Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
JoMi23. August 2023
Nie je to len v Čechách. Aj na Slovensku máme rôzne regióny a rôzne štýly hrania. Za hranicou to, predpokladám, nebude inak. Čím ďalej od nás, tým je rozdiel väčší a čím menej zážitkov s takým štýlom, tým výraznejšie to vnímame. Na tom nevidím nič nezvyčajné.
Ale z vlastnej skúsenosti mám podobný názor- hrá sa tam inak (naozaj viac na 1. rade, viac v sextách, než v terciách a prevažne v dur). Úplne rovnako je pre nich zaujímavý a odlišný náš štýl. A o tom predsa bývajú stretnutia muzikantov z rôznych (vzdialených) regiónov. Okrem iného sa dá vidieť/počuť odlišná technika hry.
Peter23. August 2023
Tak toto neviem. Až takým znalcom českého heligonkového folklóru nie som. Jedno, čo naisto môžem povedať, že ak zahraje čech pekný hospodský valčík, polku, často je to cíteľne iné, než keď to isté zahrá napr. slovák.
(samozrejme, negeneralizujem to a nechcem ani nikoho uraziť)
KM23. August 2023
Toto je pravidlom v celom Česku ??
Peter22. August 2023
Po skúsenostiach v regióne Západných Čiech tam mali v drvivej väčšine ladenie B - Es. Myslím, že všetko hráli najmä v 1. rade, teda v B dure. Molovú pieseň som tam nepočul žiadnu.
JoMi21. August 2023
Nuž, ja by som si pozrel, či takú muziku niekto hráva s hlbokou oktávou a ako to znie. (CFB, skôr GCFB sa na západe používa dosť často, ale nevyhovuje si, že by mal niekto zmenenú oktávu. (Pomôže aj akordeón, dva základy a hlboká oktáva sú bežné, aj keď kvôli iným tremolám to znie trochu inak)
Čo mám skúsenosti, nástroje s inými oktávami sú typické pre konkrétne regióny a štýl hudby. Samé základy nie sú také výrazné, ale zato mi pripadajú univerzálnejšie- zasa len podľa toho, čo hrávam ja.
aj21. August 2023
pre JoMi
hrávám vesměs lidovky a tirolské písničky
JoMi21. August 2023
No to je úplne o niečom inom. Samotné FB sa s hlbokou robí úplne bežne (aj keď niekedy nie je jasné, čo je základ a čo iná oktáva).
CF s hlbokou býva a nie je to extrém. Teda CFB s hlbokou môže byť zaujímavá kombinácia.
Záleží však aj na tom, čo a ako hrávaš.
aj21. August 2023
a nebo ladění CFB s hlubokou?
...21. August 2023
veď práve o tomto je debata
JoMi21. August 2023
Peter, treba však dodať, že "géčko" na GCF je oproti "géčku" na DG už samo o sebe o oktávu nižšie, teda akoby hlboká oktáva.
avc21. August 2023
ano peter. mam gcf na zakladoch ladena v horoviciach a je to super
Peter21. August 2023
pre abc:

Áno, ale GCF aj v ladení "všetko na základoch", no s pekné doširoka roztiahnutými tremolami zneje pekne.
Peter21. August 2023
Géčko je také špecifické a záleží v akom ladení je použité. Napr. v zostave GCF by s hlbokou oktávou bolo podľa mňa už extrémne hlboké a neznelo by pekne. Už aj Céčko s hlbokou sa niekomu nepáči. Naopak, v zostave napr. DG je hlboká oktáva u Géčka takmer štandardom.
abc21. August 2023
ja by som gcf dal s vysokou oktavou
JoMi20. August 2023
Pre AJ.
CF/GCF s hlbokou oktávou sa občas nájde, teda konštrukčne to možné je. Viem o jednej takejto CF a jednej GCF. Samo o sebe to však príliš dobre neznie, je to také ubrblané, nevýrazné.
Ale keď sa takýto nástroj použije do skupiny medzi nástroje v základnej oktáve, zrazu je to úplne o inom- parádny zvuk. A takto sa aj oba kúsky v praxi používajú.
V našom regióne sa hráva v základnej-nižšej oktáve. Pri hre vo vysokej to tiež môže byť výhodou. Ale ja mám GCF na základe.
Andrej20. August 2023
Hram na ustnej harmonike.
Ak mas ustnu harmoniku ladenu v Cdure
tak mozes hrat v Amole. A mol prirodzena ma tie iste tony ako Cdur...paralelne stupnice.
Poltony Gis,Fis, co su v Amol harmonickej a melidickej na bezne hranie v Amol nepotrebujes A bez tonu Cis co je v akorde Adur alebo A7, sa tiez zaobijdes.
Trochu neprakticke je to ze v Amole sa zacina a konci tahom vzduchu do ust
na zakladnom tone A, naopak ked hras na tej istej harmonike v Cdure tak zvycajne zacinas koncis vydychom tlakom vzduchu do harmoniky nazakladnom tone C.
aj20. August 2023
Zdravím, měl bych dotaz, zda-li bude k heligonce v ladění GCF sedět hluboká oktáva, 3hlas, hlasy Amano. máte s tím někdo zkušenost? díky aj
JoMi20. August 2023
Štandardné fúkačky sú diatonické- ladené v konkrétnej tónine, prípadne obojstranné (2 v 1). Videl som (ale nehral) aj chromatickú, čo mala register- páčku na prepínanie o poltón (už neviem, či vyššie, alebo nižšie), čím sa podľa potreby pridávali krížiky/béčka.
Skúsení hráči vedia umelo vyrobiť béčko (znížený tón) aj "ohýbaním" nástroja- naklonenie, teda fúkanie zošikma na (perami) privretej dierke.
JoMi20. August 2023
Čo som mal fúkacie harmoniky (všetko hobby), boli ladené v dur. (Možno sú aj molové, ale ešte som takú nemal v ruke).
Ladiť teda bude napríklad C s prvým radom CF, resp. druhým radom GC. Princíp je takmer identický s heligonkovým radom bez stojáka- fúkanie/ťahanie.
Palo20. August 2023
Ústna v Cdure bude ladiť len s Cdurom - nemá žiadny poltón. Na hranie v Cmol musíš mať aj ústnu v Cmol.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »