Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Alois27. November 2021
Takže můžeš to udělat , buď po mém a nebo po tvém. Nástroj bude ok. Já ten půltón v B řadě co navrhuješ fis 2 tah měl a dál ho pryč, protože ho máš pěkně v řadě G.
( Říkám měl, bavíme se o tvém ladění, já měl jiný ve svém ladění )
Beru to tak, že pokud je v jednom směru stejný tón dvakrát, můžu ho nahradit něčím, co mohu použít. Ale dovolím si to pouze v kraji. Aby se nenarušil prstoklad.
Dá se i jinde, takový systém navrhl Raška s Dufkem. Proč né. Jde jen o odvahu vyjet ze starých kolejí a učit se něco nového. Můžeš se kouknout na jejich stránky. Opět to rozšiřuje možnosti.
Alois
JoMi27. November 2021
Minimálne jeden (v rade B je to f/f namiesto f/g- mal by to byť 7. gombík) treba urobiť. Alebo potom tri- v 2,3,4 rade vždy na 7. gombíku. Prípadne nejaké navyše na druhom.
Palo27. November 2021
Alois, momentálne nemám žiadne stojáky. Preto som sa pýtal či to tak može byť s poltónmi ako som ich napísal ?
Palo27. November 2021
JoMi rozložnie prvých troch radov je takéto :

1 rad: G - tlak D / ťah Fis
C - tlak G/H
F - tlak c/e
B - tlak f/a
2 rad G - tlak G/c
C - tlak c/f
F - tlak f/b
B - tlak b/es1
3 rad G - tlak H/d
C - tlak e/g
F - tlak a/c1
B - tlak d1/f1
JoMi27. November 2021
Peter, k Tvojmu poslednému príspevku mám iný názor. Nie žeby sa to nedalo vnímať aj tak, ako si napísal, ALE ak investujem do nástroja, tak na ňom budem hrať predovšetkým JA (sú len špecifické určenia, kedy nástroj ide z rúk do rúk, napríklad v škole). Preto si nástroj nechám upraviť podľa SVOJICH požiadaviek. Keď na ňom bude chcieť zahrať niekto druhý, tak musí akceptovať MOJE úpravy. Zásah do základných radov v minimálnej miere zdieľam. Ale to skôr preto, aby som nemal problém hrať aj na štandardnom nástroji. Preto preferujem tie úpravy v samostatnom-polovičnom/pomocnom rade. Viem, kde a čo tam mám. Kto chce hrať na základných radoch, stále môže.
Veď v podstate celý vývoj heligonky je o tom, že si niekto nechal urobiť nástroj inak, ako bolo v tom čase zvykom. A tak pribudli k dvom basovým gombíkom ďalšie dva. Potom ďalší melodický rad. K nemu najskôr 4, potom 6 basov. Nejakému špekulantovi napadlo pridať ešte dva a uložiť ich do dvoch radov. Inému (možno tomu istému) napadlo pridať k 19 gombíkom v každom rade ešte jeden s tónmi, ktoré sa na prvý pohľad vymykajú logike základných radov. Ďalší nespojný muzikant nechal preladiť jeden gombík a vznikol stoják, čím sa však "rozhodilo" pôvodne rovnaké rozloženie tónov v jednotlivých radoch. Atď. Samozrejme, nie každý pokus o zlepšenie sa ujme. Napríklad dvojradovky s 12 basmi (2x6) sme tu pred časom rozoberali. Ale akosi sa to neujalo. Niekto iný dáva basy systémom 3x4.
Teda dnešný ustálený "štandard" neberiem ako niečo definitívne, ale len prechodne najbežnejšie riešenie. K tomuto stavu viedol nejaký vývoj a ja verím, že ten bude aj pokračovať. Ako som však pred časom písal, tak akýkoľvek pridaný/upravený tón už nebude také výrazné zlepšenie, ako prechod z jedno na dvojrad (ani trojrad už nie je o toľko lepší od dvojradu), ale vždy je to rozšírenie možností hry. Záleží len na tom, čo, kto a ako hrá.
JoMi27. November 2021
Palo, ak máš základné tóny na 5. gombíku, aké sú na prvom? Videl som nástroje bez poltónov so základným tónom na 4. gombíku. Tam bol na prvom v podstate ďalší základný tón. Ale ak sa hrá od 5. a nie sú poltóny, tak naozaj neviem, čo by tam mohlo byť. Videl som aj základný na 6. gombíku, ale tam boli po dva gombíky s poltónmi a navyše ten spodný základný tón.
Alois27. November 2021
Na stojáky bych nesahal.
To co jsem ti radil, mám já na své ADGC. Vycházím z Hlaváčkovského systému. Heligonku chápu jako celek. Ano jde hrát pokaždé jinde, ale vzniká zmatek.Tak jak je to vymyšlené tak to funguje dobře. Zahraje na to kdokoli kdo umí na heligonku, dělat problém můžou ty stojáky.
Ty máš dva knoflíky navíc, můžeš přidat co se ti hodí.
Ten gis jsem tam dal jen tak že se může hodit do akordů. Důležitý je ten dis na tlak. Teda pro mě. Jde o to co na tom chceš hrát. Takže si zvol co potřebuješ
Alois
Palo27. November 2021
Zabudol som, radíš gis dať do rady B. Tento tón je nízky a skôr ho využijem v A mole v G rade ? Možno máš inú skúsenosť.
Palo27. November 2021
Alois, áno základný tón je na piatom gombíku. Teoreticky môžem použiť dva rady na poltóny. Snažil som sa to rozpísať zrozumiteľnejšie, ale nepodarilo sa. Keď som spojil čo radili v diskusii tak mi to vychádza takto: Skúsim to tak ako si to písal ty.
Zhora
Rada G prvý gombik stoják cis1/cis1
Rada G druhý gombík tlak gis ťah dis1
Rada C prvý gombík stoják gis1/gis1
Rada C trinásty gombík v rade - to je posledný dole stoják gis2/gis2
Rada F prvý gombík stoják cis2/cis2
Rada B prvý gombík - radil si tlak dis1 a ja na ťah ešte fis2

Alebo ešte rozdeliť stoják v C a F rade? A čo namiesto nich?
Alois27. November 2021
Palo
v tomhle se nikdo nevyzná.Napiš na kterém knoflíku ti začínají základní tóny stupnice. Na našich je to 4 na tlak. Jestliže ti začínají na 5, tak úprava ano. Jestliže na čtvrté tak platí co jsem psal prvně. Celé to posunout. Musí začínat na 5tém,jinak je to celé k....
Krajní tóny které chceš asi zaměnit na GCFB bez půltónů jsou v základu:
Řada G---tlak g tah c
Řada C--tlak c tah f
Řada G--- tlak f tah b
Řada C-- tlak b tah es
Tohle by mělo být zachováno.Pak teprve půltóny.
Půltóny:
Řada G - tlak cis1 tah dis1
Řada C-- tlak fis 1 tah gis 1
Řada F - tlak dis2 tah cis 2
Řada B - tlak dis 1 tah gis ( nebo co se ti hodí víc)

Alois
Palo27. November 2021
Zle sa to načítalo : gis2 v C rade na 13-stom
Palo27. November 2021
Ďakujem za rady. Je to staršia rakúska bez poltónov, 50 gombíkov.
G14, C13, F12, B11. Nemusím nič opravovať, len prispôsobiť tak,
aby aj hmaty boli čo najjednoduchšie.
Prečítal som si Vaše rady a skúsil som to takto napísať.
Ešte by ste niečo upravili ? ?

rada tlak G ťah C F B
?1. cis1 / cis1 gis1 / gis1 cis2 / cis2 dis1 / a
?2. gis / dis1 c / f f / b b / dis1
?3. B / d e / g a / c1 d / f1
?-
?-
?13. gis2 / gis2
?14.
Alois27. November 2021
Přesně tak Petře. Proto mé úpravy vůbec ničím neomezují. To že upravým stoják na basech ničemu nevadí. Posunutí na diskantu se dá strávit. Prstoklady jsou pořád stejné. Mám víc nástrojů a řešit to, na kterém hraju není potřeba.
Alois
Peter27. November 2021
Ja tvrdo preferujem filozofiu, že akýkoľvek zásah do štandardného nástroja by mal byť iba na úrovni doslova kozmetickej úpravy nejakého jedného - dvoch tónov a to na gombíku/mieste, ktorý sa používa iba málo, či vôbec. To preto, aby "upravený" nástroj v NIČOM neobmedzil zaužívané zvyklosti a prstoklady akéhokoľvek iného hráča, ak takýto upravený nástroj zoberie do ruky. Úprava nástroja musí byť vylepšením, nie obmedzením !!!

Napr. u štandardnej 2-radovej heligónky si ja dovolím experimentovanie a úpravu tónov LEN na 2. gombíku z hora v prvom rade,... a snáď by som pripustil na ľavej basovej strane možno i úpravu tých stojacích basov na tlak. Inak u 2-rádovky žiaden iný zásah !JoMi27. November 2021
Ak sa hrá v B dure na ťah z radu F, nie je tam ten oktávovy skok. Je dobré nechať na 1. gombíku namiesto poltónov f/b. Tie poltóny do pomocného radu. Bas H a kontra Emol sa dá osadiť na vrchné basy (zvyšok treba posunúť o 2 dole+upraviť). Vtedy nebude vadiť ani 15 basový systém.
Alois27. November 2021
Bas stoják na tlak tón H, přiznávka Emol.
Pokud tam máš nějaký německý systém, tak buď nechat a nebo předělat na český. Jestliže bude mít 15 basů, tak bude chybět přiznávka. To je pak lepší zanechat původní systém.
Alois
Alois27. November 2021
Palo
Máš starou a nebo uvažuješ o nové? Záleží taky na počtu knoflíků na diskantu.
Nová nejméně 48. Jestli máš starší a nemá v kraji půltóny,tak tam jsou pokračující hlubší tóny v daných tóninách. Ty umožňují hru i v poslední čtvrté řadě ve stejné oktávě jak jste zvyklí na dvouřadých, akorát jiným prstokladem. Záleží ale i na systému basů.
Já bych osobně ty hluboké tóny nezaměňoval. Jsou opravdu důležité. Nechal bych to předělat tak, že bych obětoval horní vysoké tóny, celé to posunul o jedno víš. Tím mi vzniká místo v kraji na půltóny. Tam už stačí do prvních řad dát standartní půltóny z GCF.
Do kraje čtvrté B bych dal na tlak es1 a na tah gis.
Pokud zaměníš ty krajní hlubší tóny za půltóny,tak to znehodnotíš, čtvrtá řada je ti pak k ničemu. Budeš to mít horší než třířad. Protože ,pokud když budeš chtít hrát v tom B(ais) tak budeš o oktávu víš v základu.
Já to takhle nechal udělat na té své.. Je to takový Německo český systém.
Pokud budeš chtít víc, kontakt jsem uvedl.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
JoMi27. November 2021
Peter, pri týchto toninach je napríklad "h" už vyriešené v C a G. Fis na ťah takisto v G. Cis, samozrejme treba, na obe strany, podobne Gis- rovnaké využite v Amol.

Paľo, s pozíciou je úprav je to otázne. Záleží, ako veľmi si ochotný nástroj (nechať) "prekopať ". Tiež záleží, koľko gombíkov je v radoch. Ak je to 10+11+12+13 (predpokladám, žeto je nejaký západný nástroj), ja osobne by som z toho nechal urobiť 3 a pol radovku. GCF. Úpravou stojatého basu B/B na Es/B sa dá hrať aj v B dure, len to má iné hmaty a opačný smer. A na pozície v pôvodnom rade B dať všetky chýbajúce poltóny pre oba smery a v každej oktáva. Atď. Ale to už je väčšia prestavba, než zvyčajné úpravy stojakov, alebo 2-3 tónov.
Peter26. November 2021
Ja by som si dal: Gis1; Cis1;Fis1; H... a kde? Tak to je na zváženie.
Palo26. November 2021
Ak by ste si chceli upraviť 4 radovú heligónku, aké poltóny a kde by ste ich dali ? Ladenie GCFB.
« 1 2 3 4 5 6 7 »