Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Oňo28. Október 2013
Pre Peter - to zaskočilo aj mňa,ale som sa teraz na to lepšie pozeral - u dvojradovky ladenie C,F 1 tlačidlo fis/gis 2 tlačidlo g/h

Jednoradovka ladenie C 1 tlačidlo namiesto poltónov e/f 2 tlačidlo tiež g/h asi preto takéto číslovanie.
Miro pre Rychlika 28. Október 2013
Nikto ťa v živote nevidel !Iba tu mudruješ!Ty ,,Homo"
rychlik28. Október 2013
moznoze preklep je v Grimmovej publikacii, ktory si on nevsimol a vy vsetci teraz tu nad tym meditujete :D
Peter28. Október 2013
No ale vysvetlí logiku značenia, že prečo 0 - 2 - 3 -.... ???
Oňo28. Október 2013
Igor nič nepoplietol,len je potrebné uviesť u akých heligonkách p.Grimm takéto označenie používa. Napr.trojradovky sú označované ako píše Igor.Dvojradovky s rozšírenými tónmi t.j v 1rade o malé e /malé g.V druhom rade o malé a/c a so stojákom sú tak isto označované.Dvoradovka bez rozšírených tónov je označená od 1,2,3 atd. Jednoradovka ladenia C je dokonca označená 0,2,3 atd.
no toto28. Október 2013
no nepomylil sa... tiez mam publikaciu od p. Grimma a tiez ma toto nelogicke cislovanie gombikov prekvapilo... 1,0,2,3...
Peter28. Október 2013
Igor, a nepoplietol si si to?.... Také značenie, aké si uviedol, nemá žiadnu logiku. P. Grimm svoje zborníky tlačil vo viacerých časových etapách, tak je i dosť možné, že v tých novších je niečo inak než v starších, ale také značenie????

Čo ja viem, tak p. Grimm označovanie gombíkov stále mal také, aké uvádza Miro, teda 0-1-2-3... Takéto značenie má i svoju logiku, lebo "nulté" (poltónové) gombíky nemá každá heligónka, preto p. Grimm sa snažil o to, aby to jeho značenie bolo univerzálne pre nástroje s poltónmi, ale aj bez nich.

Podľa mňa, praktickejšie je však značenie 1-2-3-4... Človek potom úplne prirodzene počíta gombíky a čo je raz prvé, je prvé! Kedysi som si to aj testoval a naozaj značenie 0-1-2-3... bolo také mätúce.

V súčasnosti je už skoro každá jedna heligónka s poltónovými gombíkmi a tie bez poltónov sa objavujú iba ojedinele. Nuž teda i ja osobne som za značenie gombíkov od "jedničky"...
Kontakt: peter@seman.sk
Igor28. Október 2013
p. Grimm čísluje klapky systémom 1, 0, 2, 3, a nie 0, 1, 2, 3,
Miro28. Október 2013
Chcel by som upozorniť na maličkú odlišnosť v zápisoch M. Čerňanského a Grima, Purchmelta, http://pesnicky.orava.sk a preto sa to možno niekomu nezdá, môže to niekoho mýliť ... ??? (zápisy ako také - ich "správnosť" na pesnicky.orava neviem posúdiť, nie som heligónkar ..., ale pieseň sa dá zahrať rôznym spôsobom a to je hádam jeden z nich...) Grim, Pulchmert aj na pesnicky.orava je číslovanie uvádzané od 0,1,2,3... (prvý gombík je označený 0 - to preto, že na 0 gombíku sú poltóny, všade inde celé tóny). M. Čerňanský to nerozlišuje a začína číslovanie od 1,2,3,... (Prvý gombík - hoci poltón - označuje ho 1).
Keď som začal uvádzať zápisy pre heligónku na pesnicky.orava o zápisoch M. Čerňanského som nemal ani tušenia. Rozdiel v číslovaní naozaj môže niektorých veľmi pomýliť, ale na stránke v sekcii Návody/Hra na heligónku... je umiestnená tabuľka číslovania.
Istou výhodou zápisov na pesnicky.orava je to, že hoci na prvý pohľad sa zdá, že zápisy platia len pre ladenie CF, stačí pieseň pretransponovať do ľubovoľnej tóniny - ladenia heligónky - prstoklad ani smer mecha sa nemení, zmenia sa nóty, hrá to v požadovanom ladení, zmenia sa názvy basov v ľavej ruke, pieseň si je možné "napočúvať" a naučiť sa ju aj bez znalosti nôt, prehrávanie piesne je možné spomaliť a hrať spolu.
O tom ako transponovať je tiež čo-to popísané na Návody/Transpozícia piesní - sú tam uvedené príklady transponovania z C i F a to smerom nahor (Up) i nadol (Down) po poltonoch ("Half stepoch"). Pod každou piesňou je tiež uvedené, že (z technických dôvodov - práve kvôli transpozícií) sa používa anglické značenie akordov. My používame "nemecké" značenie, kde používame označenie tónov (akordov) H a B, čo sa v "anglickom" značení používa ako B a Bb, čiže naše H= anglické B a naše B= anglické Bb.
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Peter,PN27. Október 2013
Zdravím všetkých heligonkárov.
Túto stránku sledujem denne od mája, kedy som sa aj ja rozhodol naučiť sa hre na heligónku. V mladosti som hrával na akordeón a teraz, keď už patrím medzi dôchodcov som si zamiloval heligónku a tak sa učím. Najprv na požičanej CF-ke a teraz na svojej GCF-ke, ktorú mi vyrobil p.Duraj(mám ju od 6.9.,som veľmi spokojný).
Teraz k samotnému učeniu sa a publikáciám. Poznám obe, p.Černanského i p.Grimma, sú výborné. Každá má svojich "žiakov", jedna je pre tých čo nepoznajú noty a nemajú žiadne hudobné vzdelanie a druhá je určená práve pre tých čo ovládajú noty a majú aspoň základné hudobné vzdelanie.
Já sa učím z učebnice p.Grimma a od mája do teraz už zahrám všetky pesničky v nej uvedené podľa nôt(60% oboma rukami a pravou rukou 100%).
Takže: netreba zatracovať ani jedného autora, ale vybrať si tú správnu učebnicu.
Kontakt: pdorocak@gmail.com
karol T27. Október 2013
začíname hrat na heligonke-kupil som si "návod" aj od p.černanského,aj od p.grimma,oba návody som si preštudoval,ale začal som hrat podla černanského lebo grimmovmu návodu som neporozumel,ked so narazil na pešničku,ktorú som na orave nikdy nepočul spievat,musel som si ju napočúvat a naučit sa ju spievat z cd,ináč by som ju nikdy nedokázal zahrat,poroku som sa znova začítal do návodu p.grimma,ale ešte stále som ho nepochopil,vo februari bude 2 roky ako si hrám pre seba,skúsim sa pozriet na grimma... tak nech vám to hrá
pre ?27. Október 2013
Ides chlape, to je ozaj ten naj dovod pre vyber ladenia, pokracuj.
?27. Október 2013
cedecka su neni pri knizke iba na napocuvanie. Su na nom aj piesne nahrate tak aby si hrac mohol hrat s cedeckom ale o terciu vyssie - nissie a to urobis len s cefkou. Prosim preto nehodnotte Cernanskeho knizky/cedcka, ked ich nepoznate
?27. Október 2013
pozor, tento blby otaznik tu už davno nebol použival som ho ja na tejto stranke, takže si urobte zaver ?.........M
Oňo27. Október 2013
Pokúsim sa to predsa len otáznikovi vysvetliť.CD od p.Čerňanského je hlavne na to,aby si ho človek napočúval,pretože on vo svojej škole nemá notové zápisy.Treba si vypočuť 1) melódiu 2) rozdelenie not v taktoch 3) rytmus.Ja keď sa chcem naučiť pesničku,z pásky alebo z CD-ka ktorá sa mi páči,musím si ju muzikantsky povedané napočúvať .Neviem či mi rozumieš?
pre ?27. Október 2013
Ja osobne ty mudrlant si tie CD normalne pustam a prehravam. Pochytim melodiu, rytmus. Nevidim ozaj dovod, preco by som mal hrat s CD, ak to niekomu pomoze az tak velmi, ze bez toho by sa hrat nenaucil, potom uznavam CF je nutnost :)
JanK27. Október 2013
Peter ďakujem za opravu, som rád že to kontroluješ a nás laikov keď niečo tresneme z teórie opravíš :-))
pre ? čítaj pozorne príspevky, inak aj keď nemáš meno otáznik, robíš si hanbu :-()
?27. Október 2013
a ako, vy mudrlanti s inymi ladeniamy, vyuzijete tie cedecka co su pri publikacii? Iba zbytocne mudrujete a snazite sa odovodnit svoj nazor
...27. Október 2013
Tak ako som napísal a potvrdzujú to ako vidím i skúsenosti ďalších: CF je ladenie ako každé iné, ale vyberať si ho preto Že vraj "aby si si zahral s inými" alebo "lebo všetky knižky sú na CF" je scestné. Pravá ruka je univerzál a aj kto neovláda transpoziciu, hadam tych osem basovych gombikov si uz len zapamata. Ja nemam hudobne skoly a nemam uz CF ladenie, popravde neviem z hlavy povedat aky basovy ton je kde. Iste dokazem si to bez problemov transponovat, ale naco? Viem ze ked citam v zapise bas F, tak je to prvy gombik v dolnom rade na tlak. Ake mam v ruke ladenie je jedno. Nepisem to preto, aby som tvrdil ze nejake ladenie je lepsie ako ine, pisem to preto za na zaklade takychto rad ako tu obcas zneju si mnoho ludi kupi prave ladenie CF ktore im potom nesedi. A predat a vymenit za ine sa lahsie napise ako urobi a zaplati. Tak preto.
Marian27. Október 2013
Učím sa hrať na heligónku niečo cez rok a pol a prakticky od začiatku podľa učebníc MČ.Myslím,že bez nich by som bol tak vo štvrtine toho kde teraz.Určite nechcem zatracovať hru starších heligonkárov samoukov,ale keby takáto výuka bola pred 10,15,20 rokmi,verím tomu,že niejeden ani nie dvaja by sa boli učili podľa nej.A čo sa týka ladenia,tiež som začínal na C-F a keď sa učím novú pesničku tak na C-F,ale keď som hral ku spevu,tak sa ženy sťažovali,že to je nízko.Tak som si zadovážil Hlaváčka ADG a na ňom hrajem zatiaľ na vnútorných dvoch radoch tak ako som sa naučil podľa učebnice na C-F, a nevidím nejaký rozdiel okrem toho,že hraje vyššie.Dokonca niektoré basové prechody mi lepšie znejú v tomto D-G ladení.Takže dá sa podľa týchto učebníc učiť aj na inom ladení ako C-F. Nakoniec aj Martin Čerňanský na svojej stránke písal,že tieto učebnice sú u n i v e r z á l n e pre všetky typy ladení.