Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Dominik21. Február 2013
Ono je podľa mňa najlepšie si zistiť aké tóny si vlastne schopný vyspievať. Najlepšie sa to dá zistiť pri klavíry. Keď už spoznáš svoj rozsah potom by už nemal byť problém vybrať si to správne ladenie. No treba brať aj ohľad na to, že niekomu sa spieva lepšie presne v oktáve, niekomu o oktávu nižšie a niekomu zase do vysoka-o oktávu vyššie. To záleží od heligonky. A u nás na podpoľaní je strašne veľa pesničiek. Väčšinou sám spevák, heligonkár pri jednej heligonke nemusí všetky pesničky vyspievať tak aby prechádzal hlasom buď z vyššej do nižšej oktávy alebo naopak. Preto majú heligonkári po dve tri niekedy aj oveľa viac ladení. Potom si už podľa nacvičeného vystúpenia zoberú tú pri ktorej sa im najlepšie spieva. Chcem tým povedať, že jedna heligonka pre jedného hráča je málo na to aby si zaspieval všetky pesničky. Ale to v prípade, ako som už spomínal že chce udržať hlas pekne v jednej oktáve. Sú však aj heligonkári, speváci, ktorí vytiahnu skoro všetko :)
Peter21. Február 2013
Tiež zastávam ten názor a bolo o tom tu už veľakrát popísané. A síce, že ak heligonkár má ambíciu aspoň z času na čas zahrať iným ľuďom, ak nechce si hrať iba v obývačke doma pre seba, tak je nútený vybrať si ladenie, aké vyhovuje skupinovým spevákom a nie jemu. Čo z toho, ak napr. mne - hráčovi náramne vyhovuje ladenie "Piz-dur", ale nikto iný si so mnou nezaspieva? Potom pri hre budem musieť neustále trpieť gestá od ľudí, že "nižšie - nižšie" (alebo naopak). V extrémnych prípadoch si dokonca všimnem, že niektorí hostia jednoducho až stíchnu a prestanú spievať - nevytiahnu to k mojej heligónke.

Všímajte si pri hre tak trošku ľudí ako a čo im vyhovuje... Alebo ako príklad použijem aj toto: všimnite si niektorých známych heligonkárskych virtuózov. Na javisku odohrá svoje vystúpenie s heligónkou určitého ladenia (ktoré vyhovuje jemu). Avšak po vystúpení, keď začína guľaš-zábava ide medzi ľudí už s inou (ktorá viac pasuje väčšine spevákom).
Oňo21. Február 2013
Čakal som tú otázku,ja musím hrať v tej stupnici,ktorá vyhovuje spevákom.Keď hrám heligonku sám,musím sa zmestiť do svojho rozsahu uspievaných tónov.
Jozef P21. Február 2013
Oňo - hrávaš v kapele na saxofón? Aj spievaš? Ak nespievaš, tak ti je fakt jedno v akej tónine hráš. Ale ak aj spievaš, tak hráš náhodou v takej, čo ti vyhovuje.
Kontakt: poval@centrum.sk
Oňo21. Február 2013
Poviem ti niečo z mojej skúsenosti.Dlhé roky hrávam saxafón.Keď som fúkal do neho,nikdy som nerozmýšlal nad tým,či je to stupnica pre mňa.Keď som si kúpil heligonku / mal som ich viac / zistil som,že si neviem vybrať ladenie,pretože ak mi má vyhovovať z trojradovky len jeden dur - tak je to nie dobrá kúpa,ale o tom sa tu už popísalo dosť.Preto by som ja vôbec nedával do spojitosti fúkaciu harmoniku a heligonku.
Jozef P21. Február 2013
Oňo - skôr som chcel mudrovať nad tým, že kým si niekto kúpi, alebo mu niekto postaví tisíc eurovú heligónku aby nakniec zistil že ho to nebaví či sám uzná, že "na to nemá", tak dostať do krvi fakt, že keď sa ťahá má diatonická harmonika iný tón ako keď sa tlačí sa dá zafixovať aj pomocou fúkacej harmoniky. A zlozvyk je na svete a moja rada je tým pádom na kočku. Alebo nieje? Keby to bola pravda, bola by to aj odpoveď pre tých, ktorí sa tu neustále pýtajú akého ladenia si majú kúpiť harmoniku. Treba si zadovážiť fúkačku v rôznych ladeniach - A, C, D...a doma v kľude zistí v ktorom ladení sa mu dobre spieva. Nieže sa ozve nejaký dobrák a spýta sa ma, ako sa dá spievať aj hrať na ústnej harmonike naraz... :)))))))
Jozef.
Kontakt: poval@centrum.sk
Oňo21. Február 2013
Pre Jozef P
Nejde o trhanie mechu,čo sa týka toho "La" ale o to aký bas práve tam potrebuješ použiť.Až potrebuješ tam zahrať F-dur bas,iná možnosť nie je len prejsť do druhého radu.Pokiaľ nepotrebuješ tam zahrať F bas,môžeš zostať v 1 rade.Je to však trochu na dlhšiu debatu ale ukáka by pomohla lepšie ako teória.
Jozef P21. Február 2013
Opravený príspevok:
Chcel som sem dať múdru radu (ak tu už nebola, lebo zatiaľ som len na 356stej strane diskusie od konca) - totiž že prípadný záujemca o hru na diatonike nech skúsi hrať najprv na diatonickej fúkacej harmonike - čo je v podstate každá okrem špeciálnych... Lenže medzi tým som si prečítal príspevok pána Chudobu, nakukol do Puchmertla a toť problém:
Ešte ako decko som od strýca Cibrína odkukal takýto základný prstoklad v prvom rade:
>< 4 DO
<> 4 RE
>< 5 MI
<> 5 Fa
>< 6 Sol
<> 6 La
<> 7 SI
>< 7 DO
Vyhovovalo mi to a rýchlo som sa to naučil, lebo som už čo - to vedel zavrzúkať na fúkacej harmonike a bolo to vlastne len skopírovanie fúkania a ťahania z fúkačky na diatoniku.
Pán Chudoba 13. januára 2013 ponúka takýto prstoklad s "La" tónom hraným v druhom rade:
1. rad >< 4 DO
1. rad <> 4 RE
1. rad >< 5 MI
1. rad <> 5 Fa
1. rad >< 6 Sol
2. RAD >< 5 La
1. rad <> 7 SI
1. rad >< 7 DO
Prečo je výhodnnejší? Ide len o to odstránenie "trhania mechom"? Lebo nech robím čo robím, ten starý spôsob mám už tak zafixovaný, že svoju šedivú hlavu už asi na nový spôsob nepreučím :(
Z toho mi vyplýva, že kvalitný učiteľ hneď od začiatku je lepšie - hoci drahšie riešenie ako dobrý strýco za poldeci...
Kontakt: poval@centrum.sk
Hrajnoha21. Február 2013
@Lubos
0907122708
JozefP21. Február 2013
Presne tak. Nech tu platí to staré známe: "Netrestajme sa za názor". Prečítam si - ak mám čo k tomu napísať tak napíšem...
Prípadne sa spýtam ak chcem niečo vedieť - obyčajne sa pýtam preto, lebo neviem. Preto ani odpoveď typu "veď to každý vie" nieje na mieste. Každý možno - ale ja nie. Preto som sa aj ja pýtal na to "La" - ale zatiaľ nikto nič... :(
Jozef
Kontakt: poval@centrum.sk
Peter21. Február 2013
... jasné, ale nič nebráni tomu, aby tu každý nemohol odprezentovať svoj názor a skúsenosti seba, či nejakého známeho, s tou-ktorou heligónkou. Názory môžu byť objektívne, subjektívne ale i to je jedno. Jednoducho mám takú skúsenosť/názor a Vy ostatní môžete, či nemusíte s ním súhlasiť. Toto je pravá TOLERANCIA a AKCEPTÁCIA iného človeka.
jjj21. Február 2013
Ani jedna heligonka nedrži vzduch tak že nevieš či ju máš odomknutú... treba sa ukludniť, každý nech si kupi to na čo má peniaze a čo sa mu páči.ja som napriklad spokojný s prácou p. duraja.iný zase nie. ale to najkrajšie na harmonike je zvuk. ten u mňa aj to či sa dá k tomu zaspievať.mne osobne sa nepáči plechový zvuk stančekovej heligonky.aj ked prevedenie a konštrukcia je super.Koľko ľudi toľko chutí tak už to chodí.
Ľuboš20. Február 2013
Pre: Hrajnoha
Dajte na seba kontakt.
Hrajnoha20. Február 2013
@rychlik
Trefa :D
rychlik20. Február 2013
zvukova rezia si zasluzi pochvalu - za nadherny playback
Jozef P20. Február 2013
Na odľahčenie:
Ak chcete stiahnite si zvuk - bude to iba pastva pre oči :)))
... a "nebite ma pán kapelník" :)
Folklór nefolklór, v krčme u Humaja by bolo natrieskané - nemali by sa ani kde korčulovať.
http://www.youtube.com/watch?v=CpmDAu_47OE
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=L90OgSLRB0w
Jozef
Kontakt: poval@centrum.sk
Hrajnoha20. Február 2013
A našiel by sa tu niekto z Bratislavy, s kým by som si občas mohol zahrať a kto by ma vedel opraviť?
Jozef P20. Február 2013
Pán Chudoba - ospravedlňujem sa za to vypadnuté "h". Aby sme boli 1:1 schomolím radšej teraz moje :)
ozef
Kontakt: poval@centrum.sk
JanK20. Február 2013
Pre Jozef P. Ja osobne s Tebou úplne súhlasím. Zažil som to na vlastnej koži. Rok som sa učil sám, ale keď som si pozrel zopár videí z ozajstnými heligonkármi ... rozhodol som sa radšej zveriť profesionálovi. No a to znamenalo na ten rok môjho snaženia zabudnúť a začať odznova.Určite nebanujem a taktiež doporučujem zvládnuť aspoň základnú techniku hry podľa školy od nejakého autora, alebo sa učiť určitému štýlu z nejakého regiónu ale pod dohľadom. Kto začína nemá na to aby všetko správne odkukal.
Šimon20. Február 2013
pro Peter
Peter tak to nemá chybu, krásné, vtipné a opravdu moudré.
Jak píše xyz nemá to chybu. Tvoje moudrost a rozvaha se tu už prezentovala mockrát, jsem rád že máme takového admina.
Čauky !!!