Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Alois28. Máj 2022
V tom musím s tebou Peter souhlasit. Pokud úprava, tak aby byl schopen zahrát kdokoliv. Úpravy na diskantu jsou choulostivá věc. Hlavně u dvouřadé. U třířadu se dá zvážit druhý stoják,ale ti co už jsou naučení jen na jeden,tak nedoporučuji. Nastanou pak situace o kterých píšeš. To samé ale může nastat když nebude stoják žádný. Mám takovou.
Ty stojací basy na tlak, to už je věc, kterou si musí každý hráč rozmyslet. Jde o to co častěji využije. Moc lidí neznám, kteří jej na tlak využijí.
Alois
JoMi28. Máj 2022
Samozrejme, aj používateľ "špeciálu" by mal ovládať aj klasický model. Aj keď si nebude úplne istý, alebo potrebuje istý čas, aby si zvykol.
Rovnaký problém môže mať šofér zvyknutý na manuálnu prevodovku, keď sadne do "automatu". A ten, kto od začiatku jazdil na automatickej, sa s manuálnou možno ani nerozbehne. To však neznamená, že je automatická prevodovka automaticky horšia ako manuálna.
Podobné problémy môžu vzniknúť pri prechode zo stojakovej na bezstojakovu heligonku, z dvojradovky na jednoradovku, z trojradovky na dvojradovku a pod.

A preto sa väčšina ľudí drží tej svojej verzie. Nikde nie je stanovené, že musím hrať na cudzích nástrojoch. Hoci sa to v praxi často stáva a naozaj je dobré to zvládať.
Peter28. Máj 2022
Ja stále hovorím, že pozor na "zásadné" úpravy! Poznám situácie, kedy nejakú (upravenú) heligónku zobral do ruky iný dobrý hráč a nedokázal na nej zahrať takmer ani Kohútika jarabého. A aby toho nebolo málo, majiteľ si zobral do ruky štandardnú heligónku a mal sakra problém na nej zahrať. Bol totiž naučený na svoj upravený nástroj.

Vtedy som si pomyslel, že načo je to teda dobré ? A čo myslíte, kto bol väčším amatérom a laikom v očiach okolia? Hráč, ktorému kolovali v rukách rôzne (štandardné) heligónky a hral na každej ako čert, alebo hráč, ktorý dokázal zahrať iba na svojej ?

SMX24. Máj 2022
ja som si dal na základe tu prebehnutej diskusie upraviť stoják na objednaných heligonkach nasledovne: CF - bas E, akord Amol DG - bas Fis, akord Hmol. Dúfam že to p. Jelinek zaregistroval a úpravu prevedie. Myslím že ta úprava vychádza z hleigonky Dufek-Raška ktorú oni označujú ako špeciál. Snáď sa to naučím ako ešte stále pokročilý začiatočník zmysluplne využívať.Ak má niekto skúsenosti s takouto úpravou nech sa tu podelí, budem vďačný !.
...24. Máj 2022
veď daj kuk aj tu :)
Ondrej S.24. Máj 2022
Zdravím všetkých priatelia.
JoMi prosím kuk na messenger.
Kontakt: older73@gmail.com
Alois24. Máj 2022
Zdravím všechny příznivce heligonek.
Před nějakým časem jsme tu řešili úpravu stojáku na basech na tlak. Dávám zde odkaz na mé video, jak ho používám v praxi. Je to ladění GCF po GO v Hořovicích. Na tlak mám tón H.

https://youtu.be/Qo7GZWp59xk

Alois
JoMi23. Máj 2022
p. Duraj v Žaškove.
P.Dušička23. Máj 2022
Zdravím hladám dákeho opravára heligoniek som z Ružomberka kto by vedel a odporučil bol by som vďačny Ďakujem
Kontakt: pato.dusicka@gmail.com
JoMi18. Máj 2022
Samozrejme, nástroj s rovnakými oktávami znie inak, ako nástroj v rovnakej tónine, ale s inou oktávou. Záleží, čo komu vyhovuje, aký druh skladieb prevažne hrá/spieva, akou technikou hrá- jednohmatové cifry, alebo dvoj/trojhmaty. V nižšej, alebo vyššej oktáve.

