Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
Paťo11. Február 2020
Neuveriteľné, ako M.Č. niektorí závidíte. Podľa jeho učebníc sa veľa ľudí naučilo hrať. Je to veľmi dobrá pomôcka nielen pre začiatočníkov. on tie učebnice nikomu nasilu nenúka. Kto chce si kúpi, kto chce nie. A nechápem, prečo by ich mal rozdávať zadarmo. Veď to stojí nejakú námahu, tlač, teraz k prvému dielu dáva aj USB klúč s videami. Je to super človek, ktorý má záujem učiť aj iných hrať na heligonke. A nieje žiadný chválenkár ako ..........
Šimon10. Február 2020
Myslím si že tu nikdo nikoho nijak nevelebí, ale jak píše Floro, je to konstatování faktu k danému tématu diskuze a tou tu byly zápisy písní.
pro xyz
prosím napiš mi jaký je podle tebe správný způsob výuky hry na heligonku tak aby ze mne vyrostl hráč jakého máš na mysli. Myslím to vážně, ne ironicky. K té tvojí poslední větě jen toto. Soustružník bere peníze za soustružení, prodavač za prodávání, ředitel za ředitelování, nechápu proč by měl být učitel hudby nějakou vyjímkou.

Já jsem se učil převážně sám, zjistil jsem po čase že to nikam moc nevede, našel jsem si Jirku Hampla, ten mi něco ukázal, jsem solidní sluchař takže se učím podle toho, mám několik sešitů od M.Č. z nichž jsem se naučil některé věci které bych jinak mými schopnostmi asi těžko dával dohromady. Heligonku mám moc rád, vydržím hrát a učit se sám i několik hodin denně, snažím se poctivě cvičit, chodím hrát do domova důchodců, do hospice, snažím se někoho mojí hrou potěšit. Takže mi řekni kde jsem podle tebe šlápnul vedle.

Jen si tak v hlavě srovnávám kolik znám vašich učitelů co učí malé děti hrát na heligonku a zhruba mám odhad kolik mají asi žáků. Zkus zjistiti kolik takových učitelů je u nás a kolik malých dětí tady u nás hraje. Dej si to na váhu, ale nedávej ruku pod tu vaši misku, mohla by ti ji hodně pochroumat !!! A ty tu o jednom z nich napíšeš takovou ...,
Floro10. Február 2020
Tiež si myslím, že by bolo lepšie ignorovať tých "nešťastníkov"/xyz a zarábanie/, no nedá mi to a preto iba pár poznámok. Učiť sa možno síce rôznymi spôsobmi - samouci často systémom pokus omyl, čo trvá pridlho a úspech je neurčitý, alebo si pomôcť učiteľom a nejakými učebnými materiálmi. A tých pre obyčajných laikov nie je až tak na Slovensku veľa. Texty MČ sú iba jednou z alternatív a nik nikomu neprikazuje, aby po nich siahol. Ja som mal to šťastie, že som sa nielen k nim, ale aj k autorovi dostal a už dlhšiu dobu z nich profitujem. Nie som síce exportný hráč, ale zahrám si všeličo a predovšetkým ma hra baví. A takých ako ja, je asi dosť hodne. Naviac poznám dlhé roky Martina ako seriózneho a dobrého človeka a preto tie niektoré hanlivé poznámky urážajú aj mňa. Úplne súhlasím s tým, čo už uviedol Jano Chudoba o "revolúcii", alebo Šimon o prospešnosti MČ učebných textov, tak to radšej nerozvádzam. To nie je velebenie, iba obyčajné konštatovanie. A bol by som rád, keby v línii tvorcov učebníc sa objavili aj ďalší, viem že ich na Slovensku je viac, možno im chýba "podnikateľská odvaha" a dať kožu na trh, lebo to asi nie je nič jednoduché. Tak nech sa vám darí. fp.
Peter10. Február 2020
Ale veď na to prajednoduchý liek: Nepáči sa mi učiteľ, majster - ich učenie, či výrobky, cena ?... Tak si to nekúpim a hotovo.

Pre xyz a zarabanie10. Február 2020
Viete co? Aaaaaleee skoda pisania, vas len ignorovat nestastnici
xyz10. Február 2020
Dovolím si malé hodnotenie tých, ktorí hrajú resp. učia sa hrať podľa predlohy Čerňanského :
to nie sú hráči a ani nikdy nebudú, sú to ako stroje, do piesne nedávajú svoje emócie, dynamiku hry, precítenú melodickosť a pod. Ich hra je monotónna a ľudové piesne to je nepodarený mix Terchovskej a kysuckej nátury. Takýchto hráčov poznáte na sto honov. Čerňanskému . je to jedno nech len platia!!!
Zarabanie 10. Február 2020
MČ je len lakomec zaraba je mu kazdy ukradnuty heligonka sa stala len na biznis . To iste je jelinek , kovac... a predajcovia predrazenych heligoniek !!
pre Petra10. Február 2020
nepochopil si !!!!
ten čo zarába tomu chcete stavať slávobránu !!!!!!

Ten čo pomáha zadarmo a nezištne toho si nevšimne ani zbitý pes. Myslím si, že týchto ľudí treba vyzdvihovať a velebiť, tým dať úctu. Som presvedčený že v každom regióne sa takýto ľudia nájdu a je ich hojnosť, tak prečo týchto nezviditeľniť !!!!!!
JoMi10. Február 2020
Presne tak. Tiež mám (aj) Hohnerku. A tam je vzduchová klapka v porovnaní s inými typmi obrovská. Treba s ňou zachádzať opatrnejšie. Na druhej strane, ak treba počas hrania rýchlo nabrať, alebo vypustiť prebytočný vzduch, tak na Hohnerke nie je problém a na iných typoch to zaberie viac času.

Od istého času rozlišujem pojmy číselný zápis (pri notách), tabuľkový zápis (M. C) a skutočný griffschrift. Ten v preklade znamená zápis hmatmi/chytmi, ale podstatu originál griffschrift zápisu som pochopil, až keď som taký zápis videl. Vychádza z nôt, podľa ktorých sa hrá rytmus (aj zložitejší) a poloha noty na osnove znamená polohu gombíka. Ale tiež to nie je univerzálne- píše sa pre konkrétny model a grif nástroja. Na inom to nepasuje. A zápisy starých autorov (Hlaváček, Božany) sú zas trochu iné.
&10. Február 2020
Pre javko
Ja mam dva hohnery 50 ročné v pôvodnom stave, všetko ide ako ma ist, hohnery maju vzduchovu klapku 3 krat väčšiu ako napr. Hlavaček heligonka, myslim tým prietok vzduchu, problem je pravdepodobne v Tebe, učíš sa.
Peter10. Február 2020
"Číslicový" zápis piesne nebol vynájdený v Čechách, ale v Nemecku/Rakúsku, resp. v nemecky hovoriacej krajine. Preto ho napr. aj celý svet pozná ako "griffschrift" a nie ako "číselný zápis".

Profesionálny učiteľ versus dobrovoľnícky učiteľ?
Každá žena koláčik rada upečie, odnesie zadarmo aj do susedstva, rada zadarmo dá recept kamarátke, poradí a spolu sa tešia, keď im to chutí... Ale ak má žena živnosť na cukrárenskú výrobu, žije z toho, je preto prirodzené, že koláčiky predáva, nerozdáva!

rychlik10. Február 2020
To co opisujes nie je znakom nizsej kategorie heligoniek. Ked pri stlacenej vzduchovej klapky ti uz nic insie nezahra, tak potom je ten nastroj riadny brak. Ja som hral aj na heligonkach, ktore mali mechy derave ako reseto, z kazdej strany to fucalo, no piesen sa dala zahrat.
pre Javko10. Február 2020
chlape, išiel si nato z opačného konca.. Mal si sa pojiť s hráčom ktorý tento nástroj ovláda a on by ti určite dal dobrú radu a zadarmo a to akú harmoniku si máš kúpiť a akého ladenia, aby ti išla k hlasu. Veď takýto nástroj sa nekupuje na chvíľku ale na dlhšiu dobu.
Kúpil si brak, tak sa musíš s tým zmieriť.
Javko10. Február 2020
Zdravím Vás. Pred cca troma mesiacmi som si kúpil heligónku "hohner club 2b". Jasné je to asi najnižší level heligoniek ale chcel som skúsiť či ma to chytí a áno hra na heligonku ma naozaj nadchla. Keď sa v nej zdokonalím (samouk) tak sa poobzerám po niečom serióznom. Mám zakúpenú knihu od M.Č. a ten prvý diel je aj s videami. Na jednom z videi Martin popisuje používanie vzduchovej klapky aj pri hraní nie len na začiatku pri roztiahnutí mechu. Keď ju stlačí on tak aj pri stlačení klapky zahrá aj nejaké tón(y). Keď ju stlačím na mojej tak je to skoro nemožné akoby ten prietok vzduchu bol príliš veľký. Je to problém týchto low-end heligoniek. Martin na tých videách hra na Jelínkovi.
Dá sa to opraviť?
Juliša10. Február 2020
Sledujem túto diskúsiu - občas, niekedy sa to dá ale viac sa nedá ako dá.Pripadá mi to scestné, že začínate vždy v určitom periodickom cykle velebiť niekoho, ktorý sa živý nejakou činnosťou. Ak niekto píše skladby podľa čísel a nie podľa nôt, tak mi to nepripadá profesionálne, lebo ako už bolo tu uvedené ak pieseň nepoznáš nevieš ako ju máš hrať. Tento system zápisu nevynašiel M.Č., toto sa už v dávnej minulosti zaviedlo v Čechách, ale neujalo sa to. Mám takéto zápisy, ktoré sú hodne staré. Tento pán to len oprášil a všetci sa idete rozliať od údivu a vďaky.
Začínate dávať poklony a veliké vďaky zato že sa tento človek tým živý. Prečo neďakujete výrobcovi topánočiek, heligónky, krajčírovi, aut, že tento produkt vyrobil ?, veď sa tým výrobca živý a je to prirodzený jav.
Já a nielen ja obdivujem takého človeka, ktorý aj sám ako samouk začal heligónku obdivovať a aj hrať a obdivujem takých ľudí, ktorý tomuto samoukovi pomôžu, ukážu, usmernia nie zo zištných dôvodov, ale len tak z dobrosrdečnosti - zadarmo. Takýchto hráčov a dobrých hráčov je množstvo a to len " VĎAKA " dobrosrdečnosti tých ktorý im zadarmo pomohli. A majte na zreteli, že taktiež takýto ľudový učitelia strávili so samoukom hodne času, ktorý mohli nejak inak využiť.
Ako je to už známe nájdu sa ľudia, ktorí začnú proti mne brojiť, ale nech sa ukludnia veď " TO JE MOJ NÁZOR " a tu sa neustále pakuje že názor má každý, avšak nik s ním nemusí súhlasiť, ale ani proti nemu brojiť.
JoMi10. Február 2020
Asi tak. Systém M.C. síce zohľadňuje dĺžku tónu pomocou príslušného počtu okienok, ale pri zložitejších rytmoch je to už ťažko použiteľné. Treba však uznať, že väčšina bežných piesní používa len základné rytmy.
Ten systém je lepší, než žiadny systém. Pri systéme "podľa sluchu" totiž vznikalo veľa odchýlok až chýb. A ťažko niekomu tvrdiť, že to má hrať ako X, keď on si je skalopevne istý, že počul Y. Takto je aspoň určené, že podľa M. C. to treba hrať tak a tak. Neznamená to, že v inej publikácii/zdroji to nemôže byť zapísané inak.
Sám som si nedávno podľa notového zápisu musel upraviť pár chýb v dvoch skladbách, hoci podľa sluchu som ich zahral celé a nič falošné tam nebolo. Kľudne to mohlo byť aj tak. Lenže je to autorská skladba a najmä tie sa majú hrať podľa originálu. V ľudovkach sme si na tú variabilitu už akosi zvykli.
Alois10. Február 2020
Pro nejen Šimona
Chápu dobře co tím myslíš, je to velké usnadnění jak se to naučit bez not. Ok. Ale pokud si danou píseň v životě neslyšel ,tak ty čísla ti nezobrazí délku tónů atd. Pokud by k tomu M.Č nedělal i ty nahrávky tak by to podle mě moc nefungovalo. ( mám tu zkušenost)Já ty noty taky moc nemusím,ale dají mi hrubou kostru jak to asi hrát. Není to tak složité se to trochu naučit číst . Základy máme ze základní školy a na té úrovni asi jsem a stačí mi to. Stejně vše pak hraju z pamětí. Proto upřednostňuji kombinaci obou( noty + čísla) protože si můžu hned ověřit,že je to dobře napsané.
Alois
...10. Február 2020
... každý začiatočník by si mal najsamprv prečítať FAQ predtým, než sa začne na čokoľvek vypytovať. Sú tam dobré veci
Peter10. Február 2020
V minulosti sa to tu už preberalo. Teda sú 2 riešenia:

1. kúpiť si za pár eúr tzv. nanopodložku/fóliu určenú na palubnú dosku automobilu, aby sa po doske neklzal mobilný telefón. (a tú podložku podlepiť na dosku heligónky)

2. preštudovať si sekciu FAQ tu na stránke. Konkrétne toto: http://heligonka.sk/faq#Putko%20pod%20basov%C3%BDm%20reme%C5%88om

zdena10. Február 2020
Zapomnela jsem se zeptat ! Kdo vi kde se da koupit nejake poutko na levou ruku / aby nesjizdela/ Diky !!
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »