Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Pozor!!4. Január 2021
Ľudia dajte si pozor na ojebavakov!!! Klamárov, !!! podvodníkov, v podstate šmejdov menom Raška a Dufek.
Peter4. Január 2021
Vzory neboli unifikované (a u Stibitza zvlášť). V katalógu boli uvedené iba ako príklad zdobenia.
Karel4. Január 2021
Pro mira,samozdřejme děkuji,našel jsem st.21 ale uz jen podle početu gombiku mi to neseďí,tahle má 52/48 spíš to vypada na st.23 ale ten vzor není totozny stou mojí..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Peter4. Január 2021
Nahodil som narýchlodo BURZY sken str. 21 zo spominaného stibitzového katalógu. Aj som sám prekvapený, že prečo som v minulosti celý katalóg neumiestnil do sekcie MUZEUM. Tam už jeden katalóg Stibitz je, nuž som to asi bral za vybavenú vec. Niekedy v blízkej dobe musím nahrať aj ten druhý katalóg.

Môj názor na Vašu harmoniku, p. Karle, je asi taký:

Ako už nižšie spomínali kolegovia diskutujúci, hudobný nástroj má v prvom rade hrať. Inak sa z neho stane autoveterán, ktorému od dlhého státia na jednom mieste popraskajú pneumatiky,... všetky gumové hadice, tesnenia,... začne korodovať, stratí lesk,... a pod. Po dlhšom čase sa z neho iba od samého státia na mieste opäť stane "vrak", ktorý bude nutné technicky ošetrovať.

S hudobným nástrojom je to o to horšie, že okrem na oči pekného prevedenia musí zo seba vydávať aj (príjemný) zvuk. Ak tento nevydáva, úplne sa potom stráca poslanie nástroja, úplne stráca prívlastok, že "hudobný". Stane sa z neho iba prázdna karoséria bez kolies, navyše aj s vadným motorom, čiže autoveterán, ktorý nikoho nikde nedokáže previesť. Iba nablískaná skriňa, ktorá však už vôbec nemôže o sebe povedať, že je motorovým vozidlom. A nik nemôže ani povedať, že: toto je auto-veterán. Nie, je to iba karoséria z veterána!

A tu teda prichádza diléma: Mam vraziť (určite nemalé) peniaze do starej harmoniky, aby majster reštaurátor ju uviedol do pôvodného stavu, včítane prinavrátenia pekného hlasu?... Alebo iba "vyleštiť" vzhľad tej bezduchej skrinke, vsadiť ju do vitríny za sklo na chate a tváriť sa že je to "hudobný" nástroj ?... Až raz sa na chate vyskytne nejaký kamoš - muzikant, a poprosí, či si na nej môže zahrať. No a bude to sakra fiasko :-/ :-(

Heligónka je jednoduchým nástrojom a svojím spôsobom je na ňu aj jednoduchá hra. Chromatická harmonika je z pohľadu techniky hrania, ale i herných možností, už úplne iný level. A iný technický level sú aj dnešné chromatiky. Takmer naisto garantujem, že žiaden súčasný hráč-chromatikár nesiahne po takej "starej šunke", aby hral na nej.

Dávnejšie som raz mal krásnu 5-radovú starú chromatiku Kebrdle. Už na oči bola niečim nádherným - bohato zdobená, cifrovaná, s pravou kosťou, vykladaná "diamantami" :-) , vravím proste naozaj umelecký nástroj. Harmonika dokonca aj hrala a nebolo ju treba ani dáko dolaďovať. No ale obišiel som niekoľkých chromatikárov, pohrali si na nej, uznanlivo ocenili jej hlas, (i vzhľad), ale zobrať si ju nechcel nikto. Vtedy som pochopil, že žiaden súčasný šofér jazdiaci na komfortných autách dnešnej doby už nesadne do starého vozidla s vôľou na volante, s neregonomickým sedadlom, bez klímy, a pod...

Moja rada, p. Karel, na záver? Vaša harmonika má cenu iba pre nejakého zberateľa a fandu Stibitza. Dohodnite sa napr. s Danom (lebo o ňom bola si reč) :-), je to dobrý chlap. Jemu potešíte dušu a sebe pocit, že ste svoj tovar predsa len nejako zhodnotil.

Všetko dobré Vám, aj ostatným, želám v novom roku :-)
Karel3. Január 2021
Bohužel nevím co je alpenka..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Jano3. Január 2021
Pre...
Ak máš problém s Alpenkou, zavolaj Patrikovi Kováčovi, on ich sprostredkúva, a dáva na ne záruku.
Miro S.3. Január 2021
Pre Karel.
Katalóg K.Stibitza je v knihe pána Biceka - na konci.
Karel3. Január 2021
Místo tech otazníku jsou smajlíky nevím proč to napsalo otazníky...
Kontakt: Karlos .duna@seznam.cz
Karel3. Január 2021
Dobry den,všem moc děkuji za info..přes pana j pečenku..jak mi psal Alois diky????jsem se dostal az k panovi ktery je hodne velky obdivovatel p.Štibitze..on sám vlastní 7 krasnych harmonik od p.Štibitze a dokonce se poďilel na knize od p.Bicka..a pěkne jsme si popovidali ..takže jsem dostal hodne info třeba že ten datum 28.1.1927 psal p.Štibitz zná jeho rukopis...???? samozdřejme ji chce koupit..nabídnul slušnou cenu...ale neco mi říka neprodavej..a je to dvojhlasa...no každopadně když Peter přida tu fotku s katalogu budu rád...všem ďíky a pekný večer..????
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Alois3. Január 2021
Psal jsem asi,nestudoval jsem to tak detailně.Podle fotky to není až tak jasné. Možné je totiž všechno. Na té mojí Kebrdlovce mám u brady a na konci z druhé strany knoflíky (asi celkem 4),které jsou funkční,ale nemají vstup ke kobylkám, tudíž nehrají. A je to udělané tak,že se to na střídačku bere s prostřední kobylky..
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Miro S.3. Január 2021
Oprava - stránka v katalógu 21!
Miro S.3. Január 2021
Dosť podobná harmonika je v katalógu K. Stibitza. Peter by ho mal mať, tak ho prosím aby to niekde na stránke uverejnil. Je to stránka v katalógu č. 121.
Miro S.3. Január 2021
Nechcel som veľmi o tom diskutovať, ale ako píše JoMi, vyzerá to na 48 basový dvoj hlasný akordeón. Je dosť starý podľa tej príklopky a zdobenia.
No, a keď sa opraví bude s toho pekná harmonika. Len to nedávať niekde na skriňu, že dedictvo po pradedkovi, ale dať opraviť a hrať na to! Resp. predať.
Taký je môj názor.
JoMi3. Január 2021
Alois, ako si prišiel na to, že sa jedná o trojhlasný nástroj? Na diskante sú TRI rady gombíkov (17+18+17) a vo vnútri sú TRI štandardné (dvojstranné) kobylky s rovnakým počtom dvojíc oproti seba ležiacich hláskov. Mne to stále vychádza, že je to DVOJHLÁSKA, podľa rovnakej veľkosti hláskov (strán kobyliek) v rovnakej oktáve. A tam register nie je až tak žiadúci.
Akordeóny, samozrejme, aj v dvojhlasnom prevedení majú možnosť prepnutia na jedno, resp. dvojhlas, v praxi sa zvyčajne stále hráva obidvomi hlasmi.
Karel2. Január 2021
Díky moc Alois
Alois2. Január 2021
No a ještě jeden odkaz pro Karla

http://akordeonydufek.cz/

Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Karel2. Január 2021
Díky za reakce, Panu Mikešovi jsem telefonoval, psal a posílal foto, ale bohužel bez reakce. Pana Pečenku můžu zkusit díky, opravovat nebo restaurovat se mi úplně nechce.. Někde na této stránce jsem se dočetl o nějakém katalogu ve kterém jsou tyto harmoniky a nevím kdo psal, že by tu ten katalog mohl zveřejnit, díky moc budu pátrat dál a za každou reakci a info budu rád. Karel
Kontakt: karlos.duna@seznam.cz
&2. Január 2021
Až tak drahe to nebude, nedaj sa odradit. Velmi pekna harmonika to že je iba 3-radová vôbec nevadí, dajú sa na tom zahrať velké veci.
Alois2. Január 2021
Pro Karla,
No,nechat opravit tuhle tu krásku do původního stavu bude asi drahé. Nevšiml jsem si zda má někde vypínání registru na diskantu.Podle mě bude asi ale tříhlasá, dvě osmičky + vysoká. Tak to mám na Kebrdlovce, úžasný zvuk, mám na ní ale registry. Při pohledu na kobylky to mám stejně udělané. Jinak bych se zeptal u

http://harmonikamikes.cz

a nebo

http://www.jpecenka.cz/

Alois

JoMi2. Január 2021
Karel, nástroj má hodnotu skôr historickú-zberateľskú, ako úžitkovú-muzikantskú. Nástroj je dvojhlasný, čo je na dnešnú dobu dosť málo, ale najmä dnešní "chromatikári" hrajú na 5-radových nástrojoch.
Buď si nájdi nejakého zberateľa historických nástrojov, ktorý bude vedieť oceniť taký nástroj, ale ja by som si taký nástroj vystavil v peknej vitríne ako spomienku na predkov. Ak to u Teba nie je problém, nechaj ju zreštaurovať, alebo aspoň uviesť do funkčného stavu- naladiť, utesniť+vyčistiť/vyleštiť. Vtedy bude vo vitríne vyzerať omnoho lepšie. A ak sa u teba objaví niekto, kto vie zahrať, môže ju "prevetrať", prípadne sa aj Ty postupne naučíš zahrať aspoň pár piesní a tak si pospomínaš na pradeda.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »