Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
Čimo20. November 2018
Pozdravujem všetkých a najmä tých ochotných poradiť a pomôcť,
som začiatočník a mám kúpené prvé tri učebnice od pána Čerňanského a pomaly sa prelúskavam cez prvý diel. Rád by som si kúpil ďalšie diely, ale keď som hľadal podľa piesní ktoré sa mi páčia, tak by som si musel kúpiť ďalších 8 učebníc. A to už je dosť veľká investícia :-). A tak sa Vás skúsených, ktorí si toto samoučenie prešli na vlastnej koži chcem opýtať, že ako to vlastne u Vás fungovalo, alebo funguje:
1. Po prejdení prvých troch dielov ste už zahrali pieseň, ktorá sa Vám páčila z počutia?
2. Alebo treba nacvičiť každú pieseň z nejakého grifšiftu?
Ide mi hlavne o to, či má zmysel kupovať ďalšie diely, alebo či po zvládnutí prvých troch si už s akoukoľvek pesničkou poradím sám. Samozrejme nemienim hrať vážnu hudbu, ale ľudovečky a také tie tradičné POP, čo si ľudia spievajú pri opekačkách a guľášikoch :-).
Noty nepoznám, ale nejaký ten hluch-sluch mám, nakoľko na gitare a ústnej harmonike som sa tiež naučil sám :-)-
Pozdravujem Vás, vopred ďakujem za Vaše rady a postrehy a nech Vám to krásne hrá.
JoMi19. November 2018
Ono je to vždy o tom, či ti daný človek chce, alebo nechce pomôcť. A je jedno, či z toho má, alebo nemá zisk. Ak ide o jeho platený príjem, iba sa to dá pochopiť. Ale je veľa ľudí, čo nevidia v druhom konkurenciu a kľudne ho naučia aj finty, z ktorých môže mať zisk.
!19. November 2018
jednoznačna pravda. Moj nazor - Je to niečo medzi hračkou a riadnym hudobnym nástrojom! Neradil by som to dokonca ani ku školským nástrojom. Kvalitou spracovania sa síce bliži ku normalnym nástrojom, ale ovladateľnosť, hlas a pod. su na veľmi nízkej urovni.
Jano19. November 2018
K tej populárke je to ozaj detsky nastroj a nehra sa na tom doslepemu dobre. Mal som aj deliciu 3 rad to je už ovela lepšie akurát ten mech ide strašne tažko. Podla mna idelny nastroj pre začiatocnika je hlavaček 2 rad ideal po roku 2010. Sice stojí čosi ale vždy ho predáš zo dňa na deň a komfort hrania je solídny.čoraz viac sa mi pačia nelakovane bedne, taku na ktoru nemusiš davat veľky pozor.
Peter19. November 2018
Tiež si to myslím. Ak má niekto nejaký postup, systém, "know-how" :-) , z ktorého žije, podniká s ním, je proste zdrojom jeho živobytia, tak je to úplne prirodzené, že si to stráži. Ale keď je to iba o amatérskom umení, koníčku, hobby, a pod., tak tajomstvá podľa mňa nie sú na mieste.
Šimon19. November 2018
Chápu že mi cukrář neřekne recept na jeho vyhlášený zákusek kterým je proslaven v širokém okolí, chápu že mi v Lošticích nedají recept na olomoucké tvarůžky, ale když někdo nechce někomu něco ukázat na heligonku tam mě osobně to připadá kapánek ubohé.
Peter19. November 2018
Jeden kamarát, inak vynikajúci a v regióne chýrny stolár, mi vravel takú príhodu:

Keď som bol ešte učeň, na dielni sme mali starého stolára, ktorý vedel neskutočne dobre pobrúsiť/vybrúsiť vrtáky, frézy, náradie. Všetci, celá firma dávali iba jemu. No on sa vždy ku brúske postavil tak, aby chrbtom zacláňal a aby nikto nevidel, ako si nastaví ruku, ako chytne nástroj, jednoducho, ako to robí. Aj ja, ako učeň som prišiel k nemu a zakukoval som z boka, on sa ale vytočil chrbtom ku mne. Ja som skúsil z druhej strany, on sa opäť pomaly vytočil chrbtom ku mojej strane...

Skončilo to s tým majstrom tak, že potom neskôr s rokmi zomrel a nikomu neukázal, neodovzdal svoje umenie. A pravda je aj taká, že si naňho ani nikto nespomenie. (snáď iba ako na negatívny príklad toho, ako "zakopať" svoje poklady v sebe a nikomu ich neukázať)
JoMi19. November 2018
Ja som tiež zástancom postupu, kedy sa v prvom rade snažím získať text/noty rovno od zdroja/autora. Takto je predpoklad, že to budem hrať/spievať tak, ako to má byť. Prepismi z nahrávok, alebo dokonca len zapamätaného z vystúpenia dochádza k menšej, či väčšej chybe. Záleží na človeku, akú má pamäť a schopnosť zapísať počuté. Vznikajú tak potom rôzne viac, či menej odlišné verzie tej istej piesne/skladby. Niekedy je to tou chybou, niekedy aj zámerom interpreta čo-to vylepšiť podľa svojich predstáv a vkusu. Ale na druhej strane, práve toto je typické pre folklór, že tú istú pieseň/skladbu hrá takmer každý podľa seba. Len ak sa začnú muzikanti hádať, kto znich má pravdu a kto hrá zle/falošne, je dobré, ak je možnosť sa niečoho chytiť- nahrávka, alebo iný zápis.
Podaktorí sa však tvária tajomnejšie ako hrad v Karpatoch a nedá, neukáže, neporadí. Zámerne hrá tak, aby nebolo ľahké jeho štýl odkukať. Je to jeho know-how. Ale ak záujemca nerezignuje, tak je to dobrý podnet just to okopírovať, samozrejme s istým rozdielom.
heligonkár19. November 2018
ja som taktiež nevedel slová piesne, tak som zatelefonoval p. Latákovi do Malženíc a taktiež jednej hud. skupine a oni i-mailom poslali text.
Mám zato, že takto konanú keď ich slušne požiadaš a samozrejme aj poďakuješ.

Marian pre KM18. November 2018
Nie. Mám tam kamaráta.
JoMi18. November 2018
Miro, jasné. Veď vieš.
Miro18. November 2018
Taká malá prosba. Viem, že mnohí z Vás hľadajú texty, noty aj na stránkach https://pesnicky.orava.sk. Som rád, ak komukoľvek stránka pomôže a nájde na nej to, čo hľadá. Snažím sa stránku stále dopĺňať, ale momentálne ma už niekoľko mesiacov (okrem iného) zamestnáva prevod notových zápisov z formátu pdf do "hrajúcej" podoby. Na stránkach sa momentálne nachádza asi 8622 textov piesni a približne od začiatku tohto roka som stihol upraviť z pdf formy do "hrajúcej" podoby viac ako 3900 notových zápisov z celkového počtu 5619 notových zápisov a sem tam aj niečo nové na stránky pridal. No, ak chcem tento proces úprav, čo najskôr dokončiť, musím menej času venovať pridávaniu nových textov a notových zápisov, ktoré treba získať napr. prepisom CD, videonahrávok,... zápisom do nôt...
A tu smeruje moja prosba. Ak máte, či získate, zapíšete z CD, či video nahrávok nejaké nové slová piesni, notový zápis (griffschrift), ktoré ešte na stránkach https://pesnicky.orava.sk nie sú a ste ochotní sa s nimi podeliť s ostatnými, pošlite, rád ich na svojich stránkach zverejním - stanú sa prístupnejšími pre širšiu verejnosť a snáď sa aj takouto formou zachovajú pre mladšie generácie. (K autorským piesňam je potrebný súhlas so zverejnením a "sprostonárodným" piesňam sa vzhľadom na vek niektorých návštevníkov stránok vyhýbam. :) Ďakujem.
Kontakt: pesnicky@orava.sk
KM18. November 2018
To si ich iba tak požiadal aby ti poslali takú-a takú nahrávku a oni ti to pošlú? Či ako sa postupuje?
Marian pre JoMi18. November 2018
Ďakujem za ochotu.
Hrali to na Regine a už mám sľúbenú nahrávku.
Želám pekný deň.
JoMi17. November 2018
Ja som tam bol- v Seredi. Nikto ma nevolal, normálne som si kúpil vstupenku cez internet. Aj niečo pod zub som dostal- len tak, ako divák.
Bol som, videl som, páčilo sa mi.
pre Jomi17. November 2018
nič v zlom , ale tu už nieje o názore ale o zaznávaní a hanobení. Takí mudrlanti hovoria : keď ti nedajú ani sódovku je zle, keď dajú honosné pohostenie, čím si uctia všetkých pozvaných účinkujúcich je taktiež zle, ale prečo ? lebo ten kecal nebol pri tom honosnom stole a nenažral sa do popuku.
Je zaujímavé , že účinkujúci ktorí tam boli sa nesťažujú na občerstvenie, organizáciu, celú choreografiu a pod. ale závistlivci ktorých tam nikto nezval idú hodnotiť ohovárať a zaznávať. TAK, ŽE TOTO NIE JE O NÁZORE !!!
JoMi17. November 2018
Marian, takú pesničku (prvú) som ešte nepočul. Nezriedka sú to len vlastné verzie konkrétneho muzikanta na melódiu inej piesne, prípadne aj vlastnú melódiu.
Ale k tej druhej toľko, že kapela Bystrická kasňa spieva a hrá "Hej, keď ja pôjdem k dievčaťu švárnemu, hej pôjdem si ja pískajúci k nemu". Ak je to teda to, čo si mal na mysli.
JoMi17. November 2018
Ako nedávno napísal, tuším Miro S., keby nebolo oficiálneho programu, nebolo by ani tých sprievodných podujatí- chodby, dvory, zoznamovačky.
A teda nariekať, že samotný program nestál za veľa, ale tie chodby boli super, je len vecou osobného pohľadu na vec. A ak niekto (súkromný sponzor, alebo oficiálna organizácia) podujatie podporí, či priamo financuje, zvyčajne sa mu za to robí reklama. Formy sú rôzne, niekde plagáty, niekde video. Tiež na tom nevidím nič zlé. Podujatia majú rôznu formu. Komu sa nepáči, ľahko si nájde iné, ktoré mu bude vyhovovať lepšie. A aj negatívna skúsenosť je skúsenosť. Nemožno však jednoznačne stanoviť, že všetky podujatia sú pre divákov. Nedávno som bol na jednej akcii- iba muzikanti a ich rodinní príslušníci. Posedenie, debaty, hrali sme jedni druhým. A nakoniec všetci všetkým. Taká akcia sa však odohráva v pomerne úzkom kruhu pozvaných a nerobí sa verejná propagácia- aspoň vtedy a tam tak bolo. Ak sa oslovuje široká verejnosť, tak vtedy sa očakáva účasť širokej verejnosti- divákov.
Ale pre to, že má niekto iný názor, možno odlišný od väčšiny, možno len od ukričaného jednotlivca, neznamená, že dotyčnému treba nadávať. Má právo a tu aj priestor svoj názor vyjadriť. Rovnako ako jeho kritik. Len ťažko však povedať, kto je väčší chudák. Či ten, na koho hlavu sa zosype kritika, alebo ten, kto ju nevie slušne podať, keď už nedokáže tolerovať iný názor.
SS17. November 2018
:)))) ..ešte stále vás to neprešlo?
Zdravím všetkých heligonkárov a prajem pekný deň ! )))
Realita17. November 2018
Vážení,
každé podujatie heligónkarov je založené na tom, že hráči prídu urobiť kultúrny program pre divákov a nie pre seba.
Je tu alibistický názor a veľmi špatný, že hráči si chcú robiť podujatie pre seba a to hraním po chodbách, pritom každý si vŕzga tú svoju a je to rachot ako na letišti.
Pre Fera :
človeče ty závidíš aj to čo z človeka vytečie, zaznávaš výborných hráčov : Jirko Hampl, Petrinec, Liska , Kováč Patrik, Veselovský, Mudríková, Bacmaňákové a ko aj hostia Svetoví fujaristi z Detvy, Súbor Rozsutec, atď..... Hlavne závidíš, že si nemohol byť účastný tohto kolektívu a hlavne toho občerstvenia !!!!!!!
HLAVNÉ je, že každý ročník bola sála natrieskaná do popuku a ľudia mali z toho veľký kultúrny zážitok.
Pozri si jednotlivé videá a ticho si poplač od závisti.
« ‹ 1 2 3 4 5 »