Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Jani22. September 2008
prosim vas je toto heligonka?
http://hudba.bazos.sk/inzerat/903171/Heligonka-Delicia-Favorit-III.php
redblack22. September 2008
pre Mateja:pozri burzu
zolvica22. September 2008
pre Ladislava:
Dakujem za ochotu pomoct
Sered je celkom blizko BA :-} to by sa dalo. Snad sa mi mailova adresa zobrazila v kontakte.
apropo: snad nebudu predsudky....voci zenskej stredneho veku:-}....koncertny majster zo mna nebude.....len ked sa mi zvuk heligonky tak velmi paci a ta moja....place v kufri, tak nech spieva....
Kontakt: zolvicaba@gmail.com
Matej22. September 2008
Prosim vas a neda sa zohnať schopna heligonka lacnejšie ako 20 tisíc ?
Matej22. September 2008
Nepoznate niekoho v Trnave kto uči na heligonke?
Kojšovjan z Gelnice.22. September 2008
....a ešte sa opytam,keď hraš na tom jednom rade,stlačaš po dva gombiky naraz,alebo cvrdlikaš len po jednom....?
Kojšovjan z Gelnice.22. September 2008
Pre jopova! Aj ja som tak začinal,presne na jednom rade a na takej 2rad.delicii.Basy v 1rade-horne k 1.vemu radu a spodne k 2.radu! Ale keď vieš zahrať na jednom rade pesničky,tak to je len otazka niekoľkych ťahov aby si bral gombiky z druheho radu.Len ti to musi niekto ukazať,lebo sam na to ťažko prideš! A samozrejme že ten heligonkar musi tento štyl hrania ovladať.Je treba davať pozor a učiť sa od takeho čo to vie,lebo keď budeš sam experimentovať,tak sa môže stať že si osvojiš zle naviky a potom je ťežke sa ich zbaviť!
jopova 22. September 2008

Naucil som sa sam hrat na dvojradovej gombikovej delicii, je to 21 gombikova heligonka, s 8 basmi. Velmi mi pomohla Skola hry na heligonky od p. Grimma, mam aj Skolu hry na diatonicke harmoniky od p. Puchmertla...mam ladenie C,F bez stojacieho gombika. Kedze su v obidvoch radoch stupnice, podla sluchu zahram vecsinu piesni, ktore pocujem, ale vzdy v jednom rade, s basmi 1,2 alebo 3,4, no....ako to zahrat v dvoch radoch? Viem si aj prepisat noty do heligonkoveho zapisu, ale vzdy je to o jednom rade! Ten Helik dako neviem sprevadzkovat!!!
Neexistuje daky zapis najznamejsich pesniciek pre dvojradovku, ale nie v notach, ale tak ako to uvadzaju uvedene skoly, cize cisla hranych gombikov a ci sa jedna o tlak, alebo tah? Nedali by sa takto spracovane pesnicky zverejnovat aj v tejto diskusii? A prosim vas, nespominajte mi autorske prava, ja chcem hrat lepsie na heligonke! Najlepsie pesnicky zludoveli a lud sa nepyta, co to stoji! Ak poznate dakeho heligonkara v oblasti Ruzomberka, rad by som sa podelil s tym, co viem, a rad sa aj daco noveho naucil!
Kontakt: jopova@gmail.com
redblack22. September 2008
Nevie mi ,prosím,niekto poradiť ,kto by mi opravil LIGNU jednoradovku,4-bas? Som z okr. V.Krtíš. Ďakujem
Kontakt: redblack@centrum.sk
Ladislav22. September 2008
Pre ZOLVICU :

V Seredi je založený klub heligonky,kde sa poriada aj výučba. Ak máte záujem uvedte svoj meil, resp. tel. pre kontakt.
zolvica21. September 2008
skoda, ze heligonkova skola je zatial iba v ZA. Jedine ak do ZA aspon raz za 2 tyzdne dochadzat....
V BA nikto nevyucuje na heligonku???? Mam doma trojradovu - Hlavacek, chcela by som sa na nej naucit hrat aspon pre vlastne potesenie, ......
Ladislav21. September 2008
Radcov by na tejto stránke bolo dostatok. Dôležité je koľko máte peňazí a koľko chcete investovať. Podľa môjho názoru slušná a zachovalá dvojradová trojhláska staršej výroby príde caa na 25-30 tisíc, avšak ešte treba do nej vraziť nejakú korunku a to na remene,vyladiť a pod.
Ak chcete novú, krásnu,trojradovú trojhlásku s Amánmi hlasmí a heligónovími basmi , tak táto Vás bude stáť cca 70-80 tisíc.
Mne vyrobila trojradovú heligonku ladenia B-es-as a dodala teraz v septembri nemecká firma Bayerland, za 2600 eur čo je cca 78.000 Sk a Slovenský výrobca Stanček mi vyrobil heliágonku ladenia G-C-F za 75.000.- Sk. Samozrejme dvojradové heligónky sú podstane lacnešie.
