Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
piťo9. Máj 2008
a ty Jaro ake ladenie odporucas pre dvojradovku ?
Jozef Fízeľ8. Máj 2008
Kto sa chystá do Cinobane na Heligonkárov?????
Kojšovjan z Gelnice.8. Máj 2008
Dobry deň....Heligonkari!!! K tym ladeniam...Každy kto hra na heligonke a spieva,tak by si mal hľadieť take ladenie ake mu pasuje k jeho hlasu,aby keď spieva sa nenamahal a poviem to tak,aby neškriekal! U nas mal jeden heligonku on je už na pravde božej,Es-As ladena,2rad.4hl 12bas.Krasne zdobena K. Stib.Č. Bud.Taku som ešte nevidel a hladal som dosť... Ale jak sa jemu dobre spiervalo a tenjeho hlas k mej pasoval...Velmi som po tej heligonke tužil,ale nedostal som ju! JA mam Jednu B-Es a druhu F-B a v Bečku sa mi spieva dobre,samozrejme že nie všetky pesničky,ale väčšina....
Ladislav8. Máj 2008
Váž. páni,
dovoľte aj mne sa zapojiť do diskúsie a povedať svoj názor na heligónky a ich ladenie. Samozrejme , každý máte svoj názor a je opodstatnený. Prevažne si každý heligonkár vyberá taký nástroj, aký je jeho hlasový fond a čo bude hrať, aké skladby. Podľa môjho názoru pre mužov je najvýhodnejšie ladenie G -C, pretože sa pri ňom veľmi dobre spieva. Netvrdim, že všetkým, ale mne ano a čo poznám heligonkárov tak im tiež.
Vaša debata o ladení, sa rozvýja hlavne pre heligonky dvojradové. Máte pravdu ich rozsah a možnosti hrania sú čistočne obmedzené, ale pritom nič nestrácajú na svojej jedinečnosti a kráse hlasov.
Ja mám heligonky trojradové ladenia G-C-F a B-S-as.
Zvolil som takéto heligonky preto, že môžete hrať na dvoch radoch a to buď G-C, alebo C-F, poprípade na všetkých troch radoch. U týchto heligoniek sú väčšie možnosti a keď sa hrá v troj a štvorhmatoch, čiže v akordoch, tak to tiež krásne zneje. Je to výhoda trojradoviek, že Vám postačuje jedna heligonka, pričom dvojradové by ste museli mať dve. Taktiež veľa záleží na prstoklade. Ja som v začiatkoch sám skúšal ako sa dalo, ale nebolo to bohvie čo. Až keď, sa ma ujal Čerňanský a zahral tú istú pesničku ako ja , tak to bolo ako nebe a dudy. Pojal som jeho štýl hrania a je to aj ďaleko lepšie. Ja sa venujem hre aj tanečným piesňám a možno , že ma znovu odsúdite, ale veľmi rád hrám české skladby ktoré sú jedinečné a v podaní heligonky krásne znejú. Môžete mi veriť, nakoľko pri prezentácii na Morave, kde som aj toho roku pozvaný, tak lepšie hrám české skladby ako rodení česy. To hovoria oni a to je už čo povedať.
Tak, že hra na heligonku je krásna, ale treba podľa môjho názoru skúšať heligonky aj troj, resp. štvor, radové, lebo dávajú hodne viac možností pre hru a techniku hry.
Jaro8. Máj 2008
pre Petra: Určite že pre každého ladenie CF nie je navhodnejšie, to záleží od posadenia hlasu človeka, ale aj od repertoáru a výberu piesní, pretože aj každá pieseň je ináč v tónine výškovo posadená a vyžaduje si svoju tóninu. U heligónky si musíme vystačiť s tými tóninami, ktoré v nej máme aj keď sa nám u niektorých piesní žiada hrať ju pre spev vyššie, alebo nižšie, ale už to nejde. To je zasa výhoda akordeónov a množstva stupníc, ale aj tak by som hlas heligónky za nič nevymenil. Inak všetkých ladení máme 12 a každé má inú výšku, takže je z čoho vyberať.
Peter8. Máj 2008
Pre Jara: Súhlasím, že "C" je zhruba stred medzi ladeniami. Ale čo myslíš, v akej tónine je posadená väčšina hlasov dospelých ľudí? Rozhodne C-čko (a ani F-ko) nie je pre väčšinu ľudí najvhodnejším riešením.
Peter8. Máj 2008
Hmmmmm,... sľivovica? - ta hlaśim śe do partije i ja... :-)
Ladislav8. Máj 2008
Pre Kojšoviana z Gelnice,

Vážený pane, Ja Vás síce nepoznám, ale myslím si, že ste z gruntu dobrý človek. Prosím Vás nerobte zoseba to čo nie ste. Nemusíte sa urážať, ale asi neznesiete keď niekto o niekom povie, že je výborný, alebo patrí medzi výkvet slovenských heligonkárov. Ja Vás týmto nechcem poúčať, bože chráň, ja len konštatujem.
Náš oznam o sústredení heligonkárov v Seredi bol na internete dosť zavčasu. Určiter by sme sa boli potešili, keby ste sa boli aj Vy prihlásili.
Ja hrám na heligonku dva a pol roka, pod vedením Martina Čerňanského, odborníci Vášho rangu hovoria, že mi to ide celkom dobre, ale to nie je hlavné, lebo hrám pre potešenie svoje a ak niekoho iného mojou hrou poteším tak to považujem za úspech.
