Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
. 10. August 2022
Keď celkom, aj o guľe keď prídeš.. tak aj štyri oktavy obsiahneš...
Peter10. August 2022
Je to pochopiteľné a takto by som to aj očakával. No jeden lekár to raz vysvetľoval úplne opačne. Že s pribúdajúcim vekom sa tie podmienky v ústnej dutine a hrdle uspôsobujú tak, že človek by mal spev vytiahnuť vyššie (než za mládi). A hovoril aj o tom, že tak vo všeobecnosti, ak chce človek vysoko spievať, tak má hlavu, resp. bradu dávať úplne inak, než sme na to prirodzene zvyknutí. Teda že pri spievaní vysokých tónov nemáme naťahovať bradu- krk hore, ale že mám bradu dáva dole, bližšie k hrudi. (a toto asi bude pravda, lebo som si to občas všimol u niektorých operných spevákoch)
Šimon9. August 2022
Já teda s přibývajícími roky jdu se zpěvem o tóninu níže. Co jsem kdysi dal už není jisté a čisté !!!
Peter9. August 2022
Hej, súhlasím. Čirčanci spievaju dokonca až v H dure. Ale to je nejaký nepísaný znak rusínskych muzikantov, že spievajú vo vysokých tóninách. Všimol si si ale, že napr. Miľpošanci ešte pred pár rokmi spievali väčšinu v G dure a do Áčka prešli až v posledných rokoch? Myslím aj, že za nejaký čas im aj toto už bude málo a pôjdu ďalej. :-)))
Janko K.9. August 2022
Peter, Miľpošancov ako vzorku sa nedá brať, lebo iba oni spievajú v A-dure a ešte Čirčanci. Ostatné FSk spievajú nižšie. Súhlasím však s tým, že ľudia sa dokážu prispôsobiť tonine, najmä ak je po akcii a ľudia už majú pár ,,nôt“ v sebe. Pozoroval si aj ženy v kolečku? Tie mali značné problémy to vyspievať.
Prešiel som niektoré piesne v našej folklórnej skupine a urobil rebríček: G - 14 piesni, F – 9, A – 2, Es – 2, C – 1 ...... gmi – 11, dmi – 8, cmi - 3, emi - 3, ami – 2, fmi – 1
Týka sa to však iba mužov, ženy by mali úplne iný rebríček.
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
Peter9. August 2022
Ak tu občas nadhadzujem témy o "univerzálnom" ladení/tónine tak nikdy ma k tomu neinšpiruje pódium. Teda takmer vôbec ma nezaujíma, v čom spieva a hrá ten-ktorý hráč na vystúpení. Sú to individuálne potreby hráča a on si ich prispôsobuje podľa seba.

S otvorenými očami a ušami sa však rozhliadam okolo seba, tam, kde je spoločná neformálna zábava, spev ľudí. A tuna ma to sakra zaujíma, lebo viem, že pri spoločnom skupinovom speve je to dosť podstatné v akej tónine sa spieva.

Som najradšej, ak medzi hrajúcimi muzikantmi je nejaká gitara, alebo akordeón. Vtedy vždy odkukám v čom hrajú :-). Teraz som stal v kolečku hneď po pravej ruke harmonikára - klávesistu, preto viem, že skoro všetko hral v Áčku.
JoMi9. August 2022
Peter, tí chlapi spievali v A dure len tak sami, alebo si s nimi zaspievala aj znatelná časť publika? Myslím, že ten, kto pieseň poznal a chcel spievať, ten aj spieval. Následne: Vedeli diváci (aj Ty, bez opýtania a zisťovania), v akej tónine hrajú a spievajú muzikanti? Myslím, že nie. Jednoducho sa spievalo. Mali muzikanti problém spievať v A dur? Myslím, že nie, keď s takou tóninou išli na vystúpenie. Zrejme ťahali od srdca, čo to dalo.
Z toho mi vyplýva, že tóninu/ladenie vyberá ten, kto vedie spev. Väčšinou je to sám muzikant, ale nemusí to tak byť (sólo spevák, alebo skupina). Všetkým divákom sa vyhovieť nedá, ale keď ten vedúci s ľahkosťou zreteľne ťahá, tak sa v publiku nájde tá spomenutá znatelna časť, ktorá spieva s ním.
KM9. August 2022
No, a sme na začiatku debaty :)
Peter8. August 2022
Iba na spestrenie debaty:
Včera som bol na jednej folklórnej akcii. Boli tam aj chlapi z jedného nášho regiónu a tí spievali takmer všetky piesne v A dure :-))))))
Floro7. August 2022
Pozdravujem svojho menovca /Floro/, no jeho názor nezdieľam. Zapájam sa do diskusie dosť zriedka a nerád vidím dvojníkov- možno iba náhodných. Osobne si myslím, že keď už ten príspevok napíšem, je lepšie sa vyvarovať osočeniu iných a radšej sa snažiť o úprimnú radu.
Z môjho pohľadu vyberať heligónku, ladenie, výrobcu je najvhodnejšie s odborníkom, dať si námahu podľa možností stretnúť sa s výrobcom, je to nemalá investícia a systém pokus- omyl je pridrahý. Čo poznám osobne výrobcov, /5 na Slovensku/ s každým som sa mohol stretnúť a boli ochotní- pokiaľ mali- aj prezentovať svoje výrobky. Tie však možno vyskúšať aj u iných heligonkárov spolu aj s radami. Možno je problém nájsť toho odborníka - ale na rôznych podujatiach je ich možno stretnúť - treba hľadať. A dopredu šíriť nedôveru voči učiteľom hry na heligonku je nezmysel. Oni určite majú svojich favoritov, ale rozhodnutie je na vždy na kupujúcom.
Informácie o slovenských výrobcoch a ich výrobkoch by ma určite tiež zaujímali, ale uznám, že asi majú dosť dôvodov na to, aby zverejnili iba to, čo uznajú za vhodné a viacerí radšej oficiálne nič. Možno je to aj v našej náture. Dúfam, že sa toto zmení a verejná prezentácia bude samozrejmosťou u všetkých.
Peter7. August 2022
Už sme to tu kedysi preberali, názory boli rôzne,... bohužiaľ však mnohé boli úplne neznalé, nekompetentné. Nuž zopakujem ešte raz: Ak niekto niečo vie vyrobiť, absolútne vôbec to neznamená, že musí mať živnosť!

Aj to, či niekto vyrába napr. v garáži takisto neznamená, že jeho výrobok je nejaký podradný. Ba naopak, nie raz takí tí malí majstri vedia viac "vyšpicovať" svoj produkt (nemusí to byť len heligónka), vyhrať sa s ním, vypracovať do dokonalosti, že je lepší než ten od sériového výrobcu. Oni - tí malí, totiž majú na to čas a priestor, robia to napr. len popri svojom hlavnom zamestnaní, nikam sa neponáhľajú. A že sú takí majstri na Slovensku, tak to mi verte.

ABC7. August 2022
Žiadna basa, len ich pekne oslov. Kto bude súhlasiť dáš ho tu a kto nie tak nie, nič sa nestane.
JoMi7. August 2022
Ale kdeže každý. Značná časť výrobcov živnosť má. Trebárs popri zamestnaniu. Aj keď vyrába doma, v upravenej garáži a pod. Na vydržiavanie (prípadne stavbu) samostatných výrobných priestorov si netrúfne hocikto. To už musí mať firma istú veľkosť a obrat. Nie je to len pri výrobe hudobných nástrojov. Podobne fungujú rôzni remeselníci.
pre Palo7. August 2022
lenže... čo ma Peter zverejnit, ked kazdy s tych samozvanych vyrobcov nema ani len zivnost, a o plateni dani radsej pomlcim??? co chces aby ich rad radom do basy pozatvarali?? A v podstate Peter smelo do toho :-). ....
Peter7. August 2022
Už dlhšie plánujem ošetriť niektoré časti obsahu tohto webu. Čo sa týka súčasných slovenských výrobcov, ono to nie je až také jednoduché s tým zverejnením. A ja už dlho zvažujem, ako by som to mal urobiť. Na jednej strane by som rád pomohol ľuďom, aby vedeli že kto všetko vyrába heligónky,... no na druhej strane, hm...

Kedysi som začal príležitostne oslovovať výrobcov, že (zadarmo) im ponúkam na heligonke.sk priestor, pre banér, odkaz, alebo hoc iba nejakú jednoduchú informáciu o nich. Viete aké odpovede som obdržal? Že "nie, nie, nechcem, nič nezverejňujte!" A ako mi jeden veľmi známy výrobca povedal, že "aj bez toho má roboty vyše hlavy, že žiadnu reklamu nepotrebuje, nič nechce". Tak toto ma doslova šoklo a prestal som rozvíjať svoj zámer.
Palo7. August 2022
Pre admina.
Ak môžeš, mohol by si doplniť podstránku o výrobcoch. Dopísať tam aktuálnych s ich kontaktom prípadne web. V diskusiách sa chlapi zmieňujú o ľuďoch - firmách ktorí vyrobia heligónku. Okrem reklamy v pravo žiadnych iných výrobcov tu nevidím zapísaných. V dnešnej dobe ak o nich nikto nevie, zostanú len lokálnymi výrobcami i napriek tomu že ich nástroje môžu byť majstrovské. Samozrejme, aj my by sme mali väčší prehľad o našom trhu. Ja osobne mám väčší prehľad o výrobcoch heligóniek od nás na západ ako o tuzemských. Určite by ti pomohli aj diskutujúci ktorí vedia o niektorom výrobcovi a poskytli by na neho kontakt. Ideálne ak by bolo pár obrázkov heligoniek ktoré už vyrobili, prípadne odkaz na ich web. Predpokladám, že každý výrobca v dnešnej dobe používa internet a vytvorenie jednoduchej stránky aby o mne vedeli potencionálni kupci nie je finančne náročné.
. 7. August 2022
Nie Iného.. Ale Oného ma byť..
Oné7. August 2022
Tyy kokos tak takéto reakcie som nečakal???? ako nie som začiatočník zahrať čosi viem a chcem si kúpiť novú, čakal som rady tipu: stlač na prázdno či to neprefukuje alebo nehŕka alebo ja neviem ale aby niekto plitval časom nato aby tu napísal svoje hlúpe poznámky tak tomu nerozumiem, vyrívanie v pláne nebolo tiež ;)

Ďakujem pekne, poradili ste :D
. 7. August 2022
A ešte jedna otázka pre " Iného"..
Neviem či máš frajerku, alebo ženu..A ak máš..
Kto ti poradil akú si máš nahovoriť a vziať..?
Hádam s tým sa poraď, keď už..
rychlik7. August 2022
stotoznujem sa s tym, co napisal KM
« ‹ 1 2 3 4 5 »