Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Miro S.17. Jún 2010
Pre tých čo ma poučili.
Terchovskú muziku mám rád, ale ju neviem hrať.
Preto som sa pýtal, aby som vedel. Nikdy som nad tým nerozmýšlal, akým spôsobom sa to hrá.
No, už viem. Ďakujem!
obyčajný heligonkár16. Jún 2010
Pre Mira.S
V ladeni CF môžeš hrať v stupnici c v stupnici F v stupnici B (terchová)
a ešte aj mólova stupnica, ale vzhľadom k tomu, že si heligonkár, by si to mal poznať.
Lubo16. Jún 2010
Juraj, vďaka za pomoc, ale nemôžem ju v tom zozname nájsť. môžeš poslať link, prosím ťa?
Juraj16. Jún 2010
Lubo, zrovna tu pesnicku z videa mam v tom heligonkarskom zapise i v tej istej tonine, takze hoci sa len pomaly ucim, mozno budem vediet poradit - ak ju budes skusat.
Lubo16. Jún 2010
Ahaaaa, tak mi to začína byť jasné. Ja totižto hrávam už dlhšiu dobu, ale ako veľa heligonkarov nepoznam noty. Naučil som sa hrať terchovu celkom dobre, ale kedže som sa v živote so žiadnym poriadne nestretol a nehral, naučil som sa to podľa sluchu. Zahrám to celkom pekne, ale stále mi tomu čosi chýbalo, iné basovanie, nízke posadenie pre spievanie a za svet som nevedel prísť na to prečo. Až keď som pozrel toho šuhaja z Turčianskej heligonky, tak vidím, že on má úplne iný prstoklad, o ktorom ja neviem. Trochu som to už aj skúsil, ale som mimo. Budem skúšať dalej a dám vedieť ako sa mi darí. Trochu ma to mrzí, lebo sa to musím učiť celé odznova, myslel som že to je ladením heligonky. No nič, zatiaľ vďaka za radu.
Juraj16. Jún 2010
Miro S: skusim odpovedat ja: hras od B cka (5 gombik v hornej rade) - isteze stupnica nie je kompletna na rozdiel od C a F ale na terchovu to vacsinou staci. Viz video co uviedli nizsie. Tak tomu rozumiem ja.
Miro S.16. Jún 2010
Neviem kto to písal pre Luba.
Len tomu nerozumiem - keď je heligónka ladená v C dur a F dur, ako na nej môžeš hrať v B dur ?
pre Luba16. Jún 2010
veru mas to trosku popletene: ano CF je ladenie na terchovske veci velice rozsirene, to je pravda, ba poniektori ale tych je ozaj malo maju na to aj DG. Lenze, nepises v akej tonine tie terchovske ty chces hrat. Original co vidis na javisku sa v drvivej vacsine hraju "vyssie" cize v pripade ladenia C-F v stupnici B-dur a neverim ze ti je to prinizko. Ak pises ze sa ti to zda nizko, dam krk na to ze ty to hravas klasicky v F-dure ci nebodaj C-dure co je jednak na spev nizko a jednak to tak terchovci nehravaju. tu plati ze lepsie raz ukazat nez desatkrat opisat, ale pozri sa na toto video http://www.turcianskaheligonka.sk/videa.html&video=4&nazov=ten-terchovsky-mostek tam vidis krasne zahratu terchovsku pesnicku na CFke v stupnici B-dur a neverim ze ti je to na spev nizko, ak nebodaj nespievas o oktavu nizsie :)
tono16. Jún 2010
nerozumiem ti, ak tvrdis ze ti C-F znie krásne a vysoko, tak aj spev by ti mal k tomu pasovat skor vysoky. C-F je vseobecne ladene vyššie a je to asi najoblubenejsie ladenie pre terchovske noty. ( uz aj v tomto ladeni je niekedy problem cosi zaspievat) Niekto hrava aj na D-Gčkach, ale taky hlasovy potencial ma len malokto. Snad az po par poldeci :-D
Lubo16. Jún 2010
ahojte, ja ma na Vas otazku, v akej stupnici su ladene terchovske heligonky, resp. v ktorej stupnici sa najlepsie terchovske pesnicky daju spievat? Ja mam heligonku ladenu C-F, pri tomto ladeni je sice tón heligónky krásny a vysoký, ale na spievanie je to zase strašne nízko. ďakujem za reakcie.
izo16. Jún 2010
joj, se tu nacahujce na papairu. Ja mam na svojej 52 rocny mech a sicko bavi jak ma ;) :D
15. Jún 2010
elektrolepenka je napustena niečim aby nezačala horieť,rýchlik asi tak rýchlo hrá že mu začala horieť a preto je asi nanič
nuz,15. Jún 2010
to je tak. niekto zrejme vyraba a nevie a niekto sice vobec nevyraba ale zato vie este lepsie.
.15. Jún 2010
Tak musíš zavolať aj do Hořovíc lebo aj oni používajú elektrolepenku.Mam 40ročný mech z elktrolepenky a nevidím na ňom žiadne mechanické poškodenie v plyvom používania a funguje na jedničku a skutočne čosi odohral
rychlik15. Jún 2010
roky som testoval materialy. Ak chces konkretnu odpoved tak, z tzv. elektrotechnickeho papiera som nevyrobil ani jeden mech. Aj tebe ako vyrobcovi, to z toho neodporucam robit. Nechci, aby ta ludia po 10 - 15 rokoch zacali hresit...
.15. Jún 2010
a kolko tych mechov si teda urobil?
rychlik15. Jún 2010
nerozumies veci: plechy, ktore su na vonkajsich vrstvach profilu popraskaju a plechy na vnutornych vrstvach sa pokrcia - vpacia do seba.

Tragedia je prave v tom, ze vacsina uvazuje tak ako ty, ze cim viacej tzv. vrstiev - tym lepsie. Je to hlupost. Nie je to o vrstvach, ale o celkovom zlozeni materialu. Napr. jeden ocelovy drot parkrat poohynas a uz sa ulomi. Iny ohynas aj pol dna a stale drzi. Tak je to aj s tym papierom na mechy. Co je urcene na elektricku pevnost, je urcene tam a co je na ohynanie, tak je na ohynanie.
.15. Jún 2010
Rýchlik koľko mechov si už urobil?
elektro lepenka je zlisovana z viacerých tenkých papierov dokopy.Ohýbaj 1mm plech ,a ohýbaj 1mm plech zložený z 5ks plechov ohrúbke 0,2mm a uvidíme čo sa skôr prelomý.
rychlik15. Jún 2010
Stary papier na prvy pohlad vyzeral ako nekvalitny, kostrbaty,.. Z mechanickeho hladiska vsak bol omnoho kvalitnejsi ako ten co teraz nazyvate elektrotechnicky. Bol vyrabany manufakturnou technologiou, mal dlhe bunicinove vlakna, hrubu vlakninovu strukturu, a preto velmi dlho vydrzal ohybat - natahovat. Elpapier taku strukturu nema. Je vnutorne impregnovany, aby okrem ineho nenavlhoval od vody - par (aby mal dobre elektroizolacne vlastnosti( ale na ohyby, praskanie, mechanicku unavu nie je stavany. a mozte o tom polemizovat kolko chcete...
rychlik, rychlik15. Jún 2010
zasik tvrdis s totalnou istotou nieco o com evidentne az tak vela nevies - nie je to prvy krat. kedy sa konecne poucis? zle je najma to ze mnohi ludia co sa tu chcu nieco dozvediet beru taketo bludy ako fakt pretoze su napisane s takou istotou, hoci nie su pravdive. a tym sa nevedomost siri dalej.