Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
Jamči8. Jún 2022
Na youtube je Detvianska heligonka. Doporučujem si pozrieť umenie podpoľancov. Pozítívom je aj to, že sa čo raz viac nenuje hre na heligonku mladšia generácia. No hra na heligonke sa na Podpoľaní vyučuje už v ZUš-kách.
Kontakt: 0905361770
JoMi7. Jún 2022
Na upresnenie Hráčovi.
Čuduj sa, alebo nie, ale aj Ty máš v heligonke tremolo. Ibaže úzke. Možno 10-15 centov, pričom široké je 30, aj viac. Ak by si mal všetky hlasy naladené dokonale čisto, nebolo by počuť, či máš dvoj, troj, alebo štvorhlasny nástroj. Znel by ako jednohlaska. A to zasa nezneje, pretože máš kvalitný nástroj. Aj dobrú techniku hry, hoci, priznajme si, nie si ukážkový predstaviteľ folklóru. Ako aj sám píšeš, máš široký záber skladieb. A tam je vhodnejšie úzke tremolo. Ja tiež hrám kadečo, čistokrvni folkloristi majú voči mne výhrady, ale to je ich vec. Nie som fanúšik extrémne širokého tremola, ale viem, ako taký nástroj znie. Takisto nikomu nezazlievam, keď si taký nechá urobiť, alebo naladiť.

A.... číslo na mňa máš, tak zavolaj, ak chceš. Rád sa s Tebou stretnem, keďže pôvodné plány nám zrušil Covid.
Kontakt: jomi.heligonka@gmail.com
Hráč - upresnenie7. Jún 2022
U heligónky naladenie tremola, hlavne širšieho si dávajú hráči ktorí celkom dobre neovládajú heligónku, preto, že širšie tremolo dokáže zakryť ich nedostatky. Pri širšom tremole sa ťažšie spieva a iní heligonkári toho istého ladenia majú veľký problém si s takým hráčom zahrať, nakoľko široké tremolo počuť ako také nejaké huhňanie.
Já osobne mám heligónku absolútne čistého ladenia, krásne ta hra vyznieva a ak je hráč aspoň trocha sluchom a hlasom spôsobilý, tak potom dokáže krásne zaspievať prvý , alebo aj druhý hlas k heligónke a nepotrebuje žiadny spevokol pri sebe.
Bol som na množstve vystúpeniach po celej SR, ČR , Rakúsku, Poľsku - pozývali ma a vysoko hodnotili čisté ladenie a ak som prechádzal z oktávy do oktávy tak bez problémom v sekunde dokážem aj prispôsobiť prvý alebo druhý hlas k heligónke.
Hrám prevažne v troj a štvor hmatoch - na vysvetlenie, dve klapky v dolnej oktáve a k tomu dve klapky v hornej oktáve, alebo dve klapky v hornej oktáve a jednu v dolnej a opačne, samozrejme k tomu a j dvoj hmaty a vyhrávky aj po jednej klapke a nepotrebujem žiadne iné speváčky pri sebe. Dovolím si povedať, že keď ma nevidíte , ale len počujete tak sa Vám zdá že hrajú dve heligónky a viacerí k tomu spievajú.
Taktiež som vyučoval v hre na heligónku a moji žiaci sú na veľmi dobrej úrovni a to ma najviac teší.
Ale to všetko závisí od ovládania heligónky a nie trhanie mechom ako diví a celá hra pozostáva len na 6 - tích gombíkoch , ale len u tých lepších hráčov , tým horším postačujú aj štyri.
dovolím si povedať že môj repertoár naplňujú skladby ľudové, a aj tanečné Slovenské, české , nemecké , Rakúske, Chorvátske od Jadranu, cigánske , a maďarské krásne Halgatá.
Nechválim sa, mám množstvo ocenení zo súťaží , kde som obsadzoval prevážne prvé a druhé miesta a taktiež množstvo krásnych a hodnotných darov ak odbornej poroty tak aj od ocenenia obecenstva.
tak, že žiadne rozladenie je dobré, takto hovoria len taký, ktorým to vyhovuje, ale hudobne zdatným to trhá uši,
Samozrejme množstvo heligonkárov ale aj ne-heligónkárov sa začne do mňa obúvať a hanobiť, dokonca špiniť, ale niekto Vám musel povedať pravdu.
Ak budete mat záujem, tak v diskusii dajte kontakt na seba , ja sa ozvem a môžeme sa stretnúť pri krásnom posedení, konzumácii dobrého moku, hre, spevu v dobrej nálade a poučíme sa jeden od druhého, veď nikto učený z neba nepadol.
s úctou heligonkár a nech Vám to dobre hrá....
...7. Jún 2022
Tak vyzerá, že hlupákom zostal ten "pre rychlika" a nie rychlik. Ešte dobre že sa nepredstavil, aspoň dočista nezhovadil on svoju osobu :D

Súhlasím s nazorom Jomiho
JoMi7. Jún 2022
Tremolo vzniká miernym rozladenim jednotlivých hlasov. Potom už záleží len na veľkosti tohoto tremola. Rôzni ľudia, rôzny vkus na veľkosť-šírku tohoto tremola=rozladenia. Heligonka je typická práve znatelne širším tremolom, než má akordeón. A práve toto jej dáva (okrem heligonovych basov) charakteristický zvuk. Francúzske akordeóny s ladenim "musette" majú široké tremolo. To je však dobré len na niektoré štýly hudby. Užšie tremolo je podstatne univerzálnejsie.
No a sme doma. Každému vyhovuje iné tremolo. Niekto sa kochá v tom širokom, typicky heligonkovom, inému už pripadá falošné.
pre Rýchlika7. Jún 2022
spamätaj sa a nedrístaj hovädziny. Rozladená heligónka, chcel by som vedieť ako nato hráš a komu a páčia rozladené hlasy ktoré pri viac hmatoch hrajú falošne a hlavne ako bude spievať aj on rozladene ????
rychlik6. Jún 2022
mnohym sa toto paci. Prave ta rozladenost dava heligonke specificky hlas, ktorym sa odlisuje od bezneho akordeonu
KM5. Jún 2022
Moja heligonka sa mi po naladení zdála chvíľkami ako rozladená. Keď som ju dal kamarátovi a počúval ju ako poslucháč pár metrov od nej, už to bolo v poriadku. Trochu mi toto vadilo, tak som ju dal ladičovi, aby túto rozladenosť trocha zjemnil.
... 5. Jún 2022
Súhlas !
Šimon3. Jún 2022
pro Palo
V tom máš pravdu, pokud chceš slyšet jak tvoje heligonka opravdu hraje tak ji někomu dej a sedni si naproti. O tom jsem se přesvědčil. Nevím čím to je, ale je to tak.
KM2. Jún 2022
Toto je pravda. Často je to pre neskusených hráčov aj metúce
Palo31. Máj 2022
Hráč počuje zvuk harmoniky ináč ako poslucháč.
Peter31. Máj 2022
Za plotom, susedova tráva je vždy krajšia, než tá moja! ;-)
JoMi31. Máj 2022
Veď hej. Len teraz to dostalo aj význam v oblasti vzťahu medzi ľuďmi. Môže sa nám zdať, že sa druhý človek nespráva tak, ako by sme si predstavovali, alebo že iný (druhý, cudzí) je lepší, než náš blízky. A pritom môže byť problém práve v nás.
rychlik31. Máj 2022
od minulosti sa tu stale bavime, ze kvalita hry nespociva v heligonke, ale v hracovi. Kolkokrat zasneme, ked inu heligonku zoberie do ruky iny hrac, ze "ani som nevedel, ze moja heligonka vie takto hrat" :))))))))))
JoMi30. Máj 2022
A pritom môže byť heligonka úplne v poriadku, akurát muzikant nevie, čo s ňou.
KM30. Máj 2022
Je to ako s heligonkou. Keď natrafíš na dobrú, nepredáš ju nikomu a máš celý život. Keď sa ale nevydarí, alebo keď ty si myslíš, že má nedostatky, tak stále pokukuješ na heligonky iných hráčov, lebo sa ti zdajú lepšie ako tá tvoja.
?30. Máj 2022
A načo meniť jednu ženu za inú? "Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky!" :)
Šimon30. Máj 2022
Já zase klidně vyměním heligonku a třeba auto, ale ženu mám 46 roků jednu, tak mě to vyhovuje. Ale jak se říká, jiný kraj, jiný mrav !!!
Palo29. Máj 2022
Neviem ako kto, ale ja striedam ženy. Cigarety a heligónku nikdy.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »