Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JoMi17. September 2016
A keď sa vrátim k téme o chromatike, aj tak si nemyslím, že niekto reálne používa všetky toniny. A prechromatizovana harmónia znie v niektorých ľudových štýloch tiež čudne. Okrem cigánskej a vychodoslovenskej hudby.
V praxi sa hrá v niekoľko málo toninach, akordoch. Harmónia v terciach.
Teda aj keď chromatika naozaj umožňuje toho veľa, viac ako heligónka, otázne je, kolko sa toho v praktickej hre využije. Bežný muzikant si naozaj poradí s 2-6 toninami. Iné veci sú tiež dôležité-spev, výraz, celkový dojem.
Ako keby opravár so sebou vozil všetky možné nástroje a náradia. Jednoducho, dobrý majster, keď vie, čo ide robiť, vezme si so sebou to, čo bude potrebovať. Mc Giver opravil všetko vreckovým nožíkom, žuvačkou a sivou kobercovkou.
JoMi17. September 2016
Niektorí ho nahrádzajú keyboardom. Rozsah vyše 9 oktav. Zvukovo napodobňuje takmer hociktorý nástroj, dokonca kapelu. Jedným prstokladom sa dá zahrať každá tonina-transponuje. A dokáže hrať aj sám bez muzikanta. Ako supermoderne heligónky a akordeóny.
Nuž ale asi ani netreba zdôrazňovať, ako znie ľudová hudba na samohrajkach. Jamaha duo nie je môj vzor.
Ale v pope majú uplatnenie.
JoMi17. September 2016
Neexistuje univerzálne ideálne ladenie. Rozdiely v regiónoch, vkuse hudobníka a poslucháčov, ich pohlaví, stavbe melódie, žánri, spolupracujúcich nástrojoch. .......
Ale ani neexistuje ideálny dokonalý nástroj na všetky žánre a skladby. Folk znie dobre na gitare, africká hudba na bubne, terchovska na husliach a heligónke. Na heligónke sa zle hrá východoslovenský štýl, cigánsky sa takmer nedá.
Za najdokonalejsi nástroj sa pokladá ORGAN. Okrem všetkých tonin a basov má oproti chromatike väčší rozsah- až 10 oktav a viac registrov- až v stovkách. Ale ľudovky na ňom znejú smiešne.
V pestrosti je krása.
33317. September 2016
Veru tak heligónka ma svoje čaro.naučil som sa na akordeóne a heligónke tú istú pieseň akordeón má čistý tón basovanie mi nejde tak dobre na tom akordeóne ale potom to krasne tremolo na heligónke.a bola to pieseň Stavěli tesaři mne sa veľmi páči.pre mňa to bolo zaujimavé počuť ju aj tak aj onak
Šimon17. September 2016
Ivane myslím si že my tu všichni chápeme v čem mají tebou preferované nástroje technické přednosti, ale opět píšu že my jsme tu heligonkáři protože nám ta heligonka nějak učarovala.
Známe její tech. nedostatky a omezení, přesto ji máme rádi.
Alespoň já to tak beru a cítím. Kdybych chtěl hrát na akordeon, chromatiku, housle , klavír, buben nebo trumpetu tak vím kde to prodávají a dal bych se na to. Já na prahu šedesátky objevil heligonku a z toho necouvnu, žádné technické vymoženosti mi nemůžou vzít z rukou tu dřevěnou bedýnku protože ji mám rád a zbytek je až druhá kolej. Nemyslím tím jiné nástroje ale tech. možnosti heligonky. Jsou lidé kteří se hrabou 40 let v Trabantu a nějaký Mercedes jim nic neříká a nikdy by neměnili. To už je myslím si více citová záležitost a tam se těžko dělají kompromisy.
Kontakt: pro Ivan
Ivan17. September 2016
Ach Rychlik od Teba je to DVA-KRAT mile ;-))
rychlik17. September 2016
to kolkokrat ti treba povedat, ze mas pravdu, chod a kup si chromatiku !
Ivan17. September 2016
Peter, JoMi, Kojsovan ked Vas tak pocuvam, a rozmyslam nad tym, kolko tonin ste spomenuli na rozne spievanie,,,,,,, a ciganske pesnicky ste este ani nespomenuli ,,..........no zase sa je takzo zhodnut na tom ktore ladenie kupit ......chyba nejake "universum ladenie " vhodne pre kazdeho a vsetkych a pre vsetky pesnicky............... je taky nastroj ...........akordeon alebo chromatika a ak su s heligonovymi basmi tak je aj dusa heligonkara aspon trochu spokojna.....dobry muzikant prehodi toniny a ide sa dalej............ale to by bolo zase to iste na dikusiu dookola.
JoMi17. September 2016
S tým B durom je to pravda len čiastočne. Utvrdili ma v tom malé deti, ktoré spievajú v prirodzenom rozsahu. Ale vyhovuje len v piesňach, ktoré neschádzajú pod základný tón. Veľa piesní začína, alebo schádza na dolnú kvintu a vtedy je lepší D dur, alebo Es dur. Teda teoreticky je ideálne ladenie B-Es. Chlapom znie hlas dobre prevažne v B a F, ženám v D a A. Na tom B-Es by sa mali zhodnúť.
Lenže iba teoreticky. V praxi je to iné. Veľa záleží na regióne, dokonca jednotlivé dediny používajú odlišné toniny. Stačí nechať spievať samotných spevákov. S istotou v speve, ale bez udania tónu.
Jeden odborník skúmal ladenia heligóniek a tiež dospel k záveru, že to záleží od regiónu, dediny. Niekedy úplne netypické ladenia. Svoje tam urobia aj typické postupy v melódiach danej oblasti.
CF je dobré skôr v praktickom hraní s klávesovými nástrojmi. DG so slacikovymi. Preto ho používajú v Terchovej a inde, kde sú populárne husle. Niekedy aj AD- pre ženské hlasy. V ČR veľmi často EsAs. Pasuje k plechovým dychovým.
Samotná heligónka podľa speváckeho rozsahu.
JoMi17. September 2016
Peter, aj teoretici vedia, o čom píšeš. Už tu bola debata o vysokých ladeniach. Že taký As dur je v porovnaní s F vyššie, aj znie vyššie-pri hraní. Ale práve kvôli tej vysokosti sa často spieva o oktávu nižšie. Ten istý efekt urobí vysoká/ nízka oktáva. Že sa spieva v inej oktáve, ako sa hrá. Na F-ku sa zvyčajne spieva v základe. O oktavu nižšie je to väčšinou nemožné, o oktavu vyššie spievajú asi len Terchovci. Ale v C sa bežne spieva o oktavu vyššie. A ak máš ladenie s vysokou oktavou, tak ťa b tom podporuje, aj keď hráš základ.
Ale je to aj vec regionálneho štýlu. Terchovci, Podpolanci, na Šumiaci.... vždy inak. Ani nehovoriac o viac-hlase. Niekde prísny jednohlas, niekde mnohohlas. A väčšinou dvojhlas. Lenže raz sa druhý nadkladá nad základ, inde podklada pod neho. Inak chlapi, inak ženy prikladajú hlasy. A teda aj rozsah týchto hlasov treba vtesnať do toniny.
Peter17. September 2016
Ivan, jeden chlap má hlas hrubý ako medveď, no nájde sa jeden čo má tenký ako "pupuš" a podobne je to aj so ženami. Avšak ostatných 90% chlapov sa nájde v jednom spoločnom priemere a to isté je so ženami. Nuž ak chceš konkrétne niečo počuť, nuž výsledkom "môjho výskumu" :-) medzi hudobníkmi, skupinami, hráčmi je to, že pre chlapov je najlepšie G-čko a pre ženy D-čko. Ak máš pomiešané publikum, tak asi to F-ko. Zaregistroval som však aj názor jedných fundovaných a skúsených hráčov, ktorí sa uzhodli na tom, že ak by bolo treba vybrať jednu najuniverzalnejšiu tóninu vhodnú pre všetkých, tak, že by to bolo jednoznačne B-čko.

Chcem upozorniť, a to si málokto aj so samotných hráčov uvedomuje, že názory a hľadanie "najvhodnejšieho" ladenia je silne ovplyvnené aj tým, že ako, v akých oktávach je nástroj naladený. Teoreticky je to jedno, ale prakticky ani z ďaleka nie! Nie je tónina s hlasmi na základoch to isté, ako napr. tónina s vysokou oktávou, alebo tónina s hlbokou oktávou. Hudobní teoretici sa teraz asi potichu usmievajú a myslia si akým som laikom a amatérom, ale verím, že praktickí skúsení hráči veľmi dobre vedia o čom hovorím... ;-)
Kojsovjan17. September 2016
Ktore ladenie je najlepsie??? To je tazko povedat! Kazdy ma iny hlasovy zozsah! Ale ked clovek vie spievat tak to ide! Napr. taky horehronsky viac hlasny spev, tam sa neriesi tonina, ptrdsevak zacne odtatni sa pridaju a kazdy si najde svoju polohu a spieva!
Ivan17. September 2016
MIlan este ma napada... U Vas na Podpolani heligonka presne kopiruje huslove cifry.......... inde zase cifruje ako klarinet alebo ako trumpeta.......A pri mladych hracoch hrajucich Parizske sanzony a valciky kopiruje francuzky akordeon alebo ked hra Podmoskovskije vecera tak kopiruje Rusky bajan....aj tak sa da povedat......iny kraj ina chut
Ivan17. September 2016
Kojsovan este som zabudol dodat, ze o tom G a C viem preto, lebo mam heligonku GCF.
Ivan17. September 2016
Milan dakujem za pozvanie ;-) .. mozno niekedy v buducnosti... ale rata sa mi Tvoj navrh.
Ivan17. September 2016
Kojsovan s bajanom zacinam a este som nam vestkym spolu do spevu nehral. Viem , ze s bratom sme sa vedeli napriklad na pesnicky ako Co jste hasici delali zladit do G a na pesnicky ako SLovenske mamicky v C dur . Ale ta G je vynikajuca pre brata , ja sa neviem do spevu opriet, mne vyhovuje Es a zase mne tie Slovenske Mamicky sedia velmi dobre v C ale brat hovori, ze C je pre neho uz vysoko .........................Preto sa pytam Vas skusenych heligonkarov ake je teda to najlepsie ladenie.... alebo ladenia ....?
Milan16. September 2016
Heligonka presne kopíruje husle a huslove cifry vid Jackuliak

pre Ivan

prídi na grilovačku ja dám oheň a Ty dones 10kg diviny a 5 litrov slivovice a ja Ti to vysvetlím a zmeníš nazor zo svojim umelkovaním
16. September 2016
To ho naučil M.Č. a teraz Džemuje s tým nátonom
...16. September 2016
https://youtu.be/_fSeR5bC-5Q
Ivan16. September 2016
Rychlik tako prehltas, ze si nahodou nemal pravdu s tym , kto urobil prvy chromaticku harmoniku ?