Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
zdena10. Február 2020
Diky za vsecky rady a nazory.Jsem rada, ze nejsem sama. Mam sesity Puch. I M.C.
Mimochodem sesity od M.C.me privedly tam, co jsem. Uz neco zahraji !! Z hudebni teorie neznam nic, ale vsecko se da naucit. Libi se mi ten napad od JoMi- o sesitech I s teoretickou casti. Pane Martine Cer.. mozna taky ctete diskuzi !?To bude dalsi moje objednavka!
Zdravim
Šimon9. Február 2020
pro Alois
Vše OK, ale s jednou větou nesouhlasím, a to že hraní jen podle těch značek je blbost. To je právě pro ty co noty neznají a notový zápis je jim tudíž na nic. Bez těch značek by si nevrzli a věř že takových hráčů a zájemců o hru není málo. Kdo zná noty hraje podle not, to je logické, kdo noty nezná tak hraje podle zápisů, proto jsou dělané. Tím neobhajuji svůj hudební analfabetismus, ale myslím na ty kterým ty zápisy pomohli vůbec hrát na heligonku. Je už celkem jedno jak jsou dělané a psané, vždy se v tom po čase zorientuješ, pochopíš systém zápisu a hraješ - nějak, jinak by jsi byl víš kde. Takže za mne hrát podle těch značkových rozpisů není blbost, je to způsob jak přiblížit heligonku mnoha lidem bez hudebního teoretického vzdělání.
Jano Chudoba9. Február 2020
Knihy od MČ sú výbornou pomôckou pre heligonkárov , či už začiatočníkov alebo pokročilejších. Napriek tomu že ja uprednostňujem klasický notový zápis , častokrát si pomáham MČ - učebnicami. Vďaka jeho zápisom však má takmer každý šancu hrať lepšie, inak ako sa hrávalo v minulosti. Martin vlastne svojimi zápismi spôsobil "revolúciu " v hre na heligonke.
Martinov štýl ovplyvnil neskutočné množstvo heligonkarov, vrátane mňa samého. Niekedy stačí , keď Ťa niečo naštartuje, a potom si ideš svojou vlastnou cestou. Za toto mu patrí veľké uznanie.

J
JoMi9. Február 2020
Ja osobne tiež uprednostňujem príslušné značky pri štandardných notách. Systém značkovania nie je jednotný (rôzni autori označujú rôzne), ale stále je to lepšie, než len holé čísla. (Ktorých význam tiež nemusí byť rovnaký).
Navyše, z rovnakých nôt sa dá súbežne s heligónkou hrať na ďalších nástrojoch.
Alois9. Február 2020
Mám učebnici od Puchmertla a i od M.Č..Ta od Pu. obsahuje notové zápisy jak znáte z webu písničky Orava,akorát to číslování je trochu jiné,takže když přejdete na M.Č je problém. Jen chci říct, že hraní jen podle čísílek je blbost,protože nevidíte notový zápis. Stalo se mi totiž,že jsem se naučil hrát píseň podle M.Č a originál v určité pasáži byl melodicky jinak a přitom na dvouřad hrát lze. Pak se to musíte učit znova. !! (Není to nic ale proti němu) !! To nejdůležitější ale je, mít dobrého učitele, bez něj je to naprd,soudím podle sebe,taky žádného nemám!!
Co se týče M.Č dělá dobrou věc pro všechny a to že se tím živý neznamená, že na tom bůhví jak vydělá. Publikace od něj mám . Mám s ním tu zkušenost, že poradí a mě dokonce na email zaslal i rozpis na píseň, která nikde není a zdarma!!!
Alois
Šimon9. Február 2020
pro budme radi
M.Č. neprovozuje charitu ale živí se jako učitel hudby, myslel jsme že to víš, ale jak vidím mýlil jsem se.

pro Peter
Peťo můj názor na ty učebnice. Kdo se chce učit teorii hudby má k tomu mnoho způsobů jak se ji naučit. Kdo se ji na stará kolena učit nechce jako třeba já, tak jsou pro něj učebnice typu M. Č. k nezaplacení. Myslím si že třeba ten Martin učebnice ví jak je dělá a pro koho je dělá. Určitě by např. on dokázal udělat učebnici s výukou i teorie jak tu jsi psal o "univerzální " učebnici. Jak jsem psal výše na teorii je mnoho učebnic, škol, učitelů, a proto si myslím že "praktické učebnice jeho typu jsou takto psány cíleně a mají své opodstatnění na trhu. Je spousta lidí kteří by tu teorii jen prolistovali a začali by tahat měch na Kokútek jarabí. Trochu se obávám že by ta teoretická část byla pro mnohé zbytečným plýtváním energie jak pro uživatele, tak pro autora. Podle mne je dobré že jsou na trhu oba typy učebnic a každý má možnost si vybrat.
rychlik9. Február 2020
Ty vidis tu nieco urazajuce?
EL HA8. Február 2020
smutné...namiesto toho aby hudba robila radosť, v niekom vyvoláva závisť...p.Čerňanský je skromný a milý človek...patrí mu môj veľkýobdiv... urážajúce komentáre tu nemajú čo robiť...
JoMi8. Február 2020
.... vypýta peniaze.
JoMi8. Február 2020
Ja chodím do práce pre zárobok. Ak moja práca niekomu pomôže, som rád. Ale zo samého uznania a dobrého pocitu nevyžijem. A nezazlievam nikomu, že si za vykonanú prácu vypýta ????.
pre budme radi8. Február 2020
Ty si dostal od M.Č niečo za poklonu, ja viem že za všetko sa platí !!!!!!! platí !!!!!! Nerobí to pre pomoc , ale pre zárobok.
Buďme radi8. Február 2020
Buďme radi že niekto robí noty!!!! Veľká poklona M. Č. ! Ale aj iným ktorý vytvorili čo i len jeden zápis. A ty čo vedia len kritizovať skúste si sadnúť a vytvoriť niečo sami...
Peter8. Február 2020
Nechcem byť nekorektný voči niektorým autorom, nuž napíšem radšej všeobecne. Chcem upozorniť na nasledujúce:

- Publikácie "niektorých" autorov (najmä tých starých) nezohľadňujú, alebo iba veľmi slabo berú do úvahy smer pohybu mecha. Preto hra podľa nich je taká trhavá

- Niektoré publikácie (najmä tých súčasných autorov) majú veľmi slabý výukový prvok a jasne cítiť, že nie sú písané pedagógmi. Autori nepostupujú v nich od "jednoduchšieho k zložitejšiemu", nie sú v nich vysvetlené princípy, súvislosti, vzťahy a pod... Autor v publikácii napr. hneď skočí do rozpracovanej hudobnej teórie a pokračuje od toho, akoby predpokladal, že čitateľ je o všetkom doterajšom uzrozumený.

Platí aj naopak. Teda že niektorí autori sa vôbec nevenuje teórii, faktom, súvislostiam a hneď iba prakticky ukazujú hru. Zrejem rátajú s tým, že časom si čitateľ sám vyvodí a príde na teoretické pravidlá hry.

Spomínam to tu preto, lebo od ľudí viem, že aj jeden typ publikácii nie je pre nich vhodný, ani druhý. Keby sa však obidva prístupy zjednotili a ocitli v jednej publikácii, mohla by to byť super výuková knižka.

JoMi8. Február 2020
http://heligonka.blogspot.com/p/skola-hry.html?m=1

Ešte link na tú druhú "učebnicu".
JoMi8. Február 2020
Množstvo (aj českých) piesní sa dá nájsť tu (zapísaných aj formou čísel gombíkov- teda pre heligónku)

https://pesnicky.orava.sk/

Prípadne stačí naučiť sa systém prepisu z nôt na čísla gombíkov a zrazu je tých možností výberu oveľa viac.

Prípadne aj v tejto "učebnici" sa dá nájsť viacero (aj českých) piesní.

SLovo učebnica uvádzam v oboch prípadoch v uvodzovkách, skôr by som ich nazval pracovnými zošitmi/cvičebnicami použiteľnými vo výuke. Podľa mňa by učebnica mala obsahovať vysvetlenia pôvodu a príčiny existujúcich javov, nielen uvádzať hotové výsledky (hoci sú správne). Napríklad v dobrej učebnici by som ocenil, ak by obsahovala vysvetlený postup prepisu nôt na čísla gombíkov ako teoretickú časť a potom tie piesne ako praktické cvičenia.
JoMi8. Február 2020
Jasné, na pravej strane sa dá zahrať viacero stupníc, len tie basy. Ale oveľa lepšie (s menšími obmedzeniami) sa na C-F dá hrať aj v B dure, resp. na D-G ladení v C dure. Ale keď som videl, ako jeden pán na C-Fke vystrúhal F-mol, tak som vyvalil oči. Ale s tými basmi to tam bolo už veľmi divoké. A nemyslím, že sa tak dá zahrať každá molová pesnička, zrejme len tá konkrétna (a niektoré ďalšie) ako-tak vychádzali. Veď vieme, že aj v D-mole sú niektoré pesničky nekompletné bez úpravy tónu cis1. Ale všeličo sa dá zamaskovať, vycifrovať, ak pasuje bas.

Pre Zdenu
https://www.houdek.cz/noty-a-literatura/noty-pro-akordeony-heligonky/skola-hry-na-diatonicke-harmoniky-puchmertl.htm

Toto je česká "učebnica", teda obsahuje predovšetkým české piesne. Vo všeobecnosti predpokladám, že máte ladenie C-F a nepasuje Vám spev v F. Lenže väčšina zápisov formou čísel gombíkov je pre druhý rad.Na ňom sa naozaj toho dá zahrať asi najviac (prípadne v lepšeom prstoklade), vrátane basových prechodov/sólových častí.
Pri väčšine (durových) piesní má však väčšina hmatov svoj ekvivalent aj v prvom rade. Stačí sa naučiť systém"prečíslovania" gombíkov na prvý rad a problém je často vyriešený.
Viac info v súkromnej správe- uvádzam emailový kontakt.
Kontakt: jomi.heligonka@gmail.com
Peter8. Február 2020
No, Zdena, to je tá "tragédia" heligónky a aj našich neustálych, nekončiacich sa debát o vybratí tzv. najvhodnejšieho ladenia heligónky. Tragédia heligónky a aj iných diatonických nástrojov spočíva v tom, že majú iba takú tóninu akú majú (v ktorej sú naladené) a nič viac. Keď napr. Vám nepasuje ladenie heligónky C-F a nepasuje Vám zvukovo pesnička zahratá ani v eF-ku, ani v C-ečku, nuž sa obávam, že potrebujete nástroj iného ladenia.

Na tomto mieste chcem pripomenúť, že 2-radová heligónka má na pravej strane "ukryté" ešte aj iné tóniny a šikovný a skúsený hráč dokáže zahrať aj v nich. Je to však iba také náhradné riešenie, pretože na ľavej strane už nemá k tým "ukrytým" tóninám všetky basy, a preto nemôže už plnohodnotne zahrať pesničku.

Napr. ladenie C-F má aj tóninu G. Sám som bol svedkom situácie, keď partija 2 heligonkárov spolu hrála pesničky na D-G heligónkach, všetko hrali v G-éčku. Po nejakej chvíli sa ku ním odkiaľsi pridal tretí heligonkár a spolu veselo vyhrávali. Až po ukončení akcie sme prišli na to, že ten tretí heligonkár, čo sa pridal, mal ladenie C-F a hral v G-dure. Pritom si to s prítomných nikto nič nevšimol a keď nám to nakoniec sám nepovie, tak ani by sme neboli nič vedeli.
zdena8. Február 2020
Zdravim vsechny ! prosim o radu .Jak muzu zahrat pisnicku v nizssim tonu , Nektere pisnicky mi hrzne pisti v usich./Mam knizku, podle ktere se ucim/ Mam Jelinka 2 rady CF.Mozna nekdo vi, kde sehnat rozpis pro ceske pisnicky na heligonku ?Diky za rady! zdena
Kontakt: 7733106196
Pišta8. Február 2020
Ďakujem pekne za rady.
EL HA7. Február 2020
pre Pišta...aj ja mám heligónku od Jelínka, určite Vám to dá do poriadku...máte na ňu záruku...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »