Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
MatusMalatinec27. August 2023
Zdravim najde sa tu niekto z podpolania kto by bol ochotny ma naucit hrat na heligonky kontry za daku flasticku domacej ??
Pre pištu25. August 2023
Sa vraví, že Ferdo mravec, potom jonatan mrkvička a potom pištik
Pišta25. August 2023
Sa vraví, že konštrukcia heligonky tiež ma vplyv na silu a mohutnost hlasu. Aké máte skúsenosti, že ktorý výrobca robí najhlasnejšie a najzvučnejšie heligonky ? /v tej iste kategórii hlasov/
Andrej24. August 2023
Peter uz vlastne odpovedal.

Emol prirodzena je paralelna stupnica k Gdur.
Hmol prirodzena je paralelnastupnica ku Ddur.

SMX24. August 2023
Molové ladenia ústnych harmoník renomovaní výrobcovia vyrábajú aj keď neviem či vo všetkých toninách. Ja mám 10-dierkové bluesovky značky Lee Oskar v ladení G-mol a B-mol (resp.H-mol). V predajniach hudobnín ale zrejme nebudú bežné a bude ich treba objednávať. Či sa vyrábajú molové ladenia aj u tremoloviek to neviem. Hranie molových ľudoviek na týchto harmoničkách sa mi zdá ale oveľa náročnejšie ako durových na durových ladeniach.
Peter24. August 2023
V ktorom rade heligónky je hráč naučený hrať, nuž presne v tom istom ladení potrebuješ ústnu harmoniku. Keďže u nás je viac rozšírená hra v druhom rade heligónky, teda ku ladeniu heligónky A-D by si mal mať ústnu harmoniku v ladení D,... a ku heligónke D-G ústnu harmoniku ladenia G.

Tlak mechu na heligónky je v ústnej harmoniku hra fúkaním,... ťah mechu heligónky je na ústnej harmonike hra nádychom - do seba. Teoreticky by sa molové piesne na fúkacej harmonike mali teda začínať hrou dychom do seba. Nuž myslím si, že napr. na G durovej fúkacej harmonike by sa mal týmto štýlom dať zahrať E mol.

Pri hraní molových piesni na ústnej harmonike to asi ale nebude až také jednoznačné. Keby to bolo také jednoduché, asi by sa nevyrábali fúkacie harmoniky ladené v molových tóninách. Neviem, asi by nám to lepšie vysvetlili originálni hráči na fúkacích harmonikách.
Pre Andrej od Petra 23. August 2023
V prvom rade Ďakujem všetkým za rady okolo ústnych harmoník. A v druhom rade mám na Andreja otázku, keď je Heligonka A-D (Hmol) a D-G (Emol) aké ladenie ústnych harmoník by pasovalo.
JoMi23. August 2023
Nie je to len v Čechách. Aj na Slovensku máme rôzne regióny a rôzne štýly hrania. Za hranicou to, predpokladám, nebude inak. Čím ďalej od nás, tým je rozdiel väčší a čím menej zážitkov s takým štýlom, tým výraznejšie to vnímame. Na tom nevidím nič nezvyčajné.
Ale z vlastnej skúsenosti mám podobný názor- hrá sa tam inak (naozaj viac na 1. rade, viac v sextách, než v terciách a prevažne v dur). Úplne rovnako je pre nich zaujímavý a odlišný náš štýl. A o tom predsa bývajú stretnutia muzikantov z rôznych (vzdialených) regiónov. Okrem iného sa dá vidieť/počuť odlišná technika hry.
Peter23. August 2023
Tak toto neviem. Až takým znalcom českého heligonkového folklóru nie som. Jedno, čo naisto môžem povedať, že ak zahraje čech pekný hospodský valčík, polku, často je to cíteľne iné, než keď to isté zahrá napr. slovák.
(samozrejme, negeneralizujem to a nechcem ani nikoho uraziť)
KM23. August 2023
Toto je pravidlom v celom Česku ??
Peter22. August 2023
Po skúsenostiach v regióne Západných Čiech tam mali v drvivej väčšine ladenie B - Es. Myslím, že všetko hráli najmä v 1. rade, teda v B dure. Molovú pieseň som tam nepočul žiadnu.
JoMi21. August 2023
Nuž, ja by som si pozrel, či takú muziku niekto hráva s hlbokou oktávou a ako to znie. (CFB, skôr GCFB sa na západe používa dosť často, ale nevyhovuje si, že by mal niekto zmenenú oktávu. (Pomôže aj akordeón, dva základy a hlboká oktáva sú bežné, aj keď kvôli iným tremolám to znie trochu inak)
Čo mám skúsenosti, nástroje s inými oktávami sú typické pre konkrétne regióny a štýl hudby. Samé základy nie sú také výrazné, ale zato mi pripadajú univerzálnejšie- zasa len podľa toho, čo hrávam ja.
aj21. August 2023
pre JoMi
hrávám vesměs lidovky a tirolské písničky
JoMi21. August 2023
No to je úplne o niečom inom. Samotné FB sa s hlbokou robí úplne bežne (aj keď niekedy nie je jasné, čo je základ a čo iná oktáva).
CF s hlbokou býva a nie je to extrém. Teda CFB s hlbokou môže byť zaujímavá kombinácia.
Záleží však aj na tom, čo a ako hrávaš.
aj21. August 2023
a nebo ladění CFB s hlubokou?
...21. August 2023
veď práve o tomto je debata
JoMi21. August 2023
Peter, treba však dodať, že "géčko" na GCF je oproti "géčku" na DG už samo o sebe o oktávu nižšie, teda akoby hlboká oktáva.
avc21. August 2023
ano peter. mam gcf na zakladoch ladena v horoviciach a je to super
Peter21. August 2023
pre abc:

Áno, ale GCF aj v ladení "všetko na základoch", no s pekné doširoka roztiahnutými tremolami zneje pekne.
Peter21. August 2023
Géčko je také špecifické a záleží v akom ladení je použité. Napr. v zostave GCF by s hlbokou oktávou bolo podľa mňa už extrémne hlboké a neznelo by pekne. Už aj Céčko s hlbokou sa niekomu nepáči. Naopak, v zostave napr. DG je hlboká oktáva u Géčka takmer štandardom.