Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Ivan10. Máj 2016
Pre JoMi

Mono ze su akordeon alebo chromatika vacsie ako 2 radova alebo 3 radova heligonka ale sak su v nich secky stupnice.... v jednej harmonike. KOnec dikuzii na temu ktore ladenie heligonky kupit,
JoMi10. Máj 2016
Základ je trojradová chromatika. Ostatné rady sú opakovaním (tónov) tých existujúcich, ale v zmenenej pozícii, čo uľahčuje hru a všetky stupnice sa potom hrajú rovnako- rovnakým prstokladom. Na trojradovej sa to niekedy nedá a treba riešiť rôzne prstoklady. Zahrať sa ale dajú všetky tóny. Normálne sa na tom asi začnem učiť.

http://harmoniky.info/old/prstoklad.htm
Ivan10. Máj 2016
Pre Jozefa M

Jozef preco prosim radis toto :
"Keď sa učiť,tak na päť radovej chromatickej har.tam sa dá hrať všetke toniny bez problémov. " ?

Preco je 5 radova chromatika lepsia od 3 radovej alebo 4 radovej chromatiky ?
JoMi10. Máj 2016
Na jednej prehliadke som videl takého deda hrať na klávesovom akordeóne s heligónmi. Fajn zvuk. Ale bola to dosť veľká kisna. Akási francúzska značka- veľmi starý kus. Aj diskantovych registrov mal kopu. A zapínali sa jednotlivo, ako na harmóniu. Nie ako na bežných akordeónoch- v kombinácii. Tiež si myslím, že 8-12 heligónov by sa malo vpratat do akordeóna, keď v heligónke sú 4. Priznavky-kontry by som neriešil.
Pre Jana
Na heligónke sa dá hrať aj učiť viacerými sposobmi. Martinova škola je výhodná v tom, že nerieši teóriu a rovno učí skladby na hotovku. Inde tu však zaznelo, že istá miera teórie je nevyhnutná. Ja používam túto metódu. Nehrám ako Martin- ten je u nás extra trieda. Ale základy hry na heligónke som jednému klavesakovi vysvetlil v priebehu dvoch hodín a pol fľašky koniferky. Odvtedy hrá sám. Občas sa opýta na dáku fintu. Hrá jednoducho, ľudovo. Na koncerte nikdy nevystúpi. Ale hrá sám. Z hocijakých tradičných not. U úplných začiatočníkov to trvá dlhšie- asi mesiac. Samozrejme, ľudovecky na úrovni gulášovej muziky.
Ivan9. Máj 2016
Tak je to dobre a zaujimave MiroS. Sak sem to nasel vecer na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=7gZFjsAnZPU

Sak to hraje jak heligonka.

Ked tak citam , co radite o heligonkach a akordeonoch sam sa cudujem, ze lude chcu heligonku,.. Ved na takej chromatickej harmonike s heligonama muzes hrat jak je ti libo.
Ak len ludovecky tak len ludovecky..chces vacej tak budes dret vacej a mozes hrat tanga alebo aj klasicku muziku jak tento tu a zneje mu to jak organ

https://www.youtube.com/watch?v=C83dXRbSlEg
Miro S.9. Máj 2016
Áno Ivan hrajú tie heligónové hlasy v akordeóne tak isto HLBOKO ako v heligónke a tak silno - ako tlačíš na harmoniku.
Ivan9. Máj 2016
Velmi dakujem za vysvetlenie. MiroS a hraju tie mensie akordeonove heligonove hlasy tak silno ako heligonkove heligonove hlasy ? Pises,ze su trochu mensie.
Miro S.9. Máj 2016
Heligónové basy sú v podstate o oktávu nižšie než basy v bežnom akordeóne, či už v klávesovom, alebo gombíkovom, ktorý tiež viacerí nazývajú chromatika. Aj klávesový akordeón, tak ako gombíkový je chromatický nástroj. Je to tým, že má všetkých 12 tónov stupnnice, diatonická harmonika má iba 7 tónov stupnice.
Akordeón či už je 75, 80, 90, alebo 120 basový má len tých 12 basových hlasov, ale samozrejme v nízkych basových oktávach. Tieto basové hlasy bývajú zdvojené a niekedy aj ztrojené - teda tri hlasy znejú naraz - ale vždy samozrejme ten istý tón. Napr. 1C+C+c - t.j. 1C = kontra oktáva, C = veľká oktáva a c = malá oktáva. Tak sa označujú hlboké basové oktávy.
Napísal som to ako príklad, ale v skutočnosti C bas sa takýto nízky nerobí, pretože sa nechce rozoznieť. V kontra oktáve sa robia basy až od tónu F (niekedy aj od E).
Oktáva 1C - kontra je už heligónový bas, pretože zneje tak hlboko ako basový dychový plechový hudob. nástroj "Helikón", podľa ktorého boli tieto basy pomenované.
Trocha to tu pre niektorých píšem nezrozumiteľne, ale je nutné vedieť aspoň trocha niečo z hudobnej teórie - aspoň základy, inak sa to ťažko vysvetluje.
Takže na akordeóne stačí vymeniť len 7 až 8 hlasov (F - H,resp. E - H) ktoré sú v kontra oktáve a má heligónové basy. Tie hlasy niesu takých rozmerov ako má heligónka, ale sú menšie a jazýčky majú privarené resp. prinitované závažia.
Toľko k otázke heligónových basov v akordeóne.(Ivan)
K otázke či heligónka, alebo akordeón asi toľko.
Viacej krát tu bolo napísané, že heligónka je oveľa jednoduchší hudob. nástroj ako akordeón, tak po mechanickej stránke ako aj po hudobnej stránke.
Na heligónke je jednoduchšie sa naučiť hrať než na akordeóne či už klávesovom, alebo gombíkovom. Keď akordeón tak je výhodnejší gombíkový pretože prstoklad je v podstate rovnaký pre všetky tóniny - (preto má 5 radov), písal to tu už Miro z Oravy.
Na akordeóne zahráš akúkoľvek hudbu, na heligónke nie!
Vybrať si musíš sám.
Keď si od Žiliny, tak tam je Martin Č., ktorý hrá na heligónke aj na akordeóne - spýtaj sa jeho. (Jano)

