Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 »
Janko K.7. Apríl 2020
Peťo,
s kvalitnejšími hlasmi robí opatrnejšie, teda aj dlhšie, logický to vyjde drahšie. :)))
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
Peter7. Apríl 2020
Jasné, zbytočne porovnávať s nejakým zahraničím. Zostaňme radšej iba tu doma. A ešte tak včítane Česka. Lebo pre mňa a moju generáciu je "doma" stále ešte aj Česko (resp. Československo). To sa bohužiaľ už nedá povedať o nástupnických generáciách, ktoré to už zrejme vnímajú inak. :-(((

Nebavme sa ani štýlom, že "ak nemáš na heligónku, kúp si klávesovku"... Sú to podľa mňa jalové a primitívne argumentácie. Keď sme však pri cenách heligóniek, bávme sa napr. o tom, že ak napr. cena kompletnej heligónky s bežnými hlasmi je trebárs 900 €, no keď do tej istej heligónky by výrobca vsadil kvalitnejšie hlasy, ktoré sú povedzme o 300 € drahšie oproti bežným,... tak už heligónka nestojí 1200 €, ale napr. 1400 €. Pritom je na heligónke úplne tá istá práca, tá istá technológia, tie isté materiály. Rozdiel je iba v cene kvalitnejších hlasov!

Obchodnícky tomu rozumiem, ale s kalkulačkou v ruke tomu nerozumiem. A navyše ak mi niekto tvrdí, že je to iba o kalkuláčke a cene hlasov, tak potom sú to pre mňa "Akty-X" :-)

Šimon7. Apríl 2020
Já si myslím že to jsou řeči tzv. na prd. Kdo ví kolik kdo vydělává tam, kolik tady a jakou heligonku si chce koupit. Vycházet z nějaké průměrné mzdy, cha cha, kdo na ni u nás dosáhne atd. Těžko porovnávat a dělat nějaké závěry. Každý koupí dle svých možností a dobře že je z čeho vybírat. Myslím si že žádné propastné a extra výhodné rozdíly se nekonají. Hlavně zdraví a hrát pro radost !!!
Javko7. Apríl 2020
no schválne si to chlapci porovnajte aká je priemerná mzda na Slovensku a cena heligónky tu. Aká je priemerná mzda v rakúsku a cena porovnateľnej heligónky tam. Inak sa tu budete hádať do nekonečna.
rychlik7. Apríl 2020
Tak teraz blaboces ty. Chod sa ty pozriet do toho Rakuska, ked ho tak spominas, aka je tam cena prace, minimalnej mzdy a iných tovarov. Pri debatach zostanme laskavo iba tu na SK a neohanajme sa neporovnatelnym zahranicim.
Pre Jozef7. Apríl 2020
Krčmu ti zavreli tak blaboces tu?? Ak sa ti nepáčia ceny heligoniek choď sa pozrieť do Rakúska na ceny a stichnes. V konečnom dôsledku máš stále možnosť kúpiť si ústnu heligonku tá stojí cca 20€ a menej. Mňa zaráža ako sa staré ""rarity" predávajú za aké ceny !! starý crep za 1500€a viac. Muselo by mi asi vážne je.at...
...7. Apríl 2020
... ale všetko musíš hrať s rúškom na tvári. :)
Pavol6. Apríl 2020
Kašlite na ceny. Všetko je závislé na celosvetovej ekonomike a hlavne veda a výskum, ktorú platíme aj z našich daní.

Čo si zahráte cez Veľkonočné sviatky ? Ja si zahrám:
V piatok: Sobotienka ide.
V sobotu: Dnes je sobota.
V nedeľu: Aj tí naši píjavali.
V pondelok: V pondelok doma nebudem.
Kontakt: pavol.vacho@gmail.com
rychlik6. Apríl 2020
No jasne. zrejme tomu nerozumie
Miro S.6. Apríl 2020
No, len je zaujímavé, že by to chcel niekto meniť nejakými kontrolami?!
rychlik6. Apríl 2020
ved presne o tomto tu debatuju. Je to trhove prostredie
Miro S.6. Apríl 2020
Nechcem sa nejako miešať do tejto debaty o cenách, ale myslím si, že cena heligoniek sa vyvíja (momentálne smerom hore) hlavne podľa dopytu po nich!
Keď o heligónky nebude záujem aj cena určite pôjde dole.
O akordeóny je menší záujem, tak aj ceny sú menšie - samozrejme okrem tých veľmi kvalitných a majstrovských.
Peter6. Apríl 2020
Vraví sa, že Štatistika - to sú "presné výpočty z nepresných čísel! :-)
Janko K.6. Apríl 2020
Tak v tom máš pravdu, že ceny energie podstatne neovplyvňujú tvorbu ceny nástrojov a sú asi zanedbateľnou položkou, to skôr materiály a ten trh. Ja som len chcel poukázať nato, že štatistiky sú trošku skreslené. Ale to skoro všetky, podľa toho, čo chcel tým autor ,,žící“. :))
To však pri raste cien hud. nástrojov nemá žiadny význam, to bolo iba tak naokraj. Nakoniec, po prvej a vlastne ani po druhej sv. vojne, sme elektrinu ešte vlastne v domácnostiach (hlavne na dedinách) ani nemali a robotníci, to už vôbec.
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
Peter6. Apríl 2020
A pozrel som si ešte raz ceny el. energie za 1. republiky. Nejaký "priemerný plat" robotníka v istom období bol 870 Kč/mesiac a 1 kW/hod elektriny stál 4 Kč. To je brutálna cena. Adekvátne od tejto ceny by sme zrejme mohli odvodiť aj ceny tepla, uhlia, vody... Určite boli porovnateľne brutálne.

Teda v porovnaní k dnešným platom a energiám máme oproti 1. republike iba zlomkové ceny za energie, doslova zanedbateľné !!!
Peter6. Apríl 2020
Janko a čo myslíš? Aký percentuálny podiel na cene hotového výrobku, takého akým je napr. harmonika, tvoria energie? Nemyslím, žeby veľmi zásadným spôsobom mali ovplyvňovať konečnú cenu.
Tu sa jedná len a len o trhové mechanizmy tvorby cien.
Janko K.6. Apríl 2020
Otázku (ne)pomeru ceny akordeóna a heligónky som už v minulosti zopárkrát dával aj ja a stále som bol odbitý trhovým mechanizmom. Ono ani tak neide o nové nástroje, tam sú ceny porovnateľné (diatonická harmonika cca 1000€, akordeón 2000€ - porovnanie z Muzikeru), skôr je ten nepomer vidieť na burzách a to už je fakt asi otázkou dopytu. Dopyt veľký, ponuka kvality veľmi malá a tak sa aj ceny menej kvalitných diatonických nástrojov vyšplhali do nepomeru k platu.
Čo sa týka histórie cien, tam je ten rozdiel ešte väčší. V cca 95 roku som kupoval synovi akordeón, v hudobninách stál 96 basový, štvorhlasný akordeón okolo 20 tisíc korún, 80 basový menej. Ja som kúpil v bazári kvalitný akordeón za 4 tisíc v dobe, keď som zarábal okolo 20 tisíc. Ak siahnem hĺbšie do histórie, tak v sedemdesiatých rokoch moja prvá gitara ,,španielka" stála 325 Kčs, aj s plateným púzdrom, pri platoch 1500 - 2000 Kčs. Dnes je cena gitary v eurách podobná, len platy polovičné. No, trhový mechanizmus. :)))

Peťo, Tvoje štatistiký sú ako orientácia výborné, len sú v niektorých položkách skreslené. Napr.: ceny energie boli v rokoch 79-tých podstatne nižšie – nastupoval som do elektrárni v 84-tom a cena bola VT 21/NT 14 halierov, potom dvojnásobná 45/21 halierov, až podstatne neskoršie išla na tých 1,05 vo VT. Benzín podobne – za ,,Žiškovú" 25-ku som kúpil skoro plnú nádrž do motorky...
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
pre ?6. Apríl 2020
Iba kvoli poslednej tvojej vete v prispevku musim povadet, ze si debil. Inak by to bol celkom normalny prispevok, keby nie ta veta.
?6. Apríl 2020
Vydieranie zákazníka by bolo keby Ťa výrobca nútil zaplatiť takú cenu ,ale Ty sa rozhoduješ či akceptuješ alebo neakceptuješ.

Ked sa Ti nepáči kúp si akordeón keď je lacnejší
Milan6. Apríl 2020
Porovnávate cenu nových nástrojov alebo starých?
« 1 2 3 4 5 6 »