Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
JoMi7. September 2020
Tak držím palce.
Toto je, tuším, tá situácia, kedy zaužívané (teoretické) postupy/skúsenosti hovoria jedno, ale vôľa vyskúšať niečo sám (podľa seba) dovedie k inému.
A naozaj, keby človek neskúsil, veľa vecí by nevedel. Najmä ak sa experimentovanie viackrát podarí, povzbudzuje k ďalším pokusom. A práve tie vlastné "objavy", či iné výsledky majú takú hodnotu, že prevýšia objektívnu neefektivitu mnohých takýchto činností.
JR 7. September 2020
Pre Miro S. Ďakujem aspoň niekto.. Chlapi nebojte sa budem brusit len svoje hlasy, sľubujem, že kým sa to nenaučím na cudzie ani nesiahnem :) nerobte s toho takú drámu nikto z neba učený nepadol, aj ten najlepší ladič sa to musel naučiť. Keď to nepôjde tak to nepôjde.
rychlik7. September 2020
este aj brusit treba vediet AKO. Ci vobec brusit, ci nie lepsie iba skrabkat, robit ryhy do jazyckov a pod.
&7. September 2020
Velmi pekné že,, CHCEŠ,, tak pozor na to aby si tie hlasy nepoprebrusoval príliš, lebo keď to nakoniec donesieš ku ladičovi aby to urobil a začnú sa ti tie hlasy lámať tak to bude Tvoje masielko.
Miro S.7. September 2020
Pre JR.
Ja používam AP Tuner 3.07, v PC volne stiahnutý z internetu.
Môžeš použiť akúkoľvek ladičku, najlepšie chromatickú, ALE pozor!
Dosiahnuť rovnaké zafarbenie hlasu heligonky tvojej a tvojho otca nieje len v ladení, ale v prvom rade v intonácii každej z tých vašich heligoniek.
No, a naintonovať heligónku, tak to je už veľký problém - na to musíš mať dlhú prax.
Naladenie je dosiahnutie absolútnych výšiek toho ktorého tónu, ale intonácia je dosiahnutie zladenia jednotlivých hláskov v harmonike a dosiahnutie určitej farby - krásy hlasu!
Takže ti radím daj obidve heligónky skúsenému ladičovi a snáď sa mu podarí aby mali rovnaký hlas?!
Nechcem ťa odradiť od ladenia. Keď máš na čom (tá Ligna), tak skúšaj.
JR7. September 2020
Chlapi viem ako to myslíte, beriem to... A áno mám hlasy, ktorých mi nebude ľúto na ktorých to chcem skúsiť. Takže, viete mi poradiť nejakú ladičku? Keby som zakaždým, keď mi niekto povedal, že to nedám, lebo nato treba neviem akú prax povedal dobre nechám to tak, tak teraz by som kopu veci nevedel..
Peter7. September 2020
Niečo v tom duchu som chcel kamošovi povedať, ako si to, Alois, povedal Ty. :-)
Alois7. September 2020
Tak jestli si chceš ladit heligonku,tak proč né, ale upozorňují Tě,že je to běh na dlouhou trať. Tohle to mám taky za sebou a nedoporučuji na nástroji který máš rád. Trvalo to neskutečně dlouho,těch popsaných papírů s poznámkami a stejně to skončilo u profíka, aby to zachránil. Stejné hodnoty tremol totiž nefungují na jiném nástroji. Zní to pokaždé trochu jinak ,kobylky rezonují jinak ,hlasy taky. To je taková alchimije.
Nejlépe je si to vyzkoušet na stojáku a pak teprve dál. Já bych do toho opravdu už nešel.
Alois
JR7. September 2020
Nie som momentálne pri PC, ale mne sa s tých programov najviac pozdáva tento, ale ako som písal zbytočne mi to je kupovať https://www.dirksprojects.nl/index.php?Lan=english&Page=Tuner/accordion_tuner_22.php&Flag=us
KM7. September 2020
Si spominal, že poznáš ladiace programy do počítača. Daj typy
...7. September 2020
ma to logiku, čo vraviš, ALE ... no však uvidíš. Potom napíš ako si dopadol.
JR7. September 2020
Takto, tie heligonky sú síce obe moje, ale jednu som kúpil cca 14 rokov dozadu, potom som sa oženil a odsťahoval od rodičov, keďže otec hráva na heligonke tak som mu ju nechal. Niečo som sa naučil aj ja hrať. No a po pár rokoch ma to nejak chytilo tak som si kúpil takú istú. No a potom to prišlo, keď som zistil, ze ta prvá má pre mňa krajší hlas :) ale nezoberie predsa otcovi heligonku :) preto chcem, aby hrali rovnako... A keďže som typ človeka čo musí najskôr vyskúšať, tak si to chcem urobiť sám, nie je problém niekomu zaplatiť, aby mi ju naladil, ale jednoducho to sa mi neráta, lebo to chcem vedieť v čom je rozdiel a tá ladička mi možno pomôže pochopiť, to je cele
Peter7. September 2020
No, kamarát, ako tak teraz počúvam, ja sa obávam, že iba so samotnou ladičkou to asi nevyriešiš. Tu Ti bude potrebná aj značná dávka praktických ladičských skúseností. (ktoré sa získavajú rokmi praxe a naladením desiatok nástrojov)

A prečo chceš, aby obe heligónky zneli úplne rovnako? Veď práve v tom je krása spoločnej hry rovnakých heligóniek, aby každá znela osobito. A aj každý hráč by mal pri spoločnej hre hrať svoju pozíciu - jeden napr. sólo, druhý kontru, tretí doprovod, ďalší to, iný ono... A nie tak, ako to často vidíme, že postaví sa vedľa seba napr. 6 heligóniek a všetci hrajú úplne to isté...
