Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
Jožo M.13. Apríl 2021
pre JoMi
Päť spôsobov /tipov, možnosti, alternatív, či technik/ hry pre malu, najmenšiu, či najuspornejšiu spotrebu vzduchu na Steyerijskej heligonke.
Vystihol a popisal si to veľmi dobre, hoci nemecky nevieš ?...
Alois8. Apríl 2021
Já to pochopil stejně jako Ty JoMi.
Poslední je prostě doporučení na koupi nového nástroje. Zároveň dělá reklamu Kärntnerlandu.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
JoMi8. Apríl 2021
Vie to niekto podrobnejšie opísať? Ja po nemecky neviem v podstate nič. Čo som postrehol z ukážok, tak autor rieši spôsoby hospodárenia so vzduchom- stále spomína "luft".
1. Hra piano- tichšie, teda menšia spotreba vzduchu.
2. Používanie vzduchovej klapky počas hrania, teda priberanie vzduchu namiesto samotných "nádychov"
3. Hra rovnakých tónov opačným smerom (protichody), samozrejme, len tam, kde sa to (vzhľadom na rozloženie tónov+basových) dá
4. Hra staccato, teda krátkych tónov na basoch, resp. hra s čiastočným stláčaním gombíkov
5. Tu som nepostrehol žiadne odporúčanie ohľadom techniky, ale skôr to vyzerá, že chváli nový nástroj (primeranej kvality), ktorý nikde nefučí a hlasy sa ozývajú už pri najmenšom pohybe mechom a gombíka.
Alois7. Apríl 2021
Kdo chce ať koukne, je to sice v němčině,ale ten kdo hraje na heligonku pochopí.

https://youtu.be/H2rkxX-h8ck

Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
JoMi2. Apríl 2021
Ja niekedy regulujem vzduch na akorde C dur, keď namiesto ťahu (v F) použijem tlak. A naopak, v C dure ťahom z F. Ale tá téma tu už nedávno bola.
Alois2. Apríl 2021
JoMi,jen pro upřesnění, máš pravdu,na trojřadu můžu i tahem.
Já ale přemýšlel o hře pouze na dvouřadé heligonce, která nemá stoják na diskantu. Ten vzduch přes basy mě nenapadl, ale nevědomky ho používám.

Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
JoMi2. Apríl 2021
Marián, presne z tohoto videa sa odvíja aktuálna téma diskusie. Ale nezaškodí pripomenúť.

Alois, máš pravdu. V uvedenom prípade sa ten B dur tlakom môže hodiť. (Ja mám stoják od začiatku, kedy som ešte netušil, že sú aj nástroje bez neho.) Hoci na trojradovke je daný hmat dostupný ťahom (v prvom rade) aj bez stojáka v treťom. A aj zavedením stojáka na dvojradovke to stále dáva možnosť regulácie vzduchu- hrať tlakom namiesto ťahu, len zmena smeru pohybu mechom môže byť rušiva.
Marian J.2. Apríl 2021
Niečo k téme.
youtube.com/watch?v=2J9KMN0E3T4&fbclid=IwAR2TqtDXRhz3fCG_LRXbf5R7kRWykJzUBvdcC3gvhGy6GREBgzl5Hcbyzvo
G2. Apríl 2021
Bola doba keď som mal ten bas zmeneny na,, E,, ziskal som basový prechod ale stratil som oveľa viac, Keď som tú heligonku predával každému kto mi volal vadila táto úprava, nakoniec som to dal prerobiť naspäť na,, B,, a heligonku som predal. Na tú našu hudbu je to dobre ako to Páni kedysi vymysleli, kašľať na celý basový prechod, Ja nechcem aby moja hudba znela ako cimbalovka alebo dychovka. Kôli tomu nehrám na heligonke. Môj názor.
Šimon2. Apríl 2021
Pro Ulrich
Já JoMi ho na rozdíl od tebe znám a vím i jaké má hubení vzděláni. Peter napsal i můj názor na JoMiho, jsem si vědom jeho přínosu pro tuto diskuzi.

