Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
rogi27. Jún 2022
Peter, ale sme jedineční, ale v tom negatívnom. V ohováraní, urážaní, egoizme a popri tom v strate "sedliackeho rozumu", hlúpnutí, ri.olezectvu a v tom ako si dávame úspešne a radi vymývať mozog. Zostane z nás len poslušná ..... ktorá sa bude riadiť len názorom manipulátorov. Nečaká nás nič dobré. Dobre už bolo...
Peter27. Jún 2022
Veru! Bohužiaľ sa to ukazuje v plnej svojej nahote - je to náš "národný šport". A to sme si ešte do nedávna chceli nahovárať, akí sme my jedinečný národ... Figu borovú!
,.,.27. Jún 2022
To je záhadné sledovať ako v určitých intervaloch trepú emócie nevraživosti u ľudí čo si hovoria heligonkári, alebo ich priaznivci.
Darmo slovenský národ si uľaví ohováraním, špinením a podľa všetkého aj zabíjaním.
Ak ti niečo vadí, tak sa k tomu nevyjadruj ! Ak chceš byť výnimočný tak nehľadaj slová v slovníku- cudzojazyčné , ktorým aj Ty nerozumieš, ale ukáž čo je v tebe !
. 27. Jún 2022
Nuž veru.. zaťal som do "živého"..
Veru dyslektik si! Ty nevieš čo čítaš a keď aj prečítaš, nevieš čo píšeš...!
Si roztržity.. na dávaš, uražaš, správaš sa, jak dyslekticke decko..
No co už...
pre Heeej27. Jún 2022
chceš byť jedinečný , ale si hlupák ako Brno, lebo ani sám nevieš čo je Dyslexia u človeka. Nauč sa to a nedrístaj debiliny. Moja posledná veta takým chujom je "sprostý zostane sprostým aj keď príde do neba."
JoMi26. Jún 2022
Vôbec to nevidím tak čierno. Koľko ľudí kedysi malo heligonku, či skôr na nej vedelo hrať? Áno, boli, ale heligonka bola drahá vec, nemohol si ju hocikto dovoliť. A tiež sa mnohí učili sami, prípadne jeden od druhého (tiež samouka). Samozrejme, s odstupom (aj vďaka syndómu spomienok na "staré dobré časy") času sa nám do pamäte vryli len tí, ktorí "to niekam dotiahli". Teda konkrétne na verejné folklórne podujatia (kdeže čisto heligonkári- toľko ich nebolo), alebo aspoň takí, čo ich ich volali zahrať na rodinnú akciu aj cez celý okres. Tých ostatných sme v podstate vôbec nevideli, neexistovali digitálne masmédiá.
Dnes sa (najmä v istých regiónoch) dajú v bežnej dedine heligonkári (aspoň s minimálnymi zručnosťami) počítať na desiatky. Obrazom toho je prehliadka/stretnutie heligonkárov v každej druhej-tretej dedine, alebo aspoň vystúpenie v rámci odpustu/kermašu. Je tam obrovské množštvo hlušiny. Ale dá sa nájsť viacero veľmi šikovných muzikantov. Akurát nie sú v tom dave priemerných tak vidno.
Rastu hlušiny výrazne prospieva, že okrem našej reálnej a živej skúsenosti sme zahltení stovkami/tisíckami nahrávok, pretože sa nahráva kadečo a za pár sekúnd to koluje svetom na sociálnych sieťach. Takisto vlastná web stránka je relatívne rýchla a lacná vec. Vydanie CD tiež nie je zložité, ani zárukou kvality- veď aj súkromné nahrávacie spoločnosti chcú fungovať a..... fungujú. Nehovoriac o samostatných TV staniciach. Kdeže to kedysi bolo....... Podobne aj počet výrobcov heligoniek je mnohonásobne vyšší. Kto kedysi na Slovensku vyrábal? Duraj bol asi prvý, ktorý ratoval situáciu, že sa nový nástroj len tak kúpiť nedal. Aktuálne som ich len s mojimi obmedzenými informáciami napočítal takmer 20.....
. 26. Jún 2022
Heeej " pre."..
Posledná veta môjho príspevku je čo? Čo si dyslektik?
Nielen heligonky rovnaké, ale aj štýl hrania uniformny...
Teda vo väčšine prípadov...
Už tých troj- štvor gombičkovych pomaly nie... Vymreli.
pre .26. Jún 2022
prehnal si to, dávaš vinu heligónkam a kde sú hráči ??????? absolútne sa nezdokonaľujú hrajú len na 4-roch gombíkoch a trhajú mechom ako divý.Na takého hráča a hlavne jeho prednes nie je čo pozerať a nie je ani nič zaujímavé.
Ale to je vina organizátora, volá len hráčov z okolia svojho bydliska a to preto aby nikomu nič nedal - cestovné. Prečo si nezavolá hráčov z iných regiónov a bude to zaujímavé , ale tým musí dať honorár za vystúpenie a nie cestovné pár eur. Ale čo, neostalo by mu nič a z čoho by si potom ožieral papuľu????
. 26. Jún 2022
Keď sa objaví v ponuke dobra stará helikonka... dlho sa tam neudrží!
Novú si môže kúpiť kde, kto a takú akú chce, ale starú zohnať, to len keď sa pošťastí.
A na tých heligonkarskych prehliadkach už niet pomaly ani čo pozerať..
Heligonky na jedno kopyto, rovnako hrajú, pesničky sa opakujú...
Štylisticky a hudobne skoro rovnaký prejav..
Čo už..
SMX26. Jún 2022
No niekedy a to nie zriedkavo sú tie staré hlasovo veľmi zaujímavé na rozdiel od nových. Majú skrátka čaro času, ktoré tie nové nemajú a možno ani nebudú mať. Samozrejme pohodlie hry čo sa týka mechanik je ďaleko väčšie pri nových, aspoň u solídnejších výrobcov.
...25. Jún 2022
Naprostá pravda ! V živote by som nedal za starú heligonku 1000 - 1200 e. Muselo by sa jednať iba o nejaký exkluzívny model, hlasove alebo prevedením.
JoMi25. Jún 2022
Ale kdeže, aj staré idú na odbyt. Ak sú naozaj v dobrom stave, prípadne citlivo servisovane. Ale to je iná skupina kupcov- zberatelia, reštaurátori. A iná "cenová skupina". Pre mňa, ako bežného muzikanta je lepšie kúpiť nový nástroj so zárukou za 1500-1600€, než starý (hoci zachovalý) za 1200-1300, ktorý môže vyžadovať ešte nejaký servis.
Karči24. Jún 2022
Všimli ste si ako sa svrkla burza? Asi kto chcel predať predal, kto chcel kúpiť kúpil. Staré už asi nikto nechce.
JoMi22. Jún 2022
ABC, presne tieto informácie sa môžu hodiť kolegovi ??!, ktorý tvrdí, že stupnice sú všade rovnaké.
Práve zmenou systému (historické, alebo exotické) sa zmení nielen frekvenčné hodnoty jednotlivých tónov, ale následne aj suzvuky, melódia, druhé hlasy, akordy a pod.
Akurát za základný tón sa (neviem prečo) považuje "komorné A ", nie C. To je až následne odvodené. Tón C sa za základný používa len v moderných laboratórnych/počítačových modeloch. Jeden taký tu bol pred pár dňami popísaný- tzv. čisté ladenie.
Pre KM22. Jún 2022
nemrhaj časom, si starý tak už sa nič nenaučíš radšej kydaj hnoj, tam stupnicu a rozum nepotrebuješ.
ABC22. Jún 2022
Komorné,, C,, Nastavil som na ladičke v rovnomernetemperovanom ladení komorné,, C,, a?? nič sa nezmenilo, akonáhle som predstavil nerovnomerný systém napr. Pythagorean, Wallotti, Kirnberger... atď, všetky hodnoty tónov sa zmenili. Takže ak si niekto myslí že to nič neznamená.. veľmi sa mýli.
KM22. Jún 2022
Chcel som reagovať odbornými argumentmi pre toho otaznikového diskutujúceho, ale tým "komorným C" ukázal svoje vedomosti. Zbytočne je mrhať časom.
JoMi22. Jún 2022
Miro, takto nejako som to myslel.

Otázniky, práve v tom je háčik. Nie všade sú rovnaké stupnice. Mám na mysli pôvodnú hudbu spomenutých národov. Samozrejme, v dnešnej kozmopolitnej dobe sa aj u nich používa dur a mol systém. Nie je to však ich pôvodná hudba.
Stále však uvažujem, čo je to Komorné C.
Miro22. Jún 2022
Podľa mojich, pomerne dlhoročných skúsenosti s mládežou, si dovolím tvrdiť, že aj sluch sa vyvíja, cibrí, zdokonaľuje... Samozrejme že každý dostávame do vienka väčší, či menší "balíček" rôznych schopností už pri narodení... 5 - 6 ročne dieťa - talent dokáže krásne, čisto zaspievať pieseň, spievať druhý hlas, slušne hrá na hudobnom nástroji a časom sa postupne ešte viac zdokonaľuje. Iné dieťa si v 10 (15) rokoch ešte nedokáže naladiť husle, gitaru, nepočuje, že jeho spev neladí s hudobným nástrojom, nezvláda správnu melódiu piesne, nedrží sa v tónine, nedokáže udržať rytmus... Po istom cviku sa to všetko naučí. Možno nikdy "nedobehne" toho malého "génia", ale jeho sluch a hudobný prejav sa časom určite zlepší tak, že dokáže zaspievať čisto, ladiť s nástrojom, dokonca sa naučí spievať druhý hlas tak, aby to ladilo s prvým hlasom...
Je to podobné ako s inými zručnosťami. Ak má človek na niečo talent, ale nerozvíja ho, tak stagnuje, zostane stáť na istej úrovní. Ak talent rôznymi aktivitami - cvičením rozvíja, posúva sa dopredu a určite sa mu podarí postúpiť - jednému len na druhú priečku, inému na piatu a ďalšiemu až na desiatu - len treba chcieť a cvičiť, cvičiť, cvičiť. Samozrejme, že v dospelom veku - podľa toho, ako kto na svojom "sluchu" pracoval (a čo dostal do vienka), chodia pomedzi nás ľudia, ktorí nedokážu melodicky správne zaspievať ani kohutíka jarabého a hudobný nástroj ich navyše "mýli" (neladí mu k hlasu:) ) i ľudia, ktorí nemajú problém s melódiou, bez prípravy sa pridajú k spevu s druhým, tretím hlasom, vždy perfektne ladia... majú ten "správny cit" a keď sa k tomu pridá aj príjemný hlas...
A potom ďalšia vec. Sú ľudia, ktorí sa naučia hrať na hudobnom nástroji podľa nôt, počujú, je niečo falošné, ale hoci poznajú melódiu piesne, aj správne a čisto zaspievajú melódiu piesne, nedokážu sa ju naučiť a zahrať spamäti - bez nôt. Možno zachýbalo "talentu", možno sa ten talent nerozvíjal vyvážene a kládol sa väčší dôraz len na jeho jednu zložku...???
Kontakt: pesnicky@orava.sk
??!21. Jún 2022
ukazujú sa tu úžasní znalci hlavne iných hudobných žánrov, ktoré inak znejú a majú aj iné zákonitosti prejavu. Tak, že p. mudrci znížte sa na úroveň slovenského poslucháča a nedrístajte.
Hudobné stupnice sú všade rovnaké a aj spev iných národov je vyľadený a nie falošný, len im nerozumieme.
Ak niekto nevie zaspievať komorné C- tak to nevie ani arab, čiňan, alebo žiaden iný národný buditeľ v hudobnom svete.
« ‹ 1 2 3 4 5 »