JR7. September 2020
Mám dve identické heligonky kebrdle v ladeni GCF trojhlas, hrajú rovnako, ale je tam rozdiel. Jedna z nich hrá inak. Neviem akoby som to nazval, že v com je rozdiel. Síce moja žena tvrdí, že hrajú úplne rovnako :D, ale ja počujem rozdiel.. Neviem, jedna má ostrejší zvuk, druhá tak jemne či ako pre mňa neskutočne a chcem aby hrali rovnako. Samozrejme, nebudem to skúšať hneď na tej heligonke, ale mám jednu lignu na ktorej to otestujem :) proste to chcem vyskúšať. Ako poslednú možnosť to pôjde k ladicovi. Takže vieš mi prosím ťa nejakú ladičku odporučiť?
JoMi7. September 2020
Doladiť heligónku podľa druhej v rovnakom ladení? No ak sú obidve naladené a v rovnakom ladení, tak tam nič ladiť netreba. Mali by spolu ladiť, hoci detailne možno nájsť isté rozdiely- najmä ak každú ladil iný ladič. To sú tie zakrivenia ladenia, či rozdiely medzi rôznymi temperaciami. Ale falošne to neznie- na to musí uvedený rozdiel prekročiť istú hranicu, inak vznikajú len ďalšie tremola.
Ešte mi napadá jedna možnosť. Ladenie (naladenie) nástroja je síce snáď hlavný parameter výsledného zvuku, ale nestačí druhý (inej konštrukcie) naladiť na rovnaké hodnoty a očakávať, že bude znieť rovnako.
Na domácke amatérske pokusy stačí hociktorý z uvedených prístrojov- dokáže zobraziť rozladenie=tremolo +/- 20 centov. Ostatné hodnoty možno nájsť aj v rôznych tabuľkách. Presnosť zobrazenej hodnoty a citlivosť sa podľa obrázka zhodnotiť nedajú. Ale v tej cenovej hladine sa dá nájsť aj slušne presný a citlivý prístroj.
Na seriózne naladenie odporúčam navštíviť skúseného ladiča. Síce to niečo stojí, ale výsledok býva lepší, takisto je výrazne menšia šanca zničenia hlasov.
rychlik7. September 2020
na toto, co potrebujes ty, ti potom zbytocne kupovat ladicku ako samostatny pristroj. Ako pise jomi, staci aplikacia v mobile. Podla mojich skusenosti ladicky v cenovej relacii 100 - 200 e ti ziadnu lepsiu sluzbu neurobia, nez napr. freesoftvery v PC
JR7. September 2020
Mne ide skôr o to, chcem si doladiť heligonku podľa inej samozrejme v tom istom ladeni, poznám programy do PC na heligonku, len mne je to zbytočné, nie som výrobca ani sa tým nechcem živiť a je mi zbytočne kupovať si program za niekoľko stoviek eur. Potrebujeme niečo na čom sa to dá naladiť, samozrejme zas nie najlacnejšie co existuje. Teda aký typ laicky je vhodný...
JoMi7. September 2020
Záleží, čo s nimi chceš ladiť, pretože toto sú ladičky, ktoré asi najviac používajú gitaristi. Ideš sa pustiť do ladenia heligóniek? Tak na to sa používajú sofistikovanejšie prístroje/PC programy, ktoré dokážu identifikovať viacero hlasov (dvoj, troj, štvrohlas) a ich tremolo, takisto aj tzv. zakrivenia ladenia, dokážu mať uložené rôzne predvoľby a pod.
Na bežné zistenie ladenia, stačí aj aplikácia v mobile.
A ak ti ide o metronóm kvôli cvičeniu presného rytmu, tak potom ostačí hociktorá z nich.
JR7. September 2020
Zdravím vás, poraďte mi prosím, akú ladičku kúpiť na heligonku, keďže je ich veľa typov neviem ktorú.
Našiel som dve, len nevie ci sú vhodné. Dám sem link. Poraďte prosím, ďakujem. https://www.eplay.sk/product/sk/korg-tm-60-bk-ladicka-s-metronomom ,
https://www.hudobniny.net/chromaticka-ladicka-ca-1-korg-161#product-description
Miro S.2. September 2020
Mám tiež podobný názor na vyhratie harmoniky stárnutím. Určite si všetko lepšie "sadne". Aj štruktúra dreva sa zmení, čo môže mať priaznivý vplyv na zvuk harmoniky. Tiež je možné, že nastanú určité zmeny v samotnom materiáli jazýčkov. Je to veľmi kvalitná zvuková oceľ a tým, že jazýček kmitá na obidve strany, tak asi v ňom nastáva určitá mechanická zmena, ale muselo by sa to zmerať ako píše Alois a snáď by sa niečo zistilo.
Jedno je ale isté - po čase sa každá harmonika rozladí (zrejme aj to je tá zmena v jazýčkoch), takže po určitých rokoch by sa mala dať naladiť, nakoniec sa to píše aj v literatúre - návode na používanie harmoniky.
Mal som v rukách staré heligónky, u ktorých by sa predpokladalo, že budú mať kvalitný hlas (predpokladalo sa, že sú vyhraté), ale nie vždy to tak bolo?! No a mal som v rukách tiež staré a v dnešnej dobe opravené heligónky, ale veľmi dobre naladené (pri tej dnešnej oprave), ktoré mali vynikajúci hlas!!!
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »