Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Peter13. Október 2017
A načo vymýšľať a hľadať akože nejaké pomenovania pre domácich výrobcov? Načo sa trápiť nad označením skladačka - neskladačka? Všetko to je len filozofovanie. Keď sa tak zoberie, tak de facto je všetko okolo nás skladačkou. No a teraz môžeme do nekonečna rozoberať, či je to pravda - alebo nie...

Pre mňa nie je ani podstatné, či NIEKTO vyrobí do roka napr. 200 heligoniek a niekto INÝ vyrobí jednu za rok niekde v garáži. Najpodstatnejší je pre mňa konečný výsledok, kvalita zvuku/ovládania a cena!
Pre skladacov13. Október 2017
No tak rypaci podte do toho nakupte komponenty z rakuska, slovinska, talianska a ceska, poskladajte a do 5 rokov ste milionari.....vsak je to lahke.
..13. Október 2017
Jeden vrták raz napíše že naši výrobcovia len robia skladačky a ďalši to potom papagájujú dokola. Kto raz aj za výrobcom zašiel, nazrel do dielne prípadne videl ako sa jeho heligonka postupne robí, vie, že to tak nie je. Lenže viacej počuť práve tých čo síce nič také nevideli, ale zato v tom majú najjasnejšie.
.13. Október 2017
Ako teda nazvat sučastnych vyrobcov,aby to bolo vystižne a presne???
.13. Október 2017
S tym domom to nieje dobry priklad! Alebo je..!!! Stari stavitelia domov,narubali stromov,okresali,postavili dom od zakladu až po šindle na streche! Okrem skla,pantov na dvere a možmo nejakeho klinca nekupili nic,všetko urobili sami. A aky pekny je pohlad na drevenicu v skanzene??? Aj staru česku rukodelnu praci,ked zanietenec vidi tak sa kocha jej krasou! Hlavače isto nevozil všetko z vonku,ale čo mohol urobil sam vo svojej dielni!
33313. Október 2017
Ved aj ja ked som staval dom tak som si nevyrabal sam cement tehly skridlu to jednoducho nejde iba som kupoval a skladal.lebo inak by som nebyval doteraz.a tak asi podobne je to aj z heligonkami ten vyrobca nieco si dokaze vyrobit ale ostatne musi pouzit od dodavatelov ci sa to niekomu paci alebo nie.
33312. Október 2017
Nechcem nikoho zastavat vo vyrobe heligoniek.ja mam tiez zo Slovenska.ale nazvat skladatel polotovarov nie je spravne myslim.ved len hlasy do heligonky staci si pozriet na youtube ich vyrobu Harmonikas Louny.to akoze kazdy vyrobca by mal mat taku mega dielnu z drahymi masinami a ludmi okolo toho?ved to by bolo drahsie ako na zapade.a uprimne to su fakt profici ked sa venuju vyrobe tak vela rokov a tie skusenosti ziskat ide jedine v praxi a myslim ze ten"slovensky skladatel"nema sancu robit aj vyvoj a vyrobu.to jednoducho nejde.hlasy si myslim ze su to najzlozitejsie z celej heligonky.je viacero ladeni aj materialy rozne.ved vyrobca heligonky je ten co ju sklada a potom doladi.ved aj vyrobca aut si vsetko dava vyrabat od sedadiel svetiel motorov ved on sa nema cas bavit s tym.vyrobca sa stara potom o to aby oslovil kupujuceho.ved ked teda vyroba tych hlasov je jednoducha to sa vyraba z vrchnakov z jogurtov?no to urcite nie.urcite nie je heligonka vyrobena mavnutim ruky v dielni.
Zdeno H.12. Október 2017
Pre A tak ! Bol si u Stančeka v dielni ked tak usudzujes ? Dost o tom pochybujem lebo trepeš ko....ny.
Kontakt: 0903454678
!12. Október 2017
A predstav si, ze na Slovensku su vyrobcovia heligoniek, co okrem hlasov a gombikov zvysok vsetko kompletne vyrobia z domacich zdrojov
a tak12. Október 2017
a Stanček je presne ten, ktorý nakupuje, a skladá. Veď aby sám vyrobil heligónku to nieje možné. Skriňa preglejka, plechy Slovinske, hlasy české. Mech Louny. Aj ladenie neladí. výrobca/skladateľ???
.12. Október 2017
Takže z toho dedukujem,že aj ja mam v tomto smerr trošku pravdy......
Peter12. Október 2017
Ale veď jasnééé... Iba debatujeme... ;-)

To ja som chcel vniesť trošku iný pohľad na vec. Najmä pre ľudí, ktorí nekriticky chvália všetko, čo je zahraničné a iba preto že je to zahraničné. Za 3000 € v zahraničí si takmer "na betón" nik nekúpi lepšiu heligónku, akú by tu kúpil za 1500 €.
JoMi12. Október 2017
Peťu, s tebou nemám problém súhlasiť. A trošku iný uhol pohľadu na veci je tiež asi normálny. Či?
Peter12. Október 2017
Asi by to bolo pre mnohých nezáživné a odpudzujúce, keby som tu bol rozpísal celú odbornú esej o cenotvorbe výrobku. Nakoniec, ani to nepatrí tu do tejto diskusie. Je to ale takto ako som to zjednodušene vysvetlil - To som nevymyslel ja, je to jednoducho tak!

A čo sa týka toho porovnania s nemeckým maslom? Presne aj na toto som pri písaní svojho príspevku pomyslel, že upozorniť - neupozorniť?... Ale reku, snáď nikto taký príklad nevytiahne. No vytiahol. Tak teda doplňujem svoj predchádzajúci príspevok o nasledujúce:

Toto ako som to vysvetlil na západných heligonkách a slovenských, je základným modelom ekonómie výrobku, v dvoch odlišných sociálno-ekonomických systémoch, avšak v "nepokrivenom" hospodárskom prostredí! Na západe nielen maslo, ale celý potravinový sektor má bohaté dotácie od štátu. V niektorých štátoch dotácie sú priamo -
nepriamo nalievané aj do iných sektorov spoločnosti. A potom sú tu rôzne deformácie trhového prostredia, ktoré niekedy iba ťažko bežní ľudia vedia pochopiť.

Nie je mi však známe, aby niekde v Európe niektorý štát priamo dotoval výrobu hudobných nástrojov harmonikového typu, preto o zahraničných heligonkách kontra slovenské heligónky platí to, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku.

Ak má niekto problém v tomto súhlasiť so mnou, tak to potom berte iba ako môj súkromný názor a bežný príspevok do diskusie.
JoMi12. Október 2017
Petrove úvahy sú síce logické a správne, ale treba pripočítať ďalšie faktory. Ak napríklad náš výrobca- kompletizator kupuje polotovary zo západu, po pripočítani marže vyjdú drahšie, ako priamo od výrobcu. Ďalej je efektivita práce. Ťažko povedať, či výroba obdobného produktu trvá rovnako dlho. Kusová výroba na objednávku je omnoho drahšia, ako sériová. No a potom výška primeraného finančného zisku z jedného kusu. Pri vyššej produkcii môže byť zisk z jedného kusa nižší.
Týmto nechcem nikomu kalkulovať, koľko a ako rýchlo majú výrobcovia produkovať. Ani koľko majú zarábať. Stále súhlasím, že slovenské sa oplatia. Len mi napadli ďalšie zložky tvorby cien. A isto to nie sú všetky, teda výsledná cena nástroja vzniká podľa mňa oveľa zložitejšie, než len cenou práce.
.12. Október 2017
Berieme to jednoducho..... maslo v Nemecku je lacnejšie ako u nas,pritom kvalita je rovnaka...! Prečo tam nieje 3×drahšie ako u nas? Len harmoniky sa akosi draho vyrabaju a predavaju oproti našim heligonkam,ale kvalita skoro rovnaka?
Dodo12. Október 2017
No a konečne je tu inteligentná diskusia.
Nemám nič proti kritike, ale musí byť vecná ako Šimon nižšie písal.
Nech Vám to všetkým pekne hrá :-)
Peter12. Október 2017
Zoberme to iba tak jednoducho:

Všade na západ od Slovenska je priemerná mzda človeka (často aj) niekoľkonásobne vyššia než na Slovensku. Znamená to, že za úplne rovnakú prácu dostane západný človek niekoľkonásobne viac peňazí, než slovenský človek na Slovensku. Logicky, teda aj každý jeden západný produkt, každá súčiastka, komponent, vyrobený západným človekom bude neporovnateľne drahší, než podobný výrobok vyrobený slovenským človekom na Slovensku.

Z toho vyplýva, že keď napr. na Slovensku slovenská heligónka stojí povedzme 1000 €, podobná heligónka, v tej istej kvalite, vyrobená niekde na západe, bude stáť povedzme 3000 €. A kvalitatívne je to stále ešte len to isté čo na Slovensku, nič naviac.

Ak ale zoberiem do úvahy aj morálne aspekty výrobku (trvácnosť, dostupnosť opráv, náhradných dielov, záruky, tradícia výrobku, a pod...) tak zahraničné výrobky strácajú ešte aj ďalšie cenné body oproti domácim.

Poviem sám za seba: Keby som mal k dispozícii napr. 1000 € a mohol by som sa rozhodnúť medzi slovenskou heligónkou za 1000 €, alebo za zahraničnou heligónkou v hodnote 3000 € (ale dostal by som ju za mojich 1000 €), tak bez akéhokoľvek zaváhania si jednoznačne vyberám tu slovenskú !!!

JoMi12. Október 2017
A pritom hlasy sú/môžu byť úplne rovnaké. A ako uvádza aj Jožko M. aj mechaniky môžu byť identické. Či už kopírujú jednu od druhých, alebo naopak, to je jedno.
Ja by som sa tiež našej výroby nebál. Strasserku ani Schmidtku som teda ešte v rukách nemal, ale z toho, čo som mal, zatiaľ vedie Stancek.
Peter12. Október 2017
Ono je to tak, ľudia. Keď človek počuje hrať domácu heligónku za 800 - 900 € a napr. zahraničnú heligónku zvučnej značky za 4000 €, hneď počuje ten "veliký" rozdiel v kvalite hlasu... :-/
« 1 2 3 4 5 6 7 »