Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
blondínka20. Marec 2009
Otázka:Ako často mám opravovať defekt na kolese, keď sa vozím každý deň hodinu na aute a koľko ma to bude stať?
Odpoveď: Defekt sa opravuje vtedy, keď sa stane a ak si to budeš opravovať sama, nebude ťa to stáť nič!
Peter20. Marec 2009
Chcem sa spytať ako často treba dať ladiť akordeon alebo heligonku? Napríklad ak by som hrával hodinu denne. A kolko stojí to ladenie?
Laďo20. Marec 2009
Tak ako po oslavách Jozefovci. Nič moc čo? Ale ešte ide víkend to bude hlavný nápor. Slovač vydrží ta je trénovaná.Držte sa.
Laco MT19. Marec 2009
Ja sa teda pripajam k blahozelaniu vsetkym Jozefom aj zefom :-))
Kojšovjan z Gelnice.19. Marec 2009
No u nas v Kojšove mali zastupenie poväčšine jednošorovky!! Dvojšorovku mal lem jeden "amerikan"! Ale parobci hrali aj sa dievky veselili,pri jednoradovkach! Môj dedo bol Jozef a babka mu furt spievala "Nechcem ja Jozefa,bo fuči jak z mecha,lem ja chcem Janička,ma červene lička.... A dedo sa zlostil! Všetkym Jožkom všetko najjjj...! A mech už privolaju jar!!!
Ladislav19. Marec 2009
Všetkým " JOZEFOM ",
veľa šťasťia, zdravia, lásky, osobnej a pracovnej pohody, peňazí, dobré tóny a elán k heligonke a hlavne veľa sily do tej žily čo pôrodné baby živí.
nazdsravie !!!
JUDr. Skubeň
Zefo19. Marec 2009
Jeden na odľahčenie.
Vojáci, samopal sa skladá zo štyroch časti.
Sú to tieto tri, hlaveň a pažba.
Jozef M18. Marec 2009
Heligónka sa skladá z mozaiok.Jedná mozaika neznamená nič,ale mnoho na seba naväzujucich komponentov vytvára celok,ktorý tvorí buď kladnú alebo zápornú hodnotu v tvorbe farby,sile a ostrosti zvuku.Ruské harmon.majú nádych pre ich piesne.Nemecké patria viac na ich stranu.A tie naše" starky"Hlaváčky patria do Česko-Slovenska. 2radovky na stred a východ,3radovky viac na Záhorie.A kto určí čí Straserká má lepší hlas na zahratie Terchovskej, Detvianskej,Balockej čí" víchodňarskej" pesničky.Držme si dedičstvo naších otcov a dedov.
Šimon18. Marec 2009
Souhlasím s Danielem, nejsem žádný odborník, ale vím že dnešní výrobci používají většinou hlasy jednoho výrobce a měl jsem v ruce harmoniky osazené stejnými hlasy, přesto byl výsledný zvuk velice rozdílný. Asi v tom hraje roli i naladění hlasů, ale zbytek musí být v konstrukci a materiálu skříňky. Nedávno jsem navštívil rakouskou firmu Strasser a tam mi prodejce vysvětloval že i materiál mechaniky má vliv na celkový zvuk. Ptal se mě co mám za harmoniku a když jsem řekl 85 let starého Hlaváčka tak se jen usmál a řekl mi to neumíme. Konstrukce a nové materiály mechaniky umožňují pohodlnou, lehkou a brilantní hru, daň duralu a plastu platíme "jiným" zvukem. Asi na tom něco bude když mi to sám takto řekl.
daniel18. Marec 2009
Nie je to len o hlasoch, zabúdame na skrinku, ktorá je z akustického hľadiska akoby podceňovaná. To znamená materiál, z ktorého je zhotovená a spôsob vyhotovenia. Na výsledný zvuk heligónky má nezanedbateľný vplyv - neviem, či existuje ideálny návod, alebo ide o výsledok zhody náhod - no tie isté hlasy znejú v rozličných heligónkach častokrát úplne inak.
Jaro18. Marec 2009
Re Peter: Súhlasím, že sila hlasu závisí hlavne od materiálu oceľového jazýčka a od mechanickej presnosti s akou je na platničke uložený, ale farba zvuku tá závisí práve aj od materiálu platničky. Inú farbu má ten istý hlas (z toho istého materiálu) uložený na zinku, inú na mosadzi a inú na durale resp. hliníku...
Šimon18. Marec 2009
To je pravda, myslím si ale že ty malé čtyřhlásky jsou dosti náročné na spotřebu vzduchu, ale záleží na hlasech a jak je harmonika udělaná.
Tibor18. Marec 2009
Určite je štvorka bohatšia na hlas
Peter18. Marec 2009
Tí, ktorí sa dlhé roky venujú heligónkam môžu jednoznačne potvrdiť, že nie počet hlasov, ale LADENIE má rozhodujúci vplyv na kvalitu zvuku heligónky.

