Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
Peter27. Január 2022
Ale no,... Karol,... nechaj tak! Načo zbytočne vyrývaš?
Karol27. Január 2022
aj p. Skubeň v Seredi má krásnu a kavlitnú B-es-as a môžem povedať, že hrá dobre aj skladby rôznych štátov. Len Vás prosím nezačnite brýzgať, haniť , nadávať a pod.
Peter27. Január 2022
B-Es-As je "špecialitkou" Západného Slovenska. Keď som bol naposledy v Západných Čechách, tak toto ladenie dominovalo aj tam.
JoMi26. Január 2022
Tuším, že Domino Minarik a jeho partia hrajú v tomto ladeni.
22PS0526. Január 2022
má niekto v Trenčíne a blízkom okolí heligónku BEsAs?
pre: edgarjan24. Január 2022
pri tych mnozstvach harmonik co ich smelinarčiš, aspon neo*ebavaj zakaznikov, ze napr. Lubich co ho teraz predavas, je heligonka. Robis to zamerne, preto je lepsie napisat, ze harmonika nema basovu cast
Šimon24. Január 2022
pro Kojšovjan
Já je také velice rád poslouchám, tak si představuji lidového heligonkáře a českou písničku. Jednou jsme spolu hráli na Horní Bečvě a spali v jednom apartmánu. Hrálo se dlouho do noci už i v pyžamech. Ráno se p. Císař probudil a první vzal heligonku a začal hrát. Ten tím žil a opravdu heligonku i písničky miloval. Pro mne jsou Voraři legenda.
Kojšovjan21. Január 2022
..uprimnu sústrast..!
Ešte p. Komemenda ked nas opusti..za Voražama sa zavrie voda..
Zostanu po nich krasne pesničky , ktore nesmierne rad počuvam..
Česť jeho pamiatke....
JoMi21. Január 2022
Jaj, tak je to teda. Ja som mal informáciu práve o tom horšom dôvode zmeny zloženia.
Šimon21. Január 2022
pro JoMi
Ne, nejsou, Jenda Komenda ještě žije ale už nehraje, letos mu bude
99 roků. P. Císař začal hrát s p. Janečkem když p.Komenda přestal hrát, ale žije.
JoMi21. Január 2022
Tak už sú zasa spolu.
Česť jeho (ich) pamiatke!
Šimon21. Január 2022
Vážení přátelé heligonky a harmoniky,

s velkou lítostí Vám musím oznámit že zemřel ve věku 90 roků
p. Karel Císař z jihočeských Vorařů. Kdo jste ho znali věnujte mu prosím krátkou vzpomínku u této písničky. Víc o něm psát nebudu, stovky jejich písniček hovoří za vše.

S úctou Miroslav Hampl

https://www.youtube.com/watch?v=TCS5G0Ulo3w&ab_channel=%C4%8Cesk%C3%A1Muzika
Šimon21. Január 2022
pro Rogi
k tomu co jsi napsal není co dodat, můj absolutní souhlas !!!

pro SMX
moje zkušenost - mám více nástrojů nových i starých, co vím vše je na zinku v různé kvalitě hlasů. Amano 1 tř. DIXI, staré zinkové. S ničím není problém, vše mi zní hezky, záleží jak ti to kdo naladí. Těm levným duralům bych se při pořizování nového nástroje vyhnul, s mosazí nemám zkušenosti. Pokud hraješ tak jak říkáš nevím zda ty DIXI nebudou zbytečně drahé. Já bych šel do AMANA 1 tř. Mám CF a DG ze stejných důvodů jako chceš ty. Něco lépe vyzní v tom, něco v jiné tónině, něco se mi lépe zpívá na CF, jiné na DG. Podívej se co máš v té svojí CF za hlasy a pokud se ti líbí zkus vybrat něco podobného. Ve staré bude nejspíše ten zinek. Pokud bys uvažoval o čtyřhlásce tak já bych v tomto případě šel jen do DIXI hlasů z hlediska úspory vzduchu. Čtyři hlasy v malé bedně něco spotřebují, tak bacha na nějaké levné duraly !!!
Dobře vyber, doba na prd, udělej si radost a hraj !!!
Taky sedím doma, hraju a již mnoho let se snažím o to sblížit manželčino ucho se zvukem mojí heligonky !!!
SMX20. Január 2022
Som zo Žilinského okresu. Repertoár zatiaľ z Čerňanského a ostatné ľudovkové odrhovačky.
SMX20. Január 2022
Vďaka za reakcie ! Mám cf Hlaváček 2-hlas s veľmi peknou farbou zvuku. Chcem ale ešte to dg, pretože sa mi hlavne d-éčko veľmi ľúbi. Hrám si viac menej doma pre seba a žene na nervy. Nespievam nemám na to hlas a o nejakej verejnej prezentácii neuvažujem Som aj tak ešte učeň-samouk cca1,5 roka. V podstate mi išlo len o tie typy hláskov. Jomi to rámcovo zodpovedal ale ak by boli iné názory a hlavne skúsenosti tých ktorí majú viacere heligónky rád to privítam.
Peter20. Január 2022
pre SMX: Ty si aký región? Stačí ak uvedieš aspoň svoj okres.
Peter20. Január 2022
Presne tak! V starých heligonkách sa hliník (ne)používal hlavne a snáď výlučne, kvôli jeho nedostupnosti, resp. cene.
JoMi20. Január 2022
Keďže som si pozrel aj starší príspevok, vidím, že ladenie máš ujasnene.
V starých nástrojoch sa používal zinok úplne štandardne, mosadz nebola taká výnimočná, ako dnes. Použitie hliníka/duralu bolo zriedkavejšie. Nemyslím však, že by sa im automaticky nepáčil. V ktoromsi starom cenníku som videl, že za hliníkové hlasy bol doplatok. Teda to mohlo byť len vecou ceny a na tú dobu vysokou cenou hliníka.
JoMi20. Január 2022
Asi bolo myslené, na aký typ hudby.
Už tu viackrát zaznelo, že ladenie CF nie je automaticky najlepšie, hoci je najbežnejšie. Teda ak chceš hrať skupinovo, treba sa ladenim zhodnúť. Ak sólovo, je to voľnejšie. Ak spievas, je dobré ho prispôsobiť hlasu, (alebo spev prispôsobiť ladeniu, čo chce kus cviku). Niektoré regióny sú typické jednohlasnym cifrovanim, tam býva zvykom mať v nástroji aj iné oktávy. V regiónoch, kde prevláda 2-3 hlasné hranie je väčšina nástrojov v základných oktávach. Tie odlišné oktávy sa hodia aj v skupinovom hraní. Ďalšia vec je šírka tremola.
Materiál hlasov sa odrazí na farbe zvuku, ale tiež na hmotnosti nástroja a cene samotných hlasov. Hlasy vyšších tried majú menšiu spotrebu vzduchu, ale neznamenajú automaticky lepší zvuk. Hlasy typu Amano majú výraznejší zvuk, trieda Dix je viac o farbe, samotný zvuk je jemnejší. Vyznie v menších priestoroch. A ešte veľa rôznych možností a kritérií. Čo je pre jedného ideálny nástroj, inému nemusí vyhovovať. Dokonalý univerzálny nástroj neexistuje, dá sa hovoriť len o tom, ktorý model vyhovuje väčšine. Len nikto nevie, či do nej patríš.
SMX20. Január 2022
Samozrejme na hranie.
« ‹ 1 2 3 4 5 »