Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Šimon29. Október 2012
pro jopova
no já teda nikdy žádný virtuóz nebudu tak se tam ani netlačím, budu vždy jen obyčejný hráč hlavně pro sebe a své kamarády. Nejsem ani typ pódiového hráče, vždy to pokazím a říkám si už nikdy. Po čase je mi smutno po kamarádech tak zase vyrazím. Zatím si pořád píšeme jaký je stav, ale nikdo nenapsal to na co se potřetí ptám, jak z toho. Máš svoji pravdu ty, Strážovec, Mišo, vím o co jde p. Malatinskému, ale situace je taková jaká je a je nutno z ní vycházet. Takoví jako byl p. Mitter se zase určitě narodí a věřím že nějaký mladý jednou bude stejně krásně vyhrávat a zpívat a jednou na něj budou vzpomínat s úctou a obdivem jako my na něj. Hrál úžasně lehce, jako by tu harmoničku šetřil a měl opravdu svůj krásný osobitý styl. Jsou dnes i další takoví a já věřím že pořád budou, jsem optimista.
jopova šimonovi29. Október 2012
Na Slovensku je len jedna súťaž, ale ani jedna prehliadka určená pre deti. Na mnohých prehliadkach dospelých nieto víťazov. Veď načo, nie sú to preteky. Stalo sa akosi zvykom obdivovať techniku, rýchlosť, a vytráca sa vzťah k tomu, na čo tá heligónka vlastne je. Ja hrám preto, že mi to robí radosť a teší ma, keď majú radosť aj iní. Ak počujem perfektného hráča, vypočujem si, obdivne prikývnem, že teda ja nie, a ideme ďalej. Druhá vec je, že tí, ktorí hrajú tak, ako si ja, a možno aj iní predstavujú, že by heligónkár mal hrať, sú zaznávaní. Budú napodobňovať tých čo vyhrávajú?
Šimon, ty sa snažíš napodobniť tých virtuózov, či tých, klasických? Prečo si ty, alebo ja, začal hrať na heligónke a s akým cieľom? Myslím, že treba ísť dopredu, ale držať sa aj toho svojho. Zaujala ma myšlienka, že hráči ľudových škôl to hrajú moc čisto...a to je na škodu. Autor tejto stránky kdesi v úvode napísal, že heligónka nie je dokonalý nástroj a aj poslucháči očakávajú určitú nedokonalosť hrania, veď aj oni sami nie sú dokonalí. Kto sa naučí hrať výbornou technikou ten už nebude hrať inak a nie vždy je to na prospech veci. Aj tej nedokonalosti, či skôr ľudovosti sa treba naučiť, robiť zábavu je vážna vec, a aj tam môžu byť super hráči.
Mišo29. Október 2012
no práveže aj na Podpoľaní majú problém, pretože posledné roky tam všetci mladí heligonkári hrajú na jedno kopyto a keby si sa nepozeral na toho heligonkára, tak podľa hrania vôbec nerozoznáš kto hrá. Tá rôznorodosť sa aj tam vytráca a je to veľká škoda. No už som počul aj názor jedného mladého heligonkára, ktorý nechce hrať tak ako všetci na Podpoľaní a pritom chodí tiež do školy, kde ich učia rovnako.

Slová p. Malatinca boli pravdivé, konečne ich už aj on vyslovil a uvidíme, či to boli len slová alebo sa niečo bude aj robiť tak aby sa opäť dostali do popredia tie staré pekné štýly a nielen tzv. tercovanie, ktoré na Podpoľaní posledné dva roky všetci do nemoty praktizujú. Možno k takýmto vyjadreniam prispela aj strata heligonkárskeho velikána p. Matúša Mittera, ktorý síce nehral na basovej strane tak ako mladí heligonkári, no mal svoj neopakovateľný štýl, ktorý nebol ovplyvnený žiadnou školou ale bol to podpoliansky štýl. A takýchto heligonkárov ako bol p. Mitter už na Podpoľaní veľa nie je.
