Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
karol12. Apríl 2014
fanusik: to je hnoj ......
fanusik12. Apríl 2014
Krásnu sobotu - nebite ma pán kapelník.
http://youtu.be/5aJJxMPjaRw
Janko K.11. Apríl 2014
Karol,
nie je začo ďakovať, napísal som len svoj názor.
Či je to za šariśčinu v odpovedi Petrovi?.... Potom, ďakujem:))
My, však, s Petrom, či už v osobnej debate, alebo písomnej forme, snažíme sa zachovať materinskú reč... a pre nás je to šariščina.....či?
Karel Zíma11. Apríl 2014
Pro Peter a Janko K.
S opožděním moc děkuji za vysvětlení, už je mi to jasné.
Kontakt: zimakarel@seznam.cz
Peter11. Apríl 2014
Keď som teraz spomínal posunutie o oktávu vyššie/nižšie, to som nemyslel v rámci usporiadania hlasov pod jednou klapkou. Myslel som to tak, že hráč začal spevákom hrať napr, v G2 a mali problémy sa chytiť. Potom im začal hrať o oktávu nižšie, teda v G1 a už nebol žiaden problém. Hoc to bola stále tá istá stupnica G-dur, v nižšej nemali absolútne žiadny problém.

Mnohí z Vás si možno povedia, že je to blud, alebo že to boli zlí speváci,... ale bolo to jednoducho tak a nestretol som sa s takýmto javom len u nich... Sú napr. určité typy akordov, alebo medziherných tónov, ktoré v piesni pri prechodoch jednotlivých pasáži napomáhajú spevákom dobre naštartovať do ďalšieho hlasu. A sú piesne, kde ak ten tón (či akord) nevopcháte, tak sa speváci v hlasoch väčšinou rozídu.

Pravda, teoreticky by to nemala byť pravda a mnohí z Vás sa budú teraz o tom hádať, lebo to nikde v knihách nevyčítali, lebo možno hudobná teória im vraví niečo iné... No v realite je to skutočne tak a súvisí to s fyziológiou ľudského ucha, mozgu, hlasiviek a neviem čoho ešte. O tom pojednáva tzv. psychológia hudby.





J11. Apríl 2014
Viem co myslis Peter, ako amaterovi mne je teda niekedy velky problem spievat o oktavu inde nez hra nastroj, stale mam tendenciu "utekat" niekam, kde to nevyspievam. :) Ale pri heligonke s vysokou ci hlbokou oktavou by to snad nemusel byt problem, ved posunuty je len jeden ton z troch (pri trojhlaske) a ten jeden ton snad spevaka tak nepomyli, ked sa moze chytit ostatnych. Alebo hej?
Peter11. Apríl 2014
Presne tak, súhlasím!... Iba doplním, že naozaj nie vždy v praxi funguje to, čo podľa teórie by s tým nemal byť žiaden problém. Ako príklad uvediem aj problematiku vysokých/nízkych oktáv. V praxi som sa nie raz stretol s javom, že trebárs pri nácvikoch harmonikár začal hrať spevákom pieseň v určitej stupnici a oni sa raz nemohli chytiť. Potom im zahral v tej istej stupnici ale o celu oktávu nižšie (vyššie) a už nebol so spevom žiaden problém. A pritom to stále bola tá istá stupnica, teda podľa hudobnej teórie by nemal byť žiaden problém, no v realite on bol a veľký... (a neboli to žiadni amatéri speváci)

Ja osobne akceptujem každý názor človeka, len stále sa snažím poukázať na to, že to čo hlása teória, to čo sa dá matematicky dokázať, to čo sa píše v múdrych knihách, je niekedy v praktickom živote trochu inak. Verím knihám, vážim si autorov, ale realita je často iná - a nepochopiteľná.
Janko K.11. Apríl 2014
Peťo,
šak to šicko ľem ,,teoreticki“, co ňečitaš poradňe?
hlava11. Apríl 2014
este by som sa vratil k tym ladeniam:

muzske hlasy od basu po tenor maju rozsah E-c2
ich spolocny rozsah kde sa vsetky prelinaju je H-e1
je to zhruba 1.5 oktavy co by mohli vyspievat vsetci muzi. Aby sa tam zmestili skoro vsetky molove ludovky, treba ich hrat v Emole, k tomu prislucha DG

U zenskych hlasov od altu po sopran je e-c3.
Prelinaju sa od h-e2
Tiez zhruba 1.5 oktavy kde by mohli spievat vsetky zeny

To je to iste co muzi akurat o oktavu vyssie

Takze z matematickeho hladiska je mozno naozaj DG a k tomu prisluchajuce Em pre spievanie ludoviek najpohodlnejsie ladenie,
Ani CF s Dmolom nie je od toho daleko

Oproti tomu GC s Amolom by malo byt najmenej vhodne, ale na gitare sa do spevu hra prave to

Prestavam uz teoretizovat a idem hrat.
Pekny vikend

Peter11. Apríl 2014
Ajajaj, Janko,... dobré odporúčanie si dal, že "jednu svoju a jednu (dve) vedľajšie" a vtedy je všetko OK... Hm a teraz ma zaujíma názor Tvojej Aničky, že čo ona na to. Najbližšie sa jej opýtam.... :-))))

S harmonikami je to ako ako so ženami (?) - stále poškúľujeme po tej, čo ju má ten druhý... ;-)
Janko K.11. Apríl 2014
Šimon,
teraz si trafil klinec po hlavičke. Presne tak to je s harmonikami, ako so ženami. Keby si, teoretický, mal 6 žien, každá z nich mala nejaké prednosti, vždy budeš uprednostňovať jednu (tú, ktorá Ti dá niečo výnimočné, alebo si ju jednoducho obľúbiš) a ostatné budú z vitrín závidieť. A budeš obdivovať tú cudziu:))
Takže, chlapi, ostaňme pri zemi, podľa svojich možnosti. Jedná hlavná, jedná vedľajšia, prípadne dve a nežeňme sa za množstvom, lebo doplatíme:))
Dúfam, že to ženy ( a hlavne tá moja) nečítajú....:)

Miro,
Tvoje zápisy sú v poriadku a sú výborné. Poznám mnoho hudobníkov, najmä tých mladých, ktoré z nich čerpajú a sú (vlastne nevedia ani komu vďačiť) radi, že existujú.
pre: xxl11. Apríl 2014
trosku mimo. to ze hras v nejakej stupnici vobec neznamena ze hras len v jednomr ade predsa!!!
Andrej Švarný11. Apríl 2014
pre Šimon
Sorry - uz som to nasiel- bolo to hned v tom prispevku, kde pises aj o gitarach.
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
xxl11. Apríl 2014
Páni vy hráte v G dure na jednom rade..? lebo ja hrám na všetkých troch radoch.nechápem pointu toho že len G je to správne. to akože mám hrať na jednom rade aby to bolo len v G.:?
Miro11. Apríl 2014
Ja len krátko k notovým zápisom piesní. Tak ako to už napísal myslím "hlava"? tu hrá veľkú úlohu hlavne to, pre koho sa pieseň zapisuje - ja môžem za stránku http://pesnicky.orava.sk len potvrdiť, že zápisy v C, G, D sú možno najčastejšie preto, lebo tie zápisy sú určené predovšetkým mladým hudobníkom (alebo samoukom) a naozaj pre začiatok je asi ten C dur najjednoduchší (aj keď som už videl učiteľov, ktorí začínali prstami položenými na všetkých čiernych klávesách od Fis a tvrdili, že takýmto začiatkom sa žiak stane skôr "univerzálnejším" hráčom a neskôr bude mať menej problémov s poltónmi, než ten čo začína v C-dur - no neoveroval som si to:-) )
Vo veľa prípadoch však už dnes volím tóninu aj podľa toho, aby bola pieseň v rozsahu, ktorý najviac vyhovuje deckám vo veku zhruba 10 - 15 rokov. Inokedy na výber tóniny vplýva aj to, v akej tónine bola pieseň hraná interpretom na CD, z ktorého zápis zhotovujem.
U heligónky sú zápisy všetky buď v C, alebo F - to preto, že štatisticky (takú štatistiku som istý čas na stránke mal) vychádza, že viac ako 50% majiteľov heligoniek uviedlo, že vlastni práve ladenie CF. No hlavným dôvodom je však fakt, že všetky zápisy sa dajú transponovať do ľubovoľnej tóniny - podľa toho, kto aké ladenie vlastní a prstoklad sa aj tak nemení:-)
No a na záver ešte jedna malá poznámka pre tých, ktorí majú na svojich počítačoch Linux, prípadne si chcú pozrieť notové zápisy na tabletoch či mobiloch s Androidom. V poslednom čase bolo na stránky doplnených zhruba okolo 500 notových zápisov vo formáte pdf. Tieto zápisy sa síce nedajú prehrávať, transponovať, ale môže si ich pozrieť a vytlačiť každý, kto dokáže prečítať pdf súbor a to už dávno vedia nielen PC s Linuxom, ale aj tablety a mobily s androidom.
Postupne budú všetky piesne prevedené do tohoto formátu a nové piesne budú na stránky vkladané aicky aj vo formáte SIB aj vo formáte PDF.
Pekný zvyšok dňa a nech to každému ladí čo najlepšie:-)
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Andrej Švarný11. Apríl 2014
Pre Oňo - dakujem Ti.

Pre Šimon-
prosim Ta , ktore ladenie pouzivas v sucastnosti najcastejsie ? Pozrel som si Tvoje prispevky na niekolkych stranach dozadu a asi som to prehladol.

Este k chromatikam :
Vyrabaju sa chromatiky aj s heligonovymi basmi ?
Asi to je to , co mame na heligonkach najradsej - inak by sme asi boli na niektorom z portalov o akordeonoch.
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Andrej Švarný11. Apríl 2014
Janko K- k tek chromatike- svojho casu som trochu skusal aj akordeon- klavesy na pravej strane su celkom prijatelne siroke ale tie drobne basove gombiky su pri sebe tak nahustoooo, ze tie moje prsty stlacali namiesto jedneho skoro stale 2 , no nevydrzal som to a ostal som len pri heligonke.

Myslim , ze s chromatikou a jej basmy by som dopoadol asi rovnako.... aj tak dakujem za radu
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Šimon11. Apríl 2014
pro Andrej Švarný
Já nevím jak druzí, ale i když máš heligonek více stejně máš pak jednu na kterou hraješ nejvíce, nejlépe ti sedí a ostatní jí
z vitríny závidí že na ni pořád hraješ.
Andrej Švarný11. Apríl 2014
Simon dakujem za odpoved.

Janko K, Ty to je to co chcem, len neviem ako presvedcit zenu na to , ze potrebujem zalozit dom aby som dostal pozicku a doplnil si "vozovy park" , :)))))))
Nemuseli by to byt hned 4 radovky ,bral by som to aj 3 radovkach alebo 2 radovkach ;))))

Len co nakukat manzelke ?????

Ona stale len svoje, saty dcere na stuzkovu.., bude treba opravit darling..., treba dokoncit fasadu,... mozno bude treba menit prevodovku alebo spojku, lebo vcera mala problemy s autom , ked isla dlho pomaly v kolone,....
Vobec nechce pochopit , ze ja by som potreboval dalsie ladenia :))))

, zatial mam len GCF a nejake male hracky ale tiez len v G, C a B,

Vies su heligonkari, ktorym to ich moznosti dovoluju a maju viacero heligoniek , myslim ,ze oni potom neriesia ake stupnice, doplnaju to co este nemaju, vuberu, objednaju,zaplatia.

No a heligonkari, ktori si chcu kupit svoju mozno jedinu heligonku tak Vazne zvazuju ake ladenie, a myslim si, ze ak chcu nastroj aj na to aby hrali niekde do spevu na svadbe alebo krstinach alebo na hocicom inom posedeni napriklad aj v krcme potrebuju aby ich ladenie sedelo sirokemu spevokolu.

A prave na toto je tato sucasna diskuzia ako stvorena- vdaka vsetkym co do nej prispeli je plna velmi hodnotnych informacii a skusenosti.
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Oňo11. Apríl 2014
Pre Andrej - keď sme vzdialený od seba vzdušnou čiarou cca 20 km,myslím,že s tých kombinácií pre túto oblasť pasuje variant 2 rad D,G a 3 rad C,F,B.Kebyže mi niekto pohrozí,budeš mať len jednu heligonku,tak G,C,F.