Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
pre všetkých29. November 2012
k príspevku: amater heligonkar
To je opätovne starý známy večne otravujúci na tejto stránke Milan Perný.
Ani otvárať! Nie je to heligónka, ani kvalitné hranie na akordeóne. Do koša s ním!
skyci29. November 2012
pre jiři: myslis tu od pana Duraja ?...ja nepotrebujem hned novu heligonku, mam v plane kupit si novu,ale predtym si chmedokladne zmapovat trh,aby som si vybral tak ,ze nakoniec budem spokojny...:-)
pre heligonkar amater: neviem ci to je hudba,ktora patri na tuto stranku...
amater heligonkar29. November 2012
trosku na odhlahcenie

http://youtu.be/7s2DVVkdqeQ
rychlik29. November 2012
pro Miro - na jednoradovku si zahras dost ludoviek, ale vsetko iba co su v jednej durovej tonine. Vy v Cechach molove piesne nemate takmer vobec takze nemaj z toho velky strach. Ked vsak mas moznost, rychlo sa jej zbav a kup si dvojradovku
MR28. November 2012
Pre Jirí
Heligonku nepredávam , to bol len pokus o výmenu za GCF.
Kontakt: moroni@centrum.sk
Miro28. November 2012
Dá se zahrát jen tak pro sebe na jednořadou heligonku?Vůbec tomu nerozumím.
Kontakt: reznicek.mir@seznam.cz
jiři28. November 2012
pro SKYCI, podivej se na bazos tam je pekna taky nova
jiři28. November 2012
pro MR za kolik prodavas tu novou dvouradovku,
Peter28. November 2012
Jaro, to si vystihol veeeeeľmi presne...
rychlik28. November 2012
Simone, prave toto som sa snazil povedat. Co komu vyhovuje je jedna vec, ale primitivne tvrdit, ze stojak je u heligonky nezmyslom alebo prekazkou to moze povedat iba zaciatocnik. No nech svoje osobne pocity nepovysuje za objektivnu prvadu
jaro28. November 2012
Vyhodu stojaka moze hodnotit ten, kto zacinal bez neho, a potom sa naucil s nim.To je podla mna podstatne.
Šimon28. November 2012
Že je stoják přínosem je podle mne neodiskutovatelné, prostě je to tak, ale ať si hraje každý dle svého gusta, nikomu nic nevnucuji ani nevymlouvám. Se stojákem, bez něj, posluchačům je to jedno a hráč se s tím musí vypořádat po svém.
rychlik28. November 2012
pre pozorovatela, Cmela i ostatnych -
ai ked snad vacsina starych heligoniek nemala stajak, predstavte si, ze je dost tych starych heligoniek co stojak uz mali.
Bez urazky, hlupakom je ten, kto hraje iba bez stojaka. Nezalezi ani na nazore rychlika ani nikoho ineho, vsak stojak je vylepsenim heligonky ci sa to niekomu paci alebo nie. To ze ake kto mate navyky hry je jedna vec, a ci je nieco zlepsovakom, je druha vec a toto sa neda odskriepit.
Doteraz nebolo zodpovedane nikym tu v diskusii, ze v ktorych konkretnych situaciach a piesnach je stojak prekazkou. Az na toto zopoviete, potom sa mozeme dalej bavit. Nie tam o vasich osobnych zvykoch a pocitoch
pre Čmela28. November 2012
"ten rozdiel však zmenšuje práve stoják" - asi tak, ako zmenšuje rozdiel medzi autobusom a vodným mlynom to koleso na tom mlyne.
Šimon28. November 2012
Myslím si že to samé by mohl někdo napsat i opačně, je to o zvyku.
pozorovateľ28. November 2012
Staré heligónky stoják nemali a starí majstri hrali na nich bezchybne. Stoják akurát mýli - požičia Ti niekto na zraze heligónkarov na chvíľu heligónku a Ty na nej začneš hrať a pripadáš si ako hlupák - spod prstov Ti sem-tam vychádzajú čudné tóny. Takže som za heligónky bez stojáka.
Miro S.27. November 2012
Myslím si, že sa tu rozpráva o dvoch rôznych veciach.
Áno rozdiel medzi chromatickou stupnicou a diatonickou stupnicou je veľký, pretože chromatická stupnica je zložená zo samých poltónov a diatonická stupnica z dvoch poltónov a piatich celých tónov v rôznom usporiadaní.
Lenže keď sa bavíme o chromatickej harmonike - akordeóne, tak to neznamená, že na ňom sa hrá len v chromatickej stupnici. Hrá sa na ňom v diatonickej stupnici, tak ako na heligónke. Kedže klaviatúra akordeónu má všetky celé tóny - biele klávesy, ale aj všetky poltóny - čierne klávesy, tak je na ňom možné zahrať aj hudbu napísanú v chromatickej stupnici.
Heligónka, oveľa jednoduchší nástroj má pevne naladené diatonické stupnice v rôznych tóninách (C/F/B/Es/As atď.), tak je možné na nej hrať len v týchto stupniciach - tóninách.
Stojací tón v druhom, resp. v ďalších radoch v žiadnom prípade nerobí z nej chromaticky naladenú harmoniku, ale len uľahčuje hru lepším prstokladom, tak ako to tu už bolo písané.
Kto ale stoják nemá a dobre ovláda svoju heligónku, tak zahrá takisto kvalitne, snáď až na niektoré pesničky, ale to je myslím si tiež diskutabilné?!
Myslím si, že všetko záleží od prstokladu a o zvládnutí nástroja ako takého. Tiež od talentu, ktorý je u niekoho väčší a u niekoho menší.

čmeľo27. November 2012
Presne tak - rozdiel medzi chromatikou a diatonikou je obrovský. Na niektorých heligónkach ten rozdiel však zmenšuje práve stoják.
MR27. November 2012
Pre Skyci.Predám novú ,bezvadnú 2-radovú, 3-hlásku CF z Horovíc + kufor ,ešte v záruke - výhodne.Hladám 3-radovú.
Kontakt: moroni@centrum.sk
Jaro P.27. November 2012
Nazdar chlapci z vychodu .Nemal som v umysle zapajat sa do debaty , ale k tomu stojaku mozem povedat iba tolko, ze aj ja som hral nikedy bez neho,ale zhruba pred 20.timi rokmi som sy kupil heligonku zo stojakom a odvtedy by som nemenil. No a ruska harmonika , to sa staci naucit a potm uz iba hrat. Jaro PETRINEC
Kontakt: 0904086766