Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 »
Peter13. September 2023
pre B1:

Rád by som si vypočul Tvoju hru cigánskych piesni. Kde sa to dá ???
Peter13. September 2023
Áno?... Lacimu už funguje dielňa? :-)
Matus Malatinec13. September 2023
Ahojte chcek by som sa touto spravov vsetkym podakovat za rady alebo komentare :) uz mi pan Majo Nanias poslal zapis gombikov a basov, co kde pouzivat....a k panovi ktori mi zaslal mail sa chcem tiez podakovat a ospravedlnit sa ze som neodpisal:) mimochodom pana Drugdu poznam meni nam olej na aute :D uz je to len namne ako budem trenovat a snazit sa
Kontakt: matusnemocny@gmail.com
Matus Malatinec13. September 2023
Ahojte chcek by som sa touto spravov vsetkym podakovat za rady alebo komentare :) uz mi pan Majo Nanias poslal zapis gombikov a basov, co kde pouzivat....a k panovi ktori mi zaslal mail sa chcem tiez podakovat a ospravedlnit sa ze som neodpisal:) mimochodom pana Drugdu poznam meni nam olej na aute :D
Kontakt: matusnemocny@gmail.com
B113. September 2023
Súhlasím nevyjadril som sa správne. Tiež neviem všetky pojmy určiť tak ako by mali byť za čo sa ospravedlňujem. Teraz mi šlo aby aj ostatní čo čítajú diskusiu a nie sú úplne doma v tomto štýle hraní peisní tak aby pochopili :).

Veľkú väčšinu hrám podpolianské piesne. Ďalej hont, gemer, horehronie, tekov, cigánske a sem tam nejaké odrhovačky alebo čo sa mi zapáči. Ale vždy to je - čo si zahráme s kamarátmi keď sa zídeme alebo na nejakej akcii, vystúpení. Keď pre seba tak čo sa mi páči alebo čo si poslucháči vyžiadajú pokiaľ ju viem zahrať aj keď som ju nikdy nehral.
Peter12. September 2023
Nechcem sa hrať so slovíčkami, ale teda keď už sa bavíme o nich, aj teraz si dovolím oponovať. Ani označenie "doprovod" nie je kontrou. Kontra je kontra, doprovod je doprovod.

A v akej fáze teda si, ak sa môžem opýtať?
B112. September 2023
Ako sa vraví iný kraj iný mrav. Tiež predok a predky nieje presne to isté v tomto význame ako sa bavíme ale slovo je len inak skloňované. S pojmom predky som sa ešte nestretol nakoľko poväčšine hrávam v zostave jeden hrá melódiu (predok) a druhý doprovod (kontru). Veľká väčšina hry pri predku obsahuje hranie melódie jedným gombíkom spolu z ciframi. Samozrejme páčia sa mi aj pesničky zahrané viac hmatovo ale ešte som sa k tomu nedostal zatiaľ:). Ale kamaráta hlavne skvelého hráča minimálne pre mňa už zunovalo hranie cifrovaných pesničiek a hrá viac hmatovo. Možno príde raz aj na mňa :D. Sem tam sa stretneme tak si zahráme aj také. Raz za čas mu to dobre padne. Ale tiež bol vo fáze kde sa nachádzam akurát ja.
B112. September 2023
Ako sa vraví iný kraj iný mrav. Tiež predok a predky nieje presne to isté v tomto význame ako sa bavíme ale slovo je len inak skloňované. S pojmom predky som sa ešte nestretol nakoľko poväčšine hrávam v zostave jeden hrá melódiu (predok) a druhý doprovod (kontru). Veľká väčšina hry pri predku obsahuje hranie melódie jedným gombíkom spolu z ciframi. Samozrejme páčia sa mi aj pesničky zahrané viac hmatovo ale ešte som sa k tomu nedostal zatiaľ:). Ale kamaráta hlavne skvelého hráča minimálne pre mňa už zunovalo hranie cifrovaných pesničiek a hrá viac hmatovo. Možno príde raz aj na mňa :D. Sem tam sa stretneme tak si zahráme aj také. Raz za čas mu to dobre padne. Ale tiež bol vo fáze kde sa nachádzam akurát ja.
JoMi12. September 2023
Veru, nezaškodilo by mať jasne stanovenú definíciu pojmov. Predok ako hlavná melódia je pravdepodobne prevzatý pojem zo sláčikovýc? zoskupení, kde sa hráč hlavnej melódie (prvého hlasu) nazýva predník (prevzatím z latinčiny primáš).
V oblasti hry na heligonke som sa však už stretol s pojmom predok, konkrétne PREDKY na pomenovanie vnútorného radu badov, kedy treba prsty posunúť "dopredu", resp. sú tie gombíky pred základným radom- vpredu.
Pre tiž hráča samouka...11. September 2023
Je rozdiel medzi predkom (melódiou) a kontrou (doprovodom). Pri predku je veľké množstvo možností ako pesničku zahrať ale to neplatí pri kontre. Pri tej kontre neexistuje nejaké veľké know how ako pri predku.

Zopakujem to znovu. Páči sa mi ako každý sa má potrebu k tomu vyjadriť ale sám neviem o čo presne ide. Samozrejme sú tu aj veci znalí tak aby som im neuškodil.
JoMi10. September 2023
No ale to je často chyba samotných uchádzačov, keď si myslia, že stačí pár lekcií a už budú hrať ako učiteľ. To je proces, ktorý trvá roky a stále sa vyvíja. A keď aj (náhodou/niekedy) nestojí veľa peňazí, ale aj investovaný čas má svoju hodnotu. Preto má každý právo si svoje know-how postrážit, aj keď úplne utajiť to nejde- nesmel by nikde vystupovať, čo však ide proti logike (načo sa učiť a hrať len sám pre seba?) Teda každý učiteľ (nemusí pracovať v škole, stačí keď učí) len postupne predáva to, do čoho investoval čas a peniaze. Samozrejme, môže učiť aj zadarmo, teda svoje know-how daruje. Rovnako ako sa darúvajú iné hodnoty, nie iba materiálne. Ale vymáhať si tieto informácie nikto nárok nemá. Je to vecou dohody. Ja som, našťastie, mal možnosť stretnúť viacero ľudí ochotných sa podeliť s tým, čo vedia. A tých ľudí nie je málo. Preto vravím, že nie sú povinní, ale predsa poradia.
pre JoMi10. September 2023
áno sú tu aj učitelia, ktorý ťa naučia tie základy, to je v poriadku, ale títo učitelia nerobia za fľašku domácej pálenky ale riadne účtujú financie za
1 hod. a nie malé. Potom sa budeš musieť od tohto základu odraziť sám, alebo zanikneš ako spústa hráčov, začnú len na 4-och klapkách fidlikať a trhať mechmi ako divý.
Taký poriadny učiteľ má nato svoju živnosť !!!!! Ak neveríte tak sa skúste spojiť s Čerňanským a on Vám povie pravdu. Sám som bol u neho 2 alebo 3x, avšak na nejakú slušnú hru by som potreboval kopu peňazí-
No a teraz mudrujte.
JoMi10. September 2023
Kus pravdy na tom je, hoci nepokrýva všetky možnosti a situácie. Veď to by všetci museli byť samoukmi. Ale dobre vieme a vidíme, že existuje mnoho muzikantov (a iných majstrov), ktorí sa u niekoho vyučili, alebo priučili. Teda im niekto čo-to zo svojho know-how ukázal a vysvetlil.
Ja to teda vnímam tak, že nikto NIE JE POVINNÝ ukazovať a vysvetľovať to, čo vie a čo sa vďaka úsiliu časom naučil. (Hoci aj zo samotného vystúpenia/nahrávok vystúpenia sa dá všeličomu priučiť) Ak sa však niekto chce so svojimi schopnosťami a skúsenosťami podeliť, môže. Prípadne si dohodne formu a rozsah odmeny. (Napríklad tu bola ponuka fľašky domácej pálenky) Do tejto kategórie v podstate spadajú všetci učitelia. Je stanovený/dohodnutý čas, ktorý žiakovi venujú, aj odmena, ktorú za to dostanú. Vybavené, vyrovnané.
tiž hráč samouk bez akej koľvek pomoci10. September 2023
strašne, všetci chcete pomáhať. V minulosti keď bol dobrý hráč a hra sa ľudom páčila tak ten si svoj štýl hry chránil ako oko v hlave s nikým sa oň nedeli,l lebo by prišiel o jeho precíznosť a usilovnosť v rôznych štýloch hrania,. Asi tak.
Aj dnes poriadny hráč ti zo svojho umenia neprezradí nič - nauč sa ako sa to naučil sám svojou vlastnou snahou byť lepší ako tí ostatní.

A teraz do mňa kopte, lebo iné neviete nič.......
Petrovi8. September 2023
Áno viem že kontra a tercia nieje to isté a je zlé že si to podaktorí heligonkári nazývajú kontru ako tercovanie. Ako bolo napísané aj keď sme amatéri aspoň základné pojmy by sme mohli vedieť pomenovať správne.

Uvidíme či sa ozve alebo nie. Ak áno rád mu s tým pomôžem:)

Len ma rozčúlilo že chalan chce pomôcť ako správne chytať kontri a podaktorí hneď na to reagujú nepekne. Pri tom poriadne nevedia v čom žiadal pomoc.
Peter8. September 2023
Ja som Matúšovi hneď odpísal, aj poslal tip na človeka tam u Vás. No, neodpovedal mi ani na maila, ani tuna, nuž neviem...

Iba pre informáciu: tercovanie je tercovanie, kontra je kontra. Toto sa nesmie zamieňať, (ani pri našich krčmových laických debatách), lebo sú to dve rôzne veci. Ani amatérsky nemôžem predsa auto nazývať, že je motorkou len preto, lebo to nejako podobne vrčí a rovnako sa leje do toho benzín. Tercovanie je hra/spev dvojtónovo, dvojhlasom. Tóny sú od seba vzdialené na rozostup troch tónov, čo je po latinsky tercia.

Kontra je úplne niečo iné, zjednodušene povedané je to hra v opozičnom takte oproti base. Ľudovo sa kontra nazývaj aj odbíjanie. Kontrovať/odbíjať sa dá rôzne, aj jednotónovo, dvojtónovo, alebo viactónovo - akordicky,...
PRE - pre malatinca a pre matúša8. September 2023
Nechápem načo sa vyjadrujete keď neviete čo od vás Matúš žiada! Pridávate zas len blbé reči do tejto diskusie ako to tu väčšinou býva. Najprv si zistite čo je kontrovanie (tercovanie, áno aj taký názov používajú na podpoľaní) a potom sa k danej téme vyjadrujte! Matúš ak to ešte čítaš zanehaj na seba nejaký kontakt a môžeme sa dohodnúť. V základoch by som ti vedel pomôcť.:)
jano7. September 2023
https://youtu.be/dBen8G7lzqA?si=wU0gBkccpi6JEQqm
18:00 Janičkovci parada klobuk dolu. čo to ma za heligonku??
pre hugo7. September 2023
Ako, kde bolo?
hugp5. September 2023
ako bolo,
« 1 2 3 4 5 6 »