Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
hlava9. Apríl 2014
Simon,
medzi BEsAs a ADG je rozdiel pol tona, gratulujem k sluchu ak to pocujes.
ako som pisal predtym, ked spieva viac ludi je im uplne jedno v akej tonine a oktave hras, zaspievaju si aj s trombonom aj s flautou
Šimon9. Apríl 2014
pro Peter a hlava
Díky za vysvětlení. Já to vidím jen z té praktické stránky a to asi takto. Když hrál J. Hampl léta Be Es As zpívala s ním celá hospoda, ted má ADG a zpívá stejně jako když si vezme i GCF. Tož babo raď !!!.
Šimon9. Apríl 2014
pro Dodo
Neukvapuj se a nenechej se zblbnout tím co jsi slyšel jednou ve sklípku. Ten zvuk nedělají jen hlasy, je to hodně o ladění a dalších věcech a to přirovnání které jsi použil mi připadé trochu neadekvátní. Mám Amano i zinek na nových heligonkách, ale takový rozdíl tam není. Větší než v kvalitě je podle mne v ceně. Zinek je malinko úspornější, amano zvučnější, ale není to nic podstatného. Já být tebou tak zůstanu s klidným svědomím u toho co máš. Zkus to porovnat i s jiným nástrojem a někde jinde, rozdíl tam určitě takový nebude.
-9. Apríl 2014
No tak, co sa babe prisnilo, to sa babe stalo. Spievas v tej istej vyske, takze asi tazko sa ti bude lepsie spievat. Mozno sa ti lepsie hra, spotrebujes menej vzduchu v mechu, ale zeby to malo vplyv na spev?
jano9. Apríl 2014
všimol som si že aj hlasy maju vyplyv na spev v danom ladení...v CF sa mi lepšie spieva k zinkovým ako k amano 1 trieda. jak je to možné?
Janko K.8. Apríl 2014
Mimo tému o najuniverzálnejšom ladení...
Čo je to za harmoniku? V inzeráte sa píše: ,, dvou rada heligonka a jedna rada klaves,12 basu...“
Je to diatonika na spôsob ruských harmoník s vloženými klávesmi, alebo má pravdu inzerent, že je to typ diatonickej harmoniky na spôsob heligónky s pridanými klavesmi?
Stretol sa už niekto s takým niečím? Ak áno, skúste napísať svoje poznatky.
http://hudba.bazos.cz/inzerat/32259666/harmonika.php
hlava8. Apríl 2014
Peter,
-ak ich nebude drzat nasilu nejaky nastroj, zjednotia sa tam, kde im je to pohodlne
-ale nebude to jedna tonina, vysoke piesne si posadia nizsie a naopak,
-mozno by sme mohli hovorit o nejakom strednom rozsahu, kde to vedia zaspievat vsetci
-A aby sa udrzali v tom strednom rozsahu budu si toniny menit ako ich napadne, hlavne ze to vyspievaju,
-A budu si ich menit aj pocas piesne ak ich strhne hlasny nefalosny spevak

nie som ziadny virtuoz na heligonke, ale hram aj na gitare a Es-alt saxofone, vacsinou prave ludom do spevu a
mozem povedat ze ak spieva viac ludi je im uplne jedno v akej tonine hram, dokonca je jedno aj v ktorej oktave

ine je ak spieva solista piesen vacsieho rozsahu, doprovod musi hrat presne tam kde mu to spieva najlepsie,
a to sa mmoze menit tonina pre kazdu piesen

tvrdenie, ze muzi dokazu spievat vyssie ako zeny sa mi tiez nezda
Peter8. Apríl 2014
Každý máme ináč posadený svoj hlas, avšak väčšina ľudí sa nachádza v akomsi hlasovom priemere, ktorý vychádza z fyziologických danosti človeka a kultúrneho prostredia v ktorom sa jedinec nachádza. Keď ľudia spolu spievajú a ak ich v nejakej konkrétnej tónine nedrží hudobný nástroj, tak po niekoľkých pesničkách sa sami zjednotia na určitej („strednej“) tónine. A vždy je to tá istá tónina. Všimnite si to, ak máte k tomu príležitosť!

Zaujímavé, ale naše nežnejšie pohlavie, i keď má jemnejší a tenší hlas, nedokáže vyspievať to, čo dokážu muži. (Muži dokážu spievať vo väčších rozsahoch a do vyšších stupníc než ženy). Čo ja viem, tak ženám najviac vyhovuje D-ečko (niekedy sa zachádza až do E-čka). Väčšine mužov vyhovuje G-čko (príp. sa niekedy zachádza do F-ka).

