Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
,.,3. Január 2012
Trojradovka má výhody v tom že lepšie hrá, má večšiu bedňu lepšie drží na tele a gombíky sú dalej od seba čiže kto ma väčšie prsty hrá pohodlnejšie.či už na jednom dvoch alebo troch radoch je to asi jedno. ja hrám šecko na 2 a 3 rade horšie je to u B es as tam to je dosť vysoko.
Šimon3. Január 2012
Já si myslím že hrát na třířadovce na jednu nebo dvě řady je škoda, pak je ta třetí fakt jen na kila a eura jak píše "xyz". Využívat všechny řady je náročnější na učení, ale když to zvládneš daleko méně se po harmonice nahoníš, hra je plynulejší a ekonomičtější. Ty tři tóniny jsou právě na zpěv dobré, co mám nízko v efku zpívám v géčku, ale každému to sedí jinak k hlasu. Sice z té první řady hraju nejméně, ale dobře se mi v tom géčku zpívá. Je to ale pro obyčejného hráče jako jsem honička, těžce bojuji a v duchu vždycky závidím p. Bendíkovi tu jednořadovečku a dvouma basama!!! Když vidím co zahrají někteří na dvě řady tak si říkám že bych tu třetí nejraději odřezal pilkou !
xyz2. Január 2012
Ja to poznam tak - v 2radovke je stojak potrebny, ale v 3radovke uz ani nie. Chybajuci "stojaci" ton si chytnes v jednom smere mecha z ineho radu.

Nepoznam hraca, ktory by pri nasich ludovkach vyuzival naplno vsetky 3 rady 3radovky. Myslim to tak, ze by pri jednom posedeni hral niektore piesne napr. v Gdure, ine v Cdure a ine v Fdure /ladenie G-C-F/. To iste plati i pri ladeni B-Es-As. Hraci v trojradovke vyuzivaju nanajvys 2 stupnice /ak nie iba jednu/. Zvysny treti rad pouzivaju ak to pasuje iba na prechod alebo na pripadne dvojhlasy.

Stale teda hraju ako na dvojradovke, naco si komplikvat zivot, chrbticu i penazenku trojradovkou?

Kojšovjan z Gelnice2. Január 2012
Moj dedo mal jednoradoku,ta mala bas.platničky zinkove a jazyček z mosadze,Hlasy neviem ake boli,len dve bas.platničky z nej zostali! Trojradovky su aj take,že maju stojaky v druhom rade aj v treťom. Povetšine maju len v treťom rade.Ja mam všetky heligonky so stojakom 2 a 3rad. Mne stojak nevedi a ani ho nejak neviuživam,Ale keď hram na 3rad. tak tam už musi byť ten stojak! Tie nove, delicie,alebo Hlavaček,tie nemaju stojak...tak potom je tam trošku problem brať zo všetkych troch radov....
M2. Január 2012
A aku trojradovku chceš kupiť? značka
Maťo2. Január 2012
Máš o durovú a molovú stupnicu naviac.A zatiaľ čo som zisťoval, tak cenový rozdiel medzi 2-3 radmi je podľa mňa malý.
Šimon2. Január 2012
pro Maťo
Maťo já bych se tě chtěl zeptat co je důvodem tvého přechodu na trojřadovku. Děkuji. Jinak ty hmaty jsou v těch řadách trochu jiné tak jak správně tušíš nebo jsi už poznal.
Maťo2. Január 2012
Pozrel som sa na to ešte raz a už mi to došlo, tie tóny tam budú pasovať pri tých istých hmatoch.Bál som sa že sa budem preúčať.
Maťo2. Január 2012
No dobre ale ja som videl rozpis tónov na trojradovku a stoják bol v treťom rade, alebo tam nebol.Z toho mi vychádza že sa hrá inak v 2-3 rade ako 1-2 rade, keďže som naučený hrať v dvoch radoch dvojhlasne.Som z toho jeleň.
...2. Január 2012
... neviem, preco si polozil takuto otazku. Ked vies vyuzivat stojak v dvojradovke tak je jasne ze budes ho potrebovat aj v 3radovke
Maťo2. Január 2012
Dobrý deň prajem.Chcel by som sa spýtať, aká je lepšia trojradová heligónka, so stojákom, alebo bez stojáka, keď chcem prejsť z dvojradovky so stojákom.Ďakujem za rady a názory.
rychlík2. Január 2012
no a tu zistujeme, ze fujara je vlastne z Madarska:

http://www.youtube.com/watch?v=DXlqicyrEqY&feature=watch_response
no toto2. Január 2012
ako len na odlahcenie :D
...ale ked sa da urobit fujara z PVC trubky :D ...
http://www.youtube.com/watch?v=CIEu_YAFsJ8
neskusime aj hlasy? :D
pre Petra2. Január 2012
kobylky v pianovkach su bezne z plastu, su na nich nalepene platnicky a nic sa nedeje. Stare heligonky mali platnicky z dreva a ako si ich len majitelia chvalia. Je jasne, ze jazycky sa robia uz strojovo, kto by to dnes stihal rucne. Ale urcite ich dopasovavaju rucne. Ja mam mierku pri vacsich jazyckoch - hrubku ziletky. Vlozim ziletku zo vsetkych stran jazycka a vycentrujem ho. Inac bude pri kmitani drncat. Taketo mierky mam na vsetko. Nepotrebujem mikrony ani ine mierky. Jedine tak naplneny do mierky stamperlik na oldomas. Jazycek sa tiez neda vyrobit z bezne dostupnych materialov. Mozes mat ocelovy a ja neviem aky plech. Musi to byt plech vyrobeny na tento ucel. Inac jazycek urobis, len ladit bude iba chvilu. Potom padne, lebo nema odolnost na kmitanie. Jednoducho sa material unavi.
Peter2. Január 2012
Ktoré auto je lepšie? - BMW alebo Audi? Aký televízor je lepší? - Sony, Panasonic, Samsung?...Ktorý hlas je lepší? - Mosadzný, zinkový alebo hliníkový?...Priatelia, pokiaľ sa nebavíme o konkrétnom type výrobku, resp. v našom prípade o konkrétnom materiále nemôžeme ich ani spoločne porovnávať.

Základné kovy ako železo, hliník, meď, olovo, nikel, mangán, atď. sa v reálnom živote v tejto základnej podobe takmer vôbec nevyskytujú, všetko to sú iba ich zliatiny - ocele, liatiny, mosadze, bronzy, duraly, silumíny,... Preto sa ani nedá iba tak "nahrubo" niečo tvrdiť, že čo je tvrdšie, lepšie, zvučnejšie...všetko záleží od konrétneho typu zliatiny. V každej kategórii zliatin existuje množstvo druhov, ktoré sa líšia svojimi mechanicko-fyzikalnými vlastnosťami. Napr. iba antikorozívnych ocelí (po česky Nerezov = nereziviejícich) je v našich podmienkach ponad 20 typov. A keď sme už pri tom, tak sú aj druhy mosadzí, ktoré sú naozaj tvrdšie ako niektoré typy ocelí !!!

Nie je mosadzný hlas ako mosadzný, nie je zinkový ako zinkový... Čo je lepšie, tak "generálne" by som to ja osobne netvrdil. Sú nástroje s nádherným zvukom postavené na mnohými zatracovanom "hliníku" a sú nástroje na zinku, mosadzi, ktoré zvukovo za veľa nestoja...
Kontakt: peter@seman.sk
Miro S.2. Január 2012
Chcem sa len spýtať, prečo sú kvalitnejšie mosadzné hlasy ako zinkové, alebo hliníkové? Myslím si, že platnička - základná doštička na ktorej sú prinitované jazýčky - by asi z plastu, alebo z dreva nemala také isté zvukové vlasnosti, ako má kov. Bola by oveľa horšia.
Neviem čo sa kto učil v škole, ale v žiadnom prípade nieje mosadz tvdšia ako oceľ a ani pevnejšia.
Dnešné obrábacie stroje snáď dokážu presne vyrobiť platničku hlasu z akéhokoľvek materiálu, ale ide o to či ten materiál má aj vhodné zvukové vlastnosti. A zrejme tiež je dôležitá aj cena.
Preto sa treba s takýmito otázkami obrátiť na výrobcov hlasov a nie tu neodborne špekulovať.




pre Jana1. Január 2012
Chyt do ruky tenky plech z hlinika a rozkmitaj ho. Na pliesok z antikory by si potreboval kompresor, aby vydal nejaky zvuk. Predsa je neohybna, krehka. A z mosadze si teda urob nozik alebo britvu, ked je mosadz taka tvrda ako ocel.
Jan1. Január 2012
Miro S. a na reakciu pana pre Mira S.

Tak neviem ako je to s opracovaním .. veeď tie platničky robia CNC mašiny a tým je jedno akým kovom režú. A učili sme sa v škole na technologiach ze mosadz sa vyrovná tvrdosťou oceli a je dokonca pevnejšia.

a na reakciu pana pre Mira S.

Je jasné že sa bavíme o platničkách :) jazýčky by boli na tých mojích antikorových hlasoch uplne rovnake ak oaj na Ms, Al, Alebo Zn :)
pre Mira.S1. Január 2012
Z hlinika ani z duralu by jazycek nehral, z toho sa vyrabaju len platnicky, kde je jazycek prinitovany. Z mosadze tiez nie, to je tiez len platnicka, ale jazycek je z viac zlozkovej mosadze, cize z zliatiny.
Jazycek musi byt pruzny a musi vydrzat velke mnozstvo kmitov. Platnicka moze byt aj z dreva alebo z plastu.
tono1. Január 2012
zdravim hornokysucanov.Nech sa im dari aj tohto roku.
Vzdy si na Vas spomeniem ked si zahram pesnicku
Horelica cadca.....

ahojte Tono z Hrinovej