Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
ratafak.plachta4. November 2010
No tak som riadnz ratafak, uvidim ked dojde. Pravdu povediac bude mi stacit ak sa bude dat na nej naucit zaklady.
1, Zaujimalo by ma vsak ci postacuje 6 basovych gombikov resp preco sa robili so siestimi a nie rovno s 8.
2, Zaroven budem rad kebz mi nejaka dobra dusa odporucila niekoho kto by sa na nu pozrel, resp. keby sa niekto ochotny ozval. Dakujem moc.
3, Ako drzia "lavaci" heligonku?
4, Musi byt dost roboty udrziavat stranku no myslim ze by v diskusii asi pomohlo rozdelit ju na dva tri tematicke okruhy.
Dakujem.
Kontakt: janstef@post.sk
no toto4. November 2010
mne na mojej favoritke sem tam zarincal kryt. ani nie preto zeby o neho nieco klepalo, ale jednoducho pri urcitom tone (myslim, ze to bolo eFko) aj na tah aj tlak mi proste rincal. Stacilo trosku "po(de)formovat" kryt a je to ok :D
Miro S.4. November 2010
Pre gw162.klacno.sk.
Keď Ti neklepú klapky o kryt, ktorý je nad nimi, Tak musíš zistiť čo sa vlastne deje?
Ako tu už písal Jozef M, môžu drnčať ventilky na hláskoch, alebo jazýček v platničke zachytáva o okraj otvoru, v ktorom kmitá.
Keď zistíš na ktorom gombíku to je a tiež či na ťah, alebo na tlak mecha, tak pozri ako vyzará ventilček, či dobre prilieha ku platničke. Keď nie, tak najlepšie je vymeniť ho za nový. Odstrihnúť kúsok podobnej jemnej kože a prilepiť ho namiesto starého. Lepidlo používam Chemoprén - obidve časti natreť (max. do jednej štvtiny dĺžky jazýčka), chvíľu počkať a presne prilepiť. Keď je to z vnútra kobylky, tak hlások vybrať očistiť - aj miesto na kobylke a potom včelím voskom zaliať. Dobrá je na to trafopajkovačka.
Keď jazýček zadiera o kanalik, v ktorom kmitá, tak nejakým veľmi tenkým plieškom - planžetou ho treba vystrediť, aby nezachytával.
Keď kepú klapky o kryt, tak najprv skús povyrovnávať samotný kryt - viacej ho treba vyduť smerom von.
Nastavovať klapky, aby mali menší zdvih Ti veľmi neodporúčam, lebo to je piplačka na dlhú dobu a treba mať aj nejaké skúsenosti. Odnes to radšej opravárovi!
Peter4. November 2010
Táto heligónka (ak ňou vôbec je) sa už dlhšie kde - tu predávala.... až nakoniec sa predala... Tebe. Je mi ľúto, že Ti to vravím tak priamo, ale osobne si myslím, že si urobil tou kupou chybu. Nič asi ešte nie je stratené, no rátaj s tým, že budeš musieť totálne prerobiť ľavú basovú stranu a bude Ťa to stáť asi až toľko, koľko si dal za celý nástroj... :-(
Kontakt: peter@seman.sk
ratafak.plachta4. November 2010
Chlapi dakujem za reakcie. Tak som urobil presne to co sa nema a bez "osahania si" som kupil heligonku, reku na niecom sa predsa naucit hrat musim no a nezdala sa mi moc draha, byvaly majitel ju mal z pozostalosti a aj na nej hraval, tvrdil, ze ju "prerastol" a kupil si novu. No chcel by som vediet Vas nazor, co s nou dalej, ci ju dat troska dokopy, plus mejkap a tak dalej, videl som tu niekde fotky Mira S aku krasavicu urobil z podobneho Hlavacka, tak reku ci sa o to pokusit. Co vy na to?
este odkaz na nu:
http://aukro.cz/item1281594348_hlavacek_josef_heligonka.html
Kontakt: janstef@post.sk
Rastislav P4. November 2010
Priatelia, všetkých vás srdečne pozývam v mene organizátora na už 19. ročník KRUPINSKEJ HELIGÓNKY... Po skončení podujatia zábava v hoteli Slovan až do ranných hodín.. Veríme, že do Krupiny opäť zavíta špička heligonkárov z celého Slovenska... Takže nezabudnite už túto sobotu.. začíname o 15.00 hod. v kine Kultúra... Tešíme sa na vás...
Kontakt: kino@krupina.sk
Peter4. November 2010
Ta serus, Vašku! Uš som sebe miśľel, že ci internet otstrihľi... bo ce tu dluho ňebulo... :-)