Pravda, neexistuje ladenie heligónky, ktoré by vyhovovalo všetkým piesňam. Je však ladenie, ktoré vyhovuje napr. 90% piesňam, potom ladenie, ktoré vyhovuje 70%, potom iné ladenie 50%, a tak by sme mohli pokračovať... Neverte, ale heligonkárom (a nemusíte ani mne), ak je debata o „najoptimálnejšom“ ladení vhodnom pre spev väčšiny ľudí! Verte však hráčom, ktorí hrajú na chromatických nástrojoch! A opýtajte sa ich!... Verte skúseným hudobníkom z hudobných skupín hrajúcich svadby, hostiny, narodeniny a tí Vám povedia, v čom hrajú najviac. Niečo Vám prezradím: Nie je to ani C, ani F !!!
Zas a znova8. Apríl 2014
Už to tu bolo veľaráz, jeden je spokojný s heligonkou, kým si nevypočuje lepšiu. Dal by som si iba pozor na jednu vec: to že do Jelínkovej bedničky dáš iné hlasy ti nezaručí, že bude znieť tak krásne ako ten nástroj čo ti učaroval. Skôr si myslím, že nie. Aby si iba nevyhodil peniaze a nebol sklamaný. Nástroj nie je nástrojom len hlasmi! Aj keď tie majú iste významný podiel.
Oňo8. Apríl 2014
Dodo,zavolaj rovno p.Jelínkovi.On ti dá určite návrhy,čo s tým.
dodo8. Apríl 2014
Výrobca je p. Jelínek. S heligonkou som spokojný. Hrá sa mi na nej konfortne, aj keď u mám niečo cez tri mesiace. Asi by som bol spokojný aj s hlasmi, keby som nepočúl tie na zinku.
Kontakt: 0905 361 775
jano8. Apríl 2014
Dodo: lepšie budeš mať predať tu tvoju na amane a dat si spraviť na zinku. uved aspon výrobcu heligonky.
feri8. Apríl 2014
Hlava: suhlas pekne napisané. Tiež som mal B es as, B es, CF, GCF, DG no ostal som pri GCF zinok a už viac nemienim špekulovať. zbytočne vyhodene peniaze na každej človek prerobil a ono zaleži od pesničky niektore sa ti spievali lepšie B -ES ine zace v F ku. Nikdy si neulahodiš na 100%. Ale po čase som pochopil že väčšina má CF a je to pre mna taký zlatá stredná cesta. nehovorím že ostatne ladenia sú zlé ale pre nás nespevákov ako pisal šimon je to cf take uni. Inak zaujimave je že ked som zobral hocijake ladenie tak žena spievala ku každemu bezproblémov. čo som si všimol na youtube tak Jirko Hampl zmenil ladenie z B Es As na ADG a myslím že to predtým mu ladilo viac k hlasu.
dodo8. Apríl 2014
Prosím Vás o informáciu, koľko stoja kvalitnejšie zinkové hlasy v ladeni D-G, na základe, poprípade s hlbokou oktávou. Je v tom cenový rozdiel? Počúl som hrať heligonku vo vínnej pivnici, obloženej skalou. Poviem Vám, to bol akustický zážitok. Moja na hliniku Amane, bola ako trabant k Mercedesu. Bola síce hlučnejšia, ale fabou hlasu sa k nej ani nepribližovala. Majiteľ mi povedal, že ju už kúpil takú v Čechách. Prosím Vás o informáciu, ak ste niekto menili hlasy, koľko Vás to vyšlo. Ja som pevne rozhodnutý urobiť to. Len by ma zaujímalo, koľko musím došporiť.Dakujem.
Kontakt: 0905 361 775
hlava8. Apríl 2014
-neskoleny ludsky hlas ma rozsah asi 1.5 oktavy
-heligonka ma rozsah skoro 3 oktavy
-durove ludovky maju rozsah vacsinou do jednej oktavy
-molove mozu mat trochu viac

takze v akomkolvek ladeni s durovymi piesnami obycajne nie je problem, lebo vzdy je tam rezerva, v ludskom hlase aj v rozsahu heligonky.
Navyse sa daju s mensimi obmedzeniami zahrat na oboch radoch ktore su voci sebe posunute zhruba o pol oktavy.

Problem moze byt s molovymi, lebo tam sme obmedzeni len jednou molovou stupnicou, ale aj tu sa da spievat o oktavu vyssie/nizzsie,

A v kazdom ladeni najdes piesne ktore tam presne sedia a ktore je problem vyspievat.

Vyber este moze byt ovplyvneny tym, ci sa ti viac pacia vysoke alebo nizke polohy tonov.
Napr ladenie GC je posadene uplne dole a FB oproti tomu "pisti" skoro o oktavu vyssie

-Ladenie u heligoniek je skor vec prakticka ako rozsah spievania. Najrozsirenejsie su CF, takze ak si hravas s viacerymi heligonkarmi, u CF mas vacsiu sancu ze sa stretnete. Ladenia G, C a F su prakticke aj preto, lebo je v nich napisana vacsina not.(napr. pesnicky.orava)
-Ak hras s dychmi, budu radi ak budes mat ladenie smerom k beckam,CF, FB, BEs, EsAs
-Ak pojdes s huslami je lepsie ist smerom ku krizikom GC, DG, AD, EA.
-Gitaristom sa najviac paci GC
-Ak hras sam a spieva cela krcma tak zalezi len na tom co vies pohotovo zahrat a vobec nie na tom v akej je to tonine.
...8. Apríl 2014
Tiez s Petrom trosku nesuhlasim. KAZDY heligonkar hra predsa sam, ci uz doma v obyvacke alebo na vystupeni. NIEKTORI hraju aj ludom a s inymi heligonkarmi, ale tu je pestrost zanrov, hlasovych rozsahov tak siroka, ze tazko najst kompromis. A ci je to prave to G-ecko je na povazenie, ozaj zalezi co sa hras. Toto proste pri kupe nastroja nebudes riesit, alebo hej? Suma sumarum, heligonkar by si snad mal vybrat najma take ladenie ktore sedi jemu. Ved co uz len mas z nejakeho toho CF ktore ma vraj skoro kazdy, ked sa tebe samemu nedobre spieva? To je len priklad. Iste, idealom je mat viacero nastrojov, ale bezny clovek co si nasetri na jeden snad by mal vyberat taky, co pasuje jemu. "Smutnych" hracov co si kupovali podla toho coho je najviac a nie podla vlastnych dispozicii poznam viacero.
Šimon8. Apríl 2014
Ahoj Peter, tomu trochu nerozumím. Co pasuje mě je mi jasné a vím co si mám pořídit, i když s heligonkou to se dvěma tóninami nikdy nebude stoprocentní, to vím s vlastní praxe. To by člověk musel mít velký hlasový rozsah a to z nás obyčejných nezpěváků má málo kdo. Ale jak mám poznat na co hrát ostatním, když teoreticky jsou na tom všichni jako já a každému pasuje něco jiné.
Peter8. Apríl 2014
Každému individuálne vyhovuje iné ladenie, to je pravda. Keď je hráč rozhodnutý a presvedčený, že nikdy nebude hrať do spevu iným ľuďom, ale iba sebe, tak rozhodne nech si vyberá ladenie podľa seba. Samozrejme to platí aj vtedy, keď hráč vystupuje niekde na pódiu - aj vtedy hrá v podstate iba k svojmu hlasu a hraje na heligónke s ladením, ktoré mu najlepšie vyhovuje.

Ak ale chce zahrať do spevu iným ľuďom, tak tam už nemôže používať ladenie, aké sa mu zachce. A je ešte rozdiel, či sa hraje iba pre ženy, alebo iba pre mužov, alebo trebárs pre zmiešané zbory. Je však všeobecne známe, že viaceré ľudské hlasy pri spoločnom prejave sa zjednocujú na určitých spoločných tóninách - na nejakom optimálnom hudobnom kompromise a vyzerá na to, že v našich slovenských kultúrnych podmienkach je to G-dur.
Oňo8. Apríl 2014
Presne to bolo zodpovedané od ... Mal,som ladenie F,B,mne vyhovovalo.len ten čo mi mal spievať 2 hlas v B-dure,kýval rukou.
Mne osobne sa dobre spieva 2-hlas v D-dure.Ale optimálne ladenie pre každého asi nie je,o tom sme sa tu už bavili dosť.Stále váham,čo teda?????
...8. Apríl 2014
Ziadnych 99% ! Nedavno tu bola anketa, vysledky su na pesnicky.orava.sk. Ano, vacsina maladenie CF, to ale neznamena ze im toto ladenie aj vyhovuje. Je ozaj takych dost, co si ho kupili na "dobru radu" a az potom zistia, ze to nie je to prave orechove...