Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
rychlik25. September 2021
Naco sa zamykat? je aj ine riešenie - vykopat zenu a mas pokoj. Hrajes si v kazdej izbe, kde chces, ako chces :)))
Kojšovjan25. September 2021
Hadate sa tu , jak tí v parlamente...! Čo..je to nakazlive to " hadanie sa" jak covid...?
Niežeby ste sa kamartsky zhvovarali..ale sa vadite..
Nestretli sme sa už skoro dva roky..lebo " covid"..
Asi aj z toho nam švitorí"...
Nevadte sa ..! Zavrite sa do izby...heligonku do rúk..
Ja to tak robim..keď ma žena " na....j..e"..
A pomaha to....
Palo24. September 2021
Pre Miro,

nemal by si podceňovať tých čo majú harmoniku naopak.
Pozri tu: https://www.youtube.com/watch?v=8qfvtGg6sOY
Miro24. September 2021
Odkaz pre tohoto JOŽA....Pocuvaj ty co si za kokota ked takto sprosto rozpravas o tom mladom chalanovi poznam takych debilov ako si ty co kritizuju a nevedia zahrat nic raz som dal takemu ako si ty harmoniku a vies co urobil debilko otočil ju hore nohami tak zavri hubu pošli mi foto a ked ta niekde stretnem na podujati uz pojdes po styroch lebo ti skopem rit
JoMi24. September 2021
Peter, to sú naozaj všeobecne známe veci. Každá tónina, či skôr druh tóniny vyvoláva iný dojem. My rozlišujeme dur a mol, k tomu treba pripočítať tie cirkevné, inak nazývané modálne.
Jedno veľké ALE však pripomeniem, ak hovoríme o krajšej, či horšej stupnici/tónine v rámci jedného druhu. To je však veľmi individuálne, pretože ide o vzájomnú rezonanciu s telom (súhlasna/protichodna), teda záleží na človeku. Hoci určite by sme našli nejakú prevažujúcu skupinu s rovnakými/podobnými proporciami.
Takisto treba rozlišovať medzi rovnomerne temperovanym ladením, kde platí len vyššie uvedené a nerovnomerne temperovanymi systémami (u heligonky a niektorých ďalších nástrojoch používané dodnes), kde vzniká viacero mikrointervalovych štruktúr, ktoré môžu (a aj majú) mať za dôsledok rozdiely vo vnímaní. Tie sa však už vymykajú aktuálne platnému teoretickemu modelu založenému na rovnomerne temperovanom systéme, kde sú všetky poltony rovnako veľké, platí transpozícia, enharmonicka zámena a ďalšie veci. Reálne to však funguje len pri klavíri, organe, akordeóne, možno ešte ďalších.
Očovän24. September 2021
pre KM, JoMi, Peter
Ďakujem - keď to bude v archíve SRo, určite si to vypočujem.
Peter24. September 2021
Nie je to len "dáky" výskum "nejakého" jedného filozofa. Pre mnohých laikov sú takéto témy iba mlátením prázdnej slamy, kecy, príp. hneď označujú ľudí za hlúpych amatérov, či jednoprstových trhačov mechmi. Bez ohľadu na toto, pripomínam ono laické označovanie tónin skúsenými hudobníkmi - na pekné a škaredé.

Uvedené presne súvisí s tým, ako podľa psychológov tóniny vplývajú na emocionálne vnímanie ľuďmi. Zhodou okolnosti som ten kraťučký výklad doktora Krauzeho v SRo počul v autorádiu. Okrem iného spomínal, že aké nálady, pocity vyvolávajú v ľuďoch tóniny napr. hrdelných spevov, ... aké napr. cirkevné tóniny v kostole,... aké tóniny zábavnej hudby,... a pod.

Počúvajúc rádio som sa normálne potešil, že toto ľudové info (pekné - nepekné tóniny), ktoré šírim aj ja, nie je iba subjektívnou fámou niektorých muzikantov, ale že je to riadny a uznávaný psychologicky fakt. :-)
JoMi24. September 2021
Po dlhšom "gúglení" som našiel aspoň predošlé príspevky uvedeného psychológa v rámci rovnakého cyklu príspevkov. Môžeme teda dúfať, že aj ten posledný sa medzi nimi časom objaví.

https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/dr-krause-zahady-mysle/268645/dr-krause-zahady-mysle-viera-a-lahsi-zivot?fbclid=IwAR2Vp1Oq2oOxqysyzRFHd-Q6naUibnvtScTFRhcXNgSl97Vc65naiSmly-U
JoMi23. September 2021
Ja som danú reláciu našiel. Ale len programe ako položku. V archíve nie je, teda bude ťažko sa k obsahu dostať.
Šimon23. September 2021
Na moje emoce více působí to co je v té tónině hráno a kdo to hraje. Nikdy mne nenapadlo při poslechu zamyslet se nad tím v jaké je to tónině. Tím nechci zpochybnit výzkum nějakého psychologa, píši jen moje pratické životní zkušenosti.
KM23. September 2021
Skús sa pozrieť na reláciu "Dobré ráno", alebo tak nejako. Relacia, čo vysielajú každý deň od 6. do 8-9. hodiny.
Očovän23. September 2021
Hľadal som to v archíve, lebo by som si to rád vypočul. Žiaľ, nie je to tam. Dohľadať sa tam dajú iba pravidelné relácie s vlastným názvom...
KM22. September 2021
Neviem, či to dakde nájdeš v archíve. SRo 1 počas dňa vysiela také krátke 3 - 5 minutové vstupy s dr. Krauzem, vždy na nejakú psychologickú tému. Dnes som zapol radio a o tých tóninach som počul už len koniec. Bolo to ráno niekedy pred ôsmou hodinou.
Alois22. September 2021
A můžeš to trošku podrobněji přetlumočit. Co která nač?
Dá se to někde poslechnout ze záznamu? Dík předem.
Alois
KM22. September 2021
Práve dnes ráno v rozhlase rozprával Dr. Krauz, psycholog o tom, čo sme tu kedysi preberali a mnohí z vás sa tomu rehotali, že je to hlúposť. No a pán psychológ to jasne vysvetlil: každá hudobná tonina pôsobi na človeka ináč a vytvára v ňom iné emócie.
SMX21. September 2021
pre Jozo. myslím že viem koho máš na mysli. Je to mladý chalan podľa reči asi Moravák. Na Yotube má viacero sólo videi kde prezentuje svoju hru. Je ho vídať ho viacerých podujatiach v severozápanych končinách Slovenska, hlavne pri hre mimo podia. Hrá celkom slušne a evidentne ho to baví a heligonku si užíva. Navyše je to celkom pohľadný chalan čo asi poteší očka ženského publika. Nechápem ale zmysel tvojho príspevku. Žeby závisť ?
KM21. September 2021
Napr. ja neviem o koho ide, ale to, že niekto vie improvizovať, je stredobodom záujmu ľudí, neznamená, že automatocky je chvastúňom a zlým človekom. Prečo mu máme hneď závidieť pozornosť ľudí?
?21. September 2021
daj video, ze o kom to hovoris ?
jožo21. September 2021
priatelia heligonky čo poviete na hranie martina alias chvaston tušim zo vsetina na každom podujati musi byt stredom pozornosti martin pre teba trocha skromnosti
Kontakt: sk
Peter21. September 2021
Priateľu, zo Severného Slovenska, prosím Ťa, nepodrypuj neustále v diskusii pod rôznymi nickami. Viem o Tvojej identite viac, než si môžeš myslieť a nechci, aby som tieto informácie posúval niekde "inde". Nemuselo by to byť pre Teba príjemné.
« ‹ 1 2 3 4 5 »