Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
jopova17. November 2008
Ta cena bola urcite taka 18. juna tohto roku, ked som to zistoval na t.č. 043 5892392!!! Skus otvorit nasledovne:
http://picasaweb.google.cz/durajlad/Heligonky - je tam 22 dvojradovych heligoniek, myslim, ze v dobrom vyhotoveni s intarziou, pokial viem, aj v kvalite. Mozno su teraz drahsie, za to nedam ruku do ohna, ale tak to bolo. Cakacia doba bola 8 mesiacov.
Aj na senickej heligonke predaval p. Šály dvojradovku Hlaváčka za 20-23 000, neviem ci je uz predana...
rychlík17. November 2008
aj mna zaujala ta cena. Mozes prosim Ta tu uviest nejake kontakty na taketo 20-tisicove harmoniky ?? (myslim to uplne seriozne)
abc17. November 2008
pre jopova: Nová dvojradovka za 20000 ?... to potom treba napísať aj aká to je. Najskôr tak 2 hlasná, hlasy hliníkové 4.trieda a bez akejkoľvek intarzia a aj to neviem či sa zmestí do tej ceny. Intarzovaná 3,4 hláska amano, alebo na zinku minimálne cca 40000 Sk a viac.
jopova17. November 2008
ad Ekonom..
Nepijem, nefajcim, na com usetrim? A dako tie prebytky nevidim! Na tych nemeckych linkoch tvrdia, ze sucasna vyroba je na vyssej urovni ako tomu bolo v minulosti, a ak sa nejedna o vyslovene starozitnu hodnotu, je lepsie kupit si novy nastroj. Netreba potom hladat, kto stary nastroj opravi, naladi a pod. Normalna cena dvojradovky sa pohybuje u novych okolo 20 000, u starych tiez - len tam treba este doinvestovat! Myslim, ze v mnohych pripadoch sa nadhodnocuje kvalita nastroja podobne ako je to pri koseni kosou tzv. rakusankou a inymi vyrobcami, alebo pri hrani na husliach na stradivarkach, guernerkach a pod.
Ale rada a vypocet Ekonoma budu coskoro aj tak velmi aktualne-myslim po nastupe eura. Aj zdrave! Fajcit netreba a ak budeme dobre hrat, naleju nam...
xy17. November 2008
Brezno bolo dobre len tam boli nedostatky s tymi ludmi čo prišli z heligonkármi.Neboli vôbec informovaný o tom že si majú kúpit lístky na sedenie.Museli sedieť v šatniach a vôbec nič nevideli.Druhá vec je taká že to je veľmi neskoro tak tam veľa heligonkárov spomínalo že ak to nebude budúci rok skoršie tak neprídu.Sú tam aj deti a je to dosť pre ne únavné no aj pre starších ľudí veď treba aj cestovať domou.Treba to budúci rok urobiť tak aby to bolo dobre aj pre vás aj pre heligonkárov.A časový priestor na vystupovanie by mohol byť voľný.Ináč sa mi to vcelku páčilo.Dovi-dopo
Ekonom17. November 2008
pred nedávnom tu bola vrelá debata o cenách heligóniek, starých a hlavne tých nových. Prevážna väčšina nové záznávala a to na základe ich ceny. Ja som presvedčený, že každý heligńkár ktorý fajčí má na takúto heligónku ,len o tom ešte nevie. Návod ako si ju kúpiť :
1. fajčiar fajčí cigarety v cene 80.- Sk za 20 ks
2. priemerne denne vyfajčí 15 cigariet
3. čo predstavuje 60 Sk denne x 30 dní = 1.800.- Sk
x 12 mesiacov ==21.600.- Sk za rok
4. za tri roky prefajčí minimálne 64.800.- Sk
ĎALEJ
1. pri fajčení vypije 30 pív mesačne, nech to zníži na polovicu
2. 15 pív mesačne x 22.- Sk za pivo = 330.- Sk mesačne
x 12 mesiacov==3.960.- Sk za rok
3. za tri roky prepije na pive moinimálne11.880.- Sk
ĎALEJ
1. tvrdého destilátu vypije minimálne 30 poldecákov mesačne
v cene cca 20.- Sk podeci, znížne to na polovicu
2. 15 podecákov x 20.- Sk = 300.- Sk mesačne
x 12 mesiacov == 3.600.- ročne
3. za tri roky prepije cca 10.800.- Sk

