Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
JoMi29. August 2023
Napríklad p. Keleši v Trenčíne.
Joxer28. August 2023
Ahojte, prosím vedel by mi niekto poradiť nejaký servis na západnom Slovensku. Ďakujem
JoMi28. August 2023
Akordické hranie a kontrovanie (pravou rukou) je síce podobné, ale nie to isté.
Niečo sa dá okukať, prípadne naučiť systémom "takto", ale predsa len pokladám za výhodnejšie naučiť sa čo-to o stupniciach a akordoch. Potom sa dá veľa vecí pochopiť logicky, prípadne vytvárať vlastné kombinácie.
MatusMalatinec28. August 2023
pana boha kedy uz pochopite ze 5 rokov hram stale iba predok a len nedavno som objavil cosi ako akordicke hranie a ide mi iba o VYSVETLENIE ako to hrat
pre matúša28. August 2023
Chlape keď sa už 5 rokov učíš hrať a ešte nevieš, chceš aby ťa niekto za fľašu grgavej domácej učil, tak radšej sa venuj bohumilej činnosti a radšej pas ovce a spievaj si.
pre Petra28. August 2023
a kde najdem vas mail ? :D
Kontakt: matusnemocny@gmail.com
pre KM28. August 2023
tak sa to ukázalo na Kysuciach sú najmúdrejší, najpeknejší , najvzdelanejší,všade boli všetko vedeli ale majú jednu chybu, málo sa učili v živote, len kecajú, kecajú, a kecajú
Peter28. August 2023
Matúš, napíš mi na e-maila.
Peter28. August 2023
Všade sa to tak rieši. Človek s človekom sa stretne, spája ich spoločná záľuba, nuž sa vzájomne obohatia, poučia.

Iné je, ak má niekto svoju "školu" a z toho žije. To by si však musel chodiť do jeho "školy" pravidelne na náuku a potom by sa dalo debatovať o nejakej odmene.
MatusMalatinec27. August 2023
sak jasne akoze neviem ako to funguje u pana ale u nas na podpolani sa taketo veci peniazmi neriesia skor palenym
KM27. August 2023
Matuš, nepočúvaj hlúposti! Väčšina heligonkárov sú to normálni ľudia a ukážu ti to zadarmo. Nie sú na peniaze na rozdiel od toho "radcu" nižšie
MatusMalatinec27. August 2023
ja som nepovedal ze neviem hrat ???? viem hrat dovolim si povedat pekne predok.Uz 5 rokov sa ucim SÁM bez not
a podlamna dost tazko sa naucim hrat kontry ked netusim co je cecko atd... mne ide iba o dake zaklady ????
pre malatinca27. August 2023
za fľaštičku domoviny sa stebou nebude nik rozprávať. Také učenie trvá niekoľko týždňov a aj tak nebudeš vedieť hrať keď sám nemáš nato vlohy. Moc hráčov a dobrých sú samouci. Tak sa uč. A pre potencionálneho učiteľa si priprav plný pudilár eur. Za darmo ani kura nehrabe.
MatusMalatinec27. August 2023
Zdravim najde sa tu niekto z podpolania kto by bol ochotny ma naucit hrat na heligonky kontry za daku flasticku domacej ??
Pre pištu25. August 2023
Sa vraví, že Ferdo mravec, potom jonatan mrkvička a potom pištik
Pišta25. August 2023
Sa vraví, že konštrukcia heligonky tiež ma vplyv na silu a mohutnost hlasu. Aké máte skúsenosti, že ktorý výrobca robí najhlasnejšie a najzvučnejšie heligonky ? /v tej iste kategórii hlasov/
Andrej24. August 2023
Peter uz vlastne odpovedal.

Emol prirodzena je paralelna stupnica k Gdur.
Hmol prirodzena je paralelnastupnica ku Ddur.

SMX24. August 2023
Molové ladenia ústnych harmoník renomovaní výrobcovia vyrábajú aj keď neviem či vo všetkých toninách. Ja mám 10-dierkové bluesovky značky Lee Oskar v ladení G-mol a B-mol (resp.H-mol). V predajniach hudobnín ale zrejme nebudú bežné a bude ich treba objednávať. Či sa vyrábajú molové ladenia aj u tremoloviek to neviem. Hranie molových ľudoviek na týchto harmoničkách sa mi zdá ale oveľa náročnejšie ako durových na durových ladeniach.
Peter24. August 2023
V ktorom rade heligónky je hráč naučený hrať, nuž presne v tom istom ladení potrebuješ ústnu harmoniku. Keďže u nás je viac rozšírená hra v druhom rade heligónky, teda ku ladeniu heligónky A-D by si mal mať ústnu harmoniku v ladení D,... a ku heligónke D-G ústnu harmoniku ladenia G.

Tlak mechu na heligónky je v ústnej harmoniku hra fúkaním,... ťah mechu heligónky je na ústnej harmonike hra nádychom - do seba. Teoreticky by sa molové piesne na fúkacej harmonike mali teda začínať hrou dychom do seba. Nuž myslím si, že napr. na G durovej fúkacej harmonike by sa mal týmto štýlom dať zahrať E mol.

Pri hraní molových piesni na ústnej harmonike to asi ale nebude až také jednoznačné. Keby to bolo také jednoduché, asi by sa nevyrábali fúkacie harmoniky ladené v molových tóninách. Neviem, asi by nám to lepšie vysvetlili originálni hráči na fúkacích harmonikách.
Pre Andrej od Petra 23. August 2023
V prvom rade Ďakujem všetkým za rady okolo ústnych harmoník. A v druhom rade mám na Andreja otázku, keď je Heligonka A-D (Hmol) a D-G (Emol) aké ladenie ústnych harmoník by pasovalo.
« 1 2 3 4 5 6 7 »