Ja by som Vás rád osobne poznal, lebo k pastierstvu mám blízky vzťah - pochádzam zo Zázrivej a aj doma sme mali ovečky. Keď ma pozvete k Vám na vystúpenie ochotne prídem. Vy pripravíte dobru kyslú žinčicu, sladučký pod zubami vrzgajúci syr a ja prinesiem dobrú slivovicu, alebo marhulovicu a pri hre a speve budeme utužovať naše priateľstvo.
V seredi vystúpia heligonkári ktorých určite poznáte ako : Palo Liska, Jaro Petrinec, Mahút Tibor, Dubovský Jozef so synom Milošom, Bašovský Štefan, Čerňanský Martin, Kubačák a spol. z Turzovky, Kováčovci zo Starej Bystrice z Moravy Jiři Hampl a spol. a budeme mať aj heligonkára nevidiaceho a radu ďaľších. Musím pripomenúť, že aj ja ako jediný reprezentant Seredi vystúpim.
prajem Vám príjemný deň a pohodu.
Jozef8. Máj 2008
Kojšovian.Ta co ci vileceli ovce z košara,že jich bohami nahaňaš.Možno že v Seredi budú same esa.Ale aj mi zme dobre znami na calím Slov.Nechaj chlopcoch naj pohraju ,pridu do Kojšova aj do Drienici,pohoscime jich pochvalime,na našim vichodze še muša citic jak doma. Sereď je na 80% Slovenska a to zme mi. tak klidek a tabaček.
Miro S.7. Máj 2008
Kojšovjan z Gelnice, nekristuj,nebohuj, bo Ti ovce podochnú! Ty niesi žiadna nula a kto Ťa počul hrať, tak vie, že hovorím pravdu. Len kľud!!! Všetci sme dobrí, len čert je zlý, že nás nezoberie!!!
Jaro7. Máj 2008
Re: Peter. CF heligóniek je preto najviac lebo je to z hľadiska výšky / hĺbky ladenia približne stred medzi ladeniami. Existuje relatívne 5 (6) vyšších ladení a 5 (6) nižších ladení ako je CF.
Kojšovjan z Gelnice.7. Máj 2008
....špion ja ti veriiiim a s tvojim nazorom suhlasiim!!!!! Ja nie som kapacita.. ja len takaa nula,medzi heligonkarmi!!! Ale čo už....??? Len nech tito machri na tych mašinach sa nepokynaju jak slepi v lese keď HUBY ZBIERA..
pozorovateľ7. Máj 2008
Pre kojšovjana z Gelnice,
Čo už k tvojmu píspevku a názoru dodať ? Možno raz ti bude odpustené ! Vieš kto tam bude hrať ?, nevieš ! Buď istý, že všetci tam budú lepší ako ty ! Čo povieš nato, keby sisa aj ty bol prihlásil, nemusel by si teraz kristovať a bohovať. Zahraj si , možno ti to pomôže ukludniť nervovú sústavu.
Kojšovjan z Gelnice.7. Máj 2008
Bože daj Vam zdravia...p.Ladislav!!!!! Marijubohovuvašu...u vas bube vykvet....???? A v Korytarkach,v Brezne,na BAlogu a v Oščadnici...a neviem kde všade... Tam Je Len čo?? plebssss:::::???? Teraz Ste ma popalili, Tak to taak....... Kristabohatamajtakymľuďom.....
Peter7. Máj 2008
Jozef, vieš že sme už nie raz na tému (naj)rozšírenosti C-F-iek mali vážne debaty. Leeeen ja stále ešte nie som presvedčený, či je to preto, čo uvádzaš Ty. - Bolo by to až príliš jednoduché vysvetlenie...
Jozef7. Máj 2008
No Maťka neviem čí sa ti dobré spieva v CF. pre teba už je to Cis vždy lepšie. Typické ladenie pre ženy v cimbalovke je D. 80% pre mužov G.Že sa nezladíš to už je horšie.Verím že,keby okolo Detvy hrávali dychovky od nepamäti, všetcí by mali ladenie F,B,Es,.Ono to všetko so všetkým súvisy,a šmitec !!!
Peter7. Máj 2008
Fakt som doteraz na to neprišiel, že prečo je toľko "ceefiek" (prečo každy chce) - vie to niekto vysvetliť ???
Maťa7. Máj 2008
piťo ja by som chcela radsej C-F pretoze ked hrame viacerí tak neladim s nimi lebo ostatní maju C-F a ja som o pol tona vyssie...
Ladislav7. Máj 2008
Vážení priatelia,
zasielam Vám srdečný pozdrav s pozvánkou do mesta SEREĎ. Dňa 10.mája t.j. v sobotu o 16,00 hod. sa uskutoční 1.stretnutie heligonkárov. Ide o nesúťažné stretnutie. Vašou účasťou už len ako divák-poslucháč, by ste nesporne sprispeli ku kvalite nášho stretnutia, hlavne pripomienkami k organizačnej časti. Pokiaľ sa týka učinkujúcich, ktorí prijali pozvanie, tak si myslím, že je to výkvet slovenských heligonkárov.
Všetkým učinkujúcim heligonkárom prajem príjemnú a bezpečnú cestu a ja, s celým organizačným štábom ako aj občanmi mesta Sereď sa na Vás veľmi tešíme.

Teraz si dovolím zaslať jednu gratuláciu k
" narodeninám" p.Ladislavovi Durajovi.
moja gratulácia sa nesie v duchu kresťanského prejavu ato:
p. Ladislav Duraj, ja Vám k Vaším narodeninám prajem veľa, zdravia, šťastia, lásky , rodinnej pohody , veľa tvorčieho elánu a po smrti kráľovstvo nebeské obsiahnuté.
Heligonečku "populárik" ste perfektne zreparovali a vyladili - nádherne hrá.
piťo7. Máj 2008
Maťka a ake ladenie si povodne bola radsej chcela?