Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
JoMi24. Júl 2019
Peter, ako je zaradená jedno a ako trojizbový, či štvorradova heligónka? A dva a pol radová? Jasné, keď človek povie, či do interiéru napíše "heligónka", v prvom rade sa to spája so štandardnou dvojradovkou.
Že majú rôzne typy vozidiel, či iných nástrojov svoje primárne, či tradičné- zaužívané využitie, je fakt. Ale aj terénne vozidlá (vrátane traktorov) bežne jazdia po ceste. Športiaky po lúkach, či v lese len zriedkavo. A nedávno som videl (nízke) BMW Combi, vyzeralo dosť čudne- akosi som zvyknutý, že je to skôr športové vozidlo.
Ale aj na lopate sa dá otvoriť pivo, z rýľa urobiť gitara, zahrať sa dá na hrebeni, či pohároch/fľaškach. Dá sa všeličo..... Ale pôvodné využitie je raz pôvodné.
JoMi24. Júl 2019
Veď to. Folklór sa vyvíjal a vyvíja. Aj obdobie dekadencie je fázou vývoja. A aj samotné piesne, či iné elementy v skutočnosti majú svojho autora. Veľmi málo toho vzniklo náhodnou spoločnou činnosťou.
Ale podstatné je, že sa dané činnosti v širokej spoločnosti uchytili, udomácnili, zľudoveli (teda sú považované za ľudové) do takej miery, že bežní ľudia v podstate neriešia ich skutočný pôvod/autora. Regionálny pôvod vedie odborníci zistiť/určiť podľa všeobecných vlastností. Hoci skladba s obdobným textom, ale regionálne inou melódiou sa môže objaviť inde.
Samotní zberatelia ľudových piesní hovoria, že pri terénnom zbere u pamätníkov okrem ozajstných klenotov často narazia na známe šlágre z prvej republiky. Tí ľudia to príliš neriešia (odkiaľ a aká tá pieseň v skutočnosti je), jednoducho sa im páči, tak ju spievajú- prijali ju za svoju.
Peter24. Júl 2019
Jasné, že nikde nie je nariadené, že na akom nástroji sa aká hudba má hrať. No na strane druhej, tak ako napr. ku rifliam akosi nepasuje vyšívaný lajblík, klobúk,... vyleštený cestný Bavorák nepasuje do zaplateného offroad terénu,... tak ani isté kategórie piesni nepasujú ku istým hudobným nástrojom. Pravda, nikto to nezakázal, ale jednoducho to ľuďom nie príliš pasuje z rôznych príčin - kvôli histórii, estetickému cíteniu, tradíciám a pod...

To, ako niečo vnímame ako jednotlivci (a potom sa napr. aj tu v diskusii hádame) je jedná vec, ale ako to vníma väčšina spoločenstva je vec druhá.

Pár faktov ku 2-radovej heligónke:

- 2-radová heligónka bola odbornou kategorizáciou priradená ku ľudovým nástrojom

- (oficiálna definícia) Ľudová hudba alebo hudobný folklór je hudobný žáner širokých más obyvateľstva, často neznámych autorov, tradične zachovávaný ústnym podaním...

- či je alebo nie je nástroj tzv. "ľudovým" sa nerozlišuje podľa toho, ako bol vyrobený (či v domácich podmienkach, alebo či vo fabrike), ale podľa toho ako ho ľud prijal, ako udomácnel, ako mu prispôsobil svoje piesne a pod...

- hlboké dunivé heligónové basy heligónky sú pri iných žánroch hudby, než pri ľudovkách, často skôr hendikepom, než výhodou

Či sa nám to páči, alebo nie, heligónka je ľudovým nástrojom a teda akosi ku nej najlepšie patrí tradičná ľudová pesnička. A "antifolklóristi", alebo "modernisti" musia rešpektovať fakt, že aj keď sa napr. niekde celá oslava, celú noc odohrá na heligónke v modernom štýle, TOTO NIE JE FOLKLÓR a nereprezentuje to hudobné chute celej spoločnosti (aspoň zatiaľ nie).