Jinak přeji všem krásné Velikonoce !!!
Alois2. Apríl 2021
JoMi Petře.
Asi je to kvůli tomu, že dřív nebyl stoják na vnitřní řadě diskantu. Takže určitý tah musíš tlakem. Teď jsem to zkoušel. Mám třířad bez stojáku a tak ten stoják na basu je ok.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
heligonár2. Apríl 2021
to sa tu vystatujete jeden pred druhým ako viete čítať publikácie o heligónkach a potom to tu opisujete ako keby to vyšlo z Vašej hlavy, OMYL, nemáte žiadne hudobné vzdelanie Konzervatórium a pod. tak že znížte sa na Vaše regionálne cvrlikanie na 4-roch klapkách a nič viac.
JoMi2. Apríl 2021
Tiež by som rád prišiel na nejaké pesničky(v značnejšom počte), kde je ten B dur na tlak nevyhnutný. Zatiaľ ostávam pri svojom názore, že je tam ten basový stoják len preto, lebo v danom čase im nenapadlo iné/lepšie využitie.
Peter2. Apríl 2021
Dobre, že si to povedal. Tak intuitívne som totiž predpokladal, že stojací bas na tlak má svoj pôvod z českého hudobného prostredia. Heligónky pochádzajúce z iných krajín stojací bas spravidla nemajú a nahradili si to tónom, ktorý potrebujú oni ku svojím pesničkám. Ja až tak zručným hráčom nie som, aby som potreboval ten bas na tlak, ale stálo by za pokus poskúšať, že kedy - kde - v akých pesničkách je žiadúcim a "nenahraditeľným".
G1. Apríl 2021
Ja ho použivam preto na tlak lebo na diskantovej časti chytam niekolko akordov a súzvukov tónov ktore sa nedaju chytiť mechom vonku, prevažne u českých pesničiek, samozrejme u terchovských je tiež potrebný.
Peter1. Apríl 2021
Ale vráťme debatu naspäť do jednoduchšej úrovne. Stále nie je zodpovedaná otázka, že asi prečo pred 100 rokmi niekto na 2-rádovke vyrobil ten stojací bas na tlak. Veď mohli tam vsadiť akýkoľvek iný a užitočnejší, z pohľadu herných možností 2-rádovky. Teda prečo?

Som presvedčený, že určite to malo svoj dôvod - možno ku vtedajšiemu štýlu hry, možno ku nejakému typu vtedajších piesni, možno... neviem. Doteraz mi to nikto nevedel ani len náznakom vysvetliť. (takisto, ako mi doteraz nik nevysvetlil, prečo je tá typická a stále rovnaká koncovka v terchovských pesničkách) :-)

Floro1. Apríl 2021
Skúsenosť s úpravou B basu na tlak mám aj ja, dal som ho vymeniť za G-gmi, kedˇ som si po čase dal upraviť svoju štvorradovku z rakúskeho na náš systém. Bolo to skôr intuitívne riešenie, chcel som plnohodnotne nahradiť G b za G gmi a som s tým aj celkom spokojný, mení sa aj pohyb mechu. No využiteľnosť je obmedzená, pretože používam najčastejšie dvoj, resp. trojradovku a tam sa mi zdá skôr zaujímavejší model D+R špecial s novým basovým knoflíkom. Podotýkam, že som laik a heligonka je pre mňa najmä veľkým koníčkom. Skôr sa hrám, ako dobre hrám. A k Ulrichovi Ferovi- ja nepovažujem JOMIHO príspevky a ďalších diskutérov za snahu ohurovať, skôr za zdroj informácií a inšpiráciu. Teda každý po svojom. fp
Peter1. Apríl 2021
pre "ulrycha":

Prosím Ťa nenapadaj človeka, ak ho nepoznáš. Keby tu bolo ešte viac ľudí ako JoMi, bolo by to prínosom pre nás všetkých. A propo... môžeš nás aj Ty podúčiť, ak máš vôbec v čom.
Peter1. Apríl 2021
Pred nejakým časom ten "Ungriko" prestal fungovať. Roky to ale išlo. Ešte chvíľku počkáme a keď to nesprevádzkujú, tak odstránim odkaz
samouk1. Apríl 2021
co je tu ten link vlavo dole na romano ungriko radio - romsky autenticky folklor...ide to niekomu z Vas ? Ja sa tam dostanem ale nehra to...
« ‹ 1 2 3 4 5 »