Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Miro S.7. December 2018
Pridávam video Karin Seyringer z Rakúska:
https://www.youtube.com/watch?v=97KVF1T0dps
Miro S.7. December 2018
Máš pravdu Peter, udávať tremolo v Herzoch je nezmysel - musí sa to v centoch.
Sto centov je interval poltónu. Takže frekvencia každého poltónu je rozdelená na sto dielov, v podstate interval medzi poltónmi - +sto centov je už frekvencia ďalšieho, vyššieho poltónu. Opačne mínus sto centov je frekvencia nižšieho poltónu. Takže pri nízkych tónoch je jeden cent napr. 2 Hz a pri vysokých je jeden cent napr. 20, alebo 50 Hz.
Peter7. December 2018
Keď niekto povie, že tremolo je napr. 2 - 3 Hz, je to údaj, ktorý veľa toho nepovie. 2 Hz pri nízkych tónoch nie je to isté ako 2 Hz pri vysokých. Práve preto sa zaviedlo tzv. centové delenie vzdialenosti medzi tónmi.
pre Šimona7. December 2018
došlo k omylu - chybička, áno Rakúsko.
to vídeo nemá chybu, ale počul si tie harmoniky ako štebotali, krása.
Pokiaľ sa týka tých naladených harmonik tak to neboli len heligonky, ale aj klávesové, chromatické a ladí aj pre niektorých výrobcov, ale nie stále ale len na požiadanie.
Šimon7. December 2018
pro Ladičky
Taky hezky naladěný Tyrolačky !!!
https://www.youtube.com/watch?v=MO68VohCUIw

Může to být chytrá věc, opravdu by to chtělo vidět. Pokud to stojí jak říkáš tak pro nás by to byla asi nenávratná investice. Trochu se mi nezdá ten uváděný počet naladěných harmonik, tisíce v Tyrolsku to je trochu moc Pokud jsi ale byl v Tyrolsku po Grossglocknerem tak to bylo určitě v Rakousku a ne v Německu, to jsi se asi spletl, to jen pro upřesnění. Oni ladí menší tremolo než my, myslím si že pro ně hodně typický zvuk mají celodřevěné nástroje jako dělá třeba p.Hermann Jamnik. Jemný sametový zvuk.
https://www.youtube.com/watch?v=7zOlBIMN874&t=467s

ABC7. December 2018
Trochu som pozrel tie softwery,majú v sebe nakonfigurovane možnosti ladenia ako napr. Hohner akordeon,Scandali akordeon ....atď nebudem menovať všetky,každá tá konfigurácia sa dá rozbaliť a pozrieť všetky hodnoty tónov buď v,, Hz,, alebo centoch vrátane Tremola ktoré bolo 2,5 až 3 Hz, možnosti bolo veľa len to Tremolo nebolo nikde viac ako som uviedol .
Ladičky7. December 2018
pridávam na upresnenie :
Bol som u tohoto ladiča v Nemecku v Tirolsku pod kopcom Glosklokner. Mám tam dobrých priateľov, zaoberajú sa hotelierskymi službami.
pán ladič uviedol, že taká ladička stojí niekoľko tisíc €, a vyrábajú ju na objednávku v Japonsku.
Vďaka tejto ladičke heligónky, chromatiky a aj klávesové akordeóny dostávajú výrazne inú farbu hlasu čo zjavne vidieť a hlavne počuť keď si pustíte tirolákov. Takto naladil niekoľko tisíc harmoník, ktoré sú špeciálne v Tirolsku. Samozrejme takéto ladenie nie je celkom lacné.
Mal som tam aj moju heligonku ku ktorej sa vyjadril, že nie je potrebný žiaden zásah a aj uviedol v ktorej krajine v Europe bola naladená a mal pravdu.
LEGO7. December 2018
Tak vidíte, ladička je na svete a to bolo okolo toho rečí, keď som o tom niečo ja spomínal. Nie síce dokonalá, to asi nebude nikdy, ale určite je to ten povestný (aj keď nie) mílový krok vpred.
A niektorí dodnes neveria, že sme na mesiaci už boli.
Šimon7. December 2018
pro ladičky
Ta ladička o které píšeš je určitě zajímavá věc, rád bych to viděl a hlavně si poslechl takto naladěný nástroj včetně možností které to poskytuje. Třeba jo a byla by to super věc. Ale s tím pilníčkem, bruskou, měchem a ladičkou na stole ladí podle mne 90% ladičů. I na všech videích od výrobců je to takto vidět. Samozřejmě v různém technickém provedení, ale princip stejný. Takže já se tomu vůbec nedivím a vnímám to jako běžnou věc. Ale vše jde dopředu, třeba to jednou budou mít na stole všichni ladiči. Když to bude super tak proč ne. Nedávno jsem se tu o tom bavili, já osobně bych to ladění raději viděl na tom člověku, mistrovi ladiči, jeho citu a rukopisu. Vím že jsou různí ladiči, slyšel jsem naladěné některé nové nástroje které se mě nelíbily, ale důležité je že se líbily tomu co si to koupil, tak to beru a to je nejdůležitější.
ABC7. December 2018
Pardon, pre ladičky
JoMi7. December 2018
To, že jedna časť nástroja chytá sekundárnu rezonanciu od druhej časti, je bežná vec. Dokonca sa to využíva na vyučovaní akustických javov. Je to ale podmienené presným pomerom proporcií (vlastne správneho naladenia) konkrétnych častí nástroja.
Každá prekážka ovplyvňuje zvuk v priestore (aj priestor v nástroji je priestor, nielen miestnosť, kde nástroj hrá). Každá takáto prekážka buď zvuk odráža, pohlcuje (prípadne len niektoré frekvencie), ale môže chytať tú sekundárnu rezonanciu- ak sú splnené proporčné podmienky.
Teda odňatím príklopky sa mení tvar a materiálové zloženie nástroja. Takisto jej tvar a použitý materiál nie je úplne zanedbateľný a ovplyvňuje výsledný zvuk.- ako máme možnosť v spomínaných príspevkoch vidieť. Neraz sa však stáva, že málo perforovaná (deravá), alebo príliš hustým plátnom podlepená príklopka na diskantovej, alebo basovej strane (doska pod remeňom+trúbky/žalúzie) obmedzujú prietok vzduchu natoľko, že nástroj "ohluchne". A nie z dôvodu slabej rezonancie spôsobenej ladením, ale nedostatočnému rozozvučaniu (tiež rezonancie) nástroja z dôvodu nedostatočného budenia zdroja zvuku (malý rozkmit jazýčkov kvôli nízkemu prietoku vzduchu). Čo som takéto nástroje videl/držal, tak to boli všetko po neodbornej oprave a náhradách materiálov systémom "čo dom dá". Nestačí basovú dosku podlepiť hocijakou pekne farebnou látkou.
K tým nádstavcom na trúbke, čo spomínal Peter. Volajú sa dusítka (rôznych tvarov, veľkostí a materiálov) s rôznymi vlastnosťami. Odborne aj Sordinky. A je na to aj oficiálna notopisná značka Con sordino/Senza sordino, teda S dusítkom/Bez dusítka.
ABC7. December 2018
Pre ladenie
Ty si to iba videl? Alebo si si dal niečo naladiť?
LEGO7. December 2018
ok, ďakujem
Peter7. December 2018
Záleží, ako silno to počuť a komu - ako.

Mne osobne tie rôzne pazvuky, všelijaké zvrčania basových hlasov, cvakanie mechaník, drôtikov a pod. ktoré sa občas v niektorých heligónkach vyskytnú, vadia.
LEGO7. December 2018
A to bude asi ono, lebo to znie tak basovo. Len tak na okraj, že či to je problém z muzikantského hľadiska, lebo mne osobne to nevadí.
Peter7. December 2018
Ešte jedna vec môže byť, s ktorou som sa stretol. Predstav si, že echo, môže vznikať aj tak, že pri istých tónoch pravej strany začne chytať slabulinku rezonanciu niektorý z veľkých basových jazýčkov. A občas sa to môže javiť ako echo
Peter7. December 2018
Odmontuj príklopku, teda ten plechový kryt na pravej strane a echo nebude. Prípadne aj s izolačnou páskou zafixuj ten vnútorný kovový háčik, čo zabráňuje otváraniu mecha pri odložení heligónky.
LEGO7. December 2018
Ano to mi je jasné, len som myslel či nevieš ako, alebo prečo to vzniká?
Peter7. December 2018
Naplno súhlasím s Aloisom. Spôsob ladenia a tremola robia naozaj divy!

S tou príklopkou je to tiež pravda. Veď je to nič iné, než zacláňanie zdroja zvuku mechanickou prekážkou. Ako rapídne sa mení farba zvuku môžeme vidieť napr. u trúbkarov, ktorí ústie trúbky privierajú takou pokrievkou držanou v ruke. (Neviem ako sa to správne volá)
Alois7. December 2018
Prostě jen klasická ozvěna, slišitelná jen opravdu když je ticho. Něco podobného jak u kytary ale v malém.
Alois
« 1 2 3 4 5 6 7 »