Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Miro S.11. Január 2013
Peter, myslím si, že Šimon neporovnáva heligónku s chromatickou harmonikou, ale helig. trojradovú a štvorradovú.
Určite, že čím viacej radov, tým dokonalejšia hra - samozrejme len kto to ovláda, ale aj možnost hrať v štyroch tóninách.
Ešte chcem k tomu rozdielu medzi chromatickou harmonikou (akordeónom) a heligonkou, resp. diatonickou harmonikou.
Myslím si, že hlavný rozdiel je možnosť hrať hudbu vo všetkých tóninách, durových či molových a možnosť hrať akúkoľvek hudbu, preto, že harmonika je chromatická - má všetkých dvanásť tónov - 7 celých tónov a 5 poltónov.
Heligónka má len 7 celých tónov, preto je diatonická. Môžeme na nej hrať len v tých diatonických stupniciach, ktoré su v nej naladené.
rychlik11. Január 2013
Jasne ze je to tak. Pre vacsinu ludoviek si vystacime s jednym dvoma radmi. Nemusime mat ani kopec tonin k dizpocii. Takisto staci jedna dve. vacsine ludovych piesni to vystaci, v niektorych pesnickach sa troska potrapime ale ujde to. Na komfortne vozenie staci aj skoda oktavia, nemusi byt mercedes. A ked mame mercedesa i tak musime ist pomalou predpisanou rychlostou ako na oktavii, takze rozdiel ani nepoznat
Peter11. Január 2013
Jano, presne toto isté som chcel v tom mojom staršom príspevku povedať i ja.
Jano11. Január 2013
Šimon vobec si ma nepochopil ale nevadí. Ja netvrdím že nevedia pesničku zahrať cez tri rady ale si všimni na videach že jirka hrava večšinu druhý treti rad. Tým nechcem povedať že to nedokaže ale asi je to zbytočné prechadzať pri nejakej ľudovke do prveho radu. Ale kto to robí všetká česť ja nie som proti.Pochopim u Martina ked hrá Šli panenky silnici že to hrá cez tri rady alebo Rád polku mám.Jožin zbažin aj ked toto všetko sa dá zahrať na dvoch radoch.Alebo tie francuzske valčiky alebo čo to hrá. Stači pozrieť videa a vidime kde kto hrá. Ja to tu nepišem ako kritiku ale ako realitu.
Peter11. Január 2013
pre Šimona:

cit: "...Myslím si že ta čtyřřadovka poskytuje více možnosti pro technickou hru, nabízí bohatší harmonické využití..."

Pochopil som správne, že to porovnávaš s chromatikou? Ja som síce tiež iba amatér a hudobný samouk, ale s touto vetou mám sakramentský problém prijať ju. Hmmm,... chromatika je "všetko" a diatonika iba "niečo" z chromatiky....
rychlik11. Január 2013
i ked secko zalezi na pomere cena/vykon, populara hned skrtni. kazda priemerna ligna je vacsinou lepsia ako delicia
Šimon11. Január 2013
pro Jano
Jano nevím jak se díváš na to jak hrají Martin a Jirka, já se snažím od obou okoukat co nejvíce, s Jirkou jsem v neustálém kontaktu, trávím u něj dosti času a proto nesouhlasím s tvrzením že oběma stačí na třířadovce dvě řady. To není pravda. Dobrým kamarádem je mi i Jano Chudoba a proto vím že co píše je pravda. Je to člověk z velikými teoretickými znalostmi hudby, s citem pro harmonii a ohromě pilný hráč. Vím že nekecá a v duchu mu jeho znalosti a píli závidím, málo kdo je ochoten hudbě obětovat jako to od dětství tolik jako on.
pro Peter
Peter já si myslím že čtyřřadová heligonka je pořád heligonka, chromatická harmonika je pořád harmonika. Pro mne je to zásadní rozdíl. Myslím si že ta čtyřřadovka poskytuje více možnosti pro technickou hru, nabízí bohatší harmonické využití, je to asi jak rozdím mezi dvou a třířadovkou. Ale znáš mne, je to naprosto laický názor, nejsem žádný teoretik. Na to by ti fundovaně měli odpovědět jiní.
Lajo11. Január 2013
Zdravím odborníkov, poprosím o radu k výberu 2-radovej heligonky CF v cene 200-250Euro, mám toto poradie:
1.Delícia FAVORIT
2. LIGNA
3.Populár
Ďakujem za popis plusy a mínusy....
Kontakt: janasek@kalitek.sk
Peter11. Január 2013
Boooože môj, niet náhrady? Jeden kamarát, si vyrobil basové jazýčky z pílového listu pílky na železo (1ks = 20 centov) a hralo mu to ako divé :-)
jopova10. Január 2013
pre Jozef Chalka - burza
Mam podobnú doma zn. Worldmaster, ale tri registre. Byvaju aj styri. Moze byt stara napr. 50 rokov, vyrabali sa Made in Germany. Na anglickom ebbay su v ponuke od 1 libry az po 350. Hlasy su pravdepodobne na jednej bronzovej platnicke, čo sa dosť ťažko opravuje /riziko zlomenia jazýčka, kde niet náhrady/. Neviem či táto z burzy hrá.
xy10. Január 2013
Luky? Staci pozriet do Podujati :))

