Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
KM17. September 2019
pre Ado
Ja by som palec hore za tuto skladbu nedával. Basový prstoklad nemá zlý, snaží sa síce hrať tango, ale hraje to takmer ako polku. Žiaden cit pre tango.
peter16. September 2019
Iba samí špiritisti a neprestanú rýpať do druhých...
Kontakt: rimavská sobota
Hra?16. September 2019
Takto som sa tú pieseň naučil hrat aj ja. Môžeš sa aj ty stačí si otvoriť MČ knihu a tam je kompletne rozpísaná na prstolkad ( bez poltonu teda). Apropo si myslím že aj na videu je on.Podľa tych rúk teda súdim.
Ado16. September 2019
Už keď sme pri tom tangu, čo vravíte na takto zahratú skladbu ?
za mňa palec hore
https://www.youtube.com/watch?v=QSxTfoUWVQI
rychlik16. September 2019
Si to vynikajuco vystihol!
Hra?16. September 2019
No však ja si to tiež tak predstavujem. Mne sa podpoliansky štýl tiež páči, ale tiež si myslím, že všetko z mierou. Je to dosť konkrétne tvrdenie tak by to mohol objasniť. Mne príde zas ,,praktickejší,, štýl ked sa cifra použije s mierou a radšej sa hráč pohrá s basovou stranou, lebo nieje koniec koncov to zmysel heligonky? Basová strana? Vysvelím: postav na jeden koniec dediny nespievajúceho heligonkára podpolianca a druhý koniec nespievajúceho heligonkára, ktorý nekladie taký dôraz na cifrovanie diskantu. Ja si dovolím povedať, že podpolianec bede mať poblikum poslucháčov a obdivovatelov a druhý spevákov, lebo sa bežný človek netrafí do tých cifier zatiaľ čo v druhom prípade je kostra piesne jasná a clovek sa zapojí aj bez spevu hráča a to je asi podstatnejšie. Samozrejme je to pobedané z nadsázkou a jasné, že nie každy podpolianec cifruje ako o prietrh, jasné, že pri speváckej casti sa hra meni. Ale myslím, že s takým tvrdením uspeje akurát na podpoľani inde budú mať iný názor...
rychlik16. September 2019
pre Podpoľanie
- tvoj nazor ma ale teraz jednu zasadnu trhlinu. video s tym tangom je zahrate vychodniarom a dokonca aj na vychodniarskej heligonke :)))
JoMi16. September 2019
Podpoliansky štýl je sám o sebe veľmi špecifický. Ale tango mi do neho ako originálny prvok nepasuje. Takisto sa neraz stáva- nadobudol som tej pocit, že ak sa celé piesne rozdrobia do cifier, stáva sa z toho schématicke hranie a už nie je poznať, aká je to pieseň.
Ale ak sa cifruje s mierou, je to paráda a je dobré zopár piesní v tomto štýle ovládať. Práve na spestrenie hry, či rozšírenie rozsahu žánrov. Ako píše Šimon, je toho veľa, čo sa dá na heligónke zahrať. Ja osobne sa tiež snažím hrať hudbu v pestrej škále štýlov. Aj keď čistokrvni folkloristi majú občas námietky.
Šimon16. September 2019
Pro Hra?
Já jsem to pochopil tak že tu někdo není soudný nebo tu chce udělat zase trochu dusno. Podpolaní je podle mne jeden ze zajímavých a hezkých regionálních stylů hry na heligonku a tím to končí. Nic víc a nic míň. Lajrovat bych to celý život nechtěl, heligonka je podle mne nástroj otevřený všem stylům hudby jako jiné nástroje a nevidím v tom žádný zločin jako někteří čistokrevní folkloristé. Podpolanské mistry si rád poslechnu, ale jen po určitou dobu jako vše ostatní.
Hra?15. September 2019
Môžeš to trochu rozviesť ? Aby som bol v obraze v čom sa teda ostatné regióny nechytajú ? Bo s tohto som to veľmi nepochopil.
Podpoľanie15. September 2019
Aj teraz vidno, že najlepši heligonkari su na Podpoľani, ostatne regiony sa nechytate. Pozerajte pozorne videjo, možete iba zavidieť a sa od nas učiť. Ako tango, tak aj ostatné pesničke pekne zahrané. Ostatny možete len kritizuvať a zavidieť.
JoMi15. September 2019
Veď aj mne sa páčia nezvyčajné techniky hry. Samozrejme, aj tie zaužívané spôsoby sú dobré. Ale takto sa to dá prestriedať a spestriť. Napríklad ako medzihra, keď sa nespieva.
Ján B.15. September 2019
Až tak odborne to je neviem povedať, ale mne sa toto basovanie vcelku páči. Pesničku Okolo Levoče som takto doteraz nevidel nikoho zahrať. Aj tá tretia pesnička začína zaujímavo, škoda že video je seknuté.
JoMi15. September 2019
Hej, teraz máme rovnaké video.
Inak v tom tangu je to veľmi zaujímavá ukážka tzv. melodickeho basu, kedy vôbec nepoužíva kontru- akord, len základné basove tóny.
JoMi15. September 2019
Nechápem, prečo v tangu používa len dva prsty, dokonca 3+4 a ukazovák vôbec nie. Hoci v ďalších piesňach vidno, že dokáže basovat tromi prstami. To, čo hrá v druhej piesni, by bolo dobré hrať štyrmi prstami- ušetril by ešte nejaké skoky. Len rozcvičiť malíček nie je jednoduché.
Je to technika Duvaj- basovanie v štvrtovych hodnotách. Že hrá basa+kontra naraz je teraz vedľajšie. Opakom je technika Es-tam, známe a zaužívané striedanie basa-kontra v osminovych hodnotách.
A hoci na začiatku prezentuje stoják na 2.gombiku v prvom rade (užitočná úprava), v nahrávke ho nepoužil- aspoň som si nevšimol.
Ján B.15. September 2019
Iba pre poriadok - rozprávame o tomto tu?
https://www.youtube.com/watch?v=OMq6zOnq56w
JoMi15. September 2019
Dobre hrá. Zaujímavý basový sprievod.
Kvôli tomu, že používa len dva prsty, sa trochu viac nadrie, ale stíha všetko, čo potrebuje.
Ján B.15. September 2019
Prosím ťa, napíš mi to jednoduchšim jazykom. Napr. ako hodnotíš hru a techniku na tom videu?
JoMi15. September 2019
Jednak som si už zvykol na striedavý bas a teda používam 3 (občas 4) prsty. Ale tango je typické 4/4 taktom a najmä svojím rytmom v sprievode. Ako si však zadelim jednotlivé doby (prvá je zvyčajne základný tón akordu, ostatné môžu byť priznávky, alebo ďalšie tóny akordu), to je už variabilné.
Dokonca ani notové zápisy v tomto nie sú úplne jednotné. Ak je to autorský zápis, treba sa ho snažiť dodržať. Ale ak sa hrá len spomenutá kostra-skica (zvyčajne hlavná melódia+basový doprovod-model), tak existujú rôzne úpravy danej skladby, či interpretácie jednotlivých muzikantov.
Veď to vidno aj v bežných ľudovkach. Melódia je viac-menej daná, ale čo a ako k nej jednotlivec doplní, to je už viac možností. Takisto aj harmónia môže byť jednoduchšia, alebo zložitejšia. Ako aj Peter nedávno písal, že mu to s akordeónom nevadilo. Zrejme hral každý inú harmóniu. Heligónka má len základné akordy (hoci z iných rádov sa dá všeličo požičať, alebo zahrať, či doplniť z pravej ruky) a akordeón má toho podstatne viac. Akordeón nemá problém hrať len základné akordy, ale ak začne naplno využívať svoje špecifiká (zložitejšie akordy, chromaticke poltóny), tak to s heligónkou ladiť nemusí.
Ján B.15. September 2019
Iný prstoklad? Môžeš ho prosím opísať? Porovnaj ho s tým, čo je na tom videu
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »