Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 »
JoMi21. Jún 2022
S tým súhlasím. Akurát ľudí absolútne neschopných vnímať (a reprodukovať) hudbu je strašne málo. Vraj má človek štatisticky väčšiu šancu na zvláštnu sexuálnu orientáciu, ako na neschopnosť vnímať hudbu.
Teda to moje tvrdenie o možnostiach rozvoja hudobného sluchu platí pre VÄČŠINU obyvateľstva, nie pre všetkých. Potom sú diskutabilné jednak tie možnosti rozvoja, jednak však množstvo vynaloženej námahy porovnanej so zvýšenou úrovňou hudobného sluchu.
Rovnako, ako väčšina ľudí VIE kresliť. Rozdiel je kvalite výsledného diela. A podobne možno uviesť iné činnosti. Varenie, šoférovania a pod.
rogi21. Jún 2022
ešte by som to prirovnal aj k farbosleposti či citu pre farebnosť. Je to o schopnosti vnímať určité vlnenie, lebo aj farba aj zvuk sú charakterizované vlnením o určitej dĺžke, frekvencii. Ak človek nie je schopný vnímať vlnenia o určitej vlnovej dĺžke, tak je farboslepý alebo nemá hudobný sluch. A to sa získať nedá
rogi21. Jún 2022
Hm k tomu hudobnému sluchu. Len môj názor a vlastná skúsenosť. Dokážem počúvať rôznu hudbu z rôznych kútov zeme. To je jedno odkiaľ. Nevravím, že sa mi páči alebo nie, ale v každej hudbe je akási harmónia, súzvuk, skrátka ľudovo to ladí. Ak sa najde v tej hudbe rušivý element (zle naladený nástroj či niečo iné) tak to ruší, akosi to nepasuje. A to aj v prípade domorodých spevov, čínskej, indickej či inej hudby. Jasné že inklinujeme k tomu, čo počúvame od mala, ale to nie je hudobný sluch ani daná norma v hlave. Hudobnému sluchu sa nedá naučiť žiadnou normou. To je schopnosť daná individuálne každému človeku od malička. Áno dá sa čiastočne vycibriť ale nedá sa úplne získať. Počúvaním sa dá čosi dosiahnuť, ale ak raz človek nemá hudobný sluch, tak nikdy nedokáže úplne rozlíšiť jemné rozdiely. Hudobný sluch sa nedá získať, dá sa len cvičením trochu zdokonalovať. Kto ho raz nemá, tak nemá. Bude spievať falošne aj keby jednu a tú istú pieseň počúval celý život. To je môj pohľad na hudobný sluch. Žiadna vedecká štúdia, iba moja skúsenosť. To čo dostaneme pri narodí do vienka, to máme a môžeme zveľaďovať. Ak to nedostaneme, tak to nemáme.
Šimon21. Jún 2022
Děkuji za odpovědi na můj dotaz, mám v tom trochu jasněji !!!
Janko21. Jún 2022
Pre Jano:
Potrebuješ toto?
https://heligonky.sk/shop/sk/kozene-rozky/150-kozene-rozky-na-mech.html
RobertPB18. Jún 2022
Pre Jano zo 16.júna.
Skús Rema "M" Horná Streda.
www: remam.sk
tel. 0327773342, 0327773154.
Kontakt: 0905801009
JoMi18. Jún 2022
Nuž, v tejto oblasti skôr súhlasím s Petrom. Ak sa človek nestretne s dobre naladeným nástrojom, prípadne počúva len nejaký typ tremola, harmónie, rytmu a pod., tak si z toho urobí tú spomenutu normu, že to tak má byť a čokoľvek iné (hocijako kvalitné) bude pokladať za nesprávne, alebo aspoň čudné. Samozrejme, časom môže vyformovat svoj vkus a za správne/normálne bude pokladať niečo iné.
Podobne čudne nám znie arabská, čínska, či indická hudba. Rómska tiež nie každého osloví (až dôjdeme na úroveň regionálnych rozdielov). A naopak, daným "domorodcom" práve tá ich muzika (harmónia, rytmus, ladenie, systém) pripadá správny a za odlišných pokladajú nás, zvyknutých na dur-molovy systém, komorné A =440Hz, rovnomerné temperovanie atď.
skúsenosť -nie moja18. Jún 2022
falošné hranie, resp. nezladenie akordov npr. u heligónky je disharmónia, ktorú zachytí každý človek či má hudobný sluch alebo nie, nakoľko mu to rezonuje v hlave a k ku hre nech robí čo chce tak sa nezladí svojím spevom.
Ak sa hovorí že má hudobný sluch, tak má tú danosť, že dokáže rozoznať aj malé odchýlky od základu, čiže od ktorej koľ vek tóniny-nóty a pri akorde ktorý neladí mu musí doslova trhať uši.
Peter17. Jún 2022
Šimon:

Kedysi dávno, pradávno ma učili, že čo je to "meranie" ? Zjednodušene to zopakujem: Meranie je porovnávanie skúmanej hodnoty so známou hodnotou, ktorá bola prijatá za platnú normu, jednotku.

Ku hudobnému sluchu by bola moja definícia asi takáto:
Hudobný sluch je schopnosť porovnávať skúmaný zvuk, so známymi zvukovými hodnotami, ktoré máme uložené vo svojom vedomí. Kto tam z rôznych dôvodov nemá uložené tie referenčné hodnoty, tak prirodzene, nemá s čím porovnávať a nedokáže sa vyjadriť či niečo zneje falošne. (teda odlišne od toho, čo má uložené v hlave ako platnú hudobnú normu)
JoMi17. Jún 2022
Treba vychádzať z toho, že aj človek bol pôvodne dokonalý. Len sa to potom akosi pokazilo. Viď rôzne nedostatky..... ????
SMX17. Jún 2022
Ak vychádzame z tohoto biblického - človek ako obraz boží, tak pánboh by z toho vychádzal vo väčšine ako padlý aniel.
JoMi17. Jún 2022
Hudobný sluch prevažná väčšina ľudí MÁ. Záleží len na jeho úrovni. Niekto vníma všetky zložky hudby (melódia, jednotlivé hlasy, harmónia, rytmus), niekto len niektoré zložky. A potom je dôležitá tá úroveň. Niekto počuje aj malý rozdiel, niekto len tie väčšie a ďalší to vníma ako rovnaké. Za základnú zložku sa pokladá rytmus. Ak niekto dokáže búchať nohou doby, aj to je forma hudobného sluchu.
A potom záleží, kto a ako ten svoj vrodený sluch(talent) rozvíjal, alebo zanedbávať.
Ak vychádzame z predpokladu, že človek je stvorený na boží obraz, môžeme predpokladať, že Boh je muzikant, alebo aspoň fanúšik muziky.
Šimon17. Jún 2022
Byl jsem se ženou na jednom koncertu a říkám jí, teď to bylo falešné, tak to pánovi ujelo. Ona na to prosím tě jak to můžeš poznat, nemá bohužel hudební sluch. A tak jsem večer doma v posteli přemýšlel co to ten hudební sluch vlastně je a proč nám něco zní dobře, ladí to, a něco neladí. Odpověď jsem před usnutím nenašel a nevím to dosud. Třeba to někdo rozebere, JoMi a podobní matadoři. Já to nevím proč to tak je a kdo nám to v té hlavě takto nastavil. Nebýt toho tak jsme všichni mistři !!! Děkuji za odpovědi.
Peter16. Jún 2022
Konkrétne Ti nepomôžem, ale iba pre info. Aj na SK sú min. 3 dodávatelia kožiek, odkiaľ berú rôzni "kožkárski" výrobcovia. Jeden z nich je tuším niekde pri Trenčíne. Ak by si predsalen nepochodil, tak zabehni do Nowego Targu. Tam sa určite dopýtaš a možnože hneď aj kúpiš.
Jano16. Jún 2022
Zdravím vás, chcem sa opýtať, či niekto neviete kde by som zohnal vypracovanú koziu kožu, chcem to na mechy na heligónku alebo mi poraďte iný ekvivalent. Pred niekoľkými rokmi to tu bolo v diskusii, že niekde v Prahe to predávali ale som si to neodpísal. Ďakujem.
Kontakt: Johan123@azet.sk
JoMi15. Jún 2022
Zaujímavé, zatiaľ som len zbežne nazrel. Uvidím, k čomu dospeje. Predpokladám, že k (nejakému) nerovnomerne temperovanemu systému. Ten sa však na heligonke bežne používa.
Palo15. Jún 2022
Tu je čisté ladenie : http://orchestralnahudba.sk/ladenie/Ciste_ladenie.pdf

Pri použití Čistého ladenia dochádza ku značnej rezonancii. Táto nastáva práve kvôli čistote intervalov. Dôsledkom je väčšia výraznosť jednotlivých tónov aj ich alikvótnych tónov, čo dodáva hudbe jasnejšie obrysy, je v nej menej zvukového „šumu“. Ako ďalšie možno uviesť, že tóny a akordy znejú v tomto ladení harmonickejšie. To nie je
subjektívne merané, ale je to opäť ľahko doložiteľné tým, že čistá harmónia vychádza z čistých intervalov, a tých je v tomto ladení veľmi mnoho. Pre porovnanie : v Rovnomerne temperovanom ladení nie je okrem oktávy (a primy) ani jediný interval čistý.
rychlik15. Jún 2022
takze necakaj od nich nejakej rozumnej odpovede
rychlik15. Jún 2022
jeden z mala ludi, ktory vedia o com pisu si ty! Mnohi ostatni ako napr. aj Hrac - poucovatel, pisu iba svoje dojmy. No ale aj na toto maju tiez pravo :)
JoMi14. Jún 2022
O akom čistom ladeni je reč? Pretože už samotný dnes najviac používaný rovnomerne temperovany systém má kvintu rozladenu (temperovanu) o 2 centy. Teda to nie je čisté ladenie.
Samozrejme, je to iné, než tremolo toho istého tónu, ale aj medzi základným tónom a ďalšími zložkami tak vzniká isté nepatrné chvenie=tremolo.
« 1 2 3 4 5 6 »