Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
JoMi19. September 2018
A čo sa týka oktav, myslím, že na FB ladení je to stále o rovnakých oktavach. Malé f+ f1 ako základný tón. A je rozdiel len v tom, koľko hlasov je v ktorej oktave a teda ich považujem za základ. Ak ide viac hlasov od f1 a jeden od malého f, tak poviem základ+ hlboká. Ak ich je viac od malého f a jeden od f 1, tak poviem, že základ plus vysoká.
Už som videl aj dvojhlasku s rozdielnymi oktavami a tam je ťažko povedať, ktorá je základ a teda či tá druhá je od nej vysoká, alebo nízka.
Pri štvorhlaske sa výnimočne môže vyskytnúť Hlboká+ 2xZaklad+Vysoká. Ale nemyslím, že to je možné u každého ladenia. To je skôr otázka na skúsených ladičov a opravarov. Ku ktorým ladeniam sa robieva nízka oktava, ku ktorým vysoká a ku ktorým obidve.
Hra?19. September 2018
No Martin ale uznaj, že 2300 je už trochu prestrelené. Pokiaľ viem tak ty v tej cene máš novú trojradovku na dixoch. Tak povec či je to zvukom, komfortom a prevedením zrovnatelná mašina.nikto z nás nemôže lebo na oboch si hral ty. Ak áno tak som nič nepovedal. Ale za taky nastroj aj po kompletnej generálke by som nebol ochotný dať viac ako 1500 a už aj to sa mi zdá príliš...
Martin L.19. September 2018
Pre Janči a Peter
Toho pána poznám osobne ...
Video som nahraval ja . Tak som na nej hral . Viem čo to je za stroj . Je to MOSADZ ... A hlboká oktáva . A za 300€ si kupiš tak popularku niekedy ani to nie :)) Ešte o tom črepe čo ma doma . Neni rozobrata tu heligonku mu tiško závidim aj ja . Ja mam FBčku tiež hlboká oktáva neviem kde si zobral to že sa dáva 2x základ + 1 vysoká .. Ja mám 3x základ + 1 hlboká ....
Kontakt: martin@lastak.eu
Peter19. September 2018
pre "|||"

Etymológia je veda, ktorá sa zaoberá slovami, ich významom, históriou, tvorbou, analýzou a pod... Nemusí však človek byť školeným etymológom, aby dokázal rozpoznať, či nejaké to slovo pochádza z domáceho jazyka, alebo je prevzaté z iného. Stačí iba väčšia pozornosť a trochu logiky.

Ono je to tak, že na úplnom začiatku slová boli jednoduché a navyše spájali v sebe aj viaceré no PRÍBUZNÉ významy. Tie jadra slov sa uchovali do dnešných čias a väčšinou tvoria tzv. slovné základy slov. V materskom jazyku (teda v tom, kde slovo pôvodne vzniklo) ten slovný základ sa nachádza aj v iných slovách odvodených od toho prvého a jasne vidieť logickú postupnosť.

Jadrom slova kováč je KOV, možno snáď iba primitívne KO. Tento význam sa teda v materskom jazyku bude vyskytovať vo všetkých slovách, čo majú nejaký spoločný význam. KOv - KOvadlina - KOváč - KOň - KObyla - podKOva - KOpyto - KOpija - KOpať - atď... Všetky slova sú spojené so spoločnýmvýznamom kovu, alebo spravovania kovu, alebo s niečím, kde sa ten kov (výrobok) umiestňuje...

Skúste si dať napr. pozrieť vyššie uvedené slová do maďarčiny. Každé iné maďarské slovo vyzerá i zneje ináč a s prvotným "kovácz" nemá absolútne nič spoločné.

Je teda nesporné a jasné, že slovo "kováč" je originálne slovenské/slovanské slovo, ktoré pôvodne vzniklo v slovanskom jazykovom prostredí.
Peter19. September 2018
Janči, osobne chápem Tvoje rozhorčenie, ale:

1. Mosadz/bronz sú zliatiny medi staré ako ľudstvo samé
2. Oktávy (hlboké, vysoké) si každý necháva do svojho nástroja namontovať také, aké lahodia jeho uchu. Žiadny "muster", nie je výhradný a priradený iba ku nejakému konkrétnemu ladeniu
Janči19. September 2018
Práve som volal na inzerát v burzeohladne heligonky FB. Pán mi tvrdil, že je to 100-ročná heligonka, všetko orginál, hlasy mosadz majvyššia trieda, hlboká oktáva. Keď mi však povedal cenu 2,300eur, tak som skoro spadol zo stoličky. Myslím si, že pred 100-rokmi asi ani nevedeli čo je to mosadz. DAlej pri ladení FBsa dávajú hlasy 2x základy ajedna vysoká oktáva, čo Vám povie asi každý výrobca.Keď som mu povedal,že mudám za ňu 300, max 500eur ak si ju odskúšam a bude mi sedieť v rukách a hlasy sa mi budú páčiť, tak sa nahneval zo slovami:
mám v košíku ešte jednu rozobratú a dávali mi za ňu 5000eur a nepredal som ju.
Aký máte na to názor? Neviem či ja, alebo ten pán žijeme asi v druhej dimenzii.
Kontakt: 0905 361 770
lll19. September 2018
No a dalsia melodia....pekny caras...

https://www.youtube.com/watch?v=vy5l-fS1Aic

A dze ze ten perecar co mi perec obecal, doma sedzi na pecu a ma perec na plecu.....

Preco to ti Slovaci spievaju po madarsky ? :-) Ale sikovni su......

Styl tej muziky a tanca mi velmi pripomina muziku a tanec na Zempline. Keby ich tak oblietc do Zemplinskeho kroja a aby nespievali ale iba tancovali tak by ani nikto netusil , ci su to Slovai rozpravajuci po Slovansky alebo Slovaci rozpravajuci po Madarsky-- teda deti dobrovolnych Madaronov alebo deti nasilu pomadarcenych Slovakov.

Len zvlastne je ze ked stretnete cloveka s menom Kovac , este aj bez toho cs na konci a je z Budapesti a dojde na dobracku diskusiu o spolocnom zivote v Uhorsku a poviete mu ze slovo kovac je slovenskeho povodu a ze on ma mozno slovvensky povod tiez tak Vam bude tvrdit s rumencom v tvari akoby sa hanbil za nieco ze nie , ze slovo kovac je madarskeho povodu . A ked mu poviete ze Cesi hovoria Kovař, Slovaci hovohia kovac, Vychodniari koval , Poliaci koval ,Ukrajinci koval a az Rusi trochu odbiehaju k slovu kuznec a ze vsetko je to o slovesa kut alebo kovat tak vam aj tak bude tvrdit tu naucenu madaronsku teoriu zo skoly ( za co vlastne on sam nemoze) ze je slovo kovac madarske a ze mi Slovaci sme ho prebrali od Madarov.... :-) .... No takze podla ich pohladu sme my Slovaci slovo kovac prebrali od nich a Cesi, Poliaci , Ukrajinci to prebrali neskor od nas.....no aspon ze vieme teraz ako vznikli nase slovanske jazyky urcite neskor po prichode Madarov do Karpatskej kotliny, ktora bola tiez prazdna , neobyvana .... :-) ... podla nich.Asi to aj velmi suvisi s tym , ze Alexander Petrovic zacal pisat po madarsky a je z neho Sandor Pettofi, Ladislav Kosut bol vychovany v madaronskom duchu a je z neho Lajos Kossuth, ... a skoro to postretlo aj Pavla Orsagha Hviezdoslava pocas studia na madarskom gymnaziu... ale precitol a napisal " O mojej matky rec je krasota , je milota "
lll18. September 2018
No vidis JoMi a zase vidim , ze by som nemal piosat ked som unaveny po smene. Samozrejme som myslel PANSLAVIZMUS. :-)
Jozef218. September 2018
asi som si sám aj odpovedal, lebo ladenie D/G som tam nenašiel :-)))
Jozef218. September 2018
JoMi, teraz som pochopil ako si to myslel s tou prerábkou do českého grifu.V tejto súvislosti, som si spomenul, že som povodne na mojej heligonke (asi z ješitnosti) chcel vymeniť hlasy lebo sa mi zdali akési slabé, no tie ceny ma hneď schladili. Teraz po tejto informácii som zistil, že Hohner predáva komplet pár kobylky s hlasmi za 98€, ktovie či by sa to oplatilo prerobiť ako si spomínal, alebo je to totálna hlúposť?. Ináč tieto hlasy čo sú v tej Hohnerke sa mi zdajú o čosi silnejšie ako na mojej a pritom sú hliníkové.
Jozef218. September 2018
tie platničky tam doslova chýbajú, ono to je celé dovrzané, niektoré boli len tak priložené, tak som ich podla velkosti akotak do toho vosku nasadil a podla ladičky mi vyšlo, že je to najskôr ladenie C/F a preto aj také názvy. Najradšej by som poslal foto, ale ktovie či je kóšer, nerád by som sa dostal do nejakej šlamastiky.
JoMi17. September 2018
Alebo, ak tam tie hlásky naozaj chýbajú, dosť možné, že ich odtiaľ niekto na takúto úpravu vymontoval.
JoMi17. September 2018
Jaaaj, malé a/c1. Teda druhý gombík aj na rade F.
Klasická prerábka nemeckého grifu na český? Jožo, som najprv myslel, že ti chýbajú platničky, teda sú stratené hlásky a ostali po nich diery. Ale toto vážne vyzerá, že chces zmeniť ten grif- ostatné hlásky posunúť o jednu pozíciu a na druhú pozíciu dať spomenuté hlásky. Dobre chápem. Videl som takto upravené nástroje, teda možné to je. Len aby pasovali aj komorky na ostatné hlásky. Vždy pôjde väčší do komorky určenej platničke o pozíciu menšej.
JoMi17. September 2018
Miro S.
Ak Jozef2 správne opísal oktavy, malo by sa jednať o diskantovu stranu. e/g je na CF zvyčajne na druhom gombíku v prvom rade. Hohnerky mávajú aj inak. Len ten a/c mi nepasuje. Buď v druhom rade a/b, alebo v prvom rade g/a, alebo h/c.
Jožo, aké je to ladenie?
Miro S.17. September 2018
Pre Jozef2.
Na ktorých kobylkách ti chýbajú hlasy - na diskantových, alebo na priznávkovej?
JoMi17. September 2018
Jozef2, nezabudni pomerať rozmery platničiek (podľa odtlačku vo vosku), alebo Jirkovi (či inému opravárovi) podať konkrétnejší model nástroja. Hlasy rôznych výrobcov sa vo veľkosti platničiek mierne líšia, aj keď sú naladené na rovnaké tóny. Ale skúsenému opravárovi zvyčajne stačí povedať typ nástroja, alebo nazrieť dovnútra a vie, o aký typ hlasov ide.
JoMi17. September 2018
Čomu sa venuje Pán Slavizmus? O PANSLAVIZME som už niečo počul, ale o tomto pánovi/panovi ešte nie.
Šimon17. September 2018
Pro Jozef2
Zkus se obrátit na Jirku Hampla kontakt máš v adresáři.
lll17. September 2018
Len by som este dodal, ze mna nikdy nezaujimali heligonky na bazosi a burze. Ja radsej diskutujem o harmonikach a na tom ako na nich hrat a nieco sa snazim naucit od diskutujucich alebo sa aspon trochu podelit so svojimi skusenostami zo samoucenia sa. A ete tak trochu Pan Slavizmus. ale nie bazos alebo burza.
lll17. September 2018
Hm JoMi myslim , ze ten expert co pouzival Tvoj nick zacal pouzivat teraz uz aj ten moj. No co uz . Trochu ubohe no ale co uz , aj taky su ludia.
« ‹ 1 2 3 4 5 »