Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Už raz táto Favoritka mala premiéru v galérii, no kvôli jej výnimočnému hlasu sa mi nedá ešte raz sa ku nej vrátiť. Jej novému majiteľovi Lukášovi K. z Prešova som na nej dorobil "stoják", ktorý tam nebol a tiež som ju pretesnil, vyčistil. Čo bolo treba opravil, hlavne basovú mechaniku (nové tesnenia pod klapkami), vymenil jeden zlomený hlások, porovnal kryt, trocha doladil a pod.
Heligónku mali v rukách viacerí heligonkári, medzi nimi aj Vasiľ L. a Ďuri P. a nevedeli si ju vynachváliť ako nádherne zneje, niektorí ju chceli hneď aj kúpiť. Kto tento nástroj počuje, nik nechce veriť, že sú tam iba "obyčajné" hliníkové hlasy. Jednoducho jeden krásny zvuk heligónky... no ale tie basy?... to sa musí počuť, nedá sa to povedať slovami...

Ako bolo napísané minule, po znárodnení firmy Kebrdlemu v Hořovicích vznikla firma Lignatone - neskôr Delicia) a čo mali pôvodné zásoby (aj hlasov), tak z toho vyrábali. Možno i preto sú tie staré heligónky, hlavne Ligny vyrobené krátko po r. 1948 také výborné hlasovo.
miroslav.svetlak@mail.t-com.sk
 
Túto heligónku som našiel na padláši vo veľmi zlom stave, je po starom otcovi Jurajovi Barlovi z Podkoníc. Pán Duraj zo Žaškova mi na nej urobil generálku za čo mu pekne ďakujem. No a takto vyzerá dnes.
Ďuro. mfr01@azet.sk
 
Chci Vám ukázat moji novou heligonku kterou mi věnoval její výrobce a můj kamarád k šedesátinám. Je to trojháska CF, hlasy Amano, bedna masiv, má 23 klapek, nahoře ještě dva obrácené půltóny takže mám oba na tah i tlak což je velice pohodlné. Víc nemám co dodat zatím ještě pořád nejsem smířen s tím že je fakt moje, jen hraji a dívám se z okna směrem někam na Dubicko. Myslím si že stojí za omrknutí, Jirkovi - výrobci se hodně povedla.
Ahoj, Šimon.(miroslav.hampl@frebio.cz)
 
Aj v tomto prípade by som použil príslovie:"trpezlivosť ruže prináša". Stálo ma to dosť námahy ako i času, aby som získal a rozšíril moju zbierku o tento unikátny kúsok. Jedna sa o R. Novaka, G-C-F v dreve, myslím že sa jedna o predvojnový model, nakoľko vo vnútri je meno kupujúceho a rok 1940. Vzhľadom na túto skutočnosť je vo vynikajúcom stave, bez akýchkoľvek známok poškodenia. Podľa toho ju musel vlastniť človek, ktorý mal k nej blízko a teraz to pociťujem i ja. Nepredal by som ju za nič na svete.
S pozdravom Peter S., Poprad
 
Toto je moja heligónka. Ladenie G-C-F, 2-hlasná, mosadzné hlasy. Myslím, že je to jedna z tých "krajších" nástrojov od Jozefa Hlaváčka. Má pekný zvuk a zub času i napriek jej veku sa na nej podpísal iba málo.
jaroslav.perveka@gmail.com
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25