Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
JoMi26. Júl 2024
Schválne som nazrel pod auto- predná náprava, riadenie. A nevidel som to prvýkrát, hoci sa opravám áut nevenujem.
Tak ako je tento spoj zložený z viacerých následne spojených komponentov, aj 3D tlačiareň netlačí celok (lebo by sa to nehýbalo), ale jednotlivé komponenty, ktoré treba/stačí spojiť. Ako sa vyjadril pán, ktorého táto technológia živí: Ak sa to dá v PC nakresliť, tak sa to dá vytlačiť.
JoMi26. Júl 2024
Nie, ale videl som kĺbové spojky v basových mechanikách. Mosadzné, aj plastové- práve z 3D tlačiarne.
...26. Júl 2024
si ty ale trdlo, prepáč. Videl si ty už niekedy napr. guľový čap riadenia na aute, ako je vyrobeny a z čoho pozostáva?
JoMi26. Júl 2024
Ak nejakú vec dokáže vyrobiť jeden človek, prečo by to niekto iný nedokázal ? Prípadne nemusí urobiť úplne takú istú, stačí, ak bude pasovať a fungovať namiesto pôvodnej. V dnešnej ére 3D tlače sa dá z plastu vyrobiť čokoľvek. Navyše to už netreba vymýšľať, stačí skopírovať existujúci kus.
pre jomi26. Júl 2024
Som zvedavý ako opravár vyrobí špecialne mini čapy - niečo na sposob guľovych čapov v aute, lebo aj take už som videl v heligonkach
Peter25. Júl 2024
Keď som videl niektoré heligónky s kadejakými kĺbmi na tiahlach, špeciálnymi uloženiami, púzdrami, a pod. tak toto, čo píšeš nebude platiť. Heligónka nie je traktor.

No, ale zas na zrazoch home-made traktorov vidíme kadejaké čudá, ktoré sú vyskladané z kadečoho a majitelia ich označujú názvom "traktor". Nuž máš pravdu, možno aj tak sa to bude dať riešiť.
JoMi25. Júl 2024
Tak iný výrobca/opravár vyrobí podobný komponent. Možno nie rovnaký, ale kompatibilný. Presne ako je to s gombíkmi, pružinkami, či filcami na klapkách namiesto kože. Občas to kolie oči, ale funguje to. Kto ešte nerobil pružinku zo zicherky?
Stačí sa pozrieť na domácich výrobcov traktorov a uvidíme, aký karburátor pasuje na aký motor, ten pasuje na akú prevodovku, tá zasa na aký diferenciál/nápravu. Niečo pasuje priamo, niekde treba vložiť prírubu. Sme šikovní a tvoriví. Vymyslíme niečo aj na heligonky.
Peter 25. Júl 2024
Tak to nemám ani ja. Obávam sa toho, že čo ak sa nejaké moderné tiahelko, alebo kĺbik, púzdro, či niečo iné - "špecializované", po čase pokazia a povedzme výrobca heligónky už nebude fungovať?... Čo potom ?
KM25. Júl 2024
Napr. nemám ja najlepší pocit z niektorých súčasných pretechnizovaných heligoniek. Samé ložisko, púzdro, špecialne komponenty
JoMi24. Júl 2024
Nič nové pod slnkom. Začiatkom 20. storočia chceli (po
utíchnutí burlivého obdobia vynálezov v 19. storočí) zrušiť patentový úrad s odôvodnením, že je zbytočný, pretože už bolo všetko vymyslené/objavené.
Podobne sa John Neumann - autor princípu fungovania počítača (tuším v 1949 roku) vyjadril, si myslí, že ľudia už dokázali urobiť všetko, čo sa pomocou počítača (teda počítacieho stroja) urobiť dá.....
B124. Júl 2024
Ako vo všetkom sa tie procesy vyvinuli do predu. Ako som písal ten princíp tam zostáva aby zaznel hlas a ako pri aute nejaká pohonná jednotka aby sa hýbalo. Čo viac tu ohľadom toho treba vymýšľať keď sa ani nedá?
...23. Júl 2024
Peter, pri takomto pohľade má B1 pravdu
Peter23. Júl 2024
Ja si myslím, že skôr sa rozvinuli technológie, stroje a výrobné procesy, ktorými sa heligónka vyrába, než ona samotná.
JoMi23. Júl 2024
Pre B1:
V princípe sa to povrchne dá takto zhrnúť. Ale reálne si stačí porovnať spotrebu vs. výkon, pohodlie, jazdné vlastnosti, bezpečnostné prvky, ale tiež počet hodín práce na výrobu jedného auta pred 100 rokmi a dnes a vidíme značné rozdiely. Teda vymyslené toho nebolo málo.
Heligonka je zariadenie podstatne jednoduchšie, ale aj tu sa technológia posunula vpred. Jednak materiálom, jednak výrobnými postupmi, v detailoch aj konstrukčne.
B121. Júl 2024
Šimon:
Princíp je stále rovnaký. Treba stlačiť gombík aby otvorilo klapku tým pádom nastalo prúdenie vzduchu a rozozvučalo hlas. Čo nové tu treba vymýšľať keď sa to ani nedá? (Pokiaľ sa jedná o heligónku s hlasmi) Toto je tá podstatná vec ktorá inak nemôže byť. Prečo znovu vymýšľať koleso keď je dávno vymyslené...? Tak isto ako sa tu veľa veci prirovnáva k autám. Tiež má kolesá, motor a prevodovku so spojkou. Princíp je stále rovnaký (pri spaľovacích motoroch). Tiež fabriky nehľadajú iný spôsob ako preniesť krútiaci moment na kolesá (spaľovacie motory).
Šimon19. Júl 2024
Jde o to jestli to byly konstrukční chyby nebo se to prostě takto tehdy dělalo protože si mysleli že je to tak nejlepší. Z dnešního hlediska třeba ano, ale tehdy to bylo jinak. Vše má svůj vývoj, vše jde dopředu, mění se technika, technologie atd. Ale u heligonky když se podíváme sto let zpátky tak se žádné podstatné věci neodehrály, tak to vidím já. Samozřejmě máme jinak vyráběné hlasy, dokonalejší mechaniky, ale konstrukčně je to pořád skoro stejné.
...16. Júl 2024
v minulosti tu už bolo viackrat písané, že konštrukčné chyby v starých harmonikách súčasnici radi povyšujú a predstavujú ako zázračné vychytavky starych majstrov.
Peter15. Júl 2024
Áno,... p. Voříšek.
pre Petra15. Júl 2024
Aj tato prihoda je z toho dobového rozhovoru ?
Peter15. Júl 2024
V minulosti ladili iba sluchom. Mali referenčné zvukové kalibre, jednoducho povedané, že napr. mali jednu tyčku naladenú v A tóne,... alebo C tóne,. či X-tóne, a toto bol základ,... a od toho majster ladič naladil zvyšok stupnice do prislušnej tóniny.

"Když už byl mistr starej, občas se stalo, že naladil helikónku tak, že se to nedalo vubec poslouchat, tak to bylo falošné. A když se mistr vzdálil do svého bytu na voběd, někdo z nás rychle vzal helikónku a naladil, aby to bylo poslouchatelné. Samozřejmě, mistrovi sme to neřekli, nikdo neměl tu odvahu!"... :-)
« ‹ 1 2 3 4 5 »