Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
GUSTO24. September 2010
Na CF - sa da zahrat aj v B dure , to je pravda - je tam B dur - C dur - F dur - D mol , ked si sikovny tak dokazes zahrat aj g mol.
V B dure sa hraju prevazne terchovske piesne.
Takymto stylom ale dokaze zahrat zial len malo heligonkarov.
Ja zatial tiez neovladam hru v B dur - ale co nie je bude. dufam.
Jano z Kubína24. September 2010
Števo, ale aj v B dure sa na tej CF ke da celkom dobre zahrať. To si neskúšal?
Števo z BB24. September 2010
Uz tu bolo vela popisane, tot moja skusenost: S ceefkou sa da dobre zahrat - ale len v Fdure, i to vyhovuje viac iba chlapom. Cecko je hrozne nizke/vysoke. Mal som C-F, no viacej uz nikdy nechcem. Teraz mam degecku a myslim ze je to ten univerzal pre vsetkych, co som hladal. Ake univerzalne su Ddur a Gdur to skusenym hudobnikom nemusim ani vysvetlovat a aj ten Emol nie je az taky hrozny vysoky.
Šimon22. September 2010
pro Jano z Kubína
Oj Janko, Janko, to se mi zle čte, tak to se mnou není, vůbec nechci nikmu zavírat ústa, ba naopak, pište, mudrujte, chvalte, haňte, od toho to tu pro všechny dobré lidi je. Rád to tu všechno čtu, rád tu něco občas napíšu, ale spíš vstřebávám postřehy a rady těch zkušenějších. Vím že jsi to myslel v legraci, vše dobré přeje Šimon.
Jano z Kubína22. September 2010
Chlapci moji. Vždy keď napíše kolega z česka, tak vám zavrie ústa minimálne na dva dni. To je ale trapas, keď sa slováci vadia jak mäsiarsky psy. Ten Šimon to musí byť dobrý človek.
Šimon21. September 2010
Nebyla by to Honerka, ale byla by to výborná harmonička. Pravá strana
je opravdu skvělá ale basy chybí a mechcaniky u nich klapou. Už jsem se s tím natrápil ale výsledek nic moc. Ostatní přesně jak píšeš.
Peter21. September 2010
Tiež mám takú skúsenosť. Mal som Hohnerku a radosť bola na nej hrať: ľahúčko, výborná vnútorná dynamika - vzduchová kapacita, a k tomu bola i dosť hlasitá a suma sumarum ako nástroj i ľahká. Osobne si myslím, že sa tom podpísali dlhodobé skúsenosti výrobcu v kombinácii s výbornými komponentami, ktoré osadzuje do svojich nástrojov. Niekedy som sa aj pristihol pri myšlienke, že čo tak vsadiť do svojej Hohnerky heligónové basy? No na druhej strane som sa obával, že potom by to asi už nebola "Hohnerka",... ale chcelo by to asi fakt odskušať...
Kontakt: peter@seman.sk
Šimon21. September 2010
Chlapci já jen trošku z mé zkušenosti k těm dvouapůlřadým harmonikám. Nejsem žádný teoretik,neznám noty jen trochu hraji. Mám dvouřadého Hlaváčka DG, novou německou GCF a Honerku CF dva a půl řady. Víte na kterou hraji nejraději, na tu Honerku. Lehoučká, minimální spotřeba vzduchu, hrajete celý den a nevíte o tom. A ty pultóny jsou paráda, když se je naučíte využívat tak je to velice dobré. Půltóny pro horní a dolní oktávu nemá žádná jiná harmonika co jsem měl možnost zmáčnkout.
Hraji v horní oktávě tak tam k tomu mám půltóny a nemusím se honit někam po hmatniíku kde ten půltón nahoře je ale o oktávu nižší a nezní to dobře. Tak ho raději vynecháte a je to slyšet. Zahraji si rád na všechny, ale na Honerku to je hra pro mne nejmenší dřina a nejtechničtější hraní. Dostal jsem ji před časem od Jirky Hampla a ten mi říkal. Kup si co chceš, stejně budeš nejraději hrát na tu Honerku. Dnes kdy jsem investoval do jiných harmonik mu dávám za pravdu, ale ničeho nelituji, vše má své klady i zápory. Tolik jen z mé krátké a malé praxe.
pre Jana21. September 2010
ten inzerát v burze je celý divný-pozri si v googli komu patrí to tlf číslo pri ňom zverejnené. ďalej sa to predáva za menej než polovicu kúpnej ceny takého nástroja. a do tretice, fotka čo tam je je len okopírovaná zo stančekovho webu (klikni si naň a uvidíš), určite to nie je foto aktuálneho nástroja, ako správne píšeš, predáva sa 3 rad ale fotka je 2,5 - neviem či už má predávajúci problém nafotiť čo predáva keď to takto rieši, ozaj to mýli človeka
HeHe21. September 2010
rychlik, nic take ako "dohodnuty" standard nie je, dobre vies ze francuzske slovinske i nemecke heligonky maju casto rozne usporiadanie nez tie nase. to su u len take barlicky ked dochadzaju argumenty. Heligonka a zvlast v nasich koncinach nie je ako klavir ci husle aby sa riadila nejakymi vymyslenymi "standardmi"
Juraj21. September 2010
Kazdy ma kus svojej pravdy. Ja mam 2,5 rad a som velmi rad ze som sa pren rozhodol. Vdaka nemu zahram par pesniciek ktore by sa bez neho nedali. Ale tych az tak vela nie je. Co mna osobne prekvapilo je, ze mnohe veci sa prave vdaka tym 4 gombikom daju zahrat lepsie nez na dvojradovke, konkretne napriklad bas
F dnu mozem zahrat aj k tonom ktore na cistej dvojradovke su hrane len na tah. Tazko to opisat ale ozaj vyuzivam tie gombiky castejsie nez by som sa bol nazdal. Zaver: ano, krasne sa daju slovenske pesnicky zahrat i na dvoch radoch, vacsina z nich. Ale urcite ten pol rad moznosti nastroja rozsiri, to bez debaty. Ci to uz niekto potrebuje alebo nie je na jeho zvazeni. Ale vahovy rozdiel nie je velky, s tym nesuhlasim, 2 a pol radovka nie je rozmerovo vacsia nez 2 radovka a ten rozdiel hmotnosti nie je kriticky.
PETER21. September 2010
Súhlasím s tým názorom, že na slovenské ľudové pesničky bohate stačí dvojradová heligonka. A je aj esteticky krajšia ako dva a pol radu, alebo trojradovka. A súhlásim s názorom Petra, že aj na dvojradovej heligonke sa dá hrať z 2 tónin, aj ked pri hre z inej tóniny je úplne iný prstoklad ako pri "štandardnom" hraní. Takže to chce veľké umenie hráča, aby to zahral... Mne osobne sa páčia dvojradovky, ale každý nech si kúpi harmoniku podľa vlastnej chuti. Ale v niektorých regionoch je zvyk mať "obyčajnú" dvojradovku a žiadne dva a pol, alebo tri rady...
Jano z Kubína21. September 2010
Tiež sledujem debatu o pól radoch. Len sa sprosto opýtam, tá harmonika v burza od Stančeka, aké to je ladenie G D A však to mi nesedí. A navyše to vyzerá ako dva a pól radu, nieje to divné?
Peter21. September 2010
Sledujem zaujímavú debatu. Sám mám 2-radovku a priznám sa inú by som ani nechcel. Keby som už raz tužil mať nástroj s väčšími hudobnými možnosťami, to už by som nechcel ďalšie "polovičaté" riešenie, ale siahol by som napr. po 5-radovej chromatike. A keby to bola navyše "heligónová chromatika"... nuž ojojój...to by bol stroj na muziku... :-)

Po svojich potúlkach folklórnym Slovenskom som videl/počul časami hrať na 2-radovej štandarnej heligónke aj "neuveriteľné" veci. Šikovní hráči dokážu obohrať aj také pasáže piesni, na ktoré 2-radová heligónka tóny reálne ani nemá. Videl som zahrať dokonca aj piesne 2 molového rozsahu, pričom všetci dobre vieme, že 2-rádovka má iba jeden molový rozsah. Hráč to zahral a i keď to aj nebolo dočista teoreticky hudobne presné, bolo to počúvateľné a uchu aj lahodiace. Nuž načo sú mi tam ďalšie rady, polrady, kilá hmotnosti navyše ??? - stačí mi 2-radovečka, chce to len cvičiť, cvičiť a cvičiť...
Kontakt: peter@seman.sk
samouk21. September 2010
tak myslim, ze na zaklade par polemitickych prispevkov nizzsie o rozdieloch a potrebe dvoj ci dvaapol radovej heligonke je mi teraz uz uplne jasne, pre ktoru sa rozhodnem :))
Dufam, ze sa zhodnete aspon na tom, ze cim viac kombikov a tonov ci poltonov, tym viacej moznosti pre plynulejsiu hru ??
rychlik21. September 2010
Tvoje pocity a rozjimania na moju osobu ani mna - a predpokladam, ze ani nikoho na tejto diskusii nezaujimaju. Nevkladaj prosim slova do mojich ust, ktore som nikdy nevyriekol. To ty nemiesaj hrusky s jablkami ! Ja hovorim o dohodnutych standardoch pri vyrobe hudobnych nastrojov - teda v suvislosti s osadzovanim tonov pod tzv. treti polrad. Vobec som sa ani slovkom nezmienil o nejakom porovnavani nemeckych, ci slovenskych piesni... Reagoval som a chcel som dat na vedomie toto co aj sam potvrdzujes: citujem "...a) pol rad na stancekovej heligonke je uplne iny ako ten na nemeckych nastrojoch..." Ty prave z tejto skusenosti (alebo z pocutia od inych) odvodzujes svoje tvrdenia. Velmi sa mylis !!! Maj si svoju pravdu, je to tvoj nazor, mas nanho pravo ale realita je ina, ci si to dokazes pripustit, alebo nie...

Prepac, ale nechcem viacej na tuto temu bojovat s tvojim nazorom - je to zbytocne. (Aj v tom sa lisime, ze ja bojujem s tvojim nazorom a ty sa snazis bojovat so mnou ako osobou. K takomu niecomu sa ja neznizim, aby som ti to vracal)
HeHe21. September 2010
rychlik, nevlastnim zial stancekovu heligonku ale povedzme ze mam na nej odohrane dost ale o to nejde: na jednej strane pises o slovenskych piesnach na druhej o nejakych rakuskych, slovinskych a neviemakych standardoch. ved si uplne protirecis. Taras dve na tri ako sa ti hodi. Ja len tvrdim ze od hracov i z vlastnej skusenosti viem ze a) pol rad na stancekovej heligonke je uplne iny ako ten na nemeckych nastrojoch b) ze sa da velmi dobre vyuzit tj. jasne ze ho nepotrebujes ale s nim zahras mnohe veci "hladsie". U nas na vychode sa tiez standardne nevyskytuju ale kto ich ma, vyuzije ich, kto nema poradi si aj bez nich. A to ze kazdemu pises odpoved na vsetko bez toho aby si s tym realne mal skusenost je tiez pravda.
rychlik21. September 2010
Este jedno. To, ze kto, co, si podorabal "na svoj" obraz do svojho nastroja ja neriesim. Stretavam aj hracov, ktory maju napr. na 2radovke 9, 10 basov, alebo maju podorabane, popreladovane niektore tony pravej strany, lebo oni to tak potrebuju... O kom to vlastne rozpravas? Stancek? A to je kto? Ja hovorim o nastrojoch s hlasmi osadenymi podla dohodnutych medzinarodnych standardov - grifov. Hovorim o nemeckych, rakusykch, slovinskych,.. nastrojoch, nie o niekom, kto vyrobi jednu - dve harmoniky za rok. (tym ale vobec nemyslim p. Stanceka a uz vobec ho nechcem urazat. pouzil som ho len ako priklad, ked uz ho spomenul HeHe)
rychlik21. September 2010
pre HeHe! Nebudem ta presvedcovat ci som niekedy mal, alebo nemal v ruke 2 a pol radovku. Nechcem ani teba ani nikoho ineho presvedcovat o tom ci som dobrym, alebo zlym hracom. Radsej to preskocme a poviem ti ale, ze uz dlhe roky chodim po vsetkych moznych heligonkarskych podujatiach po celom Slovensku a obcas i po Cesku. Hravam, ale i vsimam si inych ako hraju, na com hraju, preco tak hraju. Take skusenosti zrejme tebe chybaju. Zajdi si aspon raz v zivote do heligonkarskych regionov na Podpolanie, Horehronie, na Oravu,... aspon raz navstiv vychodniarov,... a uvidis ako tym regionom, ktore som teraz menoval "ohromne chyba" ten tvoj 3. polrad.

Stojim si za svojim a tvrdim, ze pre nase piesne su potrebne max. 2 poltony, ktore vsak mas aj v standarnej 2-radovke, ale nakoniec ak ich nemas, zaobides sa aj bez nich. Je to tak presne tak ako napisal teraz Jozef.
pre Jozefa M21. September 2010
a to je chybny predpoklad: velmi by si sa cudoval, keby si napr. na 2.5 radovej heligonke od p. Stanceka hladal tie "nemecke" tony. Su tam ine tony a zvolene velmi dobre myslim. Nie je vsetko take ako sa zda. treba najprv vyskusat a potom robit zavery