Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Laik19. December 2009
a tu zas budem oponovat: hruby hmatnik je ovela lepsi aspon pre mna ako tensi. pekne sa zaprie o telo, nastroj je ovela stabilnejsi, pravda, pokial je clovek zvyknuty na palec pod hmatnikom ci hmatnik do dlane, tam to vadi, to je jasne.
Jano K.19. December 2009
Máš svätu pravdu. Ten hrubý hmatník na jeho heligonkách vyzerá hrozne. Bol by to až taký problém vyrábať ho užší - tenší ???
rychlik19. December 2009
Podla mojho osobneho nazoru Stancekove maju jednu chybicku krasy, a to: hruby hmatnik. Mozme diskutovat o tom, ze to nevadi, ze je to len vec zvyku, ze palec pri hre nema co byt pod hmatnikom, ze aj ine zahranicne to tak maju, atd...atd... Ale este raz vravim (a nie je to len moj nazor), ze ten hruby hmatnik uz na prvy pohlad kazi celkovy dobry dojem z jeho harmonik. Heligonka tak posobi "hrubo" a neokrochane.
Šimon19. December 2009
Rudovy harmoničky znám velice dobře, měl jsem možnost si na některé i vrznou a jsou to opravdu povedené kousky. Mě se na nich nejvíce líbí vynikající a jemný chod mechanik podporující technickou hru. V tomto mají dřevěné svůj strop a dále se s nimi nedostanete.Rychlý nástup tónu, malá spotřeba vzduchu, pěkný design. Kdyby mi Ježíšek jednu šoupnul pod stroměček tak by tím asi ohrozil moji živnoust protože bych pořád jen hrál !!!
Laik19. December 2009
vdaka za vysvetlenie. ano, moze to tak byt, na rozdiel od husli tuna je telo nastroj najma zdroj vzduchu a zvuk sa vyraba jazyckom, takze zrejme pojde hlavne o esteticky dojem. k tejto otazke ma inak priviedol link tuna vedla na stancekove heligonky, tam su krasne kusy vyfotene od tmaveho orechu az po biely javor, tak ma to zaujalo.
Šimon18. December 2009
Zdravím Mira S. Na Vaše příspěvky se vždycky těším protože se něco užitěčného dozvím. Tak si představuji diskuzi na heligonkářských stránkách. Přečtěte si všichni příspěvek od Romana, myslím že má kus pravdy a je to pro nás varování, já to tak beru. Teď k tomu dřevu na heligonky. Já jsem stejný laik jako Laik, myslím si však že kvalita toho dřeva na bedýnku nebude tak rozhodující, protože když to rezonační dřevo natřete nějakým lepidlem a zabalíte do celuloidu tak jsou jeho vlastnosti podle mne asi v čudu. A některé celuloidky hrají jak o život, to víme všichni dobře. Pokud je to jinak, rád se poučím a přečtu si názor odborníka.
Miro S.18. December 2009
Staré heligónky, ktoré som opravoval mali skrinky vyrobené zo smrekových dosiek hrubých asi 7 - 8 mm. Novšie heligónky, hlavne povojnová výroba sú už väčšinou robené z preglejky hr. 6 - 7mm. Nestretol som sa ešte s tým, že by mali skrinky z javorového, resp. iných vzácnejších driev. Na povrch skriniek sa lepila glejom dýha väčšinou z orecha, alebo aj iných vzácnych drevín. Hmatníky sa vyrábali, aj vyrábajú z tvrdšieho dreva a tiež sa na ne lepí dýha. Keď výrobcovia heligóniek začali dovážať z Talianska celuloid, tak im odpadla zdĺhavá práca na povrchovej úprave a začali dýhu nahrádzať celuloidom, aj keď to tiež nieje až taká ľahká práca. O tomto všetkom by mohli napísať dnešní výrobcovia, ktorí s týmto majú určite bohaté skúsenosti.
Ešte k tomu vplyvu skrinky na hlas - zvuk heligónky. Už dávnejšie sme tu diskutovali na túto tému, takže nechcem sa do toho zase púšťat, ale myslím si, že trocha má aj skrinka harmoniky vplyv na zvuk.
Teraz som si spomenul, opravoval som jednu hermoniku (je v Galérii až kdesi na začiatku) Meinl a Herold, 6 hlasná jednoradovka a tá mala boky skriniek z iného dreva, nie smrekového. Aj basová ozvučnica bola z toho istého dreva. Nepodarilo sa mi identifikovať aké to bolo drevo, ale bolo tvrdšie a jemnejšie než smrekové. Diskantová ozvučnica bola z preglejky a bola potiahnutá dýhou z amerického javora. Všetky heligónky, ale mali kobylky (držiaky, na ktorých sú prilepené hlasy) zo smrekového dreva! To je dôležité, lebo kobylka pôsobí ako rezonátor a zosiluje zvuk. Smrek je rezonančné drevo. Spodok kobylky - základ už býva z tvrdšieho dreva.
Ešte jedna vec pre "Laika". Zvuk nevyrába priamo skrinka, ale tvoria ho hlásky. Kmitaním jazýčka v platničke sa rozkmitáva vzduch a ten kmitá takým tónom na aký je naladený jazýček. Skrinka má ten vplyv, ako som už vyššie napísal, no a samozrejme tvorí vzduchotesný obal spolu s mechom, aby sme vôbec mohli hrať.
Tak to sú moje skúsenosti.
Laik18. December 2009
tak zase jedna neutralna a asertivna otazka do diskusie: ako naslovovzaty Laik by ma zaujimalo, nakolko je pre hlas heligonky dolezite drevo skrinky. nemyslim dosticky a take veci ale priamo bednicka kde sa zvuk vyraba. uz od malicka viem ze huslicky maju byt z javora a veru aj heligonky sa robia z javora, orecha, cersne a iste aj inych driev. je tuna znalec ktory by mi vedel povedat ci je to len vec vkusu a co sa komu paci alebo su nejake dreva na tento nastroj vhodnejsie tj krajsie znejuce? vdaka
jano z DT (IE)18. December 2009
Ďakujem za odpovede...
@ - neviem či by som investoval do mašiny na gombíky za "pol melóna" - radšej by som si kúpil ešte nejaké heligonky pre seba.. ..i keď by som na čas možno zamestnal pár ľudí..... :-)
...a čo sa týka tej ceny: predávať gombíky za dve koruny "po známosti" by nebol zlý nápad , no keď sa raz náklady také aké sú /i keď sú to len gombíky/ žiadny podnikateľ, alebo výrobca nepôjde proti sebe a nepredá ich pod cenu...

... mne sa vlastne nejednalo o to koľko stoja určité druhy gombíkov. Však nech si výrobcovia, alebo predajcovia pýtajú koľko uznajú za vhodné- je to ich robota a každý kupujúci má právo rozhodnúť sa či si tovar kúpi alebo nie..

...skôr sa mi išlo o to či normálny amatérsky hráč ako ja pocíti nejaký rozdiel pri hre na lacnejších gombíkoch, alebo je to len o vzhľade. Alebo že by som tie tenšie skôr "zodral" ako tie drahšie? Teda ak sa tie tenšie a lacnejšie gombíky pri "prstovej nahánačke-cifrovačkách" skôr zoderú- mám potom menej hrať???

Bo ja už mám moju harmoniku už nie jeden rok , tiež som kadečo na nej pohral a nevidím na gombíkoch do dnešného dňa extra rozdiel... ...a môžem potvrdiť Peťove slová ohľadom zháňania materiálu... Pokiaľ sa (aspoň ja ) nebudem fotiť s harmonikou často na prvú stránku novín-kde by tie gombíky bolo vidieť a kazilo by mi to "image" - tak mi úplne stačia tie klasické, ktoré sa určite dajú zohnať niekde lacnejšie-či už zo starých rozbitých harmoník, alebo len tak z "kšeftovania" - veď aj na to je tu vlastne burza....
Kontakt: murin.heligon@zoznam.sk
Peter18. December 2009
Ku gombíkom:

Nie vždy sa niektoré veci hľadajú u (na to) špecializovaných dodávateľov. Ako príklad:
Raz som zháňal tie malé drobulinké drevoskrutky na gombíky do heligónky. Kontaktoval som výrobcov harmoník, predajne hudobných nástrojov, dodávateľov polotovarov,... a z cien za jednú skrutku mi naskakovala aj husia koža. U niektorých bola cena aj cca 15 - 20,-Sk/ks!!! Potom som oprášil kontakty a obrátil som sa na rezortných dodávateľov. Nakoniec som skrutky pozháňal za cenu okolo cca 1 - 2,-Sk/ks (už nepamätám presne). Je to rozdiel, nie?

Iný príklad:
Čierna technika (televízory, rádia), fotoaparáty sa dajú za podstatne inú cenu než v klasických obchodoch veľmi dobre nakúpiť vo veľkoskladoch s PC technikou...

Alebo ďalší:
V predajňach autosúčiastok súčiastky stoja určitú "štandardnú" sumu. Skúste však to isté ložisko, či trebárs klinový remeň ísť kúpiť k dodávateľovi ložísk... opäť milé prekvapenie...

A takto to je v živote v mnohých prípadoch. Chce to len chodiť s otvorenými očami,...a niekedy aj investovať do svojich vedomostí.

Ako toto všetko súvisí s gombíkmi na heligónku? Skúste aj po galantériách, či výrobcoch (šatových) gombíkov... Videl som už nástroje, ktoré mali na sebe "šatové" gombíky a tie boli na nerozoznanie od originálnych. Takéto gombíky stoja pár centov a máte na výber - do zbláznenia...treba len hľadať, hľadať, hľadať...
Kontakt: peter@situr.sk
Roman18. December 2009
Ked som si pred dvoma rokmi zapojil internet prve čo som hladal bola stranka o heligonkach.Vtedy bola tato stranka plna poučnych informacii.Teraz ani neviem či sa tu ešte je na čo pozriet a niečo sa dozvediet aby ma niekto neoznačil za debila alebo nebodaj aj horšie.Čakal by som že ludia ktory miluju folklor su tolerantnejši k nazorom inych
Kontakt: rfiser12@gmail.com
Tono18. December 2009
Pre Šimona:
Nie, nenažrancom som ho nenazval. Navyše, nie je to môj štýl. Svoju nespokojnosť by som prejavil dostatočne tým, že by som si nič nekúpil. A okrem toho, oboje gombíky (aj lacné aj drahšie) som kúpil od toho istého predajcu.
Pre Jana z DT:
Rozdiel medzi gombíkmi viem popísať len laicky. Tie najlacnejšie boli dosť tenké a tvarovo dosť plytké. Potom mi boli ponúknuté drahšie, tvarovo aj farebne veľmi podobné najčastejšie sa vyskytujúcim gombíkom na starších heligónkach. A potom tie 15-korunové boli tvarovo podobné, ale na vzhľad boli perleťové. Asi takto nejako vypadali gombíky na našich staručkých heligónkach ešte v čase, keď boli mladice. :-) (Nemám teraz na mysli kostené gombíky.)
Pre všetkých:
Keďže teraz nejaký čas strávim mimo dosahu internetu, rád by som všetkým porial krásne Vianoce (bez anonymnej nenávisti a osočovania) plné radosti, šťastia a pokoja. A do nového roka okrem zdravia a sily prajem všetkým, aby sme si tie naše heligonočky opatrovali, lebo bez nich by aj toto diskusné fórum bola, ako to tu niekto pred chvíľou napisal: "samá hlupotina".
@18. December 2009
Jano z DT Mam napad.Kup si stroj za pol melóna a začni tie gombíky vyrábať.V okolí detvy je veľka nezamestnanosť.A uvidíš ako ti to pôjde,veď ty niesi nenažranec a budeš ich predávať po 2 koruny, predáš ich mesačne asi tisíc a to zdôrazňujem každý mesiac však čo budeme si 12 krát do roka meniť gombíky na heligónkach však prečo nie.No uvedom si že tvoj mesačný príjem bude 2000 korún a ztoho musíš uhradiť poistné, myslím odvody ,elektrinu .., a t d a o par mesiacov skončíš .Samozrejme že udaje nemusia byť presné ale ja si myslím, že takto ndjako sa treba na to pozerať .
(--)18. December 2009
sem tam sa pozriem na diskúsiu ale to nie je debata to je samá hlupotina, je tam asi pať takých mudrcov ale od zadu ktorý píšu sprostosti a sú múdrejší ako rádio. Taký diskuter ako p.Šimon tak klobúk dole on diskutuje ale z takými ubožiakmi nemá o čom lebo len drýstate urážky a sprostosti a ohovárate. Chcel by som vas počuť hrať ale vy ubožiaci hráte len na nervy a nie na harmoniku.ked musíš doma držať hubu tak si ju otváraš tu.
ladislav18. December 2009
pre milana
nie nedostal po čumáku ale s debílmi ako ty nie je očom.
majo18. December 2009
Keď už spomínate tie gombíky, som v tomto všetkom laik a len tak som sa pýtal jedného predajcu na to koľko môže stáť jeden basový gombík (zopár by som ich potreboval na harmoniku, sú dolámané) ma skoro zabil, keď povedal, že jeden môže stáť aj do 5,00 Eur tak som mu veľmi pekne poďakoval a už tam asi nikdy nepôjdem :-)
jano z DT (IE)17. December 2009
...no keď už sú tie gombíky tu tak na "pretrase" tak by ma ako laika zaujímalo aký je rozdiel medzi tými 3 a 15 korunovými? -iný materiál, nejaká povrchová úprava, alebo ručná robota??? Nemyslím teraz gombíky na basovej časti, ale na tej prednej, bo sa mi zdajú všetky nejaké podobné..,možno hrúbka, alebo veľkosť...neviem.. :-)
Kontakt: murin.heligon@zoznam.sk
Milan17. December 2009
Svätá pravda. A čo na to pán L? Dostal po čumáku, tak radšej mlčí.
@17. December 2009
Vždy rozhoduje kúpna sila a treba si uvedomiť,že už či heligonka, alebo dielce na ňu ,su oproti iným komoditám na celom svete veľmi málo predávané, a to je poctata ktora určuje cenu.Keby si v tom začal podnikať ty, tak by si to pochopil.Keď mesačne predáš cca 100 gombíkov čo je moc, tak to radšej zavreš.O všetkom rozhoduje kupna sila.
Šimon17. December 2009
Tono máš pravdu, tak to je, určitě jsi ale toho kdo ti prodal gombíky za 15 korun nenazval nenažrancem. O to mi v mém příspěvku šlo,
o slušnost. Asi víš pro jsi zaplatil 5x tolik. Díky.