Nikto ale neskončí v base, keď si na heligónke zahrá nejaký najnovší moderný hit,... Hrajte si čo chcete :-)))

JoMi24. Júl 2019
Šimon, spomenul si hneď dve veci, v ktorých vidím kameň úrazu- ako vidím, že ich vnímajú ľudia v mojom okolí.
Heligónka je považovaná za ľudový nástroj. Ja ho pokladám skôr za zľudovený, určite nie tradičný ľudový. Jednak vývojovo nie je až tak stará (19. storočie), jednak sa v domácich- ľudových podmienkach ťažko dala vyrobiť. Veľa ľudí si heligónku spája len s ľudovou muzikou. V dur-molovom systéme a základnej harmónii sa však dá zahrať oveľa viac žánrov. Ten pop je len jeden z nich. Country je na tom podobne. A aj medzi klasickými skladbami sa dá nájsť mnoho známych kusov hrateľných na heligónke, zvlášť na viacradovej. Ako sme toho svedkami.
Podobne, stretnutie heligónkarov býva chápané ako prehliadka folklóru. Len zriedka sa tam vyskytne iný druh hudby. O odozve publika nehovoriac.
Šimon24. Júl 2019
Děkuji všem co se na moje téma ozvali a musím říct že jste všichni vyjádřili shodný názor věc jak to cítím i já. Byl bych rád kdyby něco napsali i ti konzervativnější co kritizují pokud někdo hraje něco mimo ty lidovky. Jsem názoru že i heligonkářská přehlídka je přehlídkou hry na heligonku a ne až zas tak folklorní přehlídka. Proto mi tak moc nevadí pokud se tam hraje cokoliv co umožňuje převést technické možnosti hráče i nástroje. Vystoupit na folklorních slavnostech v riflích a třeba s těmi písničkami vzpomínaných Elánů a Nohavici považuji samozřejmě za slušně napsáno krajně nevhodné. Také si myslím že ne každý hráč na heligonku musí být vnímán jako folklorista. Takže teď prosím o názor i tu konzervativnější stranu. Děkuji.
JoMi23. Júl 2019
Čo sa týka Jarka Nohavicu, tiež si rád zahrám zopár kúskov. Ale štýlovo sa to hrá z veľkej časti tak, že sa aj pravou rukou hrá akordovy doprovod, alebo vyhrávky a spev ide samostatne (aj niektoré regionálne štýly to využívajú). Bez neho je z hry ťažko poznať, o akú pieseň ide. Niektoré melódie je ťažko zahrať úplne presne- musí sa obchádzať, maskovať. Ako je aj tu niekde spomenuté.

Hudba má sama o sebe viacero odtieňov, možností uplatnenia. V bežnej zábave sa cení, ak muzikant pozná veľa piesní rôznych štýlov a žánrov. Ak sa vie podľa sluchu hneď chytiť na novú pieseň, počíta sa to ešte viac. Vopred často nevie, čo konkrétne bude hrať, ako sa to celé vyvinie. Drobné chybičky si málokto všíma.
Pri bežných vystúpeniach sa u publika dá získať pozornosť okrem bravúrnej hry najmä známymi skladbami. Publikum väčšinou len počúva- nediktuje skladby. Muzikant si tak môže celé vystúpenie naplánovať/pripraviť. Ak však hrá neznáme skladby, veľa úspechov nezožne.
Nuž a na súťaži sa väčšinou hodnotí technika hry a celkové prevedenie. Porotcovia často ani nepoznajú všetky skladby. Muzikant nemusí mať veľký repertoár, ale to, čo predvedie, musí byť perfektné.
Toľko postrehy z mojich skúseností. Tých možností bude aj viac.
rogi23. Júl 2019
Možno je to preto, že heligonka je považovaná za ľudový nástroj a je to akosi zaužívané, že sa na nej hrá ľudová hudba. A v minulosti sa asi používala pri ľudovej zábave. Neviem, nie som historikom, ale nestretol som sa s tým, aby sa používala v inej, ako ľudovej kapele. V každom prípade zastávam názor, že je dobré na nej zahrať všetko, čo sa dá, na čo svojim rozsahom stačí. A preto čoraz viac skúšam hrať aj niečo z populárnej hudby. A je to celkom fajn. A keď som spolu s priateľmi, tak je to prijaté len pozitívne. Koniec koncov je to vecou len každého z nás čo na tom hráme.
Jan TN23. Júl 2019
Mne sa pacia na heligonke pesnicky od Jarka Nohavicu tie ak niekto vie vzdy potesi. Su udajne jednoduche ale zaspievat k tomu to je uz umenie
Miro S.23. Júl 2019
Heligónka, tým, že má pevne zabudované diatonické stupnice - tóniny má problém zahrať akúkoľvek hudbu. Najlepšie sa na nej hrá ľudová hudba, pretože má väčšinou jednoduchú melódiu a tiež harmóniu.
Klasická a iná zložitejšia hudba má dosť často niektoré tóny znížené, alebo zvýšené o poltón a to na diatonických harmonikách nieje možné úplne aplikovať.
Niektoré diatonické harmoniky majú sadu poltónov, z tých jednoduchších napr. Firotti a tam už je možné zahrať aj zložitejšiu hudbu.
Tiež ľavá basová strana na heligónke je oveľa chudobnejšia než napr. na akordeóne.
Tak že, keď dobrý hudobník zahrá na heligónke aj zložitejšie melódie a harmónie, tak klobúk dole.
Pre Šimona23. Júl 2019
Prečo to také je ?
jednoducho sprostá závisť, keď ja tak neviem , tak aspoň haniť budem !!!!!!!!!!!
Chcel by som vidieť tú spoločnosť (npr. rôzna oslava ) aby tam heligónkar hral samé detvianske, horehronské, terchovské atď.... ľudovky aspoň 4 hod. Som presvedčený, že by mu povedal aby si dlhšiu dobu oddýchol.
Ak zahráš polku, tango, valčík, čardáš a pod. poprípade aj cudzo krajinné skladby npr. veľmi pekné české chorvátske a pod. tak je to iná káva a ľudia si aj zakrepčia. To je potom oslava. Takýto repertoár musí mať heligónkar a musí to vedieť. Ak nevie tak brýzga na toho kto to vie.
Kontakt: xxx
JoMi23. Júl 2019
Tiež neviem, prečo.
Ja zastávam názor, že sa má hrať to a tak, ako sa to zahrať dá. Aj v oblasti hry na heligónke bol istý vývoj od jednoduchých jednoradových modelov s dvomi basovými gombíkmi až po dnešnú podobu, kedy sa neuspokujujeme so zaužívaným štandardným rozložením tónov, ale pridávame basy, či chromatické poltóny. Prečo asi? Nuž, myslím si, že práve preto, že chceme hrať iné kusy, prípadne iným štýlom, ako sa doteraz hralo.
Sú ľudia konzervatívni, sú ľudia progresívni. Ako to už býva, žiaden extrém nie je dobrý a väčšinou žijemeniekde medzi týmito brehmi. Ale je dobré o tých hraniciach vedieť. A ak sa mi konkrétny spôsob hrania/výber skladieb nepáči, neznamená to, že dotyčný človek hrá zle. Rovnako sa moja hra nemusí každému páčiť. Hľadajme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozlišuje.
Pred časom som na jednej rodinnej oslave, kde sa osádka postupne ustálila (niekto prišiel, niekto odišiel) na prevažne mladších ročníkoch (okolo tridsať rokov) akosi spontánne podľa požiadaviek zúčastnených prešiel od štandardného folklóru k popu. Prevažoval Elán. Aj ja sám by som v tej chvíli radšej vzal do rúk gitaru, ale keďže tam žiadna nebola, hral som ďalej na heligónke. A zábava bola fajnová. Viac som si vážil, že v podstate všetci zúčastnení spievali, mnohí si aj poručili pesničku. A taká Sestrička z Kramárov, alebo Tanečnice z Lúčnice na heligónke znejú celkom fajn.
Šimon23. Júl 2019
Ano, diskuze je taková jako jsme my a žádná registrace nikoho nepředělá. Alespoň vidíme jací mnozí jsou a máme o sobě realističtější přehled.

