrobkoch, podeľte sa s ostatnými. Je veľmi zaujímavé a prospešné sústreďovať všetky informácie na jednej stránke a aj takýmto spôsobom ich uchovávať pre ďalších záujemcov.
Všetkých zdraví Daniel Šály.

(Ja ešte doplním, že až sa to podarí, tak v blízkej dobe kompletný katalóg umiestnim niekde tu na webe. Peter)
 
Túto harmoniku som kúpil v dezolátnom stave od p. Tryznu zo Sucháňa. Je na nej nápis: Wenzel Wort, harmonika erzeuger,Gabel Nord Beohmen (W.Wort, výrobca harmoník, Gabel - dnes Jablonné v Podještědí/severné Čechy). Buď má zvláštne ladenie - G(gis)/C(cis)/F(fis), alebo ju bude treba naladiť. Je dvojhlasná - registre zapínajú/vypínajú tremolo v každej tónine (rade).
e-mail: miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Veľmi peknú 6 hlasnú diatonickú harmoniku má p. Palko z Košíc. Je vyrobená už zaniknutou nemeckou firmou Meinel a Herold v Klingenthale. Dnes sa tu vyrábajú harmoniky značky Weltmeister.
Harmonika má 6 registrov, ktorými sa zapína/vypína každý hlas, takže môže byť aj jednohlasná. Ladená je v C-dure. Po vytiahnutí všetkých registrových tiahel má harmonika zvuk podobný organu. Bohužial je dosť rozladená a neviem či by ju niekto bol ochotný naladiť. Po mechanickej stránke je na tom veľmi dobre, pretože som ju opravoval.
Všetkých zdraví Miro miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Mojou prvou "ozajstnou" drevenou harmonikou bola táto 2-hláska v ladení A - D. Nemá heligónové basy, pretože tie sa v tom čase ešte nerobili. Je totiž vyrobená niekedy v období 1880 - 1900. Je pôvodná a neabsolvovala doteraz žiadnu významnejšiu opravu. Má zinkové hlasy, zaujímavý a silný prenikavý zvuk. Až neskôr som však zistil aká je to "vzácnosť" - harmonika pochádza z rodiny fyzika a vynálezcu Nikolu Tesla. Potom som ju hneď prestal brávať so sebou na spevácke večierky :) ... (peter@situr.sk)
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25