Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
JoMi26. November 2021
A práve v tom vidím rozdiel v chápaní pojmov. Ak niekto vie určiť región pôvodu piesne a vie ju zahrať štýlovo (na úrovni), tak to už je prejav folkloristiky.
Ak hrá všeličo a všelijako, nie je folklorista. A pokiaľ to o sebe netvrdí, tak s tým nemám žiadny problém. Neznamená to, že je zlý muzikant. Pokiaľ sa v jeho čase a priestore nájde dostatok divákov/poslucháčov/zákazníkov, môže byť úspešný zabávač- huncut-panáčik-pajtáš.
Kvalita- úroveň hudobnej produkcie je diskutabilna záležitosť. Čo sa jednému publiku zdá byť perfektné, iného neoslovi. (Aj vo futbale existujú rôzne ligy. Niekto sa snaží dostať do vyššej/najvyššej, iný je spokojnejší s úspechmi v tej nižšej). Ťažko komukoľvek diktovať, čo a ako musí hrať. Lepšie je urobiť osvetu- predviesť danému publiku lepší výkon a tak postupne formovať vkus publika.
Očovän26. November 2021
To, že nie je niekto folklorista, to nie je urážka. Taký zosnulý Miro Žbirka folklorista nebol. Pritom to bol kvalitný človek, textár, skladateľ, hudobník. Ja vôbec nebazírujem na tom, aby bol každý folklorista. Iba som napísal, že tá chasa z Kysúc a priľahlého okolia folkloristi nie sú. + Ja hrám na heligónke ľudové piesne z Podpoľania. Keď hrá niekto piesne nemecké, ruské.... vôbec mu to nezazlievam. Pokiaľ prizná pôvod piesne, zahrá to na patričnej úrovni, nevtieravo a pritom s iskrou, do textov nenapchá názov dediny, kde býva... tak je to OK.
Šimon25. November 2021
pro JoMi
Přesně tak to vnímám i já, napsal jsi mi to z duše. Vím co jsou to folkloriské, vím co to jsou obyčejní hráči. Tím že mají na prsou heligonku tak je nemůžeme házet do jednoho pytle, to už jsem tu psal mnohokrát. Ale vím o co Očovanovi jde, chápu ho, ale musíme to od sebe rozdělovat !!!
Pre JOMI25. November 2021
Lebo Ocovan je folkloristi a nie heligonkar. Je to takzvaný heligonkarsky chujkovsky odpad.
JoMi25. November 2021
Kde je vôbec stanovené, že heligonkar musí byť automaticky folklorista? Ani všetci huslisti, ani cimbalisti nie sú zároveň folkloristami. Ani každý gitarista nie je automaticky tramp, ani odborník na flamenco, hoci tieto hudobné, či životné štýly sú s gitarou spojené. Ani J.Nohavica nie je folklorista, hoci hrá (celkom slušne) na heligonke.
Ja mám ľudovú pieseň rád, ale nemám vyhranený ani región, ani štýl ako taký. Rád si zahrám všetko, čo sa mi aktuálne páči a čo sa zahrať dá. Vonkoncom sa nepokladám za folkloristu. Len za obyčajného dedinského muzikanta pre rôzne príležitosti.
-25. November 2021
Počuj pomlčka , Očovän to chce kľud, už sa toľko nenafukujte, veď o nič nejde :)...
Očovän25. November 2021
pre -
To nie je mindrák. Iba konštatovanie. Sto zo sto folkloristov povie to isté.
Počuj pomlčka,25. November 2021
daj si radšej ako nick: 0. Si nula, tak to bude výstižnejšie pre dementov pre ktorých je vybudovaná táto stránka. A ešte pre googlových mudrlantov.
-25. November 2021
No a čo, teraz sa tu máme posrať z tvojho mindráku?
Očovän25. November 2021
Praha je hlavné mesto Českej republiky. Miliónkrát zopakované. Lebo je to pravda... A rôzni Kováči, Vlasty, Bacmaňákové, Kysucké pramene, Vrchárske heligónky, Pajtáši... naozaj nie sú folkloristi.
-25. November 2021
Konečne by si mohol vypľuť tú horkú slinu. To tvoje "odborné" hodnotenie si strč za klobúk veď trepeš stále to isté dokola.
Očovän25. November 2021
Zmieňovaný interpret z Kysúc (podobne ako celá tá heligónkarska perepúť z Kysúc a priľahlého okolia) nie je folklorista. Jemu a podobným typom ide o zisk a slávu. Žiaden piesňový výskum, žiadny regionálne viazaný herný či spevný štýl, žiaden charakteristický kroj. Takže sa môže tetovať a mastiť vlasy koľko chce, v jeho prípade to vôbec neprekáža.
-25. November 2021
Priznajme si kto z nás, keď tým teľaťom bol, či si to pripustil, že tým volom raz bude.
rychlik25. November 2021
Nielen vol ma pamatat na casy, kedy telatom bol, ale aj tela musi v casoch svojej mladosti mysliet na casy, ze raz bude volom. A co potom?
-25. November 2021
Páni, všetko má svoj čas aj ja som v 60-70 rokoch bor sakra tvrdý rocker. Vtedy nám pred koncertom v Blave-PKO brali policajti občianske preukazy za dlhé vlasy a dnes, keď mi pred pár dňami zomrela manželka, sa už prežehnávam ako "ortodoxný" kresťan :)..
KM25. November 2021
Ja takisto bez emócii, no neznášam potetovaných folkloristov
Šimon24. November 2021
pro SMX
Jo, tak se na to dívám taky, rozumně, bez emocí.
SMX23. November 2021
Plne sa stotožňujem s názormi Šimona a Jomiho. Tiež ma ako staršiu generáciu neberie terajšia tetovacia môda alebo skôr ošiaľ. Tak isto mi nerežú tie rýchle prsty ktoré pchá do každej hry a kroré majú opodstatnenie akurát tak v niektorých ruskych piesňach. Nepochopil som ani posledné jeho video o márnosti. Videa s tým dievčaťom sú z môjho hľadiska tiež nie valnej úrovne. Na druhej strane dokument o heligónke a heligonkároch je celkovo vydarený ako po obsahovej tak aj technicko-umeleckej stránke. Nakoniec chalan má vyštudovnú fotografiu na stredoškolskej úrovni tak zrejme o tom niečo vie. Na druhej stranej keby som ako 1-ročný samouk vedel zahrať aspoň 10% z toho ako vie on cítil by som sa ako slušne hrajúci hráč.
Šimon23. November 2021
Měli bychom si více všímat jak kdo hraje a ne jak kdo vypadá. To je každého věc, mě zajímá jak hraje, je to stránka o heligonkách. Já pamatuji dobu kdy nás sbírali policajti a vozili k holiči, to snad už máme za sebou !!! Učitel fyziky mne u tabule před celou třídou tahal za vlasy na krku a řval že jestli nemá fotr na holiče tak mě to zaplatí. Tehdy jsem musel držet hubu, dnes bych ho poslal někam. Nemusí se mi vše líbit, nemusím se vším souhlasit, lecos jde přejít i bez komentáře. To co napsal Trefa není komentář, ale sprostá urážka a výlev nějaké zloby. To je trochu přes čáru, alespoň podle mne. A že je Patrik kvalitní hráč o tom není pochyby. Design neřeším, také se mi to nelíbí, to je jeho věc, mě zajímá jak hraje. Také beru v úvahu že mě je 70 a jemu nějakých 25, takže nehodnotím, nerad bych se dostal do roviny mého učitele fyziky.
JoMi23. November 2021
Hoci spôsob hrania P.K. nie je môj cieľ, jeho techniku a úroveň ovládania nástroja oceňujem. Nepoznám veľa ľudí, ktorí mu dokážu konkurovať. Ja medzi nich isto nepatrím. V podstate sa o to ani nesnažím, lebo ma to neláka. Skôr sa snažím čo-to pochytiť od iných borcov, ktorí tiež ovládajú techniku hry na vysokej úrovni.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »