Vyhľadávanie

Galéria

Máte niečo čím sa chcete pochváliť, popýšiť, alebo len jednoducho ukázať ostatným? Pošlite foto so stručným komentárom, vaším kontaktom a my to zverejníme.


Dobrý den, jmenuji se Jozef Krajňák. Posílám vám foto mojí heligonky r.v .1926. Koupil jsem ji v dost špatném stavu a když jsem ji opravenou ukázal kamarádovi řekl: "No to je opravdová kráska, keré jsi vrátil mládí..." Je to hezký pocit, který přeji všem heligonkářům.
Jozef Krajňák (jozinek5607@seznam.cz)

 
... a táto "kebrdlovka" má pre mňa vysokú cenu. Je to zberateľský kus - cifrovaná mosadzou, 3-hláska, pekný zvuk...
miropa@centrum.sk
 
Zdravím všetkých. Túto heligónku som kúpil v hroznom stave a takto sa ju podarilo zreparovať. Je to 3-hláska v ladení G-C-F a má nádherný hlas.
miropa@centrum.sk
 
Ak dovolíte, predstavím Vám moju heligónku. Je to super nástroj, ladenie F-B a vyrobil ju Janko Svoreň z Kriváňa, okres Detva. Pán Svoreň je dobrým majstrom a robí heligónky od srdca. Som rád že som stretol tak dobrého človeka ako je on - človeka, ktorý nemá prsty a jednu ruku, no i napriek takémuto osudu dokáže stvorit toľkú nádheru. Veľmi si ho vážim.
robko81@azet.sk
 
Toto je moja nová heligónka, po ktorú som bol nedávno osobne v Klagenfurte. Dielňa, ktorá ich vyrába má okolo 100 rokov vrátane strojov. Je tam neopakovateľná atmosféra a dýcha to tam harmonikami na každom kroku. Keď som ju priniesol domov, všetci, čo ju počuli povedali, že hrá ako stará heligónka čo ma veľmi potešilo. :)
Základ značke Novak dal pán Jozef Novak niekedy v období 1845 - 1850, avšak až jeho syn Rupert Novak firmu oficiálne založil v roku 1874. Zdá sa, že Jozef Novak bol prvý výrobca v Rakúsku a pravdepodobne i v Európe.
Terajší majiteľ firmy Arno Sussitz hovoril, že okrem mechaniky sa snažia všetko vyrábať a ladiť podľa "starej receptúry", čo dáva týmto harmonikám jedinečný a nenapodobniteľný zvuk.
A ešte jedna zaujímavosť: Vo fabrike bolo vystavených viacero starých akordeónov a diatonických harmoník, ktoré mali síce značku Novak, ale boli navlas rovnaké ako staré Hohnerky. Majiteľ mi po chvíľke váhania prezradil, že prvé harmoniky Hohner dokonca ani neboli v skutočnosti (pravými) Hohnerkami, ale že sa všetky vyrábali a ladili práve vo firme Novak. A ten ich len vyrábal pod menom Hohner. Súbežne s týmito "hohnerkami" vyrábal aj svoje originálne harmoniky pod vlastnou značkou Novak, teda preto je medzi nimi taká veľká podobnosť - zaujímavé, však?

Martin Čerňanský
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24