Ale k téme. Všetko je pravda, aj s tým Matúšom. Ja len som si porovnal funkciu a správanie sa tej istej heligónky so starým (hlbokým) mechom a teraz s novým (plytkým) mechom. Možnože je to len subjektívny pocit, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že ten starý ako lepšie "pasoval"... Naozaj, keby som teraz išiel objednávať nový mech, tak ROZHODNE ten s hlbokými záhybmi (a 15 - 16 záhybov namiesto pôvodných 13).
Kontakt: peter@seman.sk
Kojšovjan z Gelnice4. November 2010
Nazdar kamarati!! Dlho som tu nebol,pozeram čo je tu nove. K tomu mechu.... Ja potiahnem niekedy poriadne,ale pozrite si ako hra M. Mitter !! Jemu stale vzduch vystači a je jedno na akej heligonke hra,kolko ma mech rebier atd. ! Treba stlačať take gombiky aby boli ťah a stlačanie približne v rovnakom pomere! To suvisi aj so štilom hrania! Keď sa to nada,tak mame tam "luftovnik" alebo vzd.ventil. Už ste zabudli ako som vas to učil? Dufam že sa na mna nebudete hnevať,mna učitelka v škole furt karhala.
Jozef M4. November 2010
Môžeš mať: Voľné hlasy-pretaviť vosk, Ventilky(kožky) nepriliehajú -vymeniť, jazýček sa otiera o stranu hlas. doščičky--naštelovať. A je to!!
Laco MT4. November 2010
Tiež som mal ten problém s drnčaním niektorých hlasov a nakoniec som zistil že to robí háčik vo vnútri, ktorý uzamyká mech. Proste pri niektorých frekvenciách sa pri hraní rozdrnčal. Tak som ho trochu "upravil" a je kľud.
gw162.klacno.sk / 188.123.104.1624. November 2010
pre Miro S
na pravej strane mi drnčia, cvendžia, rezonujú, ochvievajú sa niektoré tóny. Akoby sa dotýkali plechu, ale skúsil som slabo stlačiť gombík, tak aby sa nemohol dotknúť plechu, a v tom to nie je. Asi je to dáka maličkosť, ktorú by som mohol opraviť aj vlastnými silami, nerád by som kvôli tomu chodil za opravárom. Myslím si, že si musím zapísať, ktoré gombíky /najmä pri ťahu/ mi to robia, odšróbovať plech.. a čo potom??? Dáko ohnúť tie tiahla sa bojím, aby som neporušil prítlak klapky. Prosím vysvetliť čo to spôsobuje a ako to odstrániť, ďakujem za pomoc.
P.S.
Voľakedy to tu v diskusii už bolo spomínané, ale vtedy som tomu nevenoval pozornosť, lebo vtedy sa ma to netýkalo - teraz hej!
Miro S.3. November 2010
Ešte raz k tým poltónom - príspevok sa vymazal.
Niektoré diatonické harmoniky a aj heligónky, tiež aj nemecké majú prvé tóny v obidvoch radoch pol tóny (od brady), ale majú ešte tzv. pomocný rad - bližšie ku mechu - kde sa nachádzajú poltóny. Napr. FIROTTI.
Stoják, alebo stojací tón je taky, kde na jednom gombíku neznejú dva rôzne tóny, ale rovnaký tón na tlak aj na ťah mecha.
Je to v druhom rade na šiestom, niekedy aj na piatom gombíku -od brady. Rady počítam z vonku hmatníka. U ladenia C/F je to tón c2/c2, (nie c2/d2).
U trojradovej býva stoják v treťom rade. V prvom rade stojací tón nebýva. Výrobcovia a opravári na prianie zákazníka robia kadejaké výnimky, takže môže to byť všetko aj inak.
Miro S.3. November 2010
Myslím si, že aby sa na heligónke ľahko hralo závisí od viacerých faktorov. Nieje to len mech, počty záhybov a pod., ale aj velkosť harmoniky (kubatúra), koľko vzduchu je v nej k dispozícii, to znamená veľkosť skrinky. Tiež na hlasoch záleží, aku majú veľku medzeru jazýčky medzi platničkou a tiež aké kvalitné sú ventilky na hláskoch. V neposlednom rade je dôležitá aj technika hry. Niektoré pesničky a hudba vôbec sa hrajú s minimálnym používaním vzduchového ventila a pri hre niektorých treba dosť často prisávať, resp. vypúšťat vzduch.
Peter3. November 2010
Starý Hlaváček už pred 100 rokmi vedel, prečo to tak robí !

