Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1618 1619 1620 1621 1622 › »
Laco z MT30. Január 2008
Ved presne o to ide. Je tazka a nespratna. Aj tak vyuzivam naraz len 2 rady. Boze kolko som sa ju kdekade navlacil a ako by to bolo fajn s malou "dvojkou". Pred par rokmi som ju okrem mnozstva inych veci trepal autobusom na brigadu do Nemecka. Ale zisla sa :-)
Vacsinou som lenivy obliekat si ju na obe plecia a potom ma rano boli vsetko.
Jano z Dt30. Január 2008
. . . Je hodne ťažšia. Mne raz niekto dávno vtlačil do rúk na odprávačke 3rad.hel. Hral som s ňou do rána - nebol žiadny problém akurát ráno ma bolela ruka, tak som povedal nikdy viac. Pár pesničiek zahrať keď má na plecia obidva remene niekde na vystúpení - to sa ešte dá, ale inak hrať naplno celé noci - je to ako ťahať bicykel ukrajinu do strmého kopca. S mojou "dvojkou" nemám problém hrať celú noc a to aj v stiesnených podmienkach keď treba zahrať nad hlavou alebo hocijako inak keď je v krčme bitka alebo keď hrám v traktore či kolotoči .. ...Zoberiem za remeň - hodím na plece a šlapem na plný plyn.
Kontakt: murin.heligon@zoznam.sk
Peter30. Január 2008
4 je viac ako 3 a 3 je určite viac ako 2 o tom niet pochýb. 3-rádovka má samozrejme viac možností ako 2 -rádovka, ale ja sa pýtam naozaj je to nevyhnutné pre naše ľudové piesne? Napr. Česi majú svoje potreby, vlastné hudobné cítenie, čo ich predurčilo do určitého dnešného stavu. Takisto aj Nemci, Tyroláci, Slovinci, Nóri,... každý z nich je osobitý, s vlastným hudobným prejavom blízkym len a len jemu.

My, Slováci sme sa z rôznych dôvodov (ktoré ani netreba vôbec rozoberať) ocitli v takom heligonkárskom stave v akom sme. Keď to zoberiem celoslovensky, vyvinuli sme si vlastný hudobný prejav. Nehnali sme sa za počtom radov, ale naopak na tých dvoch radikoch sme hru na heligónke doviedli takmer k dokonalosti. Keby to boli náši dedovia potrebovali, keby to bola požiadavka nášho folklóru, už dávno by boli davy nadšencov zvláčali na Slovensko 3 a viac rádovky.

Buďme teda sami sebou a prestaňme už konečne pozerať v pravo, v ľavo a vždy sa snažiť niekoho napodobniť. Určite by sa nám to podarilo, ale v tom momente to by sme už neboli my.
Peter25. Január 2008
Za takmer 20 rokov podnikania sa aj na Slovensku rozvinuli na prvý pohľad nenápadné firmičky, ale vyrábajúce veľmi zujímavé výrobky. Niekedy sa ani nejadná o firmy v pravom zmysle slova, ale o jednotlivcov, majstrov - zanietencov. A tak sa možno z času na čas stretnúť s tým, že niekto má na záhrade postavenú (maličkú) vysokú pec a zlieva mosadz, bronz,... iný má v starej garáži laserový verezávací stroj a vyrezáva drevené ornamenty,... zas niekto druhý doma stáča píšťaly zo zinkového (nie pozinkovaného!) plechu pre orgány,... atď.

Jedná sa o tzv. bezmenných majstrov, ktorí však vedia svoju robotu - tým, že ich to baví - doviesť často až k dokonalosti. Aby uspeli na trhu ich výrobky sú podstatne lacnejšie než "značkové". A práve od takýchto majstrov často potichúčky odoberajú aj "značkoví" výrobcovia do svojich výrobkov....

Viem, že tu v strednej Európe existuje (min. jeden) malý - "neznámy" výrobca harmonikových hlasov. Vyrába zinkové i mosadzné a ich cena je zhruba za polovicu cien hlasov, ktoré bežne poznáme. Veľmi som sa zatiaľ o to nezaujímal, neviem teda odkiaľ presne ten výrobca je. Osobne si však myslím, že nie je zo Slovenska. I preto som nadhodil takúto tému do diskusie, či náhodou niekto z Vás sa nestretol s podobnou informáciou a či neviete niečo viac.
Peter19. Január 2008
Dá - pomocou griffshiftu. Pre náš prípad dohodníme si napr. také pravidlo: Pomyselne si očíslujme gombíky heligónky z hora nadol, teda tak, že ak má hráč harmoniku na sebe tak v prvom rade hore (najbližšie k brade) má číslo 1 a dole bude gombík s č. 11.

Druhý rad (ten vnutorný, čo je bližšie k mechom) označujme číslom a uvodzovkou. Teda hore (pri brade) bude č. 1" a dole č.10".

Ešte značka pred konkrétnym číslom gombíka pre tlak mecha: ><, alebo pre rozťahovanie mechov: <> . (Na PC je to klaves "pravý Alt + klaves <" hneď nad ním)

Takto sa dá jednoducho zapísať aj cifra. Výsledný zápis cifry môže vyzerať napr. tak: >< 5 - 4" - 6 - 4" - 5 - <> 4. Na prvý pohľad snáď komplikované, ale chce sa to len trocha zamyslieť a uvidíte logiku. Tak do toho chlapci!
« 1618 1619 1620 1621 1622 › »