Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
?30. Apríl 2017
Dátum: 20. Augusta 2017
Obec/Mesto: Turzovka
Miesto: Pódium pred supermarketom Jednota

4. Cena v kategóriách: - najmladší účastník – 2
- najstarší účastník – 1
- cena organizátorov – 2
JoMi30. Apríl 2017
Kde robia súťaž? Čo ja viem, tak v Turzovke bola prehliadka. A letná akcia je tiež nesúťažna prehliadka. Dávajú síce dáke ocenenia, ale žiadne miesta. Každý dostane diplom a upomienkovy predmet- podľa oficiálnych údajov. Teda tak, ako aj inde býva.
Na oficiálnu súťaž by museli byť stanovené konkrétne pravidlá, aby mali súťažiaci rovnaké podmienky. Vo folklóre je to čudné, to sme už viackrát preberali. Hoci by bolo možné napríklad porovnávať 10 ročné deti, ktoré sa učia hrať tri roky, majú stanovený repertoár, ako to komu ide. Ale aj keby bol dostatok takýchto účastníkov, už to nie je folklór.
Folklór je ľudové umenie, teda je otázne, či vôbec brať do úvahy osoby s oficiálnym vzdelaním, alebo systematicky vedené učiteľom. Keď vidím a počujem žiakov od niektorých učiteľov, síce hrajúcich výborne, pýtam sa, koľko z ich výkonu je vlastným vkladom. Hrávajú všetci rovnako, často rovnaký repertoár. Umelecky je to na vysokej úrovni, ale nenazyvam to folklórom.
Turzovska suťaž30. Apríl 2017
si fakt nedate pokoj so súťažmi vo folklore? Folklor neni sport! So suťazou narobite medzi luďmi vo folklore vic škody nez užitku. Ale sa asi musite popaliť na vlastnej koži, potom pochopite.
rychlik30. Apríl 2017
Jomi, presne na to som narazal
_HM_29. Apríl 2017
To, čo píše Juraj som si aj ja už viackrát všimol na viacerých heligónkach. Nedovolím si tvrdiť, o koľko percent sa jedná, ale na niektorých trojradovkách je tento rozdiel medzi prvým a tretím radom už celkom značný. Ak hráte niekde na akcii, tak si to určite nevšimnete, ale stačí si v kľude k tomu sadnúť, a ak ste vnímavý, všimnete si to. Týka sa to viacerých súčasných nástrojov, ale aj niektorých starých nástrojov. Neviem síce, čím to naozaj je, ale jedno vysvetlenie ma napadlo. Všimnite si, (ak zhodíte kovovú príklopku), tak pri stláčaní gombíkov sa vnútorné klapky pri hmatníku zdvihnú do menšej výšky, ako tie, čo sú ďalej od hmatníka. Je do dané konštrukčne dĺžkou páky ku klapke. Tak ma napadlo, že je to spôsobené práve rozdielom v prietoku vzduchu na prvej a na poslednej kobylke. Ako som ale napísal, je to len moja domienka a môžem byť úplne mimo.
JoMi29. Apríl 2017
Rýchlik, nemusí to byť len psychológiou vnímania. Môže zavážiť aj to, či je pero zvnútra, alebo zvonku- rezonancia komôrky pod hlasom, samotnej komôrky hlásku. Čo ja viem. Neviem.
Každopádne pri harmóniach existujú dva typy. Tzv. americké a nemecké. Model, nie krajina pôvodu. Jedny sú pretlakove, druhé podtlakove. Jedny do hlasov vzduch tlačia, druhé cez hlasy nasávajú. A navzájom sa zvukovo líšia.
Juraj, vyskúšam na Hlaváčkovi. Aj Stibitzke. Číka nemám. Dám vedieť.
Juraj29. Apríl 2017
F4 ukaze na ladičke 4 oktavu čiže je to F jednočiarkove
Tak pri ladeniC-F ton C dvojciarkove tlak v prvom rade a C dvojciarkove tlak
v druhom čiže vnutornom rade
ked ma tu už chytate za ciaročky. aby to nebolo ze tlak a tah.
rychlik29. Apríl 2017
Presne. Je to chyba ladenia, ale aj psychologia vnimania zvuku. Inak sa vnima pri tlaku mecha, inak pri tahu
JoMi29. Apríl 2017
F4? To ktorá heligónka má taký tón. A ak je f na 4 gombíku tlakom na F rade, tak na C rade je na 5 gombíku na ťahu.
Ale rozdiel medzi zvukom pri pretlaku a podtlaku-tah je bežná vec. Stretol som sa s rozdielom vo výške tónu, kedy protichodné hmaty zneli trochu inak. Ale to je chyba ladenia.
Juraj29. Apríl 2017
Pre rychlik.
Servus kamoš som aj chromatikar tak viem o čom hovorím
Chyt si napr. F4 v prvom rade a chyt F4 v druhom tak to citiš ked pri jednakom tlaku alebo tahu preklikavas na tychto gombikoch
rychlik29. Apríl 2017
kamos, nekecaj. Prvy rad je vzdy v nizsom ladeni oproti prvemu radu, preto je to usny klam ze je tichsi.
Ja som mal v rukach vyrobky od p. Cika a mam dojem, ze mechy su vyrobene z hrubsieho papiera oproti mechom inych vyrobcov. Toto je zakladnym tajomstvom jeho mechov.
Juraj28. Apríl 2017
To musim povedat že som hral aj na heligonkach od Číka a fakt aj mosadz 2trieda neskutočne hrala.
Ale čo mňa hlavne zaujalo tak pri 2radovke vnutorný rad hral jednako silno ako prvý

Všimnite si že vnutorný rad, pri vela heligonkach hrá 20%slabšie
Neviem ako to tam urobil.
Neviem či si ladí sam nastroje ale fakt dobre naladene.
A či vyzažov kopiruje niekoho tak to mi nevadi lebo mne sa pači tento štyl heligoniek ten typicky starodavny.


Roman 28. Apríl 2017
Ja mam osobnu skusenost s heligonkou od Cika na mosadzi, prekrici vsetky (tiez niekedy na skodu) ale vcelku dobra az na to telo lebo mi akosi uteka s popod ruk ale to asi pre jej male rozmery a uz som zvyknuty na Stancekovi a schmidtovi. Ale nadavat na ne to asi nie, vazme si kazdeho vyrobcu nech je z coho vyberat....
Kojsovjan28. Apríl 2017
...ešte dodam..."len hlupak si može mysliet,že v zaprašenej galerii take čosi najde"..! Horšiu určite,lepšiu možno,ale taku nie.....
Kojsovjan28. Apríl 2017
Trpím samomluvou, a splietam jablka z hruškami.
Kojsovjan28. Apríl 2017
Na tvojom mieste by som sa viac snažil...! Takto si reputaciu nevylepšiš.....!
kojsovjan alias kajsmentke28. Apríl 2017
Kojšovjan ten unikátny mech na ktorý zoženieš látky v každej jednej prachom zapadnujet galantérií. si zober so sebou do tej rakvy a popros niekoho nech ta zahlobí aspoň 100-vkou klincom najlepsie z protihakmi..

Kojsovjan28. Apríl 2017
...mudry..nemudry...jednoducho je to tak! Taku latku si nevidel a nezoženieš...čo ťa rozpuči! Pekne intarzie,pekny mech..lahoda pre oči! A ked su ešte hlasy pekne...to je svost! Ale ked na rakvu pozrieš..oči pre plač!!!
pre kojsovjan28. Apríl 2017
ty si taky mudry jak rychlik asi rovnaky nick čo,...?
JoMi28. Apríl 2017
Tak to som ozaj ešte nevidel. Ten chlapík vravel, že Čík používa ešte inú fintu.
Dáš zahrať? Kedy a kde sa dá vyskúšať?
« ‹ 1 2 3 4 5 »