Setcia by ste radi propagovali svoje akcie, ale nahrat ich tu na podujatia nema kto !?
ja10. Január 2013
Nova od 2500eur hore a kedy budu luky
zaciatocnik10. Január 2013
Kolko asi, tak od ruky, stoji heligonova chromatika? Nejaka taka mala nie veľka?
Ivan10. Január 2013
Ja len tolko na chromatike hram ma krasny hlas ale haligonka to je srdcova zalezitost ale dost casto hrame s kamaratom heligonka chromatika ato je tiez dobra kombinacia
Kontakt: Ivan
rychlik10. Január 2013
suhlasim s tebou. Petrova otazka je zaujimava a tiez o nej premyslam. Co je lepsie? siahnut po 4 radovej heligonke alebo radsej sa ucit hrat na chromatike? - dal by som prednost chromatike
Ivan10. Január 2013
Pre Jana aj pre Jana Chudobu ja len moj nazor ja som uz pisal ze vyuzivam vsetky tri rady ale to neznamena ze ten kto hra len na dvoch radoch hra nespravne alebo falosne ked mam harmoniku GCF a hram v G mozem hrat na dvoch radoch a piesen znie tak isto ako ked ju hram na troch radoch akurat na troch radoch sa mi hra komfortnejsie trhanie mechom a podobne plus basy aby sedeli najdes rovnaky ton von i dnu ale bas pasuje len na jeden z nich plus zalezi na stojakoch a dalsia vec su poltony ci ich harmonika ma alebo nie ci ich vyuzivas potom medzihry ked hras cez tri a viac radov hras ich na jeden tah vacsinou a potom su krasne plynule a rychle toho je strasne vela a ako napisal Janko CHudoba stale sa je co ucit ja len to napisem uz som to tu raz pisal ja zahram podla sluchu vela vela veci ale mam tu vyhodu ze hram na chromatiku podla not ked je vec zlozita s priatelom to znotujeme zahram to na chromatike a na heligonke si to potom nacvicim pomerne jednoducho tazke veci sa podla sluchu hraju velmi tazko a este k tej chromatike s heligonkovymi hlasmi taka harmonika je moc draha
Kontakt: Ivan
Miro S.10. Január 2013
Pre Jozefa Chalku.
V Burze máš harmoniku, o ktorej chceš vedieť aká je asi stará a akú má hodnotu.
Táto diatonická harmonika je takzvaný "nemecký typ" a vyrábali sa koncom 19. storočia, až začiatkom 20. storočia.
Nadá sa prečítať výrobca - je to uvedené na rohových plechoch na ráme mecha. Niekedy sa dá podľa výrobcu určiť aj približný rok výroby.
Ešte by bolo dobré uverejniť aj foto basovej strany.
Podľa troch tiahel registrov je zrejmä trojhlasná.
No a akú má hodnotu?! To sa dá ťažko určiť, ale určite takú za akú ju predáš.
Keď natrafíš na zberateľa, ktorý ju chce mať za každú cenu, tak môžeš na nej aj zarobiť.
Je to viac-menej zberateľský kus. Hrať na jednoradovke sa dá, ale nie tak kvalitne ako na viacradových harmonikách.
V Galérii, úplne na začiatku je podobná diaton. harmonika - šesť hlasná, (Meinl a Herold), ktorú som kedysi opravoval.
Ešte chcem napísať to, že naše heligónky (na ktoré dnes hrajeme), sa vyvinuli z tzv. "viedenského typu."
Jano10. Január 2013
J. Chudoba dakujem za odpoved a držím ti palce v tom hrani aj nadalej zdá sa že si asi jediný človek ktorý hrá pesničky cez štyri rady o žiadnom inom zatiaľ neviem.Aj ked človek zhliadne videa na nete a pozrie sa, tak ani kapacity ako MČ J.Hampl a pod hraju na dvoch. Škoda že tu hru neprezentuješ na nejakých prehliadkách častejšie bolo by to pre nás poučné. A myslím že tá chromatika by bola pre teba asi ten pravý nástroj.
Peter10. Január 2013
Ja si občas kladiem otázku: Čo vedie človeka začať sa učiť hrať napr. na 4 rádovú (diatonickú) heligónku, keď už kľudne môže siahnuť napr. po heligónovej chromatickej harmonike? Aké má diatonická harmonika výhody oproti chromatike? (Lebo naopak by som ich našiel niekoľko)
Jano Chudoba10. Január 2013
Nesuhlasim s Tebov Jano.
To co vravis som si totiz to myslel aj ja , cely zivot som tak hral. Mal som B-Es-As a hral som sice na trojradovke ale nebolo to ono. Dnes sa SNAZIM vyuzivat vsetky tri a na mojej stvorradovke vsetky styri rady. Vdaka za to ze som sa pred casom / 2-3 roky stretol s heligonkarmi, ktorí mi otvorili oci. Heligonka je nastroj , kde si nikto nemoze povedat ze uz to vie.
Drzim palce Tebe aj sebe samemu aby sme dokazali v co najvacsej miere objavovat dalsie a dalsie moznosti vyuzitia hry na heligonku.

S pozdravom