Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
no toto10. November 2011
ja som nasiel toto :D
http://www.youtube.com/watch?v=cgoOuLQvCt0&feature=related
Ta prva heligonka ma krasny zvuk aj ked to je nahravka :)
Mozno hlupa otazka... tak zneje hlboka oktava? alebo jednoducho to je taky zvuk "malovany" ???
x10. November 2011
i tak še da.. pripomína mi to našich detvancov a pod. Čo to má za klapky na boku, tie čierne, volá sa to registre, či ako, a na čo to slúži?
http://www.youtube.com/watch?v=0SI755_is_Y&feature=related
m10. November 2011
http://www.youtube.com/watch?v=pryrsUGge-Y&feature=related
Čadčan10. November 2011
Narian, presne tak. Aj ja mám rád nefalšovanú dedinskú veselicu, kde muzikanti hrajú štýlom vlastnej dediny a speváci a tanečníci sa veselia tak, ako sa veselievalo v tej dedine oddávna. Lebo práve v tejto podobe sú to oni a nie produkty ZUŠ-ky či nebodaj hudobnej publikácie. Sú výborní aj bez štylizácie sa do polohy hudobných virtuózov. To je HUDBA a nie prešpekulovaný, prekalkulovaný produkt.
http://youtu.be/XECJXrlXJ8A
rychlík10. November 2011
aby bolo jasne - hovorim o knihe Dejiny diatonickej harmoniky. Skola hry na heligonku je obsahovo podstatne lepsie dielo. Ja som si povodne myslel, ze vznikne jedna vynovena kniha ako kombinacia predoslych....... vtedy by to bolo mozno super
rychlík10. November 2011
ja som z knizocky p. Grimma bol dost sklamany. ocakaval som od nej podstatne viacej. kniha ma hroznu nepodarenu obalku, hrubsi exkluzivnejsi papier, ale na tych niekolkych listoch nie je o nic viac informacii, nez co uz vsetci pozname. Napr. tu na webe je toho neporovnatelne viacej a mame to zadarmo. ked uz tak radsej knizky od MC, z nich sa aspon nieco naucite. myslim si vsak, ze p. Grimm mal s obsahom knihy celkom iny umysel, no nakoniec to dopadlo tak ako dopadlo. berte to vsak ako moj nazor, kto chce nech si kupi a banuje
no toto9. November 2011
http://heligonka.blogspot.com/p/skola-hry.html
Tu nech sa paci :)
... a asi si ju ozaj objednam ;)
Narian9. November 2011
Citujem otáznika :
Tak aj Vy neskovávajte sa ze regióny a tvrdenia to je naša pesnička , u nás vzišla a podobne, nič nie je Vaše vážení všetko toto duchovne bohatstvo je vlastníctvom celého slovenského ľudu a nie Vaších otcov ,a pod.

A čo na to ja ?
Tak aj Ty neskovávaj sa za národ a tvrdenia, že je to slovenská pesnička, u nás vzišla a podobne, nič nie je Vaše, vážení, všetko toto duchovné bohatstvo je vlastníctvom celej Európskej únie a nie Vašich Slovákov, a pod. ...
Šimon9. November 2011
Prosím kde je možno tuto knihu objednat. Děkuji.
Miro S.9. November 2011
Pre no toto.
Knižku od pána Grimma si kľudne objednaj. Nič tým nestratíš, len získaš.
Ja som si ju kúpil a aj keď som už dosť vecí poznal, o ktorých tam píše, našiel som v tej knižôčke dosť toho o čom som nevedel.
Takže vrele odporúčam!
9. November 2011
Karol, posli mi mail a ja ti poslem tie zoznamy.
M. Cernansky
Kontakt: cernansky111@gmail.com
Karol9. November 2011
Mňa by zase zaujímali zoznamy /názvy/ pesničiek, ktoré spracoval k svojim publikáciám MČ. Nemám záujem o zápisy, ide mi čisto o názvy. Chcel by som vedieť či ich hrám, prípadne či ich zahrám podľa sluchu.
no toto9. November 2011
Zdravicko
urcite ste si vsimli, ze p. Pavol Grimm vydal knihu "Dejiny diatonickej harmoniky- HELIGONKA." Chcems a len opytat, ci ju niekto cital a ak ano, co na nu povie. Premyslam, ci si ju objednat ;)
?9. November 2011
pre ? ak budeš písa druhý krát tak si daj trebars !! ,bude to tak lepšie nič v zlom.
Peter9. November 2011
Presne tak, toto tu vôbec nie je o hádke, ale o normálnej debate. S tou kombináciou Červienka a diatonická si sa fakt netrafil. On má chramatiku. Ale myslím, že asi väčšina sme pochopili o čo Ti ide a v zásade máš pravdu.

