Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Peter 10. Jún 2010
Čistý hliník sa v praxi kvôli svojim základným vlastnostiam takmer vôbec nepoužíva. Všetko sú to nejaké jeho zliatiny, napr. duraly, superduraly, silumíny, avialy, atď... Z každej uvedenej skupiny sa navyše vyrába celá rada odlišných zliatin, podľa účelu použitia. To iba my, bežní ľudia, tak hovorovo všetko označujeme pojmom "hliník". Som presvedčený, že aj v samotných v Lounoch len málo kto vie, z akej to presne hlinikovej zliatiny vyrábajú platničky na hlasy.

Keď Vám tam niekto povie, že z "hliníku" tak je absolútne neznalý problematiky, alebo zámerne zahmlieva. Ak je konkrétnejší a povie, že napr. z duralu, tiež sa ešte nyvyjadril presne...

Podobná situácia je aj s kovom ľudovo označovaným ako "železo". Tiež sa čisté nepoužíva, všetko sú to ocele, príp. aj liatiny, alebo svojim spôsobom aj výkovky. No a len akostných tried oceli je počtom niekoľkonásobne viac ako hlinikových zliatin. Jazýčky na hlasy sú z "nejakého oceľového plechu".

Teda ak to všetko zhrnieme kto vie presne povedať z akého materiálu je vyrobený ten alebo ten hlas? Na prvý pohľad možu byť rovnaké, aj pod mikrometrom, či laserovým meradlom môžu byť rovnaké, ale čo materiály, z ktorých sú vyrobené?... :-)))
Kontakt: peter@situr.sk
Miro S.9. Jún 2010
Pre HeHe.
Čo dáva pán Duraj do heligoniek, tak to sa musíš spýtať jeho.
Vo všeobecnosti platí, ako to napísal tri hviezdičky, čo si kto objedná.
Hral som na heligónke, ktorú ponúkal pán Koutný (minulý rok v Hrušove), ktorá mala talianské ručne robené hlasy. Pýtal som sa ho, že ako ručne, tak mi povedal, že na nich nebolo nič robené strojom!?
Heligónka mala krásný silný hlas. No jej cena bola vysoká!!!
O tých druhoch hlasov si zabudol ešte na mosadzné hlasy.
A ten hliník určite nieje obyčajný, ale niečo zušlachtené a potom tam píšu ešte, že - dural-, takže si myslím, že ich je viacej ako dva druhy.

tr9. Jún 2010
Šelaková politúra sa považuje za najdokonalejšiu a zároveň najkrajšiu, i keď najprácnejšiu povrchovú úpravu. Má vysoký zrkadlový lesk a optický patrí medzi najhodnotnejšie. Pod ňou drevo získava prirodzenú krásu, plastický takmer trojdimenzionálny rozmer. Je však aj najchúlostivejšia. Neodoláva poveternostným vplyvom, škodí jej vlhkosť, vysoké teploty, chemikálie a dokonca si vyžaduje vhodnú klímu aj v interiéri na to, aby mohla zostať dlhé roky vo svojej plnej kráse. Prírodný šelak sa získava z výlučkov červa Tachardia lacca, ktorý sa vyskytuje v Assamských lesoch v Thajsku. Červ pomocou tohoto sekrétu ochraňuje larvy pred vplyvmi okolia. Syntetickou náhradou je acetaldehydová živica. Vzdoruje kyselinám, v zásadách mäkne a rozpúšťa sa v 92 % liehu. Topí sa pri teplotách 80 – 120 o C. Výhody syntetického šelaku sú v tom, že je fyziologicky nezávadný, biologicky odbúrateľný, bez zápachu a jedovatých častí. Zaujímavosťou je, že sa používal pri produkcii gramofónových vinylových platní do roku 1950. V praxi sa môžeme stretnúť so zlato – oranžovým šelakom, ktorý obsahuje viac vosku, tmavočerveným ( tzv. rubínový šelak ), pravým indickým šelakom a bielym alebo bieleným šelakom získavaný pridaním chlóru a zbavený vosku. Používa sa na leštenie svetlých druhov driev ( javor, lipa ). Prírodný šelak pozostáva z výlučkov citrónovej až tmavočervenej farby, ktoré na vzduchu zasychajú. Zaschnutá živica sa z konárov figovníkov odklepáva v podobe plástov alebo trubičiek. Surový šelak sa prepiera, pretaví a zbavuje nečistôt. Nalieva sa pružné plechy alebo valce. Po stvrdnutí sa odlupuje v podobe šupiniek. Jeho zafarbenie udáva obsah vosku a farbiva v ňom obsiahnuté. Šelak s najväčším obsahom vosku je jasnožltý, bez obsahu vosku je tmavočervený.
***9. Jún 2010
Hlasy do heligónky môže každý dostať také ako si sám želá, teda od 1. až po 4. triedu, neviem teda, čo je to za otázka, že aké hlasy tam výrobca dáva. Ak si ale niekto povie, že tam chce len základnú štandardnú triedu, resp. štandardné hlasy, tak samozrejme, že dostane hliník 4. triedy, čo iné..to je predsa jasné.
HeHe9. Jún 2010
Miro: ja tam citam len to co som povedal aj ja a sice ze nie su len dva druhy hlasov (hlinik zinok) ako si mnohi myslia. nepochybujem ze vies o tom viac no stale neviem v com som sa vlastne mylil a uz vobec nevidim v tvojom prispevku ani na uvedenej stranke odpoved na povodnu otazku tj ktory z tych typov hlasov tam clovek najskor najde: 2, 3 triedu? alebo som zle pochopil co je na tom webe uvedene
pre Mira S9. Jún 2010
a teda miro aby sme sa vratili k povodnej otazke, co to teda dava Duraj do nastrojov. na harmonika.cz to nejak nepisu
Miro S.9. Jún 2010
O tých hlasoch.
Chlapi, samé dohady.
HeHe, keď chceš niečo vedieť o hlasoch do harmoník, tak si klikni tu na tejto stránke na "Linky" a tam je adresa harmonikas. cz - výroba hlasov v Lounech. Tam sa dozvieš čo sa dáva do heligoniek. Samozrejme sú aj iní výrobcovia hlasov vo svete (Nemci, Taliani a iní) a myslím si, že každý výrobce heligoniek ti dá hlasy do harmoniky aké si budeš želať, ale treba to zaplatiť. Čim kvalitnejšie, tým drahšie.
Pre ?.
Neviem čo tým myslíš šesť ozvučníc?
Zrejme máš na mysli šesť trubiek na basovej strane, lebo ozvučnica je doska, ku ktorej sú z vnútornej strany pritlačené kobylky s hlasmi a z druhej vonkajšej strany sú klapky!
?9. Jún 2010
co myslite je viac pocut heligonku, teda basy ked je na heligonke 6 ozvucnic?
J.M9. Jún 2010
a toto je podla Vas hluche? http://videoalbumy.azet.sk/heligonka/gRaO9KuaLE9ILhad/
HeHe9. Jún 2010
pozor, nie je to take jednoduche, viem ze nie su len hlinikove a zinkove hlasy ale tych tried je viacero, minimalne som pocul uz o 1. 2. az 4. triede.... ale co dava duraj netusim. a este: zvuk durajek sa casom zlepsi ako sa hlasy vyhraju, staci si vypocut na youtube. aspon co sa pravej strany tyka urcite, ludia durajky zaznavaju vtedy kud na nich nehraju a poculi nove nevyhrate nastroje
9. Jún 2010
Standardne - zakladne durajky maju hlinikove hlasy. Prava strana nie je za tu cenu najhorsia, ale lava strana je uboha. Neviem cim to je, mozno aj rozmermi jeho nastrojov, neviem, ale naozaj som doteraz nepocul ziadnu durajovu heligonku, ktora by mala pekne basy. Tak celkovo hlas jeho harmonik je taky zastrety, mnohy hraci ich oznacili ako "hluche"
?9. Jún 2010
prosim vas, kolko kavlitativny tried je heligonkovych hlasov (zaujima ma prava i basova strana) a viete povedat ake dava standardne do heligoniek vyrobca duraj? viem ze sa tu popisalo to i ono, viem ze ked si clovek zapyta a zaplati da sa tam namontovat prakticky cokolvek ale mna zaujima prave to co naozaj je v takej standardnej durajke urobenej bez nejakych specialnych poziadaviek. od vyrobcu neviem ci clovek ziska takuto "citlivu" informaciu len tak, ale ak je tuna znalec co to ma napocuvane ci nebudaj nastroij rozoberal, iste bude vediet co za triedu tam clovek najde. vdaka. P.S. nejde mi o ziadne hanenie toho ci onoho vyroibcu, len ak niekto tuto tyechnicku info ma, pomoze
...9. Jún 2010
Nuz, ked najdes majstra co ti vyrobi dobru heligonku zadarmo, len tak pre potesenie, daj nanho kontakt
9. Jún 2010
Aj tomu z oravy este donedavna sa oci leskli radostou ked urobil a odovzdaval pekny nastroj. Teraz sa mu lesknu tiez, i srdce sa mu viac rozbucha ked vidi zakaznika. Lepsie povedane nie kvoli zakaznikovi ale kvoli jeho penazenke. Zakaznik = peniaze
pre Bonyho8. Jún 2010
ak si z oravy nejaku durajku okolo seba iste najdes, popisalu sa tu uz o nich dost, prelistuj si par stran dozadu, vyhladaj cez google najdes. Na zaciatok je to iste dobra heligonka, pomer cena uzitok urcite najlepsi, iste ze ma svoje nedostatky ale nemozes chciet mercedes za cenu renaulta. a obzvlast ked si z oravy mas v pripade problemov servis zdarma a na skok, nie je o com, myslim. a ked som pisal ze na zaciatok staci, mnohi na durajkach hraju i na javisku a veru klobuk dolu, nie je to to nastroji ale hlavne o hracovi. kontakt na p. duraja tyu uz bol velakrat uvadzany, sam ho mam zapisany ale pohladaj najprv ty tuna vo fore, aby si nemal vsetko tak jednoducho naservirovane :)
Bony8. Jún 2010
Zdravim opat,
dakujem za vsetky nazory, myslim ze bude najrozumnejsie ked si nejakeho skuseneho heligonkara skutocne najdem. Nie je nahodou niekto z vas z Oravy? alebo neviete mi dat kontakt na niekoho z tychto koncin? Co poviete na heligonky od pana Ladislava Duraja zo Zaskova na Orave?
Kontakt: www.djbony.sk
Maťa8. Jún 2010
Hraju jako ďas, každy den si hoďku najdu...ledacos už umím, učí se mi líp bo už umim na více nástrojích
pe Maťa8. Jún 2010
Daj si namontovať stoják aj na Hlaváčka, na obidvoch sa ti bude chviľu hrať ťažšie, ale potom si zvykneš. Keď máš stoják nemusíš tak často chodiť do prvého radu. Stoják je fakt výhodnejší, ale nie nevyhnutný.
Riešenie je aj také, že môžeš hrať na obidvoch v nezmenenom stave.
Je to podobné ako na trabante a embéčke, rozdielne, a predsa rovnaké. Netreba sa toho báť, viacerí hraju na akordeóne i na heligónke, alebo na Hohnerke, ci Delícii a tiez na heligónke. Zmena je život, čo zahráš na jednej, zahráš iným spôsobom aj na druhej. A už nerieš na čom budeš hrať, ale ako! To je to podstatné!
Maťa8. Jún 2010
Hlaváček je bez stojáků a mě se na něm moc dobře hraje. nevím ale, jestli když si favoritku nechám předělat, jestli mi pak stoják nebude časem chybět.
Maťa8. Jún 2010
Ano, ta heligonka je teď moja. Je od známého. Dostal jsem ji ke čtyřicátinám. :) Rodina si taknějako všimla, že to s heligonkou myslím vážně a k Hlaváčkovi mi přibyla ještě Favoritka.