Ale akosi tu nevidím konkrétny návrh, aké zloženie tých oktáv je najlepšie, či skôr sa konkrétnemu človeku najlepšie osvedčilo, samozrejme, na jeho štýl hrania/spievania, ktorý by bolo dobré spomenúť.
Janko18. Máj 2022
Pán Rybár - od februára viete, že Dežerická cifrovačka nebude a dávate to vedieť pár dní pred akciou.
...18. Máj 2022
Premrhali ste tento rok ! Od jesene na dlhé obdobia to bude už len horšie
Jozef Rybár17. Máj 2022
Pozdravujem :
pre priaznivcov Dežerickej cifrovačky. Po viacerých telefonátoch chcem informovať o stretnutí, ktoré sa štandardne konalo vždy tretiu májovú sobotu. Keďže za posledné dva roky sme sa museli pasovať s pandémiou, tak preto nebola posledné dva roky Dežerická cifrovačka. Tento rok tiež nebude a to z dôvodu, že prípravy prebiehajú už okolo februára a tento rok vo februári ešte nebolo jasné, že ako to bude s opatreniami, preto sme to odložili o ďalší rok. Zdravie je na prvom mieste, nič nám neujde a tešíme sa na budúci rok. Dúfam, že už bude všetko normálnych koľajach.
Budte zdraví.
Kontakt: 0911794195
spevak17. Máj 2022
Nech si teoretici hovoria čo chcú, ale položenie oktáv pre speváka je veľmi doležité. Je pravda, že stále sa jedna o tu istu tóninu, ale pre spevaka to není to isté. Možete pritom špekúlovať o nevyspievanom spevakovi koľko chcete, s tým majú problém aj mnohi profispevaci.
Kvaki16. Máj 2022
Poznám ten problem, je to tak ako píšete nižšie a tiež súhlasim že je to v oktávách
Šimon13. Máj 2022
I já se s tímto problémem setkávám. Jednou to dáš, podruhé ne. Zrovna v úterý jsme na zkoušce museli hrát asi tři písničky o tón níže, nebyl jsem schopen vyzpívat druhý hlas který běžně roky zpívám. Momentální kondice, nějaké možná nepostřehnutelné nachlazení atd. Prostě tak to je. Vím že i když si hraju sám, přehrávám, cvičím, tak jednou beru GCF, podruhé ADG, CF nebo DG, podle momentální pohody.
rogi13. Máj 2022
Ono to bude zrejme aj dosť o subjektívnych pocitoch. Teoreticky ladenie nepustí. Ale hlas heligonky, atmosféra, nálada, rozospievanosť, správny pitný režim robia zázraky. A nie je heligonka ako heligonka.
Peter12. Máj 2022
pre KM:

Viem o čom hovoríš a tiež mám podobnú skúsenosť. Tá istá partija, tie isté piesne, ten istý muzikant, to isté ladenie, len heligónka iná... A zrazu sa pri nej všetkým spieva lepšie.

Niektorí hudobní "teoretici" ma v minulosti sprdli, že to nemôže byť pravda, ale ja si myslím, že je to zapríčinené výberom oktáv v nástroji. Ladenie to isté, ale iná kombinácie oktáv v jednej heligónke a iná v druhej.
Kojšovjan12. Máj 2022
Tiež som sa zamyšľal nad tým ako to je..
Nahravali sme jednu relaciu do telky..hral som ženy spievali...no bolo ich dosť asi 15 žien..
Pekne zaspievali..to bol ozaj spev...
Prešlo par rokov..a znova sme natačali do slov .rozhlasu ..
Ta ista heligonka,tie iste ženy..( bolo ich už menej asi 8 boli).. no a niet ducha zaspievat...
Jedna,že vysoko,druha nizko..reči okolo toho..a udavali tón..ako mam zahrať..a harmonika zla...
Nie harmonika je zla..harmonika ta ista čo bola,pesničky take iste..len vy ste zostarli..pustite tie hlasy tak jak dakedy..nie tak ako ked uspavanku spievate...
Zaleži ake publikum,zahrať sprvu taku čo vsetci vedia a lahko sa spieva....jednu,druhu...
A ked sa to rozbehne..tak už spievaju všetci a všetko...
JoMi12. Máj 2022
KM, komu sa dobre/nedobre spieva? Tebe, alebo účinkujúcemu? Prvý, alebo druhý hlas? Je to tá istá pieseň?
Pretože aj v rámci napríklad polky sú piesne inak rozložené v stupnici. Záleží, či spievame prvý, alebo iný hlas a či je tento nad, alebo pod hlavnou melódiou, teda prvým hlasom.
Takisto môžem byť aktuálne v rôznej hlasovej kondícii a nálade. Svoje urobí aj výkon účinkujúceho. Ak on " melie z posledného ", aj u divákov nabudi pocit ťažkej spievatelnosti. A naopak, ak spieva s ľahkosťou, dokáže divákov strhnúť k podobne "ľahkému" spevu. Jednoducho, limity ľudského tela sú (v mnohých oblastiach) podstatne väčšie, ako bežne využívame. Celé je to v hlave, či sa bojíme, alebo ideme do toho "s rozbehom".
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »