Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
M22. November 2011
Chlapi mám dotaz: Ked mám hlasy dixi to znamená ,že celý hlas jazyček plus rámik je zo zinku? Alebo ramik je dural a jazyček je zinok? Je rozdiel v hmotnosti tej istej heligonky osadenej hlasmi amano a hlasmy Dixi? Aké to má výhody mať Dixi alebo mať Amano neviem sa rozdodnuť. Dakujem.
fp.22. November 2011
Po dlhšom čase som sa dostal k diskusi a prezeral som si rôzne príspevky niekoľko dní dozadu. Jeden ma vyprovokoval k reakcii - možno oneskorenej. Je to hodnotenie publikácie p. Grimma, kde sa píše:"..na tých niekoľkých listoch nie je o nič viac informácií, než čo už všetci poznáme". Takmer som onemel a najskôr som si myslel, že je reč o niečom inom, než čo poznám ja. Neupieram právo na iný názor a preto predkladám vlastný. Som laik, nemám teoretické hudobné vzdelanie, ale čo-to poznám aj ja. Napriek tomu a možno práve preto nepatrím k tým , čo všetko poznajú. Rozsahom nie veľké dielko /55 str./ je podľa mňa unikátom z viacerých dôvodov. Je to - podľa mňa - prvá komplexná práca v slovenčine, zaoberajúca sa dejinami diatonickej harmoniky /možno sa mýlim/. Osobne ma zaujali jednotlivé štádiá vývoja tohoto nástroja od najstarších modelov až po súčasné, konštrukčné zvláštnosti tohoto vývoja, aj ilustračný obrazový materiál. Citlivo a kultivovane autor ukazuje súvisloť užívania heligonky s dobovými zvláštnosťami a so sociálnymi skupinami, ktoré ju obľubovali, alebo zatracovali. A podnetné sú aj kapitolky o vývoji v Čechách a na Slovensku, výrobcoch , hudobných školách a publikáciách v minulost a aj v súčasnosti. Za zaujímavé považujem aj uvádzanie množstva konkrétnych mien a faktov, ktoré ma inšpirujú vygúgliť na nete nové informácie. Určite by som v pozitívach ešte mohol pokračovať a určite by sa našli aj nejaké nesplnené očakávania, ale celkovo som vďačný p. Grimmovi za jeho ďalší tvorivý príspevok.
no22. November 2011
pre Miša

Ty si určite ešte ani Alpen na živo nevidel. Veď oni vyrábajú nástroje z akej dyhy si objednáš. Nie iba farebné. Ja som videl alpenku z orecha, očkovaného javora atď.

Čo sa týka toho, čo píšeš, že detvanec má spoločné s Hlaváčkom to, že túto heligónku sem dovážali a potom si ju detvan dal ku kroju. A prečo si nedal ku kroju český samopal ? Predsa aj ten sem dovážal. Mne detvanec s heligónkou pripadá komicky. Priliehavo ku heligónka sa oblieka Hampl .
vrták22. November 2011
Nie tak dávno veľmi erudovane riešil Čadčan otázku kroja na heligónkárskych prehliadkach. K niektorým harmonikám by fakt bolo treba vymyslieť kroj! Vývoj je vývoj, hádam sme neustrnuli? Čo si obliecť, keď hráš na novodobej nemenovanej značke /všetci vieme akej/ skladbu od Jacquesa Offenbacha /rozumej kankán/? Alebo Kaťušu?
Čo je moc, to je moc! Všeličo sa dá, aj odzemok tancovať v škótskom kroji, aj na heligónke hrať oblečený vo fraku, len neviem neviem. A ešte ak to nieto dá len tak, dobre, ale ak sa tá či oná škola prezentuje stále tými istými skladbami? V jednej prehliadke 3x tá istá skladba, a vďaka internetu na inej prehliadke vidíme to isté?
Šimon22. November 2011
Mám na tuto věc stejný názor jako Mišo. Akorát bych pořád nejmenoval ty Alpenky, takové moderní dělají skoro všichni ať nepoškodíme kvalitu značky kvůli designu. Je ale jasné že se bavíme jen o vzhledu. Jsem v tomto taky stará konzerva a ta dřevěná dýha je mi nejbližší.
Mišo22. November 2011
pre no: nikde nie je napísané ,že to má byť Hlaváček. kludne aj Stibitz, Kebrdle alebo aj Duraj. Jedná sa o dizajn heligonky, kde ku kroju jednoznačne pasuje drevená heligonka, teda nie taká farebná ako sú Alpen. Nič proti tým harmonikám nemám, možno sú veľmi kvalitné, ale ked som pozeral na stránke kováčovcov galériu a videl som tam deti v krojoch s týmito harmonikami, tak mi tam tie pestrofarebné Alpenky vôbec nepasovali. Ale nikomu neberiem názor, každý nech si kúpi čo sa mu páči.
A ked už sa bavíme o Detve, tak takúto harmoniku by si asi žiadny detvanec nekúpil :-) v Detve málokto hrá na trojradovej, drvivá väčšina na klasikách - dvojradovky.
22. November 2011
nuz tolko spolocne ze na slovensko sa tie heligonky dostali prave z ciech. chodilo sa na roboty a casto sa odtial priniesli prave ti stari hlavackovia na ktorych sa potom aj hralo. to ma spolocne detvanec s hlavackom. lepsie dva raz merat...
no22. November 2011
pre Miša

a čo ma detvanec v kroji spoločné s buchotavým Hlaváčkom ? Hlaváček nosil detviansky kroj ?
no toto22. November 2011
pre Peter
je tam d-mol a a-mol
http://www.russian-garmon.ru/beginners/2742-sxema-not-na-garmoni
usporiadanie je ako na heligonke :) bas a nad nim jeho priznavka
Mišo22. November 2011
mne sa tie alpeny takisto absolútne dizajnovo nepáčia. Neviem si predstaviť detvanca v kroji s heligonkou Alpen :-)
Peter22. November 2011
Myslím, že je to niečo medzi "našou" heligónkou a ruskou garmoškou. Pravá strana je ako u ruských 2-radových diatonických garmošiek a ľavá basová strana je takmer ako "klasická" (asi neobsahuje molové basy)
Kontakt: peter@seman.sk
Toňo21. November 2011
,.,
Tak potom áno - s tým 100% súhlasím.
k21. November 2011
tento chlapec nehra na klasickej heligonke ,ona je ako u nas 1-radova a v tom 2. rade su poltony a dodadkove tony.

http://www.youtube.com/watch?v=lrVo9Z7HnJs&feature=related
21. November 2011
naco riesime alpeny? su drahsie nez novy hlavacek ci stancek a nezda sa mi ze by zneli lepsie. navyse vyzeraju ako vyzeraju. vacsina z nas co tu diskutujeme hra tak ze by im aj durajka stacila, ozaj zrucni hraci sem vacsinou nechodia....
M.H.21. November 2011
http://www.steirische-harmonika.at/index.php/Preisliste.html
Pavol21. November 2011
Zdravim, vie niekto poradit nejaky link, kde by som si mohol vypocut jednotlive ladenia heligoniek? Konkretne ma najviac zaujima porovnanie ladeni C-F a B, Es, As.
Vdaka
Kontakt: pavolruz@gmail.com
,.,21. November 2011
Toňo:
Video som tu nedal koli pesničke, ale koli prevedeniu heligonky že nie všetky su verzia airbrasch.To ako hrá ten malý chlapec je vedlajšie tí čo ho učia sa posledne roky dostali niekam čomu vobec nerozumiem ale nedá sa to počuvať, ked hrali ešte normálne to bolo poriadku.Pridávam video.
http://www.youtube.com/watch?v=aE3TZlKK4a8&feature=related

Máte niekto cenník alpen?
Schmidt trojrad trojhlas stojí okolo 2530 eur
čo stoji hlavaček trojrad?
h.h.21. November 2011
http://www.youtube.com/watch?v=lrVo9Z7HnJs&feature=related
m.h.21. November 2011
http://www.mojevideo.sk/video/8b8c/ako_sa_to_robi_harmonika.html
Peter21. November 2011
Na Slovensku bezpochyby vyrastá nová kvalitná generácia heligonkárov. Sú vedení často skvelými učiteľmi, niekde "len" svojimi otcami, dedami, či zručnými umelcami z ľudu... Majstrovstvo, ktoré mladí neraz na heligónkach predvádzajú im môžeme iba závidieť... Keď ich však tak počúvam, nevdojak stále sa nemôžem zbaviť tej istej otázky: Prečo stále predvádzajú umenie hry na cudzích piesňach? To naozaj nemáme nič "naše", čo by sa dalo rozobrať, rozložiť, rozštýlizovať,...? Nech okolie vidí, že aj takto sa dá, zložito, no nádherne zahrať obyčajný "Kohutík jarabý"...
Kontakt: peter@seman.sk