Dal som si na svojej starej 4-hlasnej hlaváčke urobiť nový mech. Pôvodne tam bol "len" 13 záhybový, s cca 3,5 cm hlbokými záhybmi. Teraz už také hlboké nie sú v móde a výrobca ma presvedčil, že je to vraj jedno. V súčasnosti sa robia s 2,5 cm záhybmi, a teda že ak chcem, tak si môžem nechať urobiť viac záhybový mech. Na 4-hlásku vraj robia 15 záhybov. Ani sám neviem prečo, no dal som si urobiť až 17 záhybový mech a tešil som sa akú veľkú vzduchovú rezervu tam budem mať...

Harmonika je teraz krásne pretesnená, mech je dobre urobený, nemám nič proti kvalite vyhotovenia,... ale... nehrá sa mi takemr o nič lepšie. Vzduchu je len tak, tak ... skoro toľko ako som mal v starom deravom, fučiacom mechu. No až teraz som začal premýšľať...

Obvod mecha, teda výška/šírka je stále tá istá, zmenila sa len výška a počet záhybov. Teda tu bude asi problém. Starý 3,5 cm záhyb rozvinutý do roviny dáva 7 cm. Ak to vynasobíme počtom záhybov 13 vyjde nám dĺžka rozvinutého starého mecha 91 cm (7cm x 13 záhybov).
Výška nového záhybu je 2,5 cm, rozvinutý do roviny má 5 cm a keď to vynasobíme počtom záhybov 17 dáva nám to dĺžku len 85 cm... (Zhrozil som sa predstavy, keby som si bol nechal urobiť len 15 záhybový mech! )

Čiže "len" 13 záhybový starý mech má nezanedbateľne väčšiu vzduchovú kapacitu než "až" 17 záhybový nový mech. To nevravím už o ďalšej praktickej výhode mecha s hlbokými záhybmi, a síce väčšiej odolnosti voči vydutiu, či vpáčeniu mecha. Toto je moja matematika/fyzika a môj osobný názor - keby som ešte raz objednával nový mech tak rozhodne s tými hlbokými záhybmi, s takými, ktoré prerátali starí majstri už pred vyše 100 rokmi...
Kontakt: peter@seman.sk
stojak+poltony3. November 2010
na stránke pesnicky.orava.sk je všeličo dobré, okrem iného aj popis heligonky CF, je tam tiež info o "tvojom" stojáku, viď tento link pesnicky.orava.sk/stahuj/gombiky_heligonka_c_f_n.gif
poltóny sú prvé odhora (od brady) označené číslom 0,
niektoré heligónky (najmä nemecké) nemajú poltóny na tomto mieste, ale v treťom tzv. polrade, ak je heligónka bez poltónov,
tak tento polrad na heligónke skrátka nie je, dá sa hrať aj bez nich
ratafak.plachta3. November 2010
Pani (damy),
zapajam sa do diskusie ale pred tym "tanti complimenti" vsetkym ktori zalozili, staraju sa a zveladuju tuto stranku.
Otazka: najde sa prosim niekto kto vysvetli tento popis heligonky:
"so stojakom a bez poltonov"
Dakujem.
Kontakt: janstef@post.sk
Laco MT1. November 2010
Predpokladam, ze to chces v terciach:
3 4 >
3 4 <
4 5 >
3. 4. >
3. 6 <
4. 5. >
6 7 <
6 7 >
Bony1. November 2010
Ahojte,
vedel by mi niekto napisat stupnicu pre C-dur na heligonku v ladeni C-F?
V takomto zápise (F-dur):
3. 4. >
3. 4. <
4. 5. >
4. 7 <
5. 6. <
7 8 <
6. 7. <
6. 7. >

Dakujem.
Peter1. November 2010
... asi máš, Šimon, uloženú v PC moju starú e-adresu a tá už asi pol roka neplatí. Prepošli mi poštu, prosím, na novú adresu - je tu pod príspevkom...
Kontakt: peter@seman.sk
Šimon1. November 2010
pro Peter
Dobrý že jsi tu hloupost smazal. Posílal jsem ti asi tři maily a neozýváš se. Je mi to divné, máš pořád stejnou adresu. Díky za odpověď.