Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
pre franki8. August 2018
" JUŽNÁ MORAVA "
Franki8. August 2018
Ktory slovenský region je podľa vás piesňovo - hudobne najpestrejší? Čo si myslíte?
JoMi7. August 2018
Súhlasím. V pestrosti je krása. A tých pár všeobecne známych terchovských piesní hrávam len na spestrenie repertoára.
Etnomuzikológ si však všíma iné veci, napríklad čistotu regionálnych štýlov. A to sa, podľa mňa, veľmi ťažko dodržiava, ak muzikant hrá viacero štýlov.
rogi7. August 2018
náš folklór mám rád od malička a v mladšom veku som bol členom veľmi dobrých folklórnych súborov. Momentálne už väčšinu života žijem v Žiline hoci pôvodom som Lipták a tak terchovskú muziku som počul veľa krát. Ale je pravda, že vystúpenia terchovských hudieb na našich akciách trvali tak do hodiny, takže sme si len z chuti zaspievali. Ak nám vyhrávali dlhšie, tak svoj repertoár dopĺňali piesňami z iných regiónov a zaspievali sme si s nimi aj ruské pesničky (staré krásne melódie čo sme sa učili ešte v škole). Ale keďže našich regiónov s typickými a krásnymi piesňami je veľa, najlepšia nálada je vtedy, keď sa to pekne namieša.
rychlik7. August 2018
kamarat, skus, uvidis! Jediny, kto /asi/ vydrzi dlhsie pocuvat takuto hudbu je rodeny terchovec, aj to nie som si isty. Ak niekde pocujes terchovsku muziku, tak si povies, ze aky pekný folklor. Aj zatuzis po nom, no to je iba klam. Par pesniciek na spestrenie, tak to hej. Ale napr. uz po polhodine ti naskoci husia koza. To najma z dovodu, ze bude ti to zniet ako stale ta ista piesen /iba slova sa v nej akoze menia/. Monotonne a stale dookola to iste.
Tiez som si niekedy kladol otazku, ze preco je ten region tak chudobny na melodie, ze nevymyslel nic ine? Vsade inde na slovensku je velka pestrost melodii, iba tu je to hudobne stale dookola. Este aj vsetky piesne koncia rovnako na jedno kopyto.
rogi7. August 2018
Úprimne? Neviem :-).
Franki7. August 2018
Ale povedz uprimne, dokázal by si to počúvať celú noc?
rogi7. August 2018
Práve pre ten jedinečný štýl je terchovská muzika zaradená do zoznamu UNESCO a mne sa práve preto veľmi páči. Problém je v tom, že heligonka nie je pôvodným nástrojom terchovskej muziky. Tam patria len husle a malá basa, takže heligonkári len odkukujú a upravujú štýl hrania na heligónku tak, aby čo najlepšie zapadala do jedinečného rázu terchovskej hudby, a darí sa im to veľmi dobre. V publikáciách M.Č. je zapísaný prstoklad terchovských piesní a aj toho ich typyckého záveru, ale to hranie, tú dušu piesní je potrebné len odsledovať, alebo skúsiť sa "naučiť" od roduverného terchovčana.
Franki7. August 2018
Každý region ma nejaky svoj tipicky štýl a dá sa ho počúvať. No neviem si predstaviť, že by som na nejakej oslave v terchovej mal celú noc počuvať ich terchovsku muziku. Jedno a to isté celú noc, asi by som zošalel. Neviem ako sa tam u nich mohol ten štil vivinuť. Všetky piesničky sa hrajú rovnako a všetky piesničky končia rovnakou zvučkou. To je hrôza
pre mmmm7. August 2018
si ty klenot...
Pali7. August 2018
Mam od Martina Č. nejake publikacie, ako pozeram, ozaj sa tam pouziva skoro rovnaky prstoklad. Takze asi mi ostava len daco odkukat z youtubu, ako tam behaju po tych 4 klapkach - len take jednoduche mi to v ramci mojho "skillu" nepride :D. Kazdopadne, dakujem
Jozef7. August 2018
Ospravedlňujem sa, áno sú to kostené či z rohoviny.
rychlik7. August 2018
co povazujes za "klasicke"? Originalne stare basove gombiky neboli drevene, ale z kosti, resp. z rohoviny
Jozef6. August 2018
pre RT, ak sú to tie pekné klasické drevené, určite beriem 8 kusov, možno by to chcelo foto, tu je môj Email: hanzalik.j@gmail.com, vopred ďakujem.
mmmm6. August 2018
na terchovskú muziku ti stačia 4 ks klapky hlasové a 2 ks basy a mechom trháš ako diví.
RT6. August 2018
Ja Ti predam bas gombíky
rogi6. August 2018
Jozef, na www.heligonky.sk sú aj basové gombíky, len sa skladajú z dvoch častí, spodnej časti basového gombíka a horného gombíka. Basový gombík v jednom kuse tam naozaj nie je.
Jozef6. August 2018
pre JoMi, hneď prvé čo som skúšal, bolo hľadanie gombíkov na eshop. www.heligonky.sk, ale nič také som tam nenašiel (lebo som slepý?).Myslel som či niekto niečo také nevyrába alebo tak podobne.
Aj tak ďakujem za ochotu.
JoMi6. August 2018
Paľo, čo sa týka základných melódií, tak tie nie sú až také ťažké. Rozdiel je v tom, že sa väčšinou hrajú v B lýdickej (na C-F), teda na predných basoch sa začína a končí ťahom. To keď sa naučíš, tak to ďalej naozaj bude skoro na jedno kopyto. Menší problém môže robiť rýchle tempo, ktoré sa strieda s pomalým. Aj na to sa dá zvyknúť.
Ale otázka bola ohľadom cifier-medzihier. Tie má väčšina vyspelých muzikantov svoje vlastné. Tí menej vyspelí preberajú štýl vyspelejších. Teda ak sa chceš naučiť tie cifry, tak oslov niekoho konkrétneho z regiónu, alebo skús, či nemá M.Č. niečo rozpísané v učebnici.
Peter6. August 2018
Paly, pri všetkej úcte ku terchovskej muzike, takmer všetky ich pesničky sú "na jedno kopyto". Naučíš sa hrať jeden muster a budeš vedieť hrať všetko. Tu máš časť základného postupu: https://www.youtube.com/watch?v=ZUJAmN4Kyqs
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »