Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Toto je moja nová heligónka, po ktorú som bol nedávno osobne v Klagenfurte. Dielňa, ktorá ich vyrába má okolo 100 rokov vrátane strojov. Je tam neopakovateľná atmosféra a dýcha to tam harmonikami na každom kroku. Keď som ju priniesol domov, všetci, čo ju počuli povedali, že hrá ako stará heligónka čo ma veľmi potešilo. :)
Základ značke Novak dal pán Jozef Novak niekedy v období 1845 - 1850, avšak až jeho syn Rupert Novak firmu oficiálne založil v roku 1874. Zdá sa, že Jozef Novak bol prvý výrobca v Rakúsku a pravdepodobne i v Európe.
Terajší majiteľ firmy Arno Sussitz hovoril, že okrem mechaniky sa snažia všetko vyrábať a ladiť podľa "starej receptúry", čo dáva týmto harmonikám jedinečný a nenapodobniteľný zvuk.
A ešte jedna zaujímavosť: Vo fabrike bolo vystavených viacero starých akordeónov a diatonických harmoník, ktoré mali síce značku Novak, ale boli navlas rovnaké ako staré Hohnerky. Majiteľ mi po chvíľke váhania prezradil, že prvé harmoniky Hohner dokonca ani neboli v skutočnosti (pravými) Hohnerkami, ale že sa všetky vyrábali a ladili práve vo firme Novak. A ten ich len vyrábal pod menom Hohner. Súbežne s týmito "hohnerkami" vyrábal aj svoje originálne harmoniky pod vlastnou značkou Novak, teda preto je medzi nimi taká veľká podobnosť - zaujímavé, však?

Martin Čerňanský
 
Toto je ďalším dôkazom o pramálom vplyve použitého materiálu na výrobu hlasovej platničky. Nie materiál platničky, ale hlasového jazýčka a kvalita mechanického prevedenia má rozhodujúci vplyv na farbu, silu a celkovú krásu zvuku...
Táto stará nemecká, alebo rakúska harmonika (ladenie B-Es-As) má hlasy dokonca s drevenými platničkami !!! Napriek všetkým pesimistickým očakávaniam jej zvuk je nádherný a harmonika sa nemá za čo hanbiť :-)
(Fotografie sú od českého priateľa Šimona)
peter@situr.sk
 
... a celkový pohľad.
 
Na prvý pohľad celkom obyčajná 3-hlasná favoritka ladenie C-F. Keď som ju však počul prvykrát, jej zvuk ma riadne prekvapil. Pravá strana pekná, no ľavá nádherná - až "nepasovala" k výzoru harmoniky - basy nádherne heligónové, hlboké, zvučné. Na také basy by bola pyšná nejedná "klasická" heligónka. Hlavne to "efko"... miestami až rezonovali sklá v izbe...
Po II. sv. vojne a znárodnení súkromných fabrík Hlaváčkovcov, Stibitzovcov, atď... vznikla štátna firma Lignatone. V nej si našli prácu aj niektorí starí majstri z predchádzajúcich súkromných fabrík a v Lignatone sa ešte určitú dobu (pár rokov po vojne) vyrábali zvukovo veľmi kvalitné nástroje pod značkou Ligna, Favorit. Niektoré zdroje tvrdia, že to bolo aj vďaka "znárodneným" a používaným zásobám hlasov vyrobených v predchádzajúcich starých dielňach...
Tak, či onak niektoré heligónky povojnového obdobia majú naozaj pekný zvuk - táto je jedna z nich.
Peter, peter@situr.sk
 
Táto heligónka bola v dezolátnom stave. Je v ladení F/B - dvojhlasná. Vlastní ju Ďuri Poláček z Košíc. Ďalší Ďuri - Juraj Krahulec vyrobil nový mech a tiež ju aj perfektne naladil. Ostatné práce som urobil ja. No, čo na ňu poviete?..
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25