Len tak na okraj: Keď sa o nejakom nástroji hovorí, že je "diatonický" vôbec to nie je kvôli tomu, že pod jedným gombíkom sú 2 tóny (jeden na tlak mecha a druhý na ťah). Význam slova diatonický pochádza z gréčtininy a znamená niečo ako "presný výber". V hudobnej oblasti to môžeme chápať ako presný výber tónov konkrétnej stupnice. Teda v hudobnom nástroji je iba konkrétna tónina a nič viac. Pritom sa vôbec nemusí jednať o harmonikový typ nástroja.

Tak ako spomínal nižšie Jozef M, aj ruské garmošky sú diatonickými harmonikami. (a napr. oni majú rovnaké tóny pod gombíkmi, ako na ťah, tak i tlak!).

Joži, kamarát Jaro pekne zvládol garmošku na detvianský spôsob, ale všimol si si nedávno na Kráse životu keď sme hrali na chodbe a prišiel k nám chlapík z Miľpoša, že na čom hral on? - tiež mu to neišlo zle :-)
Kontakt: peter@seman.sk
x9. November 2011
pre Miša
pekný príspevok, potešilo ma hlavne to opísanie hrania po gombíkoch. Mne to pripomína "ako keď voda buble v potoku", je to fajn.

pre ?
ak by si nič nenapísal, aj tak by sa nič nestalo.

za seba
Ak som zle zhodnotil p. Cervienku a jeho nastroj, sypem si popol na hlavu. Asi naozaj nie som veľký odborník, chcel som iba podporiť svoj názor, že na heligónke by sa malo hrať tak, ako na heligónke. Hrávam v krčme, s mnohými skladbami /nie pesničky/ by som neuspel. Chlapi akceptujú aj pesničky z cudzieho regiónu... ako ktosi napísal..dajú sa aj vychovať k novým pesničkám. Na Slovensku, aj v blízkom Česku ich je veľa, ktoré ešte ani ja, ani chlapi v krčme nepoznáme, ale robím na tom!!! Idem skúsiť hrať "po jednom gombíku", ale... je to ťažké a KRÁSNE.
A ešte... nemyslím si, že sme takí rozhádaní, je to len výmena názorov!
Mišo9. November 2011
pre otáznika: - vidíš, píšeš tu, že nikde inde iba na Slovensku sa vzájomne hania hudobníci a ty robíš to isté. Podľa tvojich viet preferuješ nový moderný akordický štýl hrania. OK, akordy sú pekná vec a je určite náročné hrať ich presne, ale teraz ti dám hádanku. Čo je ťažšie? zahrať akord, kde stlačíš naraz 4 tóny (vydajú krásny zvuk, ale stlačíš ich naraz), ale cifrovať - napr. detviansky, kde zahráš tiež 3-4 prstami, avšak nie stlačením naraz, avšak základný tón ostatnými prstami vycifruješ. vyskúšaj si to a potom kritizuj. Osobne som bol na jednej prehliadke, kde mladý, veľmi talentovaný heligonkár Lukáš... čumel na prsty jednému detvianskemu heligonkárovi, ako cifruje. a ohodnotil to, že to musí byť poriadne náročné.
Takže? opäť sme v začarovanom kruhu, kde si každý bude chváliť to svoje.
Ja nehaním mladých heligonkárov, sú určite teoreticky lepšie pripravení ako mnohí starší, ktorí sú samoukovia, avšak netreba preferovať len to nové, alebo len to staré. Tí starí za posledné roky prešli takisto progresom a snažia sa zdokonaľovať, avšak aj tí mladí by mali akceptovať to, že heligonka nie je len kankán, alebo kaťuša...
...9. November 2011
...presne tak, to bola a je CHROMATIKA!
To je úplne o inom, nemá helig. basy... jeden tón dovnútra aj von...
Štěpán9. November 2011
Pane Kojšovjan a pane x, beru vaše názory za solidní. Kaťuša navíc z rytmikou jako společná píseň na tomto festivale nebyla tou nejlepší tečkou. Vyberte pro tento závěr skladbu, kterou miluje většina Slováků. U nás to je "Ta naše písnička česká" a také se hodně hraje. Štěpán
Kontakt: vrana1935@seznam. cz
xy9. November 2011
x....ty si asi spadol z mesiaca, zajdi za Cervienkom a ak najdes na jeho nastroji jeden jediny diatonicky ton tak budes fakt frajer. Cervienka hra na chromatickom akordeone a nie na diatonickom. Ak tomu nerozumies, tak tu radsej nemudruj.....