Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JoMi17. September 2016
Peter, aj teoretici vedia, o čom píšeš. Už tu bola debata o vysokých ladeniach. Že taký As dur je v porovnaní s F vyššie, aj znie vyššie-pri hraní. Ale práve kvôli tej vysokosti sa často spieva o oktávu nižšie. Ten istý efekt urobí vysoká/ nízka oktáva. Že sa spieva v inej oktáve, ako sa hrá. Na F-ku sa zvyčajne spieva v základe. O oktavu nižšie je to väčšinou nemožné, o oktavu vyššie spievajú asi len Terchovci. Ale v C sa bežne spieva o oktavu vyššie. A ak máš ladenie s vysokou oktavou, tak ťa b tom podporuje, aj keď hráš základ.
Ale je to aj vec regionálneho štýlu. Terchovci, Podpolanci, na Šumiaci.... vždy inak. Ani nehovoriac o viac-hlase. Niekde prísny jednohlas, niekde mnohohlas. A väčšinou dvojhlas. Lenže raz sa druhý nadkladá nad základ, inde podklada pod neho. Inak chlapi, inak ženy prikladajú hlasy. A teda aj rozsah týchto hlasov treba vtesnať do toniny.
Peter17. September 2016
Ivan, jeden chlap má hlas hrubý ako medveď, no nájde sa jeden čo má tenký ako "pupuš" a podobne je to aj so ženami. Avšak ostatných 90% chlapov sa nájde v jednom spoločnom priemere a to isté je so ženami. Nuž ak chceš konkrétne niečo počuť, nuž výsledkom "môjho výskumu" :-) medzi hudobníkmi, skupinami, hráčmi je to, že pre chlapov je najlepšie G-čko a pre ženy D-čko. Ak máš pomiešané publikum, tak asi to F-ko. Zaregistroval som však aj názor jedných fundovaných a skúsených hráčov, ktorí sa uzhodli na tom, že ak by bolo treba vybrať jednu najuniverzalnejšiu tóninu vhodnú pre všetkých, tak, že by to bolo jednoznačne B-čko.

Chcem upozorniť, a to si málokto aj so samotných hráčov uvedomuje, že názory a hľadanie "najvhodnejšieho" ladenia je silne ovplyvnené aj tým, že ako, v akých oktávach je nástroj naladený. Teoreticky je to jedno, ale prakticky ani z ďaleka nie! Nie je tónina s hlasmi na základoch to isté, ako napr. tónina s vysokou oktávou, alebo tónina s hlbokou oktávou. Hudobní teoretici sa teraz asi potichu usmievajú a myslia si akým som laikom a amatérom, ale verím, že praktickí skúsení hráči veľmi dobre vedia o čom hovorím... ;-)
Kojsovjan17. September 2016
Ktore ladenie je najlepsie??? To je tazko povedat! Kazdy ma iny hlasovy zozsah! Ale ked clovek vie spievat tak to ide! Napr. taky horehronsky viac hlasny spev, tam sa neriesi tonina, ptrdsevak zacne odtatni sa pridaju a kazdy si najde svoju polohu a spieva!
Ivan17. September 2016
MIlan este ma napada... U Vas na Podpolani heligonka presne kopiruje huslove cifry.......... inde zase cifruje ako klarinet alebo ako trumpeta.......A pri mladych hracoch hrajucich Parizske sanzony a valciky kopiruje francuzky akordeon alebo ked hra Podmoskovskije vecera tak kopiruje Rusky bajan....aj tak sa da povedat......iny kraj ina chut
Ivan17. September 2016
Kojsovan este som zabudol dodat, ze o tom G a C viem preto, lebo mam heligonku GCF.
Ivan17. September 2016
Milan dakujem za pozvanie ;-) .. mozno niekedy v buducnosti... ale rata sa mi Tvoj navrh.
Ivan17. September 2016
Kojsovan s bajanom zacinam a este som nam vestkym spolu do spevu nehral. Viem , ze s bratom sme sa vedeli napriklad na pesnicky ako Co jste hasici delali zladit do G a na pesnicky ako SLovenske mamicky v C dur . Ale ta G je vynikajuca pre brata , ja sa neviem do spevu opriet, mne vyhovuje Es a zase mne tie Slovenske Mamicky sedia velmi dobre v C ale brat hovori, ze C je pre neho uz vysoko .........................Preto sa pytam Vas skusenych heligonkarov ake je teda to najlepsie ladenie.... alebo ladenia ....?
Milan16. September 2016
Heligonka presne kopíruje husle a huslove cifry vid Jackuliak

pre Ivan

prídi na grilovačku ja dám oheň a Ty dones 10kg diviny a 5 litrov slivovice a ja Ti to vysvetlím a zmeníš nazor zo svojim umelkovaním
16. September 2016
To ho naučil M.Č. a teraz Džemuje s tým nátonom
...16. September 2016
https://youtu.be/_fSeR5bC-5Q
Ivan16. September 2016
Rychlik tako prehltas, ze si nahodou nemal pravdu s tym , kto urobil prvy chromaticku harmoniku ?
Ivan16. September 2016
Janko K. keby niekto skor napisal, ako TY , ze medzi tou Zupanovou chromatikou s heligon basmi a heligonkou je ziaden rozdiel vo zvuku ( akoTY pises skoro ziadny) tak by som sa viacej nepytal.

A co sa tyka druhej casti Tvojho prispevku uplne suhlasim ;-))) !!!!

NO a nakoniec prosim Ta porad alebo prosom Vas poradte ake su tie toniny , v ktorych sa vsetci zjednotia?

ALe aj ta po takom zjednoteni to pre mnohych nebude taky spev , ze " opriem sa do hlasu " , viem o com hovorim... stale som si myslel, ze mi sedi G dur a neskor som zistil ze do Es riadne opriem hlas a ovela menej rozmyslam pri speve nad hranim ako ked hram v G a chcem spievat. ...
Kojsovjan16. September 2016
Jooooj lvan,lvan! Brat v G,zena v C a ty v Es??? No a ked vsetci traja zaspievate naraz tak v akej stupnici akordeonues ty vo vsetkych troch naraz??? Toto ma zaujima! A prisposobit sa ??? Ci radsej nespievat?
rychlik16. September 2016
to je tak - niekto kto tu diskutuje je clovek co ma schodene regiony, krcmy, svadby a pozna realitu hrania na vlastnej kozi a niekto tu diskutuje tak, ze chodi po internete, wikipedii, po yutube a kopiruje odkazy z hracmi. A ten si potom ide este vynucovat suhlas od ostatnych ze ma pravdu, ma pravdu.

Vies co Ivan, mas pravdu! /mas to teraz cierne na bielom, vypocuj si vecernicek, umy zubky a mozes uz spokojne spinkat/
Ivan16. September 2016
Nazor ... no dobre nech toto je tvoj ni..... dobre suhlasim , nech si kazdy kupuje co chce. Vobec sa nepovazujem za najlepsieho v zziadnom ohlade.... netlac mi myslienky ktore nemam.....

Kojsovan...........vytiahol si tazke brane... utok beznym sposobom na tejto stranke ...........................................
Heligonka je ta harmonika co ked tahas tak hra inac ako ked tlacis a ma ten hrmotny bas heligon ? ......napis este medzi kolkych vlastnikov sa tych 500 heligoniek deli.... museli dokupovat ladenia.... alebo doplmnovali zbierky... , alebo do folklorneho suboru ? Je to takto na celom SLovensku a v kazdej obci ?

KOjsovan a Nazor poradte prosim Vas ......,, bratovi ladi G dur na pesnicku"Co jste hasici , co jste delali " ... ale zene ta ista pesnicka ladi v C dure ,,,..... takze GC heligonka alebo GCF .... ale mne ladi ta ista pesnicka v ladeni Es ..... tak co teraz....?

Porad prosim Vas ktore ladenie vybrat ? Alebo kolko a akych heligoniek kupit ? Kolko to bude stat ?

Perlicka u firmy Harmonikas.

Na Ceskaj, Nemeckej a Anglickej podstranke hovory o HELIGONOVYCH BAsoch a na Ruskej podstranke ich nzyva BAJANJE basy....zprinajmensom zaujimave..... hruby a silny bas je velmi podstatny pre rusky folklor ..... aj ruske a ukrajinske bajanne hlasy pekne huduuu

Nasli ste prosim Vas nejaky rozdiel vo zvuku tej Zupanovej chromatiky s heligon basmi a zvuku heligonky ?

Nenasli a ani nenajdete ,,, ,,ale toto radsej nenapisete....


Janko K.16. September 2016
Ivan
Pripúšťam, že rozdiel medzi zvukom toho Zupana a klasickej heligónky je dosť malý, ale nie nepočuteľný. Od začiatku súhlasím, že chromatický akordeón, čo sa týka univerzálnosti ladenia, je od heligónky ďaleko dokonalejší a zahráš na ňom z každej tóniny. Mne však učarovala heligónka a zrejme bude aj naďalej mojim najobľúbenejším nástrojom.

Teraz trochu odľahčím. To máš, Ivan, ako so ženami. Za mladá sme skúšali všeličo, aj dokonalejšie (klávesovky), aj vycifrovanejšie a modernejšie (Zupany), preberali, skúšali, pokukovali po zahraničí, nevedeli sa rozhodnúť. Vybrali sme si. Niekto podľa obalu,niektopodľa vnútrajška, iný si dal poradiť, iný zase ako mu sadla do rúk, či pasovala k telu. Nakoniec nám ostala na pleciach tá menej dokonalá, ale už zžitá a najviac srdcu blízka (heligónka), každý podľa svojho vkusu a ladenia. Nevravím, že nám to vždy spolu dokonale ladí, ba občas sa aj nezhodneme – raz ona zaškrípe, raz my nestlačíme tu správnu klapku a ona vydá falošnejší (pikľavejší) tón, niekedy sa aj rozladí a treba niečo priplatiť, aby znovu hlaholila, ale budeme teraz meniť? Ba nebudem ani tvrdiť, že občas neobdivujeme aj tie novšie modely, aj nás to ťahá vyskúšať ich, možno dokonca aj odskúšame, ale potom ( zhodnotiac svoje možnosti, či schopnosti:) ) sa väčšinou vraciame k tým menej dokonalým, s ktorými sme to už niečo odohrali a zažili.
Čo sa týka ladenia. Píšeš, že bratovi sedí G-čko, manželke C-čko, Tebe Es. Je to normálne, veď každý sme iný. Chcel by si však každému zahrať podľa jeho hlasu? Veď to nejde. Musí sa nájsť ten jedná, či dve tóniny, ktoré sedia väčšine a ostaní sa prispôsobujú. Tak to funguje a tak to robia aj muzikanti po všelijakých hostinách.
Kojsovjan16. September 2016
Ivan poznas tu pesnicku..."veje vietor po ovsenom klase,pozna kazdy frajer frajerku po hlase..."? Ci ty taku na bajane nehras? Len taky nerozozna heligonku od chromatiky co heligonku videl z lietadla a akordeon z ponorky aj to bola mutna voda!!! Co mame zatvarat oci!??? Ty ich otvor a zistis ze v Zazrivej je 500 heligoniek a nie "fantastickych"akordeonov! Inac nic v zlom!!!
Nazor16. September 2016
Ivan pri vsetkej ucte musim povedat ze ano mas vo vsetkom pravdu, si najlepsi teoretik (mozno aj praktik), my skoro vsetci tu vieme citat, tak nam nemusis opakovat 20 x to iste o akordeonoch, chromatikach a heligonkach. Kazdy si kupujeme co chceme, co nam robi a bude robit radost a naplnat nase srdcia radostou. Takze nato je tato diskusia a stranka aby sme si co to podiskutovali o heligonkach a nie o akordeonoch, o nich je urcite vela inych stranok.
Ivan16. September 2016
MiroS -- teraz som si ten prispevok z 11/9/2016 pozrel-- mas pravdu pytal sa na vhodne ladenie 2 alebo 3 radovej heligonky.

Opisem este ra nasu dilemu vyberu ladnie ( myslim , ze to je casty problem pri heligonkach--- ved preto sa diskutuje o najlepsom ladeni )...,, bratovi ladi G dur na pesnicku"Co jste hasici , co jste delali " ... ale zene ta ista pesnicka ladi v C dure ,,,..... takze GC heligonka alebo GCF .... ale mne ladi ta ista pesnicka v ladeni Es ..... tak co teraz....?

Porad prosim Ta ktore ladenie vybrat ?

Ak zvazime , ze za heligonku by sme mohli povazovat harmoniku s heligonovymi basmi ( tak ako naopak ziadnu harmoniku bez heligonovych basov nemozno nazvat heligobkou ), tak najlepsim riesenim by mohlo byt pre dobreho hraca brat chromatiku s heligonovymi basmi....Je na tom nazore nieco nespravne ?

Nasli ste nejaky rozzdiel vo zvuku tej Zupanovej chromatiky s heligon basmi a zvuku heligonky ?

Miro S.16. September 2016
Pre Ivan.
Ivan dobre radíš, že je lepšie hrať na akordeón, či už klávesový, alebo gombíkový a rozpisuješ vo svojich rozsiahlych diskusných príspevkoch tieto výhody - tiež aj ja som napísal svoj názor, že je dobré hrať na heligónke a aj na akordeóne.
Lenže ten kto napísal svoju otázku (11.9.2016) pod menom "Ladenie" a ktorá znela - dobrý večer, aké je najlepšie ladenie pre 2. radovú, alebo 3. radovú heligónku?, sa pýtal na heligónky!!!
Nehnevaj sa, ale toľko čo o tom píšeš v diskusii vyznieva ako stále presviedčanie, že Tvoj názor je najlepšie riešenie a pravda?!
Veď viacerí sa stotožňujeme s časťou Tvojho názoru, ale načo je dobré také intenzívne presviedčanie?!
Treba nechať nech každý skúsi to čo mu najviacej vyhovuje.