Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Pesničkár9. Máj 2016
keď nevieš čo chceš, respekt. nemáš dôvod prečo práve heligonku, kúp si ten akordeón. Je to plnohodnotný nástroj, nemusíš riešiť ladenia ani jeho obmedzenia, dá sa hrať pekne dľa nôt. Myslím, že kto chce heligonku, mal by vedieť prečo a byť si vedomý čo tým získa ale rovnako aj nezíska. Len preto že je teraz tak veľmi "moderná" ju nemá zmysel kupovať.
Jano9. Máj 2016
Tak to teda fakt vidim skor na ten akordeon.. A viziu do buducnosti nemam skoro ziadnu. Ak tak skor to solo..
Inak ked hovorite o jednoduchsich ludovych piesnach tak mi viete aj nejaky priklad uviest? Lebo z pocuvania fakt neviem ci sa to hra lahko alebo tazko...
Napriklad v pondelok doma nebudem... ?
Kontakt: jvysv@azet.sk
Jano9. Máj 2016
Dobry den,
dakujem pekne za obsiahlu odpoved. Neviem veru moc aky je rozdiel medzi zvukom heligonky a akordeonu,.. to by bolo asi najlepsie vidiet/pocut...
Skor mi to podla toho co ste napisali vychadza na akordeon. Ale teda neviem aky ma zvuk jedno a druhe (ked som ich pocul tak som nevedel asi co je co...)
Vedeli by ste mi aj poradit ohladom ceny, ze co ma vyznam? napriklad za co sa oplati si priplatit alebo co nekupovat a tak? ze od akej ceny to ma vyznam?
Cital som, ze pri heligonke zalezi ktorym smerom idem - nie je to zlozite pri uceni?
A este raz dakujem, za odpoved, tie moje otazky su mozno trapne, ale rad by som to skusil... Ked je aj nejaka akcia a vytiahne sa harmonika tak je hned veselsie ... :)
Kontakt: jvysv@azet.sk
Peter9. Máj 2016
Miro Ti to podrobne vysvetlil, je to presne tak ako to napísal v tom obsiahlejšom príspevku nižšie. S jedným faktom sa ale nedá príliš súhlasiť, resp. treba ho doplniť, a síce, že pri cenovom porovnaní "bežnej" heligónky a "bežného" akordeónu je na tom akordeón jednoznačne lepšie. Už za cenu od cca 150 - 200 € sa dá zohnať dobrý akordeón, no heligónky stoja 4-násobok a i to je malá šanca, že na inzerát kúpiš dobrú heligónku.

Ak chceš hrať jednoduchú ľudovú pieseň, úplne Ti stačí heligónka a ak máš ucho, tak za 2 - 3 mesiace nástroj zvládneš. Je to najmä preto, že je to diatonika, teda máš ku hre k dispozícii iba tóny čo tam naozaj patria. Akordeón, ako chromatický nástroj, Ti ponúka všetké tóny, preto je oveľa ťažšie z nich vyberať. Ale jasné, všetko sa dá tréningom naučiť!

A ešte jedno veľmi dôležité: zváž si, akú máš víziu do budúcna - či rátaš, že budeš hrávať sólovo (príp. s jedným, či viacerými heligonkármi), alebo či budeš chcieť hrať ako skupina, kde budeš Ty, a k Tebe napr. kontrabas, husle,... Ak sa budeš chcieť uberať "skupinovým" smerom, určite začni na akordeóne. V skupine sú heligónové basy (a ich jednoduchosť) skôr príťažou, než výhrou.

Ak sa rozhodneš pre akordeón, tak nechci klávesový, ale pozháňať si gombíkový, tzv. chromatiku. Toto je oveľa dokonalejší stroj na muziku!

Miro8. Máj 2016
To už ale nie je porovnanie akordeón verzus "heligónka" :) - "hociaký" akordeón a "hociaká" heligónka :) V takomto prípade má zas asi navrch tá chromatika? - s rovnakými hmatmi??? Neviem - neovládam hru, nikdy som to nemal v rukách :)
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Ivan8. Máj 2016
Miro no a ked tak akordeon alebo chromatiku s heligonovymi basmi ? Heligonoy , setky stupnice a zvuky roznyh regystrof. Zeby takto?
Miro8. Máj 2016
"Každa líška svoj chvost chváli" :), alebo "proti gustu žiaden dišputát"... jednoducho, každý musí zvážiť pre a proti a rozhodnúť sa sám. Poznám niekoľkých hráčov, ktorí ovládali hru na akordeón a neskôr si kúpili heligónku - pre jej charakteristický zvuk - to bol a je jeden z hlavných dôvodov kúpy heligónky. Druhým je prstoklad - na rôznych ladeniach rovnaký.... Medzi hlavné nevýhody (dvoj, trojradových heligóniek) patrí obmedzenie na dve, tri durové stupnice a jednu (dve) mólové. Tu má akordeón troška navrch - pieseň sa dá zahrať v ktorejkoľvek dúrovej (mólovej) stupnici - nevýhodou je - v každej stupnici "iné rozloženie hmatov". Kým na akordeóne sa dá zahrať "všetko" (má všetky potrebné tóny a poltóny a všetky basy, nezávislé od smeru mechu) u dvojradovej heligónky sú k dispozícií len dve durové a jedna mólová stupnica, ktoré nie vždy budú (vzhľadom na polohu piesne) spevákom vyhovovať a čo je niekedy tiež dôležité - chýbajúce poltóny v pravej ruke, chýbajúce basy a nie vždy vyhovujúca kombinácia tónu a basu - vzhľadom na smer mechu. Tieto nedostatky sa niekedy dajú obijsť rôznymi spôsobmi, no vždy za cenu zmeny buď melódie, harmónie,.... piesne - nebude to súhlasiť s pôvodným zámerom "autora" - aj keď u ľudovej piesne autor nie je známy - ale pieseň hrávaná napr. cymbálovou (husľovou, ... ) muzikou sa často nedá zahrať na heligónke v zodpovedajúcej harmónií.
Kým po kúpe akordeónu nie je hráč "nijako technicky" obmedzovaný, u heligónky sa musí zmieriť s tým, že nie všetko sa bude dať zahrať a veľa piesní len na úkor rôznych ústupkov. (Porovnávam "jednoduchý" akordeón (ktorý má všetko - poltóny, všetky basy... v cene) a "jednoduchú" heligónku - dvoj, trojradovú - v približnev rovnakej cenovej hladine.)
No a čo je lepšie pre začiatok??? To závisí od toho, čo chce človek hrať. Ak to majú byť jednoduché ľudovky a páči sa mi heligónka, tak nie je čo váhať... treba však počítať s tým, že nie všetky ľudovky sa dajú zahrať - mám na mysli piesne, v ktorých sa objavia chýbajúce poltóny, alebo basy, piesne so zložitejšou harmóniou...
U akordeónu zase treba počítať s tým, že hru v rôznych stupniciach treba nacvičiť - zo začiatku to môže spôsobovať problémy. Po určitej praxi však priemerný hráč obyčajne dokáže tú istú pieseň zahrať podľa potreby v zhruba v 5tich až 8mich stupniciach??? (Heligonkár by musel kvôli tomu vystriedať 2 - 4 "jednoduché" heligónky.)
A z hľadiska výuky? Možno sa niekomu bude zdať, že heligónka je na zvládnutie jednoduchšia - možno áno, ale podľa mňa to vyplýva z toho, že sa človek naučí "niekoľko" piesni - poliek, valčíkov v jednej, dvoch stupniciach - v rámci technických možnosti nástroja - všetky stupnice hrá maximálne v dvoch (troch) stupniciach - s "rovnakým" prstokladom - hmatmi. Akordeón poskytuje možnosť zahrať pieseň vo viacerých stupniciach, no v každej s "inými hmatmi". Hádam v každej dedine sa nájde niekto, kto vie zahrať na heligónke, od koho sa dá čo to "odkukať". Podobne je to aj u akordeónu - navyše v takmer každom meste (určite aspoň v okresnom) je ZUŠ, kde sa akordeón vyučuje - učenie trvá dlhšie), heligónka sa skôr nevyučuje.
Určite bude veľa takých, ktorí so mnou nebudú súhlasiť, ale to možno vyplýva z ich vlastných skúsenosti, učaril im zvuk heligónky, možno sa rýchlo naučili hrať na heligónke a hra na akordeóne sa im zdá príliš zložitá a zvuk akordeónu "chudobnejší",... alebo "tí z druhej strany" - aj napriek tomu, že uznávajú, že zvuk heligónky má svoje čaro, je možno krajší, ale nie sú ochotní - pre technické obmedzenia heligónky - vymeniť akordeón za heligónku.... ako hovorím, každý sa musí rozhodnúť sám... dôvodov pre jedno, alebo druhé je viac než dosť :)
Kontakt: pesnicky@orava.sk
jano v8. Máj 2016
Dobry den, pacia sa mi ludove piesne a rad by som sa ich naucil hrat na harmonike. Viem zhruba rozdiel medzi akordeonom a heligonkou no zaujimali by ma tieto veci. Predpokladám že pre začiatočníka je lepši akordeón..?
Je nieco co sa na akordeone neda zahrat alebo to len neznie tak dobre ako na heligonke?
Ked by som si chcel kupit jedno alebo druhé co ma vyznam a za aku cenu? Nemam moc penazi navyse tak aj s ohladom na rozpocet.
Skuste mi prosim poradit pripadne mozeme na tuto temu podiskutovat.
Dakujem pekne,
J.
Kontakt: jvysv@azet.sk
Janko K.7. Máj 2016
Číže, musí si čosi vypiť...negácia negácie.
Keď sa pomýliš, povieš aj pravdu:))
Kontakt: k
:D7. Máj 2016
Kolko poldeci palenky musi vychodniar vypit, aby mal 0,5 promile alkoholu v krvi?
Nesmie už den pred tym nevypit nic!
J7. Máj 2016
Čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj! aj v tomto má rýchlik pravdu
rychlik6. Máj 2016
pravdu ma vzdy ten kto dava peniaze, to si zapamataj!
Ivan6. Máj 2016
Pre rychlika

A kto ma pravdu ?
rychlik6. Máj 2016
mas pravdu, to je v peniazoch! Cim ti viac zaplatia, tym das do toho vacsie nasadenie :D
isao6. Máj 2016
pre Adama- mýliš sa, ke´d hovoríš, že všetko sa dá napísať do nôt. Vonkoncom sa nevystačí s forte, mezoforte piano, pianissimo musí si pomôcť okrem crescendo či decrescendo ´dalšími značeniami ako furioso, dolce, vivo rittartando a t´d. Skrátka nedá sa. Preto je tam dirigent, ktorý zosúladí orchester na svoje cítenie skladby.A niekedy i za cenu výmeny hráča,alebo celej sekcie nástrojov .Noty áno - ale je to len základ. Potom príde podanie, nasadenie( drajf) bravúra to v notách nie je.
Peter6. Máj 2016
Pri všetkej úcte k Tebe, keby si dobre poznal históriu heligónky, resp. diatonických harmoník na území Česko-Slovenska, vedel by si dobre, čo znamená výrok: "Heligonka je nástroj bačov a také niečo socialistická kultúra trpieť nebude!"
.!. 6. Máj 2016
Žeby bol MČ bača???? Alebo z vas niekto????? Fujara je slmbol bačov! Či..

?
Šimon6. Máj 2016
pro .!.
Zřejmě máš jiný vkus, to ti neberu, každý ho máme jiný, ale pokud napíšeš že M.Č. cvrdliká tak to slušně řečeno nepovažuji
za objektivní hodnocení jeho hry. A to jsem to napsal jak nejslušněji to šlo, vulgarismy nepoužívám i když v tomto případě bych moc výčitek neměl.

pro i
Asi jsi nepochopil co chtěl MiroS napsat, trochu jsi to zavedl do nějakého extrému který on určitě na mysli neměl. Já si myslím že MČ je schopen zahrát např. terchovou tak jak ji hrají terchovci a české polky tak jak je zahraje málo kdo. No a navíc nad včechny mistry těchto regionálních stylů umí jak píše .!.
zacvrdlikat to u čeho by zbytek ztroskotal jak Titanic. Nikomu nelezu do zadku, jen se snažím na věci dívat bez zaujetí a tak jaké opravdu jsou. Martinova mistrovství si já osobně vážím stejně jako toho co dělá pro ostatní co se týká výuky a šíření slávy heligonky mezi mladými. Tak to vidím já a za tím si stojím.
J6. Máj 2016
Podľa min.kultúry Zdeňka Nejedlého heligónka je nástoj bačov. Ozaj, každý bača bol konzervatorista.
.!. 6. Máj 2016
Čo ti brani aby si nevedel tak hrať ako Mč???? Sa uč!!!!