Šimon29. Október 2012
pro jopova
Jozo heligonka je samozřejmě lidový nástroj a k této kategorii hudby neodmyslitelně patří. Patří k ní neodmyslitelně tak jako dnes k mládí dravost a soutěživost a snaha být lepší jak ti druzí. Teď záleží na tom co si kdo vyložíme pod pojmem "být lepší". Pro někoho je to ten nejrychlejší, pro druhého ten co zahraje stylově a procítěně nějakou lidovou písníčku. Podle mne jsou dobří oba a jsou neměřitelní. Proto by byl pro mne problém sedět v porotě třeba v Bystrici. Hodnotit foklor nebo techniku hry? Myslím si že tam jde o techniku hry, ve folkloru se závodit podle mne nedá, na to můžeš jen v klidu koukat a dělat si dobře u srdíčka (pokud tě někdo nezdeptá dvouhodinovým maratonem nějakého jednoho stylu regionálního folkloru). Hráči o kterých je řeč a o kterých psal stážovec musí vyrůstat asi sami, musí v tom být ponořeni od narození, musí v tom vyrůstat, musí to mít v krvi, to podle mne nejde asi moc dobře naučit. Že bych si já teď řekl že budu cvičit 10 hodin denně např. terchovů a za X let ze mne bude
terchovec tak to je utopie a marná snaha, vždycky by na mne hleděli jak na černocha s heligonkou. Někoho bych tím nasral, někoho rozesmál, ale nic víc. Já si myslím že tyto typy hráčů o kterých se bavíme máte, že vám tak nějak pořád sami vyrůstají
o čemž svědčí jejich prezentace na přehlídkách heligonkářů i na přehlídkách folklorních. A to je moc dobře. Nedovedu si představit jak je " množit ", to je kategorie která podle mne moc množit nejde, na to tu zatím nikdo neodpověděl. Jakmile do jejich vývoje nějak moc zasáhneš vymažeš z nich to nejcenější. A pokud se mladý studovaný chlapec z Horní v dobré víře naučí písničku z Dolní je samozřejmé že ji nezahraje tak jako rodák z Dolní. V žádném případě na tom ale já nevidím nic špatného, ale spíš pozitivního. To je to co mnozí nechápou a nedovedou se s tím smířit, škoda. Jde se na to dívat ze dvou stran, já se na to dívám takto. Plně chápu co psal strážovec a o co jde nejen jemu, i já tyto tradice velice ctím a vážím si všech co se o to zasazují, snažím se však na věc dívat současně a nespojovat nespojovatelné. Je tu spousta čistokrevných vynikajících hráčů a folkloristů na které mohu jen s úžasem koukat, pak je tu daleko větší množství hráčů kteří se snaží být taky takoví, já si jejich snahy vážím.
pozorovateľ29. Október 2012
Štúrovci išli z prešporka v pamätnej jazde na rebriniaku do Levoče. A melódia slovenskej hymny je z pomedzia stredného a východného Slovenska.
vychodniar29. Október 2012
- stredoslovenskych. Poznal aj zopar zaápadoslovenských, no celé východné slovensko mu bolo absolútne cudzie /ako aj vacsine ostatnych "narodovcov"/
pozorovateľ29. Október 2012
Dnes si pripomíname výročie narodenia Ľudovíta Štúra. A to bol, okrem iného, veĺký milovník ľudových piesní.
..........28. Október 2012
Ucitelia budu strajkovat, aspon chvilu zavladne hlupost. Rychlo sa treba orientovat na praveku hudbu, zastavit vyvoj a cvrlikat bez not, ale od srdca ako hudobny analfabet. Ani abecedu netreba, len chlastat treba.
jopova šimonovi28. Október 2012
Dobre to vyjadril Strážovec, navyše bol vecnejší a šiel k podstate problému. Vlastne aj mne vysvetlil, čo tým chcel p. Malatinec povedať. Mne sa páči heligónka ako nástroj na ktorom som sa naučil hrať ako samouk, bez znalosti nôt.Ja by som bol nerád, keby heligónka mala nahrádzať akordeón, alebo sa s ním porovnávať. Heligónka mi akosi pasuje k ľudovým pesničkám, aj keď hrám i iné. Už predtým som v príspevku napísal, že v Podpoľaní chcú vychovávať hráčov možno formou inej školy, takej, alebo takého učenia, aby to nebolo založené na perfekcionizme a jednotnom prístupe k hraniu, ale aby boli zachované rôzne spôsoby hrania. Páči sa mi, že hráš inak ako ja. Keby sme obidvaja absolvovali tú istú školu, hrali by sme rovnako, ten istý repertoár. Možno som nenapísal všetko správne, sú to myšlienky položené na papier /PC/, ale tá myšlienka p. Malatinca sa mi páči. Navyše to zakladá rôznorodosť, čo je hádam dobre. U heligónky je výhoda, že aj tí, ktorí neabsolvovali nijakú školu, môžu vedieť hrať.
Šimon28. Október 2012
pro jopova
na rozdíl od jiných jsem pochopil o co nejen tobě jde, je mi to také jasné, ale akorát jak jsem psal v minulém přízpěvku "babo raď" jak z toho ven. Ti mladí do těch škol budou chodit, to nikdo neovlivní a je to podle mne dobře. Jednou jsem už tady v podobné situaci psal že si myslím že bude záležet na Vás starších jak se podaří tyto mladé hráče k těm tradicím přivést. Já nevím, jsou tu zkušenější a opravdoví odborníci přes folklor tak by se k tomu mohli vyjádřit. Určitý vývoj je ve všem, heligonka prodělává značný rozmach a myslím si že je to pro ni dobře že dnes je tolik hráčů. Že jsou různí je jasné, je to lidový nástroj a každý si vrzuká po svém tak jako my dva. Budou hráči kteří budou hrát vše, budou hráči kteří budou hrát jen ten regionální folklor, budou koncertní mistři. Tak si myslím že to bude a jak tak trošku koukám kolem sebe těch mladých máte hodně a hodně dobrých, já bych se tak nebál. Tím že je jich hodně a že jsou vidět tak se problém vynořil. Před třiceti lety jich tolik nebylo a byli většinou jen ti regionální dobří machři vychovaní "doma". Ti jsou ale pořád, to musí vidět všichni, proto bych se tolik nebál. Jen vedle nich vykoukli i ti druzí. Tak si nějak myslím že to je, tak usuzuji jen z toho co vidívám když k Vám občas zajedu. Jinak tomu ale prd rozumím, je to jen můj pocit.
jopova28. Október 2012
Nemusia so mnou súhlasiť všetci. Tí čo nesúhlasia, nemusia sa ísť liečiť a nie sú ani debili, len majú iný názor.
Myslím, že napr. Strážovec to chápe, tak som to myslel, a možno aj p. Malatinec. Tak ako majú miesto v kultúre naivní umelci, majú ho aj tí, ktorí chcú súťažiť so Slovincami, či porovnávať sa s Rakušanmi. Budúcnosť nám ukáže, čo je správne. Ja osobne sa prihováram za hranie ľudových pesničiek na heligónkach, ale hrám aj populárne...niektoré skladby čo hrajú deti z hudobných škôl by som určite technicky nezvádol, teší ma, že ma ani nalákajú.
Ak si chceme držať tradície nemali by sme sa zameriavať len na techniku, ale aj na slová pesničiek a rôznorodý spôsob hrania. Kto nechce, nech si hrá po svojom, nikomu nevnucujem svoj názor, len som sa prezentoval v rámci diskusie. Niekto súhlasí, niekto reaguje urážlivo, tiež sa prezentuje.
pre jopova28. Október 2012
človeče ty by si sa mal liešiť na hlavu a vyliečiť z tých debílnych názorov.
rychlik28. Október 2012
pre "pre jopova"

Jopova ma pravdu, iba ty to nechapes
Strážovec28. Október 2012
Kapuru som pozeral, pán Malatinec mal veľkú pravdu. Práve preto začali pred pár rokmi poriadať festival Muziky pod Poľanou, aby prezentovali jedinečné štýly starých vrchárskych muzík. Absolventi ľudových škôl hrajúci podpoľanský repertoár tieto svojrázne štýly obchádzajú a hrajú všetko na jedno kopyto.
pre jopova28. Október 2012
Taku fantasmagoriu som este necital, daj si to patentovat ! Podla teba je na skodu, ze mame auta, lietadla, rakety atd. Podla teba by sme mali vyliezt na stromy a vozit sa na konoch a hrat by sme mali na kostennych pistalkach.
jopova28. Október 2012
pre Šimona /aby si sa vyliečil/:
To, či niekomu bude stačiť, alebo nie regionálny štýl, by sme sa mohli spýtať tých, čo celý život pôsobia v ľudových hudbách či súboroch. A nikdy ani len túžia hrať čosi iné, možno zložitejšie, niekedy hádam aj krajšie, ale nie naše ľudové. Niekoho baví country a netúži hrať /možno by to ani nezvládol/, povedzme Mozarta, či Bacha. Insitní maliari maľujú insitné obrazy možno len vďaka tomu, že nemajú vzdelanie, aby maľovali inak. Vysadili sme Tatry smrekmi, tak ako nám to lesní inžinieri nalinkovali, po víchrici ich nechávame rásť tak, ako si to sama príroda určí. Ak budeme chodiť popod Tatry tunelom do Polska a na každý väčší kopec pôjdeme lanovkou, stále to budú Tatry, ale už nie tie, ktoré sme mali tak radi. Aj pokrok, dokonca aj vzdelanie môžu byť na škodu. Ak si chcem otvoriť Slovenskú reštauráciu nemusím sa učiť variť francúzsku kuchyňu, ak chcem čapovať pivo, nemusím vedieť ako sa dekantuje červené víno.
Ja si vysvetľujem, že ten p. Malatinský má dobrý úmysel zachovať tradície hrania na heligónke, aby mladí hrali uvoľnene, srdcom.Aj techniky je dosť na našich pesničkách. Nie koncertné pódiá, zahraničné súťaže s ich pesničkami, ale tie naše krásne domáce. Asi vie o čom hovorí. Možno tiež škola, ale akosi iná, nie?
Kdesi som čítal príbeh pouličného bitkára, kde cieľom bolo vyhrať bez ohľadu na dovolené či zakázané. Používal nohy, ruky, hlavu, stoličku. Začal boxovať, mal úspechy, ale už nikdy nebol dobrým bitkárom, pretože sa držal pravidiel a stratil niečo, čo ho robilo dobrým bitkárom.
Šimon, vďaka zlému počasiu som sa dáko rozpísal, želám uzdravenie, ostatní hádam prepáčia, prípadne zareagujú.
Šimon28. Október 2012
Peter je to tak jak píše, pokud výrobce dodrží vše jak má být neměl by s tím být problém, bohužel ne vždy to tak je. Někdy výrobce jedná dle přání zákazníka a tady má dvě možnosti. Buďto mu to udělá tak jak chtěl a je z toho venku, nebo mu řekne že to nemusí být to pravé ořechové a riskuje že o zákazníka třeba přijde.
Šimon28. Október 2012
pro Jopova
čauky kamaráde, no tak ono na tom asi něco k zamyšlení je
a vím o co asi pánovi jde, jen nevím jak tu jeho vizi zrealizovat.
Já si myslím že záleží na hráči co bude jednou hrát a k čemu srdcem přilne. To že ho někdo naučil v mládí dobře hrát a dal mu dobrý základ v technice i teorii by mu mělo spíš prospět než ho to deformovat. Problém je asi v tom že tito hráči asi nebudou chtít celý život třeba hrát jeden regionální styl, to by je zřejmě neuspokojilo. Tady teda babo raď co s tím, mne nic normálního nenapadá, ale vidím že tito mladí umí zahrát vše, jen mají širší repertoár a hrají třeba někdy něco co se nehodí ke kroji který mají zrovna na sobě. Na heligonkářské přehlídce mi to nevadí, pokud by šli na folklórní přehlídku věřím v jejich přirozenou inteligenci že tam budou hrát to co tam patří, o to bych obavy neměl. Doufám že někdo moudrý si nebude chtít získat ostruhy na poli zachování tradic tím že se v jeho makovici zrodí něco jako že by ty školy nemusely být. To bych mu doma zazdil splachovací hajz a poslal ho v zimě
s petrojelkou na hnojiště jako kdysi.
Peter28. Október 2012
Zdravím Ťe, Šimone! :-)

Myslím, že máš pravdu, o tom nepolemizujem... Ja som mieril skôr iba k tomu, že na dobre urobenej 4-hláske sa musí dať hrať zrovnateľne komfortne ako napr. na 2-hláske. Čím viachlasná harmonika, tým musí mať väčšie rozmery bedničky a to je snáď problém pri niektorých novodobých výrobcoch, ktorí ten pomer nemajú prispôsobený. Osobne keď mám na výber, ja stále siahnem radšej po viachláske...

Želám rýchle uzdravenie!
Šimon28. Október 2012
pro Peter
Ahoj Peter, já teda nevím, ale myslím si že když udělám stejnou heligonku se stejnými hlasy, ve stejné bedně, se stejným měchem ve dvojhlase a ve čtyřhlase tak tam musí být patrný rozdíl ve spotřebě vzduchu, to je prostá matemetika i když ne zrovna přímá úměra. Samozřejmě to jde řešit větší bednou, záleží jak jsou vrtané otvory v rozvodové desce atd. Ale rozdíl tam musí být a je. Zvykneš si na vše, pokud na to hraješ dlouho tak ti to nepřijde. Pak se ti dostane ale náhodou do ruky třeba nějaká nová třířadova v zinku s větší bednou a zjistíš že hraješ " dopoledne tam a odpoledne ven", to jsem samozřejmě uvedl v legraci, ale je tam sakra patrný rozdíl. Malá bedna ve čtyřhlase se standardnímy hlasy musí žrát vzduch více jak dvojhláska, to mi nikdo asi nevyvrátí. Ale tak jak píše Jopova, jsou krásně znějící a vyladěné dvojhlásky a pak jsi bez problémů. Já nefandím ani těm oktávám, mě to připadá nepřirozené a že to k té heligonce moc nepatří. Když chci vezmu oktávu trojhatem a nechám nástroj zaznít, když jsou rychlejší pasáže zahraji to dvohmatem a i tak se dá pracovat se vzduchem. Pokud slyším krásně vyladěnou trojhlásku v základech tam mému uchu tam nic nechybí. Ale to je moje ucho, každý máme jiné a každému se líbí něco jiného, tak je potřeba to brát. Mým hlavním nástrojem je kytara, mám šestistrunnou i dvanáctistrunou která má přidané na čtyřech strunách ty vysoké oktávy a vím kdy si ji mohu vzít, na co se hodí a na co se nehodí. Kdybych měl hrát jen na dvanáctku tak jsem v háji, na šestku zahraji vše. Možná tam něco podobného bude i s těmi harmoničkami, ale to je jen taková moje nedělní úvaha při léčení nachlazení. Zdraví tě Šimon !!!