Pokiaľ chcete učiteľa, tak záleží v ktorom regióne bývate a ako sa chcete naučiť hrať, či len folklór danného regionu, alebo aj ostne tanečné skladby - svetoznáme.
Ak ste z okolia Žiliny tak je tam výborný učiteľ - profesionál, Ing. Martin Čerňanský, ktorého pozná skoro celé Slovensko.
Matej21. September 2008
Dobrý. Chcel by som sa naučiť hrať na heligonke ale neviem na akej začať a kolko stoji taka schopna heligonka .Nevedel by mi niekto poradiť?
Zefo19. September 2008
Keď mu dajú peniaze, tak nech hrá. A nebudeme mu závidieť?!? Lebo taký heligonkár sa narodí zriedka. Tak ťa poprosím skús vŕtať do inej diery.
nie19. September 2008
nie, lebo je to jeden z tych co hraju za peniaze
Zefo19. September 2008
Aj Hampl hraje na Delicii 3 radovej. A hrá zle ???
Kojšovjan z Gelnice.19. September 2008
A ešte jednu vec chcem dať do pozornosti!!!! Kto ma tie CD Šumavska hospudka,čo hraju ti Vožaži...neviem či to spravne pišem, Hraju na Deliciach 3radovych,aaa čo???? No zahrajme na tych našich,heligonkach ..... no ..... Hmmm!
JanoH19. September 2008
Nuž tak je to ....porovnajme si to s takou obyčajnou škridľou .Dnes Vám ponúkajú sakramentsky drahú s garanciou na 40-80 rokov ,ale možno po tej firmičke po pár rokoch zľahne zem a tečie vám za krk.Ponúkajú aj starú použitú po pár korún a možno že vydrží viac ako tá nová.
S tým sčítaním je to tak Peter, že síce aj harmoniky majú svoje hlasy, ladenie a štýly, ale je to určite aj rozdielnosť regionálnych podôb hry na tomto nástroji. Už som v minulosti spomínal zámer urobiť veľký program väčšieho počtu heligonkárov /ale asi budem radšej používať názov harmonikárov/, a to sa dá robiť len vtedy ak mám nejakú aspoň akú takú databázu . Ak mám na mysli väčšiu tak je to niekoľko stoviek hráčov z rôznych regiónov a vo väčších skupinách aby to vyznelo ako sa patrí a hlavne aby sa na niekoho nezabudlo. Možno že objavíme i niečo zanikajúce a treba to aspoň ako tak zachrániť.Možno by sa pritom urobila výstava spojená s burzou. Možno by ste sa viac spoznali . Možno by sa harmonike začalo venovať viac pozornosti a tým aj viac ľudí.Možno by sa mladí začali venovať viac vlastnej činnosti ako papučovej kultúre.Možno, možno.....a možno vravím hlúposť. Také podujatie však nie je len o pár dobrovoľných hodinách , o veľkodušnosti ,dobrosrdečnosti a čo ja viem akých idealistických ľúbozvučných náhľadoch. Ak by sme chceli niečo urobiť trebárs k budúcemu roku tak musíme začať teraz a táto stránka by mohol byť nejaký styčný bod tohto zámeru. Pozorujem že je tu dosť veľká regionálna zastúpenosť tak by sme mohli niečo skúsiť. Vedel by som si predstaviť tento projekt na našom podujatí pretože keď sa zíjde väčšie množstvo účinkujúcich treba im dať priestor a zas amfiteátrový program harmonikárov by nemal trvať dlhšie ako 1 hod., potom začína brať opačné obrátky. Povedzte si svoj názor ako by sa to dalo. Navrhujem za každú oblasť /Spiš, Šariš, Liptov, Gemer Oravu.......Hont.....Záhorie....atď/ nájsť zástupcu a dávať tento zámer pomaly dokopy. Ak som sekol vysoko alebo do hrče............ prepáčte ......ale porozmýšľajte. Kojšovan , tá tvoja ponuka platí?Už so síce dve populárky kúpil (cenu radšej nespomínam, lebo by sa rozvírila diskusia), ale tú tvoju mám ešte v pozore a počítam s ňou.
Zefo19. September 2008
Presne tak.
Kojšovjan z Gelnice.19. September 2008
Jojoj...chlopi!!!! To s harmonikami,tak jak u mesiara s klobasami...čabajky,špekačky,parky a neviem ešte ake....! Daktore su vyborne,daktore dobre,daktore sa daju aj zjesť!! A položiť kravske lajno do kredenca a tešiť sa že mam tortu,to len somar môže.....! Starodavna heligonka,ale dobra, to je skvost,lebo nie všetky su dobre. Môžete ospevovať nove heligonky,ale budu tak hrať aj o 80 či 100 rokov? Kto z nas to posudi? Ale ty par kusov,sice po opravach,stale funguje a su ozaj vynimočne....prizvukujem poniektore!!!!! A každy nech si taku zadovaži aka mu pasuje! Nebudem kupovať kabanos KEĎ MAM RAD ČABAJKY!!!!!!