Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
....26. Jún 2016
Vážim si a zároveň obdivujem každého hráča hlavne heligonkara a hlavne toho ktorý príde aj rozveseliť iných ľudí. Môj obdiv spočíva hlavne v tom, že aj ja som chcel sa naučiť hrať - peniaze na heligonku mám ale potvrdilo sa pravidlo, že z buka len poleno vykrešeš iné nič a to je môj prípad.
zaujali ma dva posledné príspevky a to určite títo pisatelia majú pravdu, je to neucta k hráčom, keď organizátor vyberie vstupne a hráčovi poskytnú len guláš v cene cca 2.50 € a nejakú minerálku. Podľa môjho názoru hráč príde na svojom aute, ktoré si zakúpil, toto žerie benzín, olej, pneumatiky a to všetko niečo stojí pritom organizátora to nezaujíma, len zahraj a ťahaj v čérty preč.
Možno sa dostanem na pranier ale nech, nie tak dávno niektorí hráči kritizovali a hanobili podujatie, kde organizátor slušný finančný príspevok poskytol hráčovi, hojne a do sýtosyti pohostil všetkých účinkujúcich v četne ich doprovodu, dal aj pekné hodnotné darčeky, doprovod neplatil vstupné /počul som že sú aj také podujatia kde od doprovodu manželka, priateľka, otec, matka pýtali vstupné / čiže za ochotu a úctu by ho niektorí najradšej utopili. Som presvedčený že táto nenávisť pramení hlavne z toho, že neboli pozvaní ! Apropo.. taký darček som chcel kúpiť aj ja na pamiatku a organizátor mi taktne oznámil, že taký darček dostane len výlučne človek ktorý na podujatí účinkuje - určite mal pravdu, lebo sa to jedná o jedinečnosť.
Podľa môjho názoru nekritizuje a nehante to čo je dobré, budte vďačný za úctu k Vám, no a také gulášové podujatie a organizátora možno len ignorovať.
Toto sú len moje názory ako človeka nezainteresovaného na celom diani. Ak si myslí niekto niečo iné tak prosím nech sa vyjadrí, ale aj prosím aby nezačal ako je vo zvyku hanobiť moju osobu a môj názor.
všetkým príjemnú nedeľu a nech Vám to dobre a veľmi dlho ešte hrá.
viktor 26. Jún 2016
Ja mam podobny nazor, odohrali sme 2 pesnicky a dost, myslel som si ze nieco aspon dostaneme okrem gulasu a napoju napr. nejaku magnetku aspon alebo volaco take
.26. Jún 2016
Pre viktor - nič moc
viktor 26. Jún 2016
Zdravim ako sa vam pacilo na Podhori, hlavne tim ktory boli
JoMi25. Jún 2016
Ešte pre Ivana.
Dim akordy v durových a molových tóninách nepatria medzi hlavne akordy. Vzniknú použitím cudzích tónov. Mávajú zvyčajne úlohu chromatickeho prechodu medzi dvomi akordami. Pre začiatok ich jednoducho nehraj a používaj len základné akordy. A kým postúpiš v technike hry, doštuduj si vybrané kapitoly z hudobnej teórie. Internet, knihy, učiteľ. Potom pochopíš, čo a ako, kedy a prečo. Inak je to len biflenie bez logiky. Niekomu to síce vyhovuje a na heligónke, kde je pomerne málo možností, sa to ešte dá udržať v hlave. Akordeón je oveľa dokonalejší nástroj s mnohonásobne bohatšími možnosťami. Neudržís všetko v hlave. Alebo si vyrobíš zasa len šablónu na hranie.
JoMi25. Jún 2016
Základ tonálnej harmónie sú dva akordy. Tonika a dominanta. Dá sa tým zahrať skoro všetko, ale je to naozaj pre začiatočníkov a samoukov. Ale mnoho našich dedov inak ani nehralo. A tiež si vystačili so zemiakmi a mliekom. Ale pestrejsia strava lepšie chutí. A bohatšia harmónia lepšie znie. Treba ale poznať funkciu jednotlivých akordov v danej tonine. Napríklad A dur akord v F dure je vedľajši a dá sa vynechať. Ten istý v d mole je hlavný a treba ho dodržať. A pod.
To isté pre Ivana. Odporúčam aspoň základný kurz harmónie. Jedna pesnička v rôznych zdrojoch má rôzny akordicky sprievod.
A zasa sme pri tom, že neexistuje jediný správny spôsob hry. 100 ľudí, 100 chutí. Alebo aspoň 20. M.Č. vedie k jednotnému štýlu. Je to poznať na prvé počutie. Výborný, ale šablónovity.
ha25. Jún 2016
pre Ivan-a
Nie si na zlej stránke? Chces riesit akordeon, ale toto je stranka heligonky, ak to niekto vie, tak len okrajovo. Asi by si sa mal pytat u inych odbornikov.
Ivan25. Jún 2016
A co prosim Vas robit v takejto situacii?