Výsledný zvukový efekt heligónky závisí hlavne od:

1. zvolených pomerov frekvencií jednotlivých hlasov pod jednou klapkou (toto ovplyvňuje majster ladič)

2. typu použitých hlasov (zvolená technológia výrobcu hlasov)

3. mechanických pomerov - hlavne vo veľkosti priemeru vzduchových dierok pod jednotlivým hlasmi a uložení hlasov nad týmito dierkami

4. a do určitej miery aj tóninové zadelenie nástroja - teda či je to napr. C-F, F-B, D-G,... a pod.

Keď sa to teda zhrnie, na posledné 3 činitele majiteľ heligónky nemá žiaden vplyv. Môže však výrazne zasiahnúť do zvuku svojho nástroja len tým, že ho dá naladiť dobrému MAJSTROVI. Naozaj, z času na čas sa nájde aj 2-hlasná heligónka, ktorá si to smelo rozdá dokonca i s nejednou 4-hláskou. Jednej takej 2-hláske sa stále rád započúvam na podujatiach.... :-)

Pristavím sa ešte pri bode 2 - "typ hlasov". Drvivá väčšina heligonkárov hlasy (mylne) kategorizuje len podľa toho či sú tzv. zinkové, mosadzné, hliníkové,... Pozor, sila a farba zvuku hlasu závisí hlavne od materiálu oceľového jazyčka a od mechanickej presnosti s akou je na platničke uložený. A toto sa voľným okom a bežnými prostriedkami nedá absolútne nijako zistiť. Tu zme odkázaní len na svoje uši...

Kontakt: peter@situr.sk
prietržan 18. Marec 2009
Chcel by som len dodať v Prietrži pán Slaný má harmoničku heligonku z 30 tich rokov A Hlaváček 2 radová 5 hlasná je to unikát hlas ako organ ladenie C,F len tolko.
Tibor17. Marec 2009
Dano to sa dá napisať aj že šibe.
daniel17. Marec 2009
Trochu na odľahčenie (tí slušnejší prepáčia, musím to dať v "origináli"...):

Blondýnka s brunetkou cestujú vlakom.
Oproti ním si sadne jeden starší prešedivelý, bradatý muž.
Blondýnka sa obráti k brunetke:
- Ty počuj, nie je to kráľ Štefan?
Brunetka jej na to:
- Ti jebe?, veď ten zomrel pred vyše 100 rokmi!!
O nejaký čas vojde do kupé další muž a vraví:
- Seeeervus Štefan! Ako sa máš? Sto rokov som ťa nevidel!!
Na to blondínka:
- No?? ... Komu tu jebe???


Kojšovjan z Gelnice.17. Marec 2009
ZEFO tu piše pod tym menom už davno!!! Kto čita pozrne,tak vie že uviedol aj svoje cele meno v diskusii!! A už sa prosim nevadte,ale radšej pošlite do galerie foto svojich heligoniek!!! Lebo to tam akosi mrzne!!!
Jozef M17. Marec 2009
Z histórie heligoniek boli jednohlase až osem hlásky. V praxi sa najviac zachovali 2,3,4, hlásky.To znamená že naraz po stlač. gombíka znejú v" rovnakom" tone 2,3,alebo 4 hlasy.Tón sa delí na hornú,alebo dolnú oktávu a na tremolo.Nie je to pravidlo,sú 4hlásky ktoré majú 4 hlasy v rovnakej výške,znejú trocha tupo a nie sú také výrazné.Najbežnejšie sú 2 radové 3hlásky , najvzácnejšie a najdrahšie 2rad.4hlásky
andrej17. Marec 2009
Moze mi niekto vysvetlit co znamena pocet hlasov? Napisane je, ze je to pocet "pistal" pod jednou klapkou, ktore zahraju pri stlaceni daneho gombika... Aky zmysel ma, ze ich je tam viac? Hraju vsetky rovnako? Hraju inak, iny ton?