Vyhľadávanie

Diskusia

Diskusia bola presmerovaná do nového fóra:
>> Fórum <<

« ‹ 1 2 3 4 5 »
Drandic11. August 2014
Ja som zo ZV tak ak to mas blizko tak sa zastav a ja ti to spravim za pol piva.
Brigado Drandic11. August 2014
Odkial si? Mozem ti dat do ruky jeden hlas a sprav si to.
Karol11. August 2014
Choď za opravárom! Ma urcite daky hlas navyše.
romando11. August 2014
Pozdravujem všetkých,
mám jednu otázočku- dajú sa niekde zohnať hlasy na heligónku aj po kusoch? Myslím obyčajné hliníkové. Kamarátovi totiž prasklo pierko a myslel som, že by som mu ho vymenil. Akurát, že od Harmonikas je to asi hlúposť objednávať, to by bolo poštovné drahšie jak hlas.
Pravdepodobne ma pošlete hneď za nejakým opravárom, ktorý takéto hlasy určite bude mať, ale ja by som to chcel urobiť sám, preto tá otázka, či mi viete poradiť kde také niečo nájdem, ak vôbec... :) Vopred ďakujem za každú radu.
Ján11. August 2014
Bol niekto na KRUPINSKéJ HELIGONKE V ANFITEATRI? nEVIETE, čI EXISTUJE NEJAKý VIDEOZáZNAM Z VYSTúPENIA?
Kontakt: 0905 361 770
mm11. August 2014
pre Arny ďakujem za odpoveď stretneme sa v HOŘOVICIACH
Peter10. August 2014
pre Ondreja S:

1. Nie je Ukrajinec a Ukrajinec. Nezabúdaj, že celá Zakarpatská Ukrajina bola niekedy súčasťou Uhorského štátu, neskôr Československa a teda bola súčasťou jedného východoslovenského folklóru. Do dnes sa u nás na východe úplne prirodzene spievajú okrem iných aj rusínske, či ukrajinské ľudové piesne a všetci ich vnímame ako "naše".

2. Pre väčšinu z nás je napr. kvietok ako kvietok a laik si povie, že: "rastie všade, patrí asi každému, nikto nemôže povedať, že je práve od nich". No odborník - botanik vie presne o každej rastlinke, presne povedať z akého rodu, čeľade je. Vie povedať z akého regiónu pochádza, kedy k nám prišla, či s čím je krížená,...

A takisto to je aj s piesňami. Prepáč, Ondrej, v tom si laik (takisto ako aj ja, a i mnohí iní, čo nechcú tomu veriť). To, že my tomu nerozumieme ešte neznamená, že túto vedu nemá zvládnutú niekto iný. Etnomuzikológovia, či hudobní historici vedia u drvivej väčšiny ľudových piesni presne určiť jej zadelenie, pôvod, región, ba dokonca aj približný čas jej vzniku. A robia to nie podľa textov, ale podľa hudobnej stavby piesne. No i texty vedia zrecenzovať podľa štýlov, rýmov, obsahu deja a pod. a vedia napr. aj určiť, či text tam bol iba dopasovaný, či boli dolepené ďalšie slohy a pod...

3. Napr. mnohí z Vás ostatných ("nevychodniarov") už poznajú mnohé piesne, že sú "východniarske". Áno, východoslovenské piesne majú niektoré základne znaky piesni rovnaké, no pri detailnejšom skúmaní sa dá jasne rozlíšiť, ktorá pieseň je z ktorého východniarskeho regiónu - napr. šarišská, zemplínska, abovská, rusínska,... Rodený východniar, ktorí tu žije cíti dokonca aj mikroregionálne rozdiely piesni v rámci jedného regiónu - napr. Horný Šariš, Dolný Šariš... No a keď trebárs niekde začuje nie že poslovenčenú, ale doslova nanovo pretextovanú "svoju" pieseň, tak to jednoducho nemôže prehliadnuť/prepočuť...

Ospravedlňujem sa všetkým normálnym Kysučanom, veď Kysúce je pekný kraj, s pekným vlastným folklórom, ale nedá mi nereagovať (i keď som pôvodne vôbec nechcel) na tých jedného - dvoch jedincov, ktorí svojím "textárskym umením" naozaj prznia identitu rľudových piesni. Ondrej, nemusíš so mnou súhlasiť, ale naozaj je to tak, že tí jedinci z Kysúc to tak robia... A pravdou je aj to, že v takom rozsahu ako u tých kysúčanov som sa ani ja nikde inde nestretol. Pritom je úplne jedno, či kradnú z východu, stredu, či západu,... Kradnú a tým značne znehodnocujú a krivia náš slovenský folklór !!!
mm10. August 2014
pre Arny ďakujem už som si to zistil http://www.mkc-horovice.cz/mkc-heligonka.html
mm10. August 2014
pre Arny dopĺňam otázku, koľko účinkujúcich bolo zo Slovenska v. r.2013
pro mm9. August 2014
To že tam byl v Hořovicích je jeden hrač v 2013 nevím co bych nato měl odpovědět radějí na tento připěvek nebudu odpovidat jen si myslím své. arny
pre Karol9. August 2014
Mechy vynikajuce. Konecne poriadne mechy, ktore sa nelamu a maju dost vzduchu.
arny9. August 2014
Každy rok se zučastním na srazu heligonkařu a celkem se nás tam sejde každy rok harmonikařu okolo 70 až 90 harmonikařu . Kolik heligonkařu se zučastní vystoupení hraní na heligonku to přesně nevim ale skusím to letos spočitat a dám vědět. Nejde oto kdo je nejlepší hrač na srazu heligonkařu ale OTO JDE PŘEDEVŠÍM že se sejdem. Na parkovišti je nás tam každy rok okolo 50 harmonikařu a kde s? zahrajeme pro potěšení a vyměnime si své skušenosti o heligonkach a též je zde BURZA heligonek kde se každy rok nabízí asi 80 i více heligonek k prodejí a to se malo kde vidí a též se dá zde koupit i do sbírky i unikatní kousky které se už malo kde vidí.
Kontakt: pro mm
Ondrej S.9. August 2014
Občas sa mi stane, že mi mobil hodí spätnú emailovú adresu. Ak uvidíte gmail.sk tak to je preklep a platí gmail.com
Kontakt: older73@gmail.com
Ondrej S.9. August 2014
Občas sa mi stane, že mi mobil hodí spätnú emailovú adresu. Ak uvidíte gmail.sk tak to je preklep a platí gmail.com
Kontakt: older73@gmail.com
Ondrej S.9. August 2014
Tak chlapci, môžme sa tu hádať o pôvode pesničiek, či sú slová správne, z ktorého sú kraja či regionu... Som v Španielsku s dvomi Ukrajinci a dobrých 50% piesní akože slovenských, Detvianskych, vychodniarskych spievajú ukrajinsky, napr.: Keď mi prišla karta narukovať, A ja taká čárna ... Ja som Dubničan, otec z pod Poľany a bývam v Martine. To len ak by ste si ma chceli zaradiť. Tak sa prikláňam k názoru, že i ti Kysucké nemusia byť "sprizdnené" piesne iného regiónu.
Kontakt: older73@gmail.sk
Karol9. August 2014
Kazdý normalny predsa porovnava sam seba ako sa mu.hra na nastroji a ako mu sedi v rukach a nie hru nejakeho majstra..... Jasne rozdiely su v spracovani hmotnosti ovladani a hlavne zvuku heligonky. Ty co si hral na jelinkovej tak co vravis na mechy?
JanK9. August 2014
Sú to zasa len žabo myšie vojny ohľadom kvality spracovania heligoniek. Kto na čo má, tak vysoko bude vyskakovať pri kúpe samotného nástroja.
Ale určite keby sme porovnali hru nejakého, ozaj majstra heligónkára, ktorý bude hrať na ,, populárke", a hru priemerného hráča na naj ,,svetovejšej" heligónke, tak každý človek ktorý nie je nahluchlý, by musel uznať kvality ,,populárky".
mm9. August 2014
pre ARNY a koľko bude účinkujúcich v Hořovicách v r. 2013 tam bol jeden
asdf9. August 2014
Hral som na Jelinkovej a poviem Vam ze duraj je daleko za Jelinkom.
pre Laco B9. August 2014
Dakujem, pochopil som vysvetlenie. Nehra sa c7, co je akord, ale sa hra len bas C na tah, a to je ten isty ton ako pri tlaku basu C. Rozdiel medzi C c7 a C c je v priznavkach. Mal som to skusit zahrat a nie spekulovat nad teoriou :(
« ‹ 1 2 3 4 5 »