Ještě jeden postřeh který mi tu trochu vadí. Na klavír, housle, trubku, kytaru atd. se hraje veškerá hudba napříč různými žánry a všem to připadá normální. Pokud někdo zahraje na heligonku něco jiného než lidovou hudbu tak se to mnohým nelíbí a je to i někdy dosti ostře komentováno. Jsem názoru že heligonka není až zas tak vyjímečná aby se na ni hrály jen lidovky a to ještě nejlépe v originálním podání. Pro mne je diatonická harmonika otevřená jako mnoho jiných nástrojů. U akordeonu už to tak konzervativní není, to je zajímavé. Tak k tomu napište nějaké své rozumné postřehy. Ptám se proč to tak je.
KM23. Júl 2019
Suhlasím s Tebou, je to presne tak. Žiadna registrácia nič nevyrieši
rogi23. Júl 2019
O registrácii tu už bola niekoľkokrát reč, dokonca aj v istom čase prebiehala. Potom sa však od toho upustilo. Samotná registrácia neprinesie do diskusie zlepšenie. Aj tak ostáva určitá anonymita a diskutujúci sa môžu registrovať úplne pod cudzími údajmi. Kto to kedy zistí o koho sa naozaj jedná? To, ako ľudia diskutujú nie je o registrácii ale o úrovni diskutujúcich.Nech sa na mňa mladšia generácia nehnevá, a vlastne to nie je ani celkom ich chyba, ale diskutovať veľakrát nevie. Nemala sa to ako naučiť. Sociálne siete a mobily nie sú prostriedkom a prostredím, kde sa dá "naučiť" diskutovať. Jedine osobné stretnutia z očí do očí, rozhovory a to príjemné ako aj nepríjemné naučia ľudí navzájom komunikovať. Je zakorenená veľmi chybná predstava " a čo, ja si môžem povedať čo chcem a ako chcem....", ktorá prináša do diskusie práve tú špinu. Svoj názor si môžeme povedať, ale treba hlavne vážiť, ako to povedať. Aj kritika sa dá povedať možno nepríjemným, tvrdším ale slušným spôsobom. A práve pri anonymite by bolo potrebné vážiť slová, keďže nevieme, koho máme na tej druhej strane a nie práve opačným arogantným a vulgárnym spôsobom, ktorý vlastne hovorí len o veľmi nízkej spoločenskej uvedomelosti daného diskutéra.
Kráľ23. Júl 2019
Zato admin má najväčšiu radosť keď sa kyda kyda osiera a osiera....
Peter23. Júl 2019
"... Určite by diskusia nabrala úplne iný smer - kultivovaný a špina by zmizla..."

Nie nezmizla by!!! Len by si na seba zobrala masku pretvárnosti a faloše. Vo svojom vnútri by zostala tým, čím v skutočnosti je. Toto naozaj chceš? Aby Ti do oči vraveli iba samé "kultivované príjemnosti", no reálne si mysleli si o Tebe úplne niečo iné? A Ty budeš zaspávať s pocitom, aký si super, ako Ťa majú ľudia radi(?)... A to iba preto, lebo Ti to do oči nik nepovie...

Otvorene, neanonýmne ľudia neradi vyjadrujú svoj názor !Miro S.23. Júl 2019
Čudujem sa všetkým, (hlavne - občan, heligonkár, človek) a aj iným, ktorí reagujú na také diskusné príspevky, z ktorých je zretelné, že sa snažia len a len rozoštvať a nahnevať niektorých ľudí!
Nepríde vám, že to sú schválnosti???!!!
Nepíšte - a diskusia skončí!
JoMi23. Júl 2019
Pri kritike ide väčšinou o vyjadrenie vlastného názoru. A na ten má každý právo. Je však dobré, ak kritik uvedie, na základe čoho k svojmu názoru dospel.
Odborná kritika chce naozaj odborníka pre danú oblasť. Ale nemusí byť v konkrétnych činnostiach lepší ako objekt kritiky. Napríklad nemusí vedieť hrať lepšie, aby dokázal usúdiť, že ten a ten sa pomýlil v melódii, použil nesprávnu harmóniu, alebo vypadol z rytmu. Prípadne odborník na etnomuzikológiu môže usúdiť, že hoci hrá dotyčný technicky správne, štýlovo sa s hudbou daného regiónu nezhoduje.
Pri súťažiach si organizátor určuje (má určiť) pravidlá, podľa ktorých sa bude súťažiť. A podľa nich potom vynesie výsledný verdikt. Že by niekto iný konkrétne výkony posúdil inak, je síce možné, ale pokiaľ nie je členom poroty, tak je to zasa len jeho názor, hoc aj odborný. Sú situácie, kedy býva na súťaži stanovený repertoár-určené skladby na prednes, ale väčšinou bývajú iba stanovené štýlové rámce, prípadne nie je stanovené nič a porota hodnotí iba techniku hry jednotlivca. Tam potom veľa zaváži dobrá dramaturgia- vlastný výber skladieb a ich prednes. Každopádne je dobré, ak sú stanovené pravidlá a tie sú vopred známe. Súťažiaci sa tak môže patrične pripraviť. Pretože hodnotenie štýlu: Mne sa páči/mne sa nepáči má od odborného posúdenia ďaleko. Hoci aj takéto súťaže bývajú, prípadne sa zbierajú hlasovacie lístky od divákov. Tiež dobrý nezmysel.
Viem, vo folklóre jenajlepšie nesúťažiť. Ale pri stanovení konkrétnych pravidiel sa dá súťažiť v podstate v čomkoľvek. Ako som nedávno zachytil, že niektorí borci súťažia v tom, kto má najväčšie parohy.
človek23. Júl 2019
Čudujem s ako aj mnoho iných, že správca stránky nezavedie registráciu na diskusiu, čím by sa odstránilo hanobenie, špinenie a uvalenie neprávd na jednotlivých ľudí. Tieto špinavosti tu šíria ľudia ak ich tak možno nazvať o heligónkaroch ktorých vôbec nepoznajú neboli nikdy s nimi v styku , ale len preto, že hrajú lepšie ako oni.
Aj tu sa ukázalo, že ak má niekto iný názor na vec ako nejaký nedocenený regionálny mudrc, tak ho treba sprzniť pod čiernu zem.
Aj iný správca stránky s inou problematikou zaviedol riadenú diskusiu registrovaním a ľudia diskutujú , žiadne špinavosti jeden na druhého nevyťahujú a tak to má byť.
Neviem či sa správca stránky bojí, žeby klesla diskusia , alebo prečo ?
Určite by diskusia nabrala úplne iný smer - kultivovaný a špina by zmizla.
Alebo správcovi nevadí takýto kvas a hanobenie ? nech sa spamätá, lebo na túto stránku sem tam zavíta aj človek zo zahraničia a ten si urobí potom riadny názor o Slovákoch,. že sú bezcharakterní špinavci. Mám priateľov v Čechách a tí sa len smejú z úbohosti niektorých ľudí. Priatelia z Rakúska hovoria , že medzi taký maras a plebs nemajú prečo chodiť a ani ich výplody čítať.
Aj v tomto prípade by platilo staré známe :

NIEKEDY MENEJ (diskúsie) JE VIAC kvality.
Farar23. Júl 2019
Bol jeden zo 6tich. Ako jediný mal heligonku ostatný len diatonicku. A nakoniec bola to podkategoria tuctoveho podujatia...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »