Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
SMX28. Október 2022
JoMi. Tak nech ti prináša čo najviac radosti ale nechaj si aj nejaký čas na sledovanie diskusie, preto že tvoje príspevky sú zmysluplné a v mnohom pomáhajú najmä začiatočníkom (ako ja ). A o aké úpravy sa jedná, ak to nie je tajomstvo ?
JoMi28. Október 2022
SMX, fajnota. Ešteže sa z rôznych príčin a povinností nedá hrať celý deň, lebo by som iné asi ani nerobil. Dostávam do prstov tie úpravy...
Kontakt: jomi.heligonka@gmail.com
...27. Október 2022
v tejto téme debaty o vplyve hmatníka sa mi zdajú už ako prehnané špekulácie
SMX27. Október 2022
Pre B1. S tým sa dá samozrejme len súhlasiť. Aj keď čo sa týka tej koncepcie neviem čo máš presne na mysli. Bolo my vysvetlené ( a dáva mi to zmysel ) že nejaké rozdiely čo sa týka zvukového prejavu sú v kocepcii hmatníkov. U dutého s kovovou mechanikou vzniká další ozvučný ( a tým aj čiastočne rezonančný ) priestor na rozdiel od klasického plného hmatníka.
B127. Október 2022
Veľa vecí čo tu bolo napísaných je pravda ale raz keď je heligónka koncepčne zle spravená a nieje dobre doladená môžu tam byť aj hlasy akékoľvek a nebude hrať. A skôr vplývajú iné veci na zvuk ako z akého materiálu je zhotovená. Áno má na tom aj svoj podiel materiál ale nie tak ako ostatné faktory.
SMX27. Október 2022
Apropo Jomi, aká je spokojmosť s novou mašinkou ?
SMX27. Október 2022
Nechcem moc múdrovať ale trochu z vlastnej skúsenosti. Keď som si pred časom objednával u výrobcu heligónku mal som možnosť vyzkúšať dve s rovnakými hlasmi. Jedna bola vyrezávaná z tvrdého masívu (brest), druhá klasická - dýhovaný smrek. Tá z masívu pre mňa znela o triedu lepšie. Naschvál hovorím pre mňa, lebo hlas mala ostrejší, zvonivejší a to sa mi páči. Preto som si dal zhotoviť korpus s odýhovaného brestu. Nemal som potom samozrejme možnosť porovnania toho do akej miery a či zmenilo to odýhovanie zvuk oproti tej vyrezávanej. Ale hlas tej mojej mi lahodí. Heligónka nie je rezonančný nástroj v pravom zmysle slova. Ale chvenie jazýčka vyvoláva do určitej miery rezonancie skrinky a to bude asi tiež nezanedbateľná zložka zvukového prejavu. Dokonca si ako laik myslím že vplyv môže mať aj tvar príklopky a jej perforácia a to nehovorím o materiáli z ktorého je vyrobená.
JoMi27. Október 2022
Nuž, sú nástroje, kde materiál ich tela je priamo zdrojom zvuku. Tam je ten vplyv jednoznačný. Oveľa viac (vrátane
heligonku) je však tých, kde je zdrojom zvuku niečo iné- struna, jazýček. U heligonky sú najhlavnejšie hlasy, ktoré vydávajú zvuk-tón.
Keďže sa však tento tón mení v závislosti od materiálov, cez ktoré prechádza a odráža sa (ako bolo popísané na príklade rôznych stien), jeho výsledné (počuté) vlastnosti budú iné ako priamo zo zdroja. (Stačí vybrať kobylku a fúkať rovno do nej a porovnať zvuk so zvukom tej istej kobylky osadenej v nástroji)
Materiál teda ovplyvňuje farbu tónu, pretože niektoré zložky (alikvóty) pohltí. Jeho silu však ovplyvňuje len v tom zmysle, že jeden materiál pohltí viac zvuku ako druhý. Ale viac vnímame zdanlivú silu, než skutočnú. Jasnejší/ostrejší zvuk sa nám zdá silnejší než temnejší, hoci majú rovnakú intenzitu (napríklad v decibeloch).
Okrem samotného materiálu zvuk dosť ovplyvňuje jeho hrúbka, ale tiež povrchová úprava. Surové drevo má iné akustické vlastnosti, než lakované, najmä ak je lakom nasiaknuté.
Peter27. Október 2022
Vysvetlil si to dobre, ale všetko toto o čom si povedal, je o akustike - o prúdení vzduchu (alebo akustických vĺn), a nie o použitých materiáloch.
SMX26. Október 2022
Určite ! Zoberme si len šírenie zvuku v prázdnej miestnosti. Jedna bude mať čisté neomietnuté hladké betónové steny, druhá omietnuté tehlové, tretia bude obložená napr. drevom. Šírenie zvukových vĺn bude značne odlišné. Toje celá veda okolo akustiky. Veď len u obyčajnej ústnej harmoniky keď do nej fúkneš bez plechových krytov a s nimi je podstatný rozdiel.
Peter26. Október 2022
To, že v každej heligonkovej skrinke tie isté hlasy hrajú inak, to je fakt. No, či je to hlavne kvôli materiálu bedničky, ja som nie moc istý.
SMX26. Október 2022
Farba zvuku u heligonky je závislá dosť aj od materiálu korpusu. Tvrdé drevo ( javor, jaseň, orech, brest a pod.)dáva ostrejší prieraznejší zvuk ako mäké.
rychlik26. Október 2022
To si trocha prehnal s tou jednou heligonkou na KD so 400 ludmi
dobrý poslucháč26. Október 2022
Heligónka ako aj iné nástroje , chromatika, klávesová nie sú určené aby ozvučovali cele, námestie, nato postačuje trubka. Každý heligónka dobre naladená s kvalitným hráčom bez problémov ozvučí kultúrny dom ktorý je pre 400 ľudí.
Hráči majú zakódované, že len heligónka ktorá hrá hlasne je dobrá veliká chýba a tá chýba je v hráčovi, lebo hrá tak ako jeho otec pred 50-tmi rokmi. Nemá záujem o svoj rast. Apropo hra nie je len folklór ale všetky tanečné a svetové melódie.
B126. Október 2022
Najhlasnejší a zároveň s peknou farou zvuku je amano mosadz pokiaľ je konštrukcia heligónky dobre spravná a hlasy dobre naladené. Ak nie môžu tam byť aké kolvek hlasy a nepomôže to. Dix zas majú krajšiu farbu hlasu ale menší výkon a dosť je to cítiť. Mosadzné hlasy majú krajšiu farbu zvuku a sú aj silnejšie od hliníku ale aj hliník vie prekvapiť a je skoro až o 0,5kg ľahší od mosadzi pri 3. hlasnej heligónke. Ako už spomínali záleží hlavne od výrobcu. Jedna na 3. triede hrala krajšie, silnejšie a bolo treba menej vzduchu ako heligónka od iného výrobcu v ktorej bola 1. trieda, hlasy boli mosadzné u oboch.
KM25. Október 2022
Myslím si, že táto debata je o porovnaní intenzity úplne rovnakých hlasov. Rovnaké ladenie, rovnaké oktávy
JoMi25. Október 2022
Aj vysoká oktáva vie urobiť výraznejší/ostrejší zvuk. Často nejde ani tak o reálnu silu zvuku, ako o zdanlivú, ktorá sa dá nazvať ostrosťou.
Ja osobne si viac všímam zvuk/farbu tónu/nasadenie tónu pri čo najtichšom hraní. Zahrať silno-"pritlačiť " sa dá na každom nástroji. Pravda, rôzne nástroje/hlasy nemajú rovnaké maximum. Pri tých hlasoch Amano však takýmto hraním dochádza pomerne často k lámaniu hlasov. Paradoxne, hlasy nižšej triedy znášajú preťaženie lepšie. Zrejme kvôli väčšej vôli okolo jazýčkov. Zrejme aj preto tie staré hlasy držia dobre aj po 100 rokoch riadneho nadúvania. Nemali však takú presnosť, ako Amano.
Beťo25. Október 2022
Amano mosadz? Doteraz som sa stretával s názormi, že najhlasnejší je amano hliník. Zaujímavé
Mir_25. Október 2022
Keď budeš mať jednu a tú istú skrinku, a budeš v nej meniť triedy hlasov, ktoré budú rovnako naladené, tak najvýkonnejšie budú pravdepodobne Amano 1tr. na mosadzných doštičkách.

Či to aj bude najlepšie znieť je už diskutabilné. Niekto hľadá peknú farbu hlasu, niekto hľadá silu. Ideálna je kombinácia oboch. Potom si ale treba aj dobre vybrať výrobcu, ktorý z hlasov dokáže dostať maximum. Či už konštrukciou tela heligonky, alebo samotným ladením. Všetko to spolu súvisí a niektorý výrobca dokáže dostať viac z obyčajných hliníkových 3tr. hlasov, ako iný výrobca z Amano mosadz 1tr.
KM25. Október 2022
Vieš, vačšina tu debatujúcich si vždy predstavuje len pódium a umeleckú /tichučkú/ hru. Hlasnú hru považujú hneď za akýsi nedostatok, niečo podradné. Realný život je však úplne iný. Si dobre napísal, nech sa ukážu tichučký hráči, ako zahrajú medzi viacerymi ľuďmi, alebo napr. na otvorenom priestranstve. Budú radi, keď vôbec bude počuť heligónku.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »