Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Šimon 10. August 2018
pro rychlík
Myslím si že jsi to vystihnul podle mne velice dobře a je to i můj názor na dané téma. Níže jsem to již naznačil, ale ty jsi to dobře vysvětlil.
RT10. August 2018
Alois

pianovka nikdy nebude basovat ako heligonka.

podla mna tam maju hlboky bas len s jednym jazyckom nema to typicky tubovy zvuk a preto to nie je ono

https://www.youtube.com/watch?v=OK1GDkvFdL4
Alois10. August 2018
Tak jsem konečně našel zvukové upoutávky na heligonový, bohužel klávesový akordeon. Mají jich hodně a jsou oproti Delicii pěkně drahé. Ale mě šlo o to, jak takový akordeon zní a tam to mají skoro ke každé harmonice. Zvukově, řekl bych, stále to není asi klasický zvuk, ale je hodně blízko.
https://www.thomann.de/cz/weltmeister_monte_34_classic_helicon_bw.htm
Alois
rychlik10. August 2018
pre rogiho

- mal by si vediet, ze ked sa hodnoti bohatost ludovej kultury regionu vobec to nie je o tom, ci sa nieco niekomu pacia alebo nepacia pesnicky, alebo ci su napr. piesne vysoke, nizke a pod. Hodnoti sa pestrost hudobnych prvkov, ich pocet, vyskyt a pod. Na vychode su polky, valciky, tanga, tahave piesne ale aj rychle polky, cardase,............... su tam vesele durove piesne, smutne molove, ich rozne kombinacie,..............maju tam piesne aj v roznych netypickych toninach,............... su tam piesne jednohlasne, dvojhlasne trojhlasne. Vo Vychodoslovenskom folklore je okrem toho citit rozne styly krizovatky roznych kultur. V ostatnych regionoch slovenska sa vyskytuju iba casti fokloru, no na vychode je obrazne povedane vsecko. S tymto tvrdenim moze nesuhlasit iba ten, kto nepozna vychodniarsky folklor. Tymto vobec nepodcenujem ine regiony, ale vychod je najpestrejsi. Moj nazor.
JoMi9. August 2018
Mne niečo podobné občas robí Hlaváček-stary. Ale pre zmenu na mraze. Pri normálnom hraní všetko stíha, ale pri basovej vyhrávke v rýchlejšom tempe sa jazýček nechce rozochviet. Asi bude problém v prúdení vzduchu, lebo ak zároveň zahrám aj na diskante, tak aj basy hrajú normálne.
Honza H.9. August 2018
Můj problém u Ligny není mechanický, mechanika funguje jakš takš - nezasekává se. Ty původní už tak nevýrazné Heligonové basy ale při vyšší teplotě prostě nechtějí hrát, hlavně při těch přechodech u valčíku např. CGA, ozve se C_nic_nic. Ráno jak se ochladí zas hraje OK. Spíš mě šlo o to, zda někomu s Lignou se to stává také? Na normální hraní mám doma Kobližka, tu Lignu mám jen na tréning v práci. Snad se brzo ochladí, bo tu máme v robotě přes 32°C.
Jozef9. August 2018
Východniarský folklor je najkrajší, dobre sa to počúva, krásna muzika. Len škoda, že nerozumiem niektorým textom, kedže sa to spieva po východniarsky. Keby sa to spievalo spisovne, aj ja by som si zaspieval, a hral by som ich aj na heligonke. Ale to by už nebol ten original východniarsky.
Jozef9. August 2018
vďaka, už som to objavil
Jozef9. August 2018
pre RT
nemám poňatia ako sa s nim spojiť, ja som tu nový
RT9. August 2018
Jozef skus zavolat p.Číkovi
Jozef9. August 2018
prosím, viete niekto kde sa dajú zohnať trumpetky na basovú stranu heligónky s priemerom 35mm, na eshop. www.heligonky.sk som síce kúpil, ale sú o 2mm užšie ako originál a to mi dosť prekáža, úž to nieje ono.
rogi9. August 2018
Honza H. Ako to myslíš že vynechávajú niektoré basy. Ostáva ti vysieť klapka, alebo nehrá, alebo aký je problém. Trochu to popisuješ nejasne. Ja som mal kedysi problém (nemal som ale Lignu), že mi pri zmene okolitej teploty a vlhkosti sa mi niektoré klapky trochu zasekávali. Bolo to spôsobené tým, že materiál klapiek pracoval a mierne vplyvom rozťažnosti menil svoje rozmery, čo stačilo na to aby vo vodiacich drážkach došlo k vyššiemu treniu a miernemu zasekávaniu klapiek. Pri normálnej teplote a vlhkosti to potom zas fungovalo dobre. Pomohla len úprava mechaniky a potom to už bolo OK
rogi9. August 2018
ej chlapi, o čo sa opierajú vaše úvahy? O to, čo sa vám najviac páči, alebo kde ste žili? Alebo čo je v médiách (žalostne málo)? Alebo že prvý povie svoj názor a ostatní s ním viac menej súhlasia aby nevyzerali blbo, že majú iný názor? Pestrosť ľudovej piesne na Slovensku je obrovská a mení sa nielen s folktórnymi regiónmi ale aj v rámci regiónov od jednej dediny k druhej a je spojená s rôznymi udalosťami, prácou, ročnými obdobiami, zážitkami, láskou, vojenčinou, spôsobom života a čo je viem s čím všetkým... Páči sa mi viac oblastí (zbožňujem goraľov, oblasť zemplína, horehronia, liptova ale aj podpoľania), krásne sú rusínke spevy, ale aj trávnice zo stredného Slovenska, piesne spojené s valašským spôsobom života, uspávanky, ľúbostné piesne... veď to sa ani nedá všetko vymenovať. Kľudne ma tu ukameňujte, ale netrúfnem si povedať, ktorá oblasť je z hľadiska folklóru najbohatšia, pretože nemám na to všetky možné objektívne informácie. A ďalej môžeme hovoriť len o tom, čo sa nám zachovalo a potom hovorme, kde sa toho zachovalo najviac. To sme ale zase na začiatku.
Ako som už napísal, folklór mám rád už od detských rokov a až doteraz, keď už mám pekných pár krížikov, a aj som sa mu časť môjho života aktívnejšie venoval, ale povedať z môjho pohľadu, ktorá oblasť je najbohatšia, to si netrúfam, pretože všetky regióny zďaleka nepoznám a už vôbec so ich nepochodil a neskúmal.
Východ je rytmický, chytľavý najmä typickými čapášovými cifrovačkami v zemplínskych čardášoch, krásnymi karičkami, tancami z oblasti Raslavíc atď. Ale aj v iných oblastiach je množstvo nádherných tradícií, tancov a hlavne rôznych nádherných ľudových piesní.
Skúste mi však povedať, prečo si myslíte, že ostatné oblasti Slovenska, oproti východu, sú chudobnejšie na folklór a ľudové piesne.
Honza H.9. August 2018
Dotaz na majitele staré celuloidové Ligny. Při hraní v horku teplota nad cca 32°C mi vynechávají některé basy, nakže např. basový přechod CGA nechce zahrát. Běžné rychlé polkové výměny na basech ale zahraje. Měl někdo podobný problém u Ligny (CF)? Při běžných teplotách hraje na basech normálně ( s nevýraznými basy ). Je to jenom"pracovní harmonika" na učení v práci ve špinavém provozu ( kalírna) o přestávkách a na konci směny. Harmonika 2 měsíce je po GO hlasů ( hlasy původní obyč. hliník ). Nechci jezdit zbytečně k ladičovi 80km.
Miro S.8. August 2018
Aj keď som Záhorák, na východe som žil väčšinu svojho doterajšieho života a tak si trúfam povedať, že asi najpestrejšie hudobne aj spevom a aj tancom je Východné Slovensko, potom Stredné Slovensko a tretie asi Západné Slovensko.
Ako tu už napísal Šimon my Záhoráci máme naše piesne a hudbu ovplyvnené Južnou Moravou, napokon v dávnej minulosti bolo dnešné Záhorie súčasťou Moravského kniežatstva a Malé Karpaty tvorili hranicu medzi Moravským a Nitrianským kniežatstvom.
Šimon8. August 2018
Jak jsem měl možnost vás folklor trochu poznat tak mě se ten východ líbí hodně, pak mám rád Záhorí které má blízko k moravským písničkám. Na koncert je nejlepší mix od každého trochu.
o vychodniaroch8. August 2018
Plný súhlas. Východné slovensko je križovatka mnohých slovanských kultúr. Niektore historicke študie dokonca uvádzajú, že východniari sú potomkami najstarších pôvodných obyvateľov Slovenska a že sú tu ešte z čias z pred Veľkej Moravy.
RT8. August 2018
Aj ja si to myslím lebo slovanske narody tam maju svoj rukopis rusiny atd
janči8. August 2018
Vacsina slovenska este stale pozna vychodniarov a vychodniarsku kulturu len z televiznych programov. To je vsetko, v zivote tam neboli. Ako mozes chciet aby sa niekto vyjadril ku ich kulture?
Moj nazor - i ked nie som vychodniarom, musim priznat, ze vychodoslovensky hudobny folklor je najbohatsi, najpestrejsi zo slovenskych folklorov
?8. August 2018
Nic proti nazoru, ale bol si niekedy na Vychodnom slovensku?
« 1 2 3 4 5 6 7 »