CELKOM SUMÁR : 64.800.- + 11.880.- + 10.800.- Sk ==
==87.480.- Sk

Za toto si kúpite heligónku ako lusk a nebudete nikomu závidieť a hanobiť.
Peter17. November 2008
Brezno bolo výborné, hlavne tá garáž... Myslím, že Berčíkovci si naozaj zaslužia uznanie. A ja osobne ešte raz ďakujem aj Mirke a Ľubovi Rosikovi za vrelé prijatie...
Kontakt: peter@situr.sk
jopova15. November 2008
pre jopo...
klikni na linky, druhy v poradi je Helik,klikni, na lavej strane je stlpec, prejdi si nizsie na download, klikni, a mas to. Do verzie 1.6 je free! Doporucujem otvorit aj Horovice, su tam rozne heligonky aj s cenami, zaujimave!
Štěpán15. November 2008
Po dlouhém čase jsem v Prezetntácii otevřel obrazový soubor Šarišská heligónka, ale v testu mp3 "A včera pri večeri" nic nezabírá, jen se šipka změní ale zvuk nikde. Z obrásků poznám pána Hadidoma a Antona Bendíka. Velmi dobře vypadá. Hned jsem si pustil záznam z Oščadnice z roku 1997 a poslechnul si jeho "Dobrý si ty moja milá pozor dávaj " a "Napísal jsem milej" V mém záznamu se mi zdá být staší. V prvém testu pře nedávnem jsem skladbu A včera pri večeri otevřel bez problému. Čekám, že se k novým rubrikám, které se pan Petr snaží nám nabídnout vyjádří i další. Já chvílím dobrý začátek Štěpán
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
jopo15. November 2008
prosim, ako si naistalujem helik 1.6
Kontakt: www.35jopo@azet.sk
JozefF15. November 2008
No v Krupine hrac do 40rokov hral fantasticky,fakt super, no podla mna bol uplne najlepsi zo vsetkych zucastnenych co sa tyka hrania a spevu no parada, kalapom dolu
Miro14. November 2008
Troska sa v ukážke posunulo označenie ťahu mechu - každé znamienko > < patrí nad jednú slabiku:-) a zápis napr. 4/3 znamená 4 a 3 "gombík" počítajúc od "brady hráča) - opäť by sa tento "zlomok" - zápis mal nachádzať nad príslušnou slabikou - ospravedlňujem sa, ale ukážku som skopíroval do príspevku a po zobrazení na webe došlo k posunu:-(
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Miro14. November 2008
Vidím, že na týchto stránkach diskusia žije. Upozorňujem všetkých, že nie som heligonkár a preto ma prosím (za moje možno mylné vedomosti o hre na tento nástroj) neukameňujte:-) Pár ľudí sa na mňa obrátilo a požiadalo (okrem iného) aj o noty (alebo nejaký iný maeriál) pre heligónku. Bohužiaľ... No rád by som im vyhovel a preto som sa začal o túto problematiku zaujímať a myslel som, že sa mi podari niečo napísať .... Zistil som však, že táto problematika nie je až taká jednoduchá a sám si s tým asi neporadím. Oslovil som zopár ľudí, ale.... Moje doterajšie zistenia by som stručne popisal v následujúcich riadkoch a chcem Vás požiadať o Vaše názory a pomoc.
1. Vzhľadom na to, že existuje pomerne veľký počet rôznych heligoniek (jednoradové, dvojradové, trojradové...) asi neexistuje ani ten "spravny" spôsob hry, či prstoklad a tú istú pieseň preto môžu dvaja hráči zahrať "po svojom" a obaja môžu mať pravdu
2. Väčšina heligonkárov, ktorí začínajú hrať na tento nástroj nepoznajú noty a učia sa "prizeraním" - odkukávaním od iných (zručnejších) hráčov, odposluchom nahrávok (magnetofón, dnes CD - púšťanie nahrávky "do zblbnutia" a snažili sa spolu s nahrávkou pieseň zahrať.
3. Každý hráč sa po čase – jeden skôr, druhý neskôr, dostane do štádia, že má pocit, že „zastal“. Jednoducho, že už ďalej sa nevie, alebo nemá čo, prip. skade naučiť... pomáhajú osobné stretnutia s inými hráčmi, od ktorých odkukajú nejaký iný spôsob hry, odkukajú rozne "cifry", učia sa nové piesne.
4. Existujú rôzne druhy zápisov - nemusia vyhovovať každému a pokiaľ k tomu nie je "rukolapná" ukážka nemusí to byť dostatočne zrozumiteľné - a pre mnohých môže byť práve takýto spôsob hrania zložitý (alebo naopak "primitívny" - ale kedže to má byť skôr pre samoukov a začiatočníkov - tak toto by ma až tak moc netrápilo) Niekto hrá melódiu jednohlasne, druhy v dvojhlasoch - terciách, či sextach, niekto v troj-štvorhmatoch...niekto má palec pod hmatníkom, iný pri hre používa aj palec,... ťah mechu je závislý od spôsobu hrania,...

Z toho všetkého by sa mohlo zdať, že napísať pieseň pre heligonkárov asi nie je možné. Ale kedže viem, že existujú aj nejaké školy (neviem však či sa dajú zohnať ) a na zahraničných stránkach (nemeckých, rakúskych) sa ponúkajú noty pre heligónku (na naše pomery však asi moc drahé, navyše s úplne odlišným repertoárom), tak to asi musí ísť.

Zatiaľ sa mi podarila aspoň jedná vec. Na svojich stránkach http://pesnicky.orava.sk zverejňujem rôzne ľudové piesne napísané v jednoduchých úpravách pre rôzne hudobné nástroje (klavír, akordeón, husle, cimbal), ktoré sú napísané vo formáte *.sib.-Po doinštalovaní voľne šíriteľného pluginu (doplnku) do prehliadača internetových stránok sa tieto noty dajú vidieť, tlačiť, prehrávať, transponovať (prispôsobiť tóninu prehrávanej piesne k ladeniu práve tej vašej heligónky), spomaliť prehrávanie... a pokúsiť sa pieseň naučiť "odposluchom". To sa mi momentálne zdá ako najjednoduchšia možnosť výuky hrania (samozrejme okrem výuky u niektorého z učiteľov, či skúsenejších hráčov).

Rád by som však aspoň pár (20-30???) všeobecne známych piesne doplnil o prstoklad a ťah mechu - napr. pre hru na dvojradovej heligonke. Ako by to asi mohlo vyzerať som naznačil na "skrytej stránke" http://pesnicky.orava.sk/stahuj/na_orave_dobre_heligonka.htm (prosím, je možné, že zápis nie je správny - spravedlnite ma, ...a pošlite svoj zápis prstokladu a mechu).

Pieseň by sa dala zapísať napr. aj takto,
4/3 4/3 5/4 5/4 4/3 4/3 5/4 5/4 4/3 5/4 5/4 4/3
> > > > < > > > < > < <
[:Na O – ra - ve do - bre, na O – ra - ve zdra - vo.:]
ale..... to by na mojich stránkach "nehralo"... takže... preto to musí byť aj s notami....(možno by tie noty mohli byť skryté...to by však mohlo pôsobiť mylne...a myslím, si, že zobrazenie nôt až tak veľmi nevadí:-) - aspoň človek vie, kde sa asi nachádza:-)

Chcem vás preto požiadať o váše názory a pomoc (stačil by napr. aj takýto zápis piesne, aký je uvedený o pár riadkov vyššie - text piesne, ťah mechu, prstoklad - noty doplním). Nechcem v nijakom prípade konkurovať týmto stránkam - s Petrom sme sa na túto tému už viackrát rozprávali. Na týchto stránkach by sme sa pokúsili - teda Peter:-) zverejniť "návod" (školu????) podľa ktorého by boli piesne na mojich stránkach zverejnené. Čiže tu by bol návod a odkazy na piesne a na mojich stránkach piesne a odkaz na stránky heligónky s návodom, ako piesne hrať.
Vaše názory, nápady,... očakávam na adrese pesnicky@orava.sk a myslím, že by bolo vhodné, keby sa objavili aj na tomto mieste. - Ospravedlňujem sa všetkým za siahodlhý príspevok:-D
Kontakt: pesnicky@orava.sk
JOZEF14. November 2008
Ozaj nikto nespomína ako hral v Krupine majster heligonky do40rokov hral dobre?
JozefF14. November 2008
No kto sa chystá zajtra do Brezna:???Ja sa uz tesim
Kojšovjan z Gelnice.14. November 2008
Janko 96...aaale,čo kydať? To nie!!! Chvaliť sa poďme, kto jak vieme cifrovaťna tych našich mašinkach!!! A kto aku chyrnu a najkvalitejšu mame,myslim heligonku! A kto ake uspechy dosiahol! o tom pišme,nie kydať!!!
janko96301@azet.sk14. November 2008
Chlapi, ja mam napad! Podme vsetci kydat jeden na druheho, lebo vidím, ze len vtedy sa rozbehne diskusia.Ale prvy nezacinam :-)
JOZEF14. November 2008
Maťo vidim že rozumieš veci
Maťo14. November 2008
Pre JOZEFa: No a okrem toho voľného času, ktorého Ti pri rodine veľa neostáva, ak by si mal ešte aj dobrý balík peňazí na sústavné platenie si dobrého učiteľa, tak si myslím že aj Tvoja hra by za krátky čas mohla vyzerať inak...a nie len Tvoja!!! Každý nemá rovnaké možnosti, či podmienky, ale talentov je asi dosť a talent je základ.
bez14. November 2008
to vysvetlenie slov dehonestácia a devastácia su na margo p. Ladislava, vid´ jeho prispevok k vyjadreniu tzv. Sama Tomečeka. Mal by vedieť rozdiel významu a ak nevie, tak sa teraz nauči chichichi
verim, že porota bola na úrovni, a určite bol taký aj výkon p. Skubeňa. Titul mu patrí, aj prvé miesto v Krupine si určite zaslúžil. Že sa chváli? Má sa čím, asi mal z toho radosť, doprajmu mu. Koľkí iní sa chvália a zďaleka nevynaložili toľko námahy ako tento heligonkár. Napríklad politici! Ži a nechaj žiť!