V notovom zapise bude uvedeny dim akord-- pre mna zakoaciatocnika na zopakovanie to znamena, ze musim zahrat prislusny akord zo 6. radu na lavej strane akordeona.
Adam nizsie napisal, ze mozno to obijst tak, ze treba postlacat prislusne gombiky na pravej strane a tak zahrat ten dim akord.

Mozno prosim Vas prislusny dim akord nahradit ( zafilmovat ) zahranim najakeho ineho akordu na lavej strane na akordeone len s 5 radmi na basovej strane ?
Kvaka24. Jún 2016Dobrý den . Syn mi koupil na bazaru starou heligonku. Obrázek jsem poslal dnes pod svým jménem ke zveřejnění v galerii. Zjistil jsem že je to nějaká dvojhlasná chromatika. Hlasy má na hliníku který je už hodně zoxydovaný a destičky se rozpadají. Nástroj nemá žádné označení ani venku ani zevnitř. Nebude to nic cenného, ale přesto se chci zeptat zda to někdo nezná . Jestli to má cenu opravovat. Asi by to hodně stálo. Má někdo zkušenost s podobným nálezem? Napište v diskusi nebo na můj mejl. Děkuji.

Kvaka1@seznam.cz
Kontakt: kvaka1@seznam.cz
Peter24. Jún 2016
Súčasný štandard hry na heligónke je už taký, že hranie iba na jedných basoch sa považuje za začiatočnícke. Pri hre na heligónke v 2. rade (2-rádová heligónka) je k dispozícii 6 basov/akordov a pri hre našich durových ľudových piesni sa úplne bežne používajú 3 - 4 akordy, občas aj 5.
JoMi23. Jún 2016
Základná harmónia stojí na troch akordoch. Väčšinou stačia aj dva- ako na heligónke, keď basuješ na tých istých gombíkoch.
Čo je navyše je buď špecifikom pre daný druh skladieb, alebo regiónu, alebo vecou cítenia a kumštu muzikanta. Interpreta, alebo skladateľa.
Možností hrania rovnakej skladby je viacero. Aj preto kritizujem tých, čo tvrdia, že len jeden spôsob je dobrý.

A.... jeden 120 basový akordeón so 6 radmi basov mám navyše. Možno by som ho aj predal. Bežná trojhlasna (8-8-16) Delicia. Po čom také idú?
Ivan23. Jún 2016
Vdaka za vsetky rady a nazory.

Takze pre "benznu" uroven hry na akordeone velmi tie dim akordy netreba, takze aj akordeon s 5 radmi na lavej strane je fajn a prijatelny nastroj na beznu ludovu hudbu. To ma velmi tesi.
A navyse ak sa niekto stale zlepsuje a dopracuje na vyssiu uroven potom si moze zaobstarat 120 basovy akordeon.
JoMi22. Jún 2016
Za voľne dostupné Pesničky pre všetkých VEĽKÁ VĎAKA.
Miro22. Jún 2016
Pre Ivana,
zo 10 piesni s dimenzovanými akordami je aj na stránkach http://pesnicky@orava.sk (narýchlo nepoviem ktoré, nepamätám si :)...) Notové zápisy som začal robiť pre decká, ktoré som kedysi začínal učil hrať na akordeón, prípadne klavír - najskôr formou krúžkovej činnosti v základnej škole, neskôr i v ZUŠ, prípadne len tak súkromne - pre akých, ktorí nechceli absolvovať ZUŠ, len sa čo-to naučiť. Preto jednoduché zápisy - kedysi v papierovej podobe - zošity A4 a neskôr som to všetko začal zverejňovať na stránkach. Mojim cieľom bolo a je pomôcť hlavne začiatočníkom. Stránky však nenahrádzajú žiadnu školu. Vytvoril som kategóriu Pesničky pre najmenších - najjednoduchšie harmónie, potom je väčšina piesni v jednoduchých zápisoch, no a niekoľko desiatok piesní je určených pre mierne pokročilých. Pokročili hráči už zápisy viac-menej nepotrebujú (alebo oveľa, oveľa menej) - vedia si to urobiť sami. Neviem, či je tento môj názor správny, ale.... :) Takto trávim večery - časť zo svojho voľného času :) No a ako to tu už bolo napísané, veľká väčšina ľudových piesni dim akordy "nepotrebuje".
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Adam22. Jún 2016
Tak vidis Ivan.
Velmi dobry hrac ti napise , ze vyuziva vsetky rady na basoch na akordeone a este muje malo.
Bezny hrac ti napise , ze tie dim nepotrebuje a ani mu nechybaju pre beznu zabavu.

Asi bude pre beznu zabavu aj tych 5 radov dost na akordeone. Mozes hrat 7-mickove akordy ak potrebujes a tie dim akordy .. ak bude treba dorobis na pravej strane stlacenim spravnych tonov v prechodoch a medzihrach.
Miro S.22. Jún 2016
.......A akordeony nikdy.....
Máš pravdu! Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina.
SMX22. Jún 2016
Pre Ivan Nechcem zbytočne narúšať diskusiu, ale nehnevaj sa priateľu- píšeš ako Mongol. Môže Ťa ospravedlniť jedine ak si veľmi starý (80 a viac, alebo nemáš ukončenú povinnú školskú dochádzku ani z polovice).
Peter22. Jún 2016
Ale, priateľu, neber to až tak doslovne! Sám som rodený východniar, mám iba obyčajnú heligónku, 2-radovečku (bez žiadnych "sedmičiek", či dimakordov) a hrám všetky východniarske a rusínske pesničky. A poviem Ti aj takto, že pri hre medzi normálnymi ľuďmi, v partiji, v krčme, a pod... mi ani žiaden akord v heligónke nechýba. :-)
Ivan22. Jún 2016
Chlapi dakujem Vam a trpezlivost a rady.

Tak uz vim ako sa ten stvor tonovy akord v 6. rade na akordeone zapisuje a ako sa sklada.
Pozrel som si viacere notove zapisy pesnicek na pesnicky Orava, aj molove , aj durove , aj romske no ale nikde v zadnem zapise som ten dim akord nevidel.
Vidim tam dur, mol a 7 podla toho ktera tonina a aka pisnicka.

Urcite sa tye diminiovane dim akordy vyuzivaju -- sak ste to hen nyzsie napisali , ze si nevite vychodniarske prechody bez nich predstavit.

Prosim Vas mohli by ste pridat sem nejaku stranku, na ktere su nejake znotuvane prechody pre akordeon ? Casem az sa neco naucim bych sa chcel na tye akordy v 6. tem rade podivat.
AM22. Jún 2016
Akordeony ani nechcu byt heligonkami!
« ‹ 1 2 3 4 5 »