Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
JoMi25. Február 2020
To jednou v sobotu, už nevim jak....
Zaujímavá pesnička. A tí, ktorí sme zažili hraničné kontroly do PL a nákupy na poľských tržniciach si zaspomíname.

Každopádne, pri tomto štýle hrania sa dá pekne využiť harmonická kostra skladby obdobná s hrou na gitare. Jednoducho netreba trhať (hoci citlivo) smer pohybu mechom. Pretože ani protichodmi sa nedá všetko vyriešiť.
Pablo25. Február 2020
Dakujem, ze sa diskusia rozbehla plodnym smerom.

Az to se mnu sekne uz hrat viem (z knizky od MC). Moja prvotna otazka smerovala k tomu, ci nie je jednoznacne stanovene, ktore 2 tony (z 3) na diskante sa hodia k basu vlavo. Odpoved mi dal JoMi a teraz to skusam aplikovat do praxe v piesni Vilem Fusek.

Miro S.25. Február 2020
Pre Pablo.
Napr. tu máš Nohavicu:https://www.youtube.com/watch?v=jYVNbSR1c1I
Miro S.25. Február 2020
Tak ako píše JoMi. Jarek Nohavica hrá v podstate všetky pesničky v moll.
Takže ako vidieť na videu napr. "Až to semnou sekne", tak na basovej strane hrá na vrchných gombíkoch v druhom rade kde je na heligónke C/F: tlak mecha - A(bas), A dur(priznávkový akord)/ ťah mecha - D(bas), d mol(priznávkový akord). Neviem v akom ladení má tú žltú heligónku po dedovi, ale v podstate je to u každej rovnaké, akurát sa podla ladenia mení Dur/mol.
JoMi24. Február 2020
Pôvodný príspevok od Pabla je ešte stále na tejto stránke v diskusii- netreba (zatiaľ) hľadať na starších.
Štýl Jarka Nohavicu ako ho poznám ja spočíva na speve nad harmonicko-rytmickym základom hranom na heligónke. Keď spieva, vôbec nehrá melódiu a rytmus len základný. Kľudne by stačilo hrať ľavou rukou, ale aby to bolo bohatšie, tak kontru dupľuje pravou rukou. Nejaké rozšírenia harmónie som nepostrehol. A ako medzihru medzi strofami zahrá variáciu melódie (časť, alebo celá; zjednodušené, alebo doplnené o cifru).
KM24. Február 2020
Nechce sa mi hľadať ten jeho príspevok, ale myslím si, že on to myslel inak. Doplniť ľavú stranu akordu o ďalšie tóny z pravej strany.
Bude však lepšie, keby teraz ešte raz naformuloval otázku-
samouk24. Február 2020
ja sa (mozno od veci) spytam, preco priznavku len z dvoch tonov a nie povedzme cely akord ? (hoci Pablo pise ze nechce pouzit cely akord na lavej strane- tiez neviem preco ...) Je to preto lebo su prilis vyrazne a nieco by sa prehlusilo ?
rychlik21. Február 2020
este raz plne suhlasim!
Miro S.20. Február 2020
Pre dve bodky (..) a dve čiarky (II).
Nečítaj to čo sa tu píše a máš pokoj, nebude ťa to hnevať!
Keď sa niekto niečo pýta a iný mu to vysvetluje, tak si myslím, že to je v poriadku - na to tiež slúži táto diskusia.
JoMi20. Február 2020
Už samotné tvrdenia obsahujúce percentuálny podiel muzikantov a počet gombíkov sú znakom "vysokej odbornosti". Ja by som si podobnú vec nedovolil tvrdiť, alebo by som to musel mať podložené buď vlastným serióznym výskumom, prípadne prevzaté zo seriózneho zdroja, ktorý také informácie má.
A tak sa pýtam, odkiaľ pochádzajú uvedené údaje?

Každopádne, ak získaná informácia (trebárs tu na fóre) hocikoho posunie vpred a začne používať trebárs len o jeden gombík viac, tak to má význam a zmysel. A kto má lepšie/hodnotnejšie informácie, tiež sa rád zasa niečo nové dozviem. Ako tomu už viackrát bolo.
rychlik20. Február 2020
Dobre robis! Takto by mal kazdy! Ignorovat prispevky, ktore ho drazdia a nie rozputavat vasne. ok !
Pablo20. Február 2020
JoMi dakujem za vysvetlenie.

Ostatne slaboduche prispevky nekomentujem.
II20. Február 2020
a ten Pablo vie aspoň ako sa nosí heligónka ? Počul toho odborníka niekto hrať ? Alebo je to len Pablo ktorý robí zo seba Pabla a nič viac !!!!!!
Je čudné, že naletíte takým ako je Pablo. o jednom viem ten si niečo prečíta z knižky a potom to tu prezentuje ako jeho odborný názor a chce poúčať iných, avšak hrá na heligónku pesničky ako " kohútik jarabí " Pec nám spadla a mám ja hrušku a týmto končí jeho hudobné vzdelanie a nadanie.
lll20. Február 2020
.. ??


No pre Pabla.... ved on sa pytal. :-)
..20. Február 2020
asi 70% hráčov v SR dokonale ovláda Vašu teóriu včerne akordického hrania as viete prečo ? LEBO HRAJÚ NA 3-4 Gombíkoch a dvoch basách.
Tak neviem prečo také odborné výlevy a hlavne pre koho.
JoMi19. Február 2020
Akord má minimálne tri tóny. Pri tonike (v dur zvyčajne tlakom) býva trojzvuk, pri dominante častejšie štvorzvuk - označenie akordu sedmičkou (1-3-5-7 tón). Ak z nich vezmeme len dvojicu, máme viac možností (viac alebo menej správnych).
Z tých nesprávnych uvediem c+g. Je to kvinta, sama o sebe znie čudne, hoci nie falošne. Tercia (c+e, alebo e+g) je uchu bližšie. Pri dominante zaujímavo znie sekunda (napríklad f+g) - z akordu g-h-d-f vznikne prenesením spodného g o oktavu vyššie.

Konkrétna voľba záleží na vkuse jednotlivca. Ak sa kontruje na diskante k spevu (štýl Nohavica), nie je rovnaké, ako keď hrajú spolu nástroje. Je dobré, ak kontra (dlhodobo) neprehlusuje melódiu. Krátkodobo to medzi frázami naopak muziku oživí. Aspoň ja sa držím zásady, že kontra má byť buď nižšie ako melódia (vyššie tóny ucho viac vníma), alebo ju treba hrať veľmi jemne.
Miro19. Február 2020
Áno, nepochopil som :) Nevadí - tam by som vyberal tie dva tóny, ktoré by viac "pasovali" k melódii, (ako keby prvý a druhý hlas), inak je to ale v podstate asi jedno.
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Pablo19. Február 2020
Dakujem za odpoved, ale trosku sme sa nepochopili. Na basovej strane zahram bas "C", k nemu nechcem zahrat priznavku "c" na basovej strane (3 tony), ani kombinaciu basov, ale 2 tony na diskantnej strane. Ak je male "c" ako akordova priznavka zlozena z 3 tonov, ktore z tychto tonov mam hrat na diskantnej strane ako doprovod ku basom? Styl hrania Jarka Nohavicu.
Miro19. Február 2020
Ak hovoríme o priznávke, tak tá je osadená pod jedným gombíkom - u ladenia C-F priznávka c na tlak je pod 2 gombíkom (podľa tabuľky rozloženia tónov na dvojradovej heligónke - https://pesnicky.orava.sk/data/stahuj/gombiky_heligonka_c_f_l1.gif). Mali by tam byť osadené všetky tri tóny c+e+g. Ak však chceš zahrať "priznávku" pomocou dvoch basov, tak tú môžeš zahrať pomocou basov C + G = 1 +3 gombík na ťah. Bas E, heligónka v ladení C-F osadený nemá. Takto to ale asi robí málokto ...
Najlepšie bude, ak si pozrieš spomínanú tabuľku a tam nájdeš zobrazené v notách, pod ktorým gombíkom sa skrýva aký bas a kde je k nemu priznávka. Bas je označený jednou notou, priznávka=akord je označený troma notami.
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Pablo19. Február 2020
Ahojte. Idem si po radu. Ak chcem hrat priznavky na diskantnej strane zlozene z 2 tonov, ako si ich zistim pre jednotlive basy CF-ky? Priklad: akord Cdur je zlozeny podla poltonovej schemy (0-4-7) z tonov c+e+g. Aku priznavku mam hrat na diskante? c+e? c+g? e+g?
« ‹ 1 2 3 4 5 »