Ivan9. Máj 2016
Joj a este som abudol.

Preco prave 5 radovy chromaticky akordeon ? Ma nejake vyhody oproti hraniu na 4 alebo 3 radovy chromaticky akordeon ? Ak ano tak v kom prosim Te ?
Ivan9. Máj 2016
Jozef taky nejaky bajan ?

https://www.youtube.com/watch?v=ifhFjnzK_fw
Jozef M.9. Máj 2016
Systém basou v chromatikách sa zakladá na zložitej mechanike.Stačí tam len vložiť12 helig.basou,ktoré sa tam aj tak nezmestia,ale sú helig. basy,bez pomocných baritónov. To by tam vošlo. Musia znieť rovnako.Trochu menšie basy majú ruské bajany. Sú také klávesové har.robené na zákazku. Keď sa učiť,tak na päť radovej chromatickej har.tam sa dá hrať všetke toniny bez problémov.
Pesničkár9. Máj 2016
Jano, ak si okolo ZA, tak zrovna tu máme silnú koncentráciu výrobcov, hráčov a aj dľa mňa toho naj učiteľa. Takže ak sa predsa rozhodneš pre heligonku, ozvi sa. Na diskusii, nie je nič zlé, ale že toto niekto za Teba vyrieši no neviem - nejak neverím, že by si ktokoľvek vybral pre seba druh nástroja (za ktorý dá nemalé peniaze a bude na ňom tráviť roky cvičenia) na základe toho čo Ti tu povieme. Sám by si mal vedieť, čo chceš. Hrať sa dá naučiť na všetkom, ak ako píšeš si tu naštudoval veci, tak už snáď vieš ako ďalej?
Jano9. Máj 2016
z okolia Ziliny
Kontakt: jvysv@azet.sk
Peter9. Máj 2016
I keď tu niekto občas podpichne, ber to tak, že Ti chceme pomôcť. Je normálne, že nikto učený z neba nespadol a každý raz niekde začínal.

Sklamem Ťa, ale na 90% Ti klávesový harmonikár objektívne neporadí. Sám niekedy žasnem nad tým, ako málo poznajú študovaní hudobníci diatonické harmoniky (rozumej: heligónky). Alebo tak, či onak Ťa bude klávesák smerovať ku klávesovej harmonike. Ten, kto už raz hraje na chromatickom nástroji a vie ho dobre ovládať, tak hudobne obmedzený nástroj, akým napr. heligónka je, mu bude značne nevyhovujúci.

Počúvaj, kamoš, odkiaľ si, z akého mesta, dediny?
Miro9. Máj 2016
Peter ma doplnil správne, ak napísal, že (starší) akordeón bude lacnejší ako (staršia) heligónka. Aj u nových nástrojov sa dá kúpiť dobrý akordeón zhruba o tretinu lacnejšie než heligónka, no vy "vyššej triede" je to už asi porovnateľné... Aj s tou chromatikou - gombíkovým nástrojom je to asi pravda (aj keď tú dokonalosť by bolo asi treba vysvetliť - v stručnosti -ak sa nemýlim - tak je to práve v tých "hmatoch" - na chromatike sú "jednoduchšie", no mám dojem, že taký nástroj nie je lacný).
Otázka výmeny heligónkových basov v akordeóne. Dvojradová heligónka má 8 basov - spolu s priznávkami=akordami 16 gombíkov. Akordeóny sa bežne robia 60, 80, 120 a viac basové (gombíkové)... Z toho štvrtina sú basy, zvyšok akordy=priznávky: Ak by sa mala len tá jedna štvrtina zameniť za heligónkové basy... neviem, či by to technicky bolo možné, či by nástroj už nebol príliš ťažký.... Neviem, možno niečo také existuje, nevidel a nepočul som nič také, neviem, či by to nebol len "nejaký hybrid".
Už sa tu spomenulo, že akordeón, je asi "univerzálnejším" nástrojom, heligónka je u nás chápaná ako nástroj, ktorý "patrí k ľudovej piesní" - nechcem polemizovať - zahrať sa dá všeličo a dokonca to pekne znieť aj v iných štýloch (oblastiach), no... "no, na Slovensku je to tak" :D
Ak kupovať nejaký starší nástroj, tak určite len po odskúšaní nejakým odborníkom - niekym, kto sa v tom aspoň troška vyzná a vie posúdiť aspoň to, či nástroj ladí, prípadne nefučia mechy, "neklepe" mechanika,... Inak sa človek takmer s istotou "popáli" a to, čo na prvý pohľad vyzerá ako dobrá a lacná kúpa vyjde človeka veľmi draho, môžu to byť vyhodené peniaze...
Pre Martina
Ak to má byť dar pre otca a nechcete darček vyberať s ním, má to byť úplné prekvapenie, najlepšie by bolo pripraviť malé posedenie, guľáš, ... akcia, na ktorej sa bude určite spievať a na ktorej bude aj nejaký zručný akordeonista (ale kľudne to môže byť aj gitarista), ktorý by okrem iného zahral aj niekoľko piesní v takej tónine, ktoré by si otec spolu s ním (so všetkými) mohol zaspievať. Zručnejší muzikant by mal vedieť aj počas hry prejsť do takej tóniny, ktorá je pre okolitých spevákov najvhodnejšia a ten by vam potom hádam vedel poradiť, v ktorých tóninách sa otcovi najlepšie spieva a potom podľa toho vyberať ladenie heligónky. Okrem toho by sa ale malo prihliadať aj na to, aké kombinácie ladení heligónky sa vyrábajú, zohľadniť aj to, či bude otec hrávať sám (pre seba, spevácku skupinu),. alebo bude hrávať napríklad s husľami, či inými nástrojmi, kde je treba zvoliť určitý kompromis - prispôsobiť ladenie heligónky nielen k hlasu, ale aj k tým nástrojom. Jednoznačný postup pri výbere ladenia asi neexistuje, treba toho mať na zreteli troška viac - viac by som doporučil praktickú pomoc človeka, ktorý sa v tom vyzná a je z okolia, ako sa spoliehať len na rady z internetu - nech sú už akokoľvek dobré. Pre zorientovanie v problematike to niekedy stačí, ale niet nad praktické skúsenosti....
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Jano9. Máj 2016
ako ja viem ze vam mozem pripadat ako nejaky pojaseny blb co sa pre nieco rozhodol a chce ist do toho silou mocou.
scasti mozno, ale nemusite ma tak brat..
tymi odbornikmi som myslel kamarata co hra na akordeone od zakladnej skoly a jedneho znameho co hra na klaviri cely zivot takze tu ironiu si mozete odpustit..
necakam ze to bude lahke len potrebujem par bodov o ktore sa opriet, kde zacat co si nastudovat aky nastroj je najvhodnejsi atd.
co sa tyka teorie hudby tak u mna nic moc ale zas nejaky zaklad mam a nastudovat si veci pre mna nie je problem.
precital som si tuto stranku a myslim, ze by som sa toho vedel chytit..
ozembuch ma veru moc nelaka ... :)
ale samozrejme ze diskusia je o tomto vsetkom a dakujem vsetkym ktori sa zapajate..
Kontakt: jvysv@azet.sk
martina9. Máj 2016
Dobý deň
Možno bude znieť moja otázka hlúpo ale potrebujem vedieť ako zistím tóninu heligónky. Ja tomu nerozumiem a má to byť dar pre otca.
Ďakujem
Kontakt: martinafabova@centrum.sk
rychlik9. Máj 2016
ozembuchom nic nepokazis? Vsetko! trepat ozembuchom dokaze hockto, hrat ozembuchom malokto!
Pre Jano9. Máj 2016
Skús začať ozembuchom to ťa posunie ďalej s tým nič nepokazíš.Pridaj sa k tým tvojim odbornikom zahrajte spolu a zistia či vôbec máš hudobný sluch.Ja som začínal na hrebeni.Držím ti palce
rychlik9. Máj 2016
kamarat, teraz si na najlepsej ceste do muzikantskeho pekla. Zacni radsej od zaciatku a precitaj si informacie aspon tu na tejto stranke a tak sa vypytuj. http://heligonka